Készült: 2024.09.20.07:01:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2005.05.18.), 2. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Netpolgárok! Úgy gondolom, használnunk kell ezt az új fogalmat. Nyilvánvaló, hogy a netpolgár kifejezés hallatán ma már nem valamiféle cyborgszerű űrlényeket képzelünk magunk elé, hanem azokat az embereket, akikkel találkozunk ismerőseinknél, családunkban, munkahelyünkön, egyszóval: mindenütt a környezetünkben. Ők ülnek a monitorok előtt, akár naponta 8-10 órát is, ők tanulnak, dolgoznak, alkotnak a számítógéppel. És ők azok, akik az infotechnikai együttes haladásunkat a világgal biztosítják.

Így is fogalmazhatunk, hogy megjelent a társadalmi térképen egy vadonatúj kategória, az internetezők közössége. Az internet világnapja május 17-én van, amit 18-án a távközlés világnapja követ, 20-án a széles sáv világnapja van. Magyarországon a netpolgárok fellélegeztek, amikor 2002-ben létrejött az Informatikai és Hírközlési Minisztérium. Sajnos, néhány hónap után kiderült, a tárca nem tudja hatékonyan képviselni az információs társadalom elterjedését. Ez sajnos szomorú, de így van a mai napig is.

A kormány, a jövő-menő miniszterelnökök, kormányprogramok csak szavakban hangoztatják, hogy a gazdaságfejlesztés egyik fontos eleme az informatikai szektor támogatása. Az internetpenetráció terén a tőlünk keletebbre fekvő, az Unióhoz még nem vagy velünk együtt csatlakozó államok gyorsvonatként robognak el hazánk mellett, míg mi szinte állva figyeljük fejlődésüket. Az EU tagállamaihoz újonnan csatlakozott tíz ország közül hazánk sereghajtóvá vált, leköröztek bennünket.

A helyzet egyre romlik. Nő a digitális megosztottság. Ez alól talán a távközlés a kivétel. Egyedüli jó hír, hogy 2005 végére az internetezők 56 százaléka széles sávú eléréssel rendelkező lesz. Óriási munkára, jó ötletekre és ösztönző erőre volna szükség ahhoz, hogy javítsunk siralmas helyzetünkön. Akár a mindennapi élet megkönnyítésére gondolok, mint például az e-közigazgatás, akár az egyszerű információkeresésre, akár a tudásalapú társadalom kiépítésére, akár a foglalkoztatás növelésében nagy szerepet játszó távmunkára, elengedhetetlen, hogy a lakosság ismerje, tudja, birtokolja a modern technika adta lehetőségeket, mint amilyen az internet.

Az IHM és élén a miniszter az első számú szakmai felelős azért, hogy megteremtsék a feltételeket annak érdekében, hogy minél több otthonban és minden munkahelyen használják azt. Olyan valódi támogatási rendszerre van szükség, amelynek eredményeképpen a családok és a vállalkozások képesek lesznek a telekommunikáció eszközeit megfizetni amellett, hogy igénybe vehetik az elérhető áron kínált informatikai szolgáltatásokat.

Meg kell magyarázni, meg kell ismertetni az emberekkel az új technológiákat, az életük részévé kell tenni, például az elektronikus aláírást, a valódi on-line-vásárlást. Egyszerűen társadalmi igényt kell teremteni a kulturált európai ügyintézésre. Senki nem szívesen áll sorba, és aláztatja meg magát az ügyintézők által az önkormányzati okmányirodák, a földhivatal, az APEH székházaiban ügyfélároknak kinevezett udvarokban. A sokat és szépen hangoztatott elektronikus kormányzásért kellene végre tenni valamit az illetékes kormányszerveknek, és nemcsak beszélni, hangzatos ígéreteket pufogtatni, hanem végre cselekedni kellene az elektronikus, ügyfélbarát közigazgatás elterjesztéséért, a hazai informatikai vállalatok megerősítéséért.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem helyes, hogy hazánkban a legjellemzőbb internetes tevékenység még mindig a levelezés. Az sem helyes, hogy az internetet naponta használók több mint fele budapesti és 30 év alatti. És az sem helyes, hogy a rengeteg előny mellett nem kezdünk el a felmerülő negatívumok, problémák megoldására javaslatokat kidolgozni kormányzati szinten. Ha Magyarországon felelős nemzeti kormány lenne, az IHM-ben már rég volna elképzelés többek között a kéretlen reklámlevelek kezelésére és az újabb és újabb vírustámadásokra.

Az elektromos és elektronikus hulladékok kezeléséről és hasznosításáról sem rendelet, hanem törvény rendelkezne, ahogy azt az MDF normális Magyarországért programja is tartalmazza. Talán akkor mindenki megértené, hogy az évente keletkező mobiltelefonakkumulátor-hulladék mekkora veszélyt jelent a jövőnk számára. Ahhoz, hogy a gazdasági fejlődést nagyobb pályára állítsuk, sürgősen fel kell értékelődnie az informatikának, jól működő, gyors, rugalmas, de megbízható elektronikus ügyintézést kell kialakítani Magyarországon. Cselekedni szükséges, az idő rövid; aki kimarad, lemarad.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai