Készült: 2024.09.24.15:04:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2003.03.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Kovács László helyében én az előbb hallgattam volna, ugyanis tudnia kell, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt nem kapott meghívást a március 15-i ünnepségeken való részvételre. (Németh Zsolt: Gyalázatos!)

Tisztelt Országgyűlés! 1997 kora tavaszán, a Horn-kormány idején, hosszú sorok kígyóztak a Postabank fiókjai előtt. Futótűzként terjedt el a hír, hogy a bank Princz Gábor vezetésével óriási veszteséget halmozott fel, és csőd előtt áll. Az emberek nem akarták elveszíteni a megtakarításaikat, ezért rohamozták meg a bank fiókjait.

Az 1998-ban megalakult polgári kormányra várt, hogy olyan döntéseket hozzon, amelyek hosszú távon is biztonságot jelentettek a megtakarításaikat, betétjeiket a Postabanknál tartó emberek számára. Ezt hívták bankkonszolidációnak. A polgári kormány nem engedhette meg, hogy 300 ezer ember megtakarítása semmivé váljon. A Postabank 153 milliárdos veszteségét felhalmozó vezetőt, Princz Gábort az Orbán-kormány menesztette. Princz Gábor bankvezetői tevékenységéről jelentést készített a KEHI és az Állami Számvevőszék, és mindkét szervezet, az Állami Számvevőszék is, feljelentést tett Princz Gábor ellen. A rendőrség évekig tartó nyomozás után a múlt héten kezdte meg a gyanúsítotti iratismertetést - és az ügy ezen a ponton érdekes fordulatot vett. Kormányzati, rendőrségi segédlettel elkezdődött egy figyelemelterelő hadművelet, elkezdődött Princz Gábor tisztára mosdatása. Nézzük csak a történteket!

Március 10-én a KEHI irattárában porosodó iratok közül elővesznek egy három évvel ezelőtti jelentéstervezetet - nem jelentést, jelentéstervezetet -, és átküldik a rendőrségnek. Egy nappal később, március 11-én gyanúsítotti iratismertetésen vesz részt Princz Gábor, a rendőrség az iratok tetejére csempészi az egy nappal korábban megkapott KEHI-jelentéstervezetet. A rendőrséget nem zavarja, hogy ennek az iratnak az égvilágon semmi köze nincs a Princz Gábor elleni büntetőügyhöz. Március 13-án, két nappal később “üvegszeműö Keller László Princz Gábor segítségére siet, és feljelentést tesz, figyelmen kívül hagyva az Állami Számvevőszék 1999-es jelentését. Március 14-én, egy nappal később, feltűnő sietséggel a rendőrség el is rendeli a nyomozást.

Hogy is van ez? Keller László bedob egy kétforintost, és az ORFK szállítja a nyomozást. Hogy is van ez? A közpénzügyi államtitkár a rendőrség közreműködésével segít a büntetőügyben gyanúsítás alatt lévő Princz Gábornak, hogy politikai ellentámadást indítson, és ezzel eléri azt, hogy a média ne Princz Gábor disznóságairól, hanem egy mondvacsinált ügyről beszéljen.

A büntetőügyben szorult helyzetben lévő volt bankár igyekezete, hogy elterelje ügyéről a figyelmet, még csak érthető. De hogy a büntetőügy felderítéséért felelősséget viselő kormány ehhez segítséget nyújtson, az már elfogadhatatlan. Ezek, tisztelt Ház, maffiamódszerek. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Így az olasz maffia működött a 70-es és a 80-as években. (Moraj az MSZP soraiban.) Az olasz maffia tudta ilyen módszerekkel befolyásolni az ellene folyó eljárásokat. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Hol a határ, miniszterelnök úr? Meddig tűri ön Keller László politikai ámokfutását?

 

(13.40)

 

Miért nem tudja immáron tíz hónapja biztosítani azt, hogy a rendőrség törvényesen működjön? Miért nem tudja biztosítani, hogy a rendőrség a bűncselekmények felderítésével foglalkozzon, és ne politikai figyelemelterelő akciókhoz nyújtson segítséget? Miniszterelnök úr, várjuk válaszát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai