Készült: 2024.04.26.05:09:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 288. felszólalás
Felszólaló Szilágyi Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy valamennyi Magyarországon közhatalmat gyakorló képviselő számára egyértelmű, hogy ez egy olyan jó szándékú javaslat, amelynek a céljával maximálisan egyet tudunk érteni. Valóban szükség van arra, hogy a képviselők feddhetetlenségébe vetett nem létező bizalmat valamilyen szinten megpróbáljuk orvosolni, ezt a bizalmat valamilyen szinten megpróbáljuk helyreállítani.

Az expozéban is és egyéb hozzászólásokban is elhangzott, hogy ez a törvényjavaslat egyfajta eszközként is szolgál arra is, hogy az önkormányzatok transzparenciáját is növelje. Megmondom őszintén, én a transzparencia, az átláthatóság növelése érdekében nem ezt a törvényjavaslatot tartom a legfontosabbnak, úgy gondolom, hogy az Ötv. vitájában kellett volna megfontolni azokat a javaslatokat, amiket többek között az LMP is beterjesztett az önkormányzatok működésének minél átláthatóbbá és minél inkább részvételivé alakítása kapcsán. Ez sajnálatos módon nem történt meg.

Úgy gondolom, mindenképpen szükséges elmondani, némiképpen problémásnak tartjuk, hogy egy büntetőjogi szankciórendszert nem egy egységes törvényjavaslatban kívánnak orvosolni, illetve módosítani. Célszerűbb lenne ezeket a különböző szankciórendszereket egy keretben, a Btk.-ban módosítani. Ez most sajnos nem történt meg. Ugyanakkor belátom ennek a szükségességét, azt, hogy önök minél hamarabb szeretnék elérni, hogy az új Btk. vonatkozó cikkeinek a hatálybalépéséig is ez a probléma orvoslásra kerüljön.

Önök közül valamennyien hangsúlyozták, hogy mennyire fontos a népképviseleti szervekben dolgozó képviselők feddhetetlensége.

(19.20)

Itt azonban egy nagyon komoly problémát találtunk. Maga a törvényjavaslat az önkormányzati képviselőkre és a kisebbségi önkormányzati képviselőkre vonatkozik. Esetükben azt mondja, hogy jogerős szabadságvesztésre ítélését követő harmadik napon megszűnik a mandátumuk. Ez önmagában rendben is van. Azonban van egy másik népképviseleti szerv, amelynek a képviselőire enyhébb szabályok vonatkoznak. Ez a népképviseleti szerv a Magyar Országgyűlés. Felolvasom önöknek, hogy az országgyűlési törvény hogyan nyilatkozik erről a kérdésről: "megszűnik annak a képviselőnek a megbízatása, aki jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését tölti."

Tehát itt arról van szó, hogy míg ebben az esetben, az önkormányzati képviselők esetében felfüggesztett szabadságvesztés esetén is, egyébként teljesen jogosan, a mandátumvesztés beáll, egy országgyűlési képviselő csak abban az esetben fog mandátumvesztéssel számolni, akkor kell ezzel szembenéznie, amikor bevonul a börtönbe. Úgy gondolom, hogy ez mindenképpen orvosolandó dolog, mindenképpen orvosolni kell ebben a kérdésben a jogrendszeri koherenciát. Erre mi nem tudunk most beadni módosító javaslatot, hiszen mi nem tudunk új törvényt megnyitni módosítóval. És önök bebizonyították, hogy önálló indítvány benyújtásának sajnos nem sok értelme van, mert azt egyből lesöpörnék. Azt azonban tudom mondani, hogy mindenképpen fogjuk támogatni ezt a javaslatot, amennyiben az országgyűlési törvényt ilyen irányban kívánják módosítani.

Úgy gondolom, hogy valóban egy létező problémára egy lehetséges megoldás ez a törvényjavaslat. Nem vagyok benne biztos, hogy a jogrendszer koherenciáját tekintve a legmegfelelőbb megoldás, abban pedig egészen biztos vagyok, hogy az országgyűlési képviselők ebből a szempontból is kivételes helyzetét mindenképpen tarthatatlannak és mindenképpen méltánytalannak tartjuk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai