Készült: 2024.09.23.12:01:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2000.12.06.),  209-279. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 1:45:58


Felszólalások:   1-209   209-279   279-396      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vita lezárására a módosító javaslat házszabályszerű benyújtása érdekében a mai ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Hétfői döntésünk értelmében most soron következik az országgyűlési képviselők vagyoni helyzetét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Torgyán József képviselő úr, Független Kisgazdapárt, önálló indítványát H/3389. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig H/3389/11. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Salamon László képviselő úrnak, aki az ügyrendi bizottság előadójaként kíván szólni. Tessék, önnek adom meg a szót!

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ, az ügyrendi bizottság elnöke: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ügyrendi bizottság megtárgyalta az országgyűlési határozati javaslathoz benyújtott módosító indítványokat, és azokban - két módosító javaslatot kivéve - állást foglalt. Az ügyrendi bizottság állásfoglalását képviselőtársaim a H/3389/11. számú iratban ismerhetik meg; ezeket részleteiben nem ismertem.

Az általunk állásfoglalás alá nem került javaslatok tekintetében az alkotmányügyi bizottságot kértük előzetes véleménynyilvánításra, ez idáig nem történt meg. Ettől függetlenül a javaslat egészét illetően is állást foglalt az ügyrendi bizottság, tudva azt, hogy a nyitva hagyott két módosító indítvány tekintetében majd még a részletes vita lezárása után a bizottsági ülésen a kapcsolódó módosító javaslatok tárgyalása mellett állást kell foglalnia.

Az ügyrendi bizottság ez előterjesztés egészét az általa támogatott módosító javaslatokkal együtt az Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja.

 

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem Répássy Róbert képviselő urat, az alkotmányügyi bizottság nevében kíván-e szólni. (Dr. Répássy Róbert: Nem, képviselőként.) Nem, hanem már felszólalóként.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a határozati javaslat szerkezeti rendjére és a módosító javaslatok közötti összefüggésekre figyelemmel a részletes vita öt szakaszból álljon.

Felkérem Szabó Erika jegyző asszonyt, ismertesse a vitaszerkezetet.

 

DR. SZABÓ ERIKA jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A vita javasolt szerkezete a következő:

Az első szakaszban a vagyonnyilatkozat benyújtásának alapját képező időpontot tartalmazó rendelkezésekhez érkezett 1., 2. és 8. pontokat vitatja meg az Országgyűlés. A második szakaszban a vizsgálati szakaszt érintő 3. és 4. pontok, a harmadik vitaszakaszban pedig a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget, a vizsgálatot és a szankciókat tartalmazó 5., 6., 7., 11. és 12. pontok megtárgyalására kerül sor. A negyedik vitaszakaszban a bizottság vizsgálati jelentését érintő rendelkezéshez érkezett 9. és 10., az utolsó vitaszakaszban pedig a bizottság összetételére vonatkozó szabály módosítását indítványozó 13. és 14. pontok szerepelnek.

 

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a felolvasott javasolt vitaszerkezetet. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a javasolt vitaszerkezetet elfogadta.

Megnyitom... (Dr. Salamon László: Ügyrendi!) Ügyrendi kérdésben jelentkezik Salamon László képviselő úr.

 

 

(13.10)

 

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Csak egy kérésem van, tisztelt Országgyűlés. Tekintettel arra, hogy öt részre tagoltuk a vitát és a pontokat megjelöltük, nem biztos, hogy mindenki - például én sem - minden pont helyét pontosan tudja; esetleg előfordulhat, hogy nem tudtam megjegyezni. Az lenne a kérésem, hogy amikor az elnök úr a vitaszakaszt megnyitja, akkor szíveskedjék - most már döntésünkkel is megerősítetten - a pontokat megjelölni, hogy valóban ahhoz szóljunk hozzá, ami a vitaszakasz tárgya.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, ez teljesíthető kérés. Tehát megnyitom az első vitaszakaszt az ajánlás 1., 2. és 8. pontjaira. Két név is szerepel a monitoron. Ehhez szeretnének szólni? (Dr. Répássy Róbert: Igen! - Keller László: Igen!) Akkor megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A most tárgyalandó határozati javaslathoz a 2. pontban, illetve a 8. pontban ezzel összefüggő módosító javaslatokat nyújtottam be. A módosító javaslat lényeg az, hogy a határozati javaslat úgy változzon meg, hogy az Országgyűlés által létrehozott vizsgálóbizottság az országgyűlési képviselőnek a megválasztása időpontjában fennálló vagyoni helyzete, valamint a jelenlegi vagyoni helyzete közötti különbséget vizsgálja.

Ehhez tartozik az a magyarázó vagy értelmező rendelkezés is, amely a 8. pontban van, hogy mely időpontot kell tekinteni az országgyűlési képviselő megválasztásának. Ez azt tartalmazná, hogy országgyűlési képviselő megválasztásának időpontjaként azt kell tekinteni, amikor 1990-ben vagy azt követően első alkalommal megválasztották képviselőnek, és onnantól a jelenlegi napig bezárólag kell vizsgálni a képviselő vagyoni gyarapodását.

Tisztelt Ház! Azért javaslom ezt, mert megítélésem szerint arra az időszakra nyilvánvalóan nem lehet a képviselők vagyoni helyzetének gyarapodását vizsgálni, amikor nem volt képviselő. Arra a helyzetre, amíg nem volt képviselő, ez nem vonatkozik, legalábbis egy parlamenti vizsgálóbizottságnak nem ez a célja. Hanem csak annak a vizsgálata lehet a célja, hogy parlamenti képviselőként, tehát közéