Készült: 2024.09.22.23:55:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2005.05.18.), 125. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az élelmiszer az a termék, amellyel minden személy mindennap találkozik, és akár foglalkozása körében, akár mint fogyasztó, az élelmiszer előállítója, forgalmazója vagy elkészítője és mint az élelmiszerlánc egyik záró láncszeme, fogyasztóként élvezője vagy elszenvedője az élelmiszer-biztonság áldásainak, vagy elszenvedője annak megmutatkozó hiányosságai miatt.

Környezetünk káros hatásai, a vízben, talajban, levegőben előforduló, közvetlenül vagy közvetetten megjelenő egészségkárosító ágensek legnagyobb mennyiségben és mértékben, legnagyobb valószínűséggel a víz és az élelmiszer közvetítésével érik el az embereket. A WHO becslése szerint az élelmiszer-fogyasztással összefüggésbe hozható megbetegedések száma az egész világon folyamatosan emelkedik, és az iparilag fejlett országokban is a lakosság mintegy 10-30 százalékát érinti évente.

Az élelmiszerek biztonsága nemcsak a jelenünket, hanem a jövőnket is befolyásolja. A már ismert, gyakran előforduló megbetegedések mellett új élelmiszer-biztonsági veszélyekkel is szembe kell nézni, hogy csak a szivacsos agyvelőgyulladásra, a genetikailag manipulált élelmiszerekre, a táplálékláncba bekerülő ártalmas anyagokra, dioxinokra, mikotoxinokra gondoljunk, és nem lehet elmenni a szándékos károkozások mellett sem, mint a hamisítások és csalások, de akár a bioterrorizmus tárgykörét is érinthetjük.

Mindezeket figyelembe véve teljesen természetes, hogy az élelmiszer-biztonság kérdése világszerte az érdeklődés központjába került, és az Európai Unióban is prioritást élvez. Az Unió jogi szabályozásában egyértelműen megfogalmazódik, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatosan a legfontosabb szempont a fogyasztók biztonsága. A közösségi takarmány- és élelmiszerjog alapelve, hogy a takarmány- és élelmiszer-ipari vállalkozók az általuk ellenőrzött vállalkozásokban a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás minden szakaszában felelősek annak biztonságáért és annak biztosításáért, hogy a takarmányok és élelmiszerek megfeleljenek a vonatkozó jogi követelményeknek. Ugyanakkor az Európai Unió komplex, a termőföldtől az asztalig szemlélete alapján a fogyasztóknak az élelmiszerek által közvetített egészségártalmaktól való védelme a teljes élelmiszerlánc területét lefedi, hatósági ellenőrzési és vizsgálati stratégiát követel meg, amely szűkebb értelemben a takarmány- és élelmiszer-ellenőrzés, tágabb értelemben a növény- és talajvédelmet, az állategészségügyet és az állatjólétet is beleérti ebbe.

A hatóságoknak az a feladata, hogy az érvényes előírásokat betartassák, azok végrehajtását kikényszerítsék, a feltárt hiányosságoknak az élelmiszer-biztonsági kockázatokkal arányos szankcionálását pedig elérjék és megvalósítsák. Éppen ezért az élelmiszer-ellenőrzésnek a termőföldtől az asztalig való terjedése a fogyasztók védelme érdekében megköveteli, hogy a teljes élelmiszerláncot lefedő ellenőrző tevékenység komplex formában valósuljon meg, ezért tehát, bár ebben a kérdésben nem kormányálláspontot képviselek, de a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium szakértői teljes mértékben támogatják a bizottsági indítványt, hogy ennek az ellenőrzésnek komplexnek kell lenni, hogy az élelmiszer-ellenőrző hatóságok közötti feladatmegosztásnak világosnak, szabályozottnak kell lenni, hogy ezek a feladatok ne fedjék át egymást, és a hiányosságok pedig ne kerülhessenek olyan módon elfedésre, hogy az ellenőrzés senkinek sem tartozik a kompetenciájába.

Éppen ezért a hatóságok közötti feladatmegosztásban az állat-egészségügyi hatóságoknak, a növényvédelmi hatóságoknak, a közegészségügyi és fogyasztóvédelmi hatóságoknak egyaránt meghatározott és pontos szerepük kell hogy legyen. Koordináltnak kell lenni az ellenőrzés megtervezésében és a végrehajtásában, és természetesen nagyon szigorúan kell venni az adatszolgáltatást és az információáramlást is.

Mindezek alapján az országgyűlési határozattervezet megalapoz egy élelmiszer- és takarmánybiztonsági ellenőrzés koordinálását szolgáló törvényt is, amelynek mindezeket a szempontokat, amelyeket a bizottság és az előterjesztők meghatároznak a kormány számára, tartalmaznia kell. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai