Készült: 2024.09.24.18:35:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2001.09.28.), 201. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:48


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Élni kívánok a szólás lehetőségével, és elnézést kérek a megjegyzésemért.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt ÁSZ-elnök Úr! Tegnap a vezérszónoklatomban elég részletesen szóltam a zárszámadás tartalmáról. Egy momentumra csak utalni tudtam, és nem tudtam kifejteni teljes mértékben. Szó volt arról a tegnapi hozzászólásomban, hogy a zárszámadás tulajdonképpen kiszélesíti a kormány protekcionista törekvéseit, és utaltam arra, hogy itt a Tokaj Kereskedőház minden valószínűség szerint egy két és fél milliárd forintos többlettámogatást kap a szőlőfelvásárlásra. Ahogy itt, a teremben körülnéztem a mai nap, már írták alá a módosító javaslatokat. Gondolom, hogy ez is része lesz annak a zárszámadásnak, aminek a törvényjavaslati szövegében ez a tétel még nem szerepel, csak a sajtón keresztül üzenték meg ezt a tételt.

De van egy másik, jelentősebb ügy is, ami a költségvetési bizottsági ülésen már terítékre került, ez a MOL gázüzletágának a megszerzése. Tegnap azt mondtam, hogy ha ez megvalósul a választások előtt, akkor ez a hatalommal való leggátlástalanabb visszaélés megvalósítása lesz. Ezt tegnap nem tudtam kifejteni, most nagyon röviden csak azt szeretném elmondani, hogy miért gondolom, hogy ez így lesz. A bizottsági ülésen egyértelművé tette az MFB elnök-vezérigazgatója, hogy igen, van ilyen szándék, hogy hol a forrás, arról még nem tudott nyilatkozni. Azt mondta, hogy Stumpf miniszter úr rögzítette, hogy meglesz a pénz.

Keresem, kutatom, hogy hol van a pénz a MOL gázüzletágának a megvásárlására. Miért minősítem én így ezt a tranzakciót? Ma már szó volt arról, hogy a kormány tudatosan mesterségesen alacsonyan tartja a gázárat, és nyilván ennek a következményeit valakinek viselni kell. Egyrészt viseli a MOL, folyamatosan más üzleti tevékenységéből finanszírozza azt a veszteséget, ami a gázáron keletkezik, illetve a költségvetésből, az MVM-en keresztül történik a tőkeemelése a Magyar Villamos Művek Részvénytársaságnak, tulajdonképpen azért, mert ilyen módon állnak a gázárhoz.

Eközben persze föl lehet készülni a kormányzati köröknek a gázüzletág megszerzésére. Most nagy valószínűséggel - mivel ilyen jelentős veszteség képződik a gázüzletágon - olcsón meg tudja vásárolni a Magyar Fejlesztési Bank. Ezzel párhuzamosan hamarosan kibővülhet a hazai termelés is, olcsón tovább lehet adni majd a részekre szedett üzletágat, a szállítást, a tárolást, a kereskedést a kormányhoz közeli klientúrának. Majd utána nyilvánvaló, hogy elkerülhetetlen lesz az áttérés a költségkövető árra, és nyilván, aki most megszerzi ezt az üzletágat, az 100 milliárdos haszonnak a kiválasztottja lesz. Ezért mondtam azt, amit mondtam.

A másik kérdés, amit szeretnék szóba hozni, a szerencsejátékról szóló törvénynek a módosítása. A költségvetési bizottsági ülésen sem sikerült megfejteni azt, hogy miért hozza be a zárszámadással párhuzamosan a szerencsejáték szervezésével kapcsolatos törvényjavaslatát a kormány. Nos, egyre világosabban lehet látni, hogy mi a szándéka a kormánynak. Lehetővé teszi a törvényjavaslat, hogy magas pénzügyi feltételekhez kötötten hálózatba kötött, rendkívül nagy nyereményt biztosító pénznyerő automaták működjenek. Mi a cél ezzel? Nyilván az a cél, hogy a százszázalékos állami tulajdonú részvénytársaságot helyzetbe hozza a kormányzat. Igen ám, csak folyamatosan azt halljuk, hogy a kis- és középvállalkozásoknak a támogatása mennyire fontos a kormányzat szempontjából. Márpedig jelen pillanatban a pénznyerő automaták üzemeltetését döntően a kis- és középvállalkozások végzik; az egyetlen terület, ahol a nagy állami vállalat nem nyer teret, valamit meghagyott az állam a kicsiknek is.

Most pedig az történik, tisztelt Ház, hogy a lóversenyfogadás fellendítésére hivatkozva a Szerencsejáték Részvénytársaság feladatává válik nívós kivitelű, új fogadóiroda-hálózat kiépítése az ország legforgalmasabb pontjain, projektoros kivetítőkkel, ami nem is lenne baj, hogy megvalósul, de nyilvánvaló, hogy ezekben az irodákban majd más eseményekre is lehet fogadni, és a fogadóirodákban lehetővé válna a pénznyerő automaták hálózati üzemeltetése.

