Készült: 2024.09.23.01:23:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 204. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:50


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én is jeleznék egy időpontot: úgy tudom, lejárt a tévéközvetítés ideje is, talán most már gyorsabban lehet haladni. Az a show, amit a Szocialista Párt bemutatott az elmúlt időszakban és 4 órakor hirtelen véget ért, talán már nem fog folytatódni ilyen minőségben és mennyiségben.

Ettől függetlenül úgy érzem, hogy jogos minden képviselő felvetése, amikor a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban felvetődik a forrás kérdése. Nyilvánvalóan nem akarom hosszasan ugyanazokat a gondolatokat elmondani, amiket képviselőtársaim már elmondtak, én inkább egyszerűen szeretném tisztába tenni ezt a kérdést, amennyire lehetséges, illetve szeretném, ha garanciát kaphatna a nemzeti ellenzék abból a szempontból, hogy amikor majd a forrásokat a program mellé rendelik - ami gyakorlatilag járulékcsökkentést fog jelenteni, tehát kevesebb járulékbevételt eredményez -, akkor az nem fog bizonyos társadalmi csoportokat hátrányosan érinteni. Ezzel le is lehetett volna zárni ezt az egész vitát.

Nézzük meg nagyon egyszerűen, hogy miről is van szó: arról, hogy járulékokat csökkentünk, méghozzá a szociális hozzájárulási adó mértékét csökkentjük. Mi az a szociális hozzájárulási adó leánykori nevén? Ez nem más, mint a munkaadók által fizetett nyugdíjjárulék. Egy évvel ezelőtt ilyen címen még 24 százalékot kellett fizetniük a munkaadóknak, és 3 százalék volt az egészségbiztosítási járulék, amit ugyancsak a munkaadó fizetett az alkalmazott után. Ebből áll össze a 27 százalékos szociális adó. Innentől kezdve teljesen levezethető, nem kell hozzá logika, aki ismeri a szorzótáblát, az fel tudja fogni, hogy ha itt járulékcsökkentés van, akkor az a nyugdíjalapból kerül ki. Magyarul, van egy körülbelül 3000 milliárd forintos nyugdíjkiadása Magyarországnak, és ha 300 milliárdot veszünk alapul járulékcsökkentésként, akkor ez annak a 10 százaléka. Innentől kezdve teljesen logikus a gondolat, hogy ha nincs további adókivetés a magyar társadalomra, viszont nem lesz meg a nyugdíj alapja, mert csökken 10 százalékkal, akkor az 10 százalékos nyugdíjcsökkentést jelenthet. Illetve felvetődik az a lehetőség, hogy azok a személyek, akik ennek a kedvezményezettjei lesznek oly módon, hogy felveszi őket egy munkaadó és dolgozhatnak, de kevesebb járulékot fizet be utánuk a munkaadó, akkor majd amikor jön a nyugdíjszámítás időszaka, ki fog derülni, hogy utána, amikor 23 éves volt, jóval kevesebb járulékot fizetett be a munkaadó, ezért már olyan mértékű nyugdíjra nem jogosult, mint aki után teljes értékű járulékot fizettek ki.

Nekem ez az egyetlenegy gondolatom és a fő mondanivalóm. Ezért azt kérem önöktől - és azt kérem Czomba államtitkár úrtól -, adjanak rá biztosítékot, mert ez mindenkinek fontos, nekünk, a nemzeti ellenzék képviselőinek is, de a lakosságnak is, hogy ennek a forrása nem ott fog lecsapódni, hogy egyszer csak, amikor valaki majd nyugdíjba vonul, akkor kevesebb nyugdíjat fog kapni. Mi ennek érdekében természetesen be is nyújtottunk egy módosító javaslatot, és szeretném, ha ezt támogatnák. Ehhez még hozzá kell tennem, komoly probléma az is - az alapok is komoly problémák, de erről most nem akarok hosszasan beszélni, mert ez a nyugdíjrendszert érinti -, igazából azt sem tudjuk, hogy annak idején majd mi alapján lesz kiszámítva a nyugdíj, hiszen most alapvetően létezik egy, a munkaadó által befizetett 10 százalékos nyugdíjjárulék, ami viszont még az egyharmadát sem fedezi a jövendő nyugdíjaknak, és több mint a kétharmadát fedezné a szociális hozzájárulási adó, amit most ezeknél a korcsoportoknál, illetve a gyermekvállalásról visszaérkező édesanyáknál az első két évben teljes mértékben csökkentenek. De van, akinél ez nincs is meghatározva, hiszen az 50 év felettieknél és a 25 év alattiaknál nincs időkorlát, hogy mennyi ideig tart ez. A gyesről visszaérkezőknél pedig ez három év úgy, hogy a harmadik évben már csak a felét engedi el az állam.

Summa summarum, nem akarom sokáig húzni a mondanivalóm, én erre kérnék biztosítékot, és erre kér a Jobbik biztosítékot önöktől. S annak is örülnék, ha arra is kapnék valamilyen választ, amit az előtt a kétpercesemben elmondtam: gondolkodtak-e abban, hogy más európai országok mintájára a nyugdíjcsökkentést elhalasztják addig, amíg a munkanélküliség ilyen magas Magyarországon, és utána, ha gondolják - mi ezt nem nagyon támogatjuk -, ha úgy érzik, akkor később folytatják ennek az emelését.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, és kérem majd a választ. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai