Készült: 2024.04.26.04:37:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 461. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:18


Felszólalások:  Előző  461  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Korábban már utaltam rá, hogy a fővárosban az idegenforgalom növekedésével a vendégek száma magasan az egymillió fölé emelkedik. Ez az oka annak, hogy 1990-től nem egy szállodalánc építménye jelent meg Budapesten; hogy lebontott házak helyén szállodák épülnek, s hogy e célra parkokat is eltüntetnek vagy megcsonkítanak.

Fővárosunk napjainkban 115 jelentős szállodával rendelkezik, a szállodák mellett pedig működnek az olcsóbban elérhető panziók, turistaszállások, üdülőházak, kempingek, magánszálláshelyek. A jövőt illetően a tervezett építkezések nagy része is szálloda, úgy tűnik tehát, hogy a vendégek számára Budapest legalább ma és holnap szálláshelyet már biztosít. A vendéglátás azonban nemcsak abból áll, hogy legyen hol bármilyen kényelemmel eltölteni egy éjszakát, sőt, hogy éppen Pesten legyen érdemes eltölteni az éjszakát, a vendég számára a nappalt kell nagyon jól megszervezni. E téren azonban még súlyos hiányok vannak. Hogy mekkorák, azt akkor érezhetjük leginkább, ha saját vendégünknek kell szórakoztató és színvonalas programot biztosítanunk.

Hol fordulhat meg a vendég Budapesten? Hagyományos módon a Belvárosban, ott vannak, illetve voltak a Pestre jellemző hangulatok, boltok, presszók, kávéházak, ott lehetett sétálgatni, megpihenni, kellemesen kikapcsolódni. Mára azonban a Belváros elszürkült, a helyet irodaházak foglalják el leginkább. S bár lassan visszatér a város fürdőkultúrája, nagyon sok állandó vagy egyedi program is szerveződik a fővárosban, a múzeumok, a történelmi emlékhelyek, a műemlékek minden eddiginél gazdagabban és szebben várják a látogatókat, már csak a millennium kapcsán is, s rendelkezésre áll a budapesti agglomeráció kiemelkedően szép természeti látványa, mégsem lehetünk elégedettek. Nem látjuk ugyanis, hogy hol készül olyan fejlesztési koncepció, amely a város minden kerületét figyelembe véve gondolkodna a tartalmas turizmus lehetőségéről.

A kerületek önkormányzatai sok mindent elkövetnek ennek érdekében, a megvalósításhoz azonban a Fővárosi Önkormányzat építészeti, anyagi és szakmai hozzájárulása is szükséges, egyfelől. A szándékok és tervek összehangolása és integrációja lenne alapvetően kívánatos, másfelől. Ma azonban sem a kerületi önkormányzatok támogatása, sem az egész városra kiterjedő összhang megteremtésének törekvése nem áll a Fővárosi Önkormányzat központi szándékai között.

Úgy látom tehát, hogy a turizmus fejlődése mintegy rákényszerítheti a Fővárosi Önkormányzatot gondolkodásmódjának, fejlesztési filozófiájának, a kerületi önkormányzatokhoz való viszonyának megváltoztatására. Ha ez megtörténne, fokozatosan haladhatnánk az olimpiához is szükséges feltételek megteremtése felé úgy, hogy eközben mindezzel természetesen a lakosság hétköznapi életminőségét is szolgálhatnánk, hiszen a polgári kormány, ünnepeljen bár millenniumot, gondolkodjon tízéves távlatban az olimpiáról, minden gesztusával ennek a célnak az érdekében cselekszik. Reméljük, hogy ezt előbb-utóbb a fővárosi és a kerületi önkormányzatokkal együtt teheti.

Köszönöm figyelmüket. (Dr. Hende Csaba tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  461  Következő    Ülésnap adatai