És akkor nézzünk a konstrukciót, amit felvázoltam a Magyar Fejlesztési Bank és a MOL gázüzletágának az értékesítése kapcsán! Most létre kívánnak hozni egy közös céget az ÁPV Rt. és a Szerencsejáték Részvénytársaság együttműködésével, majd később az üzletrészt el lehet adni annak, aki egyébként képes azt a nagyon nagy értékű fejlesztést megvalósítani. Már lehet hallani a sajtóban itt-ott, hogy ez bizony egy görög üzleti csoportnak a kőkemény érdekeltsége. Ezt azért merem kimondani, mert Babák képviselő úrral magam is jelen voltam azon a beszélgetésen, ahol megpróbálták a Magyar Országgyűlés képviselőit arra rábírni, hogy legyen egy ilyen, meglehetősen nagy értékű, nagy hazárdsági foknak megfelelő szerencsejáték Magyarországon.

(15.00)

 

Akkor én képtelen ötletnek tartottam azt, hogy egy ilyen megvalósulhat Magyarországon, most meg azt látom, hogy a kormányzat behozza nekünk ide törvénymódosítás formájában. Nem a külföldi befektetők ellen szólok, de itt azért már a magyar társadalmat kell védeni, hiszen bérleti díj formájában jelentős haszon fog kiáramolni.

A másik pedig: meggyőződésem az, hogy a szerencsejátékok hazárdsági fokának növelését most már meg kell akadályozni. Megnéztem a Szerencsejáték Rt. üzleti beszámolóját, azt gondolom, van éppen elég üzleti játékra lehetőség a jelenlegi tevékenységi körben, és ilyen mértékben nem indokolt kiterjeszteni, meggyőződésem, hogy ez a szemlélet felel meg leginkább az eddigi kormányzati törekvéseknek és általában az EU-trendeknek is. Arról most nem akarok szólni, nem akarom az időt húzni azzal, hogy milyen mértékben hátráltatják a hazai kis- és középvállalkozások kibontakozását és a lehetőségeit.

Végül még egy témát szeretnék szóba hozni. Tegnap nagyon részletesen elmondtam a szocialista frakció véleményét a zárszámadásról, illetve a kapcsolódó törvénymódosításokról. Minden állításomat bizonyítottam és indokoltam, ennek ellenére Babák képviselő úr elég sportszerűtlen módon, nem bizonyított módon elkezdte kritizálni az észrevételeimet, nem itt a Házban, hanem a Házon kívül. Erre mindenképpen szükséges reagálnom, hiszen olyan állításokat fogalmazott meg, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Azt mondja, nem tükrözi a valóságot az én azon kijelentésem, hogy a kabinet a változásokat nem vezeti át a költségvetési törvényen. Nem vezeti át, tisztelt képviselőtársam! Arról szólt az egész kétnapos vita, hogy a 2002-es költségvetéshez nem hajlandók hozzányúlni. Ha pedig 2001-ben még további bérfejlesztés... (Tállai András: Ha hozzányúlunk a 2001-eshez, az a baj!) 2001-hez hozzányúlnak - azzal is van gond, ahogy hozzányúlnak, de legalább megváltoztatják a 2001-es költségvetést. De a 2002-es költségvetéshez nem hozzányúlni, arra megint csak azt tudom mondani, hogy bűn, és alapvetően veszélyezteti a jövő évben az intézmények működését, és nagyon sok minden szempontból kedvezőtlen lesz.

Azt mondja Babák Mihály, hogy nagyon tisztességesen jár el a kormány, amikor a többletbevételek elosztásához a parlament felhatalmazását kéri. Tisztelt Képviselő Úr! Úgy osztja el a többletbevételeket, hogy utólag közli az Országgyűléssel, hogy milyen többletbevételeket osztott el. Ez nem ugyanaz! Nézze meg, csak mondok egy példát: a GM-fejezetben 4 milliárd forint van bérlakás-építési előirányzatként betervezve.

Megnéztem a GM honlapját, a teljesítés 8,5 milliárd forint. Hol van itt az Országgyűlés felhatalmazása? Nem arról van szó, hogy nem értünk egyet a kitűzött céllal, hanem nincs országgyűlési felhatalmazás; de még számos ponton lehetne bizonyítékokkal szolgálni mindarra, amit tegnap teljesen világosan a frakció vezérszónokaként kifejtettem.

Tisztelettel arra kérem a kormánypárti képviselőket, ha cáfolják az állításunkat, akkor azt úgy tegyék meg, hogy a bizonyítékokat felsorolják, és tisztességes, korrekt vitát folytatnak velünk. Sajnos, a mai nap sem arra utalt, hogy így vitáznának velünk a kormánypárti képviselők, de erről majd Göndör képviselő úr fog szólni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai