Készült: 2024.09.22.17:26:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2008.11.11.), 222. felszólalás
Felszólaló Schmidt Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMIDT FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Wekerle Sándor volt az első olyan magyar miniszterelnök, aki polgári családból származott, aki polgárként lett az ország első embere.

1848. november 14-én született, egy württembergi eredetű, vagyis német nemzetiségű móri családból származott, vagyis a napokban tartjuk szülőhelyén születésének 160. évfordulóját.

A XIX. század Európájának, a közép-európai "közös piacnak" volt ő a politikusa, pénzügyi irányítója, részint maga is annak formálója, alakítója. E minőségében három ízben miniszterelnök, ami példa nélküli a polgári korban, s mint ilyen, Tisza Kálmán után a leghosszabban hivatalban lévő kormányfő. De nem ez a lényege az ő emlékének a mai felidézésénél. Wekerléék nem bekéredzkedtek egy fejlettebb közösségbe, hanem maguk akartak itt fejlett régiót teremteni országunkban. Úgy hiszem, az a Wekerle igencsak elkelne a mai Magyarországon éppúgy, mint a nemrég működött polgári kormányunk is.

Furcsa egy példa Wekerle Sándoré. Kétségtelen, pénzügyi zseni és sikeres pénzügyminiszter, aki a kormányrúdhoz állva egy sor politikai feladat megoldását is magáénak tekintette. Példaszerű az, ahogy Wekerle Sándor a korszak legtehetségesebb és legsikeresebb pénzügyminisztereként alkotott maradandót a valutareformtól az adóreformon át az államháztartás egyensúlyának megteremtéséig.

Az első Wekerle-kormány működéséhez főként az akkori nyugat-európai állapotokat is meghaladó, korszerű egyházpolitikai reformok is hozzáfűződnek, a feudális maradványok e téren való felszámolása és korszerű európai jogok érvényesítése a vallás- és lelkiismereti szabadság terén. A házassági jog, anyakönyvezés, vallásszabadság, a zsidó vallás egyenjogúsítása egyházpolitikai törvények némi módosítással ma is érvényben vannak, hiszen a jelenlegi egyház- és vallásügyi törvények is ennek nyomvonalán haladnak.

Pályája későbbi szakaszában polgárként is jelentőset alkotott. Elsősorban mint a Fővárosi Közmunkák Tanácsának elnöke, nevéhez fűződik az akkori Kispesten az úgynevezett Wekerle-telep felépítése. A Wekerle-telep páratlan volt egész Európában, hisz hozzá fogható lakásépítési vállalkozás azóta sem volt idehaza.

Néki kívántam itt a mai Országgyűlésben emléket állítani, a kiváló államférfinak, s azt hiszem, hogy bizony ma is elkelne politikusaink sorába egy Wekerle Sándor.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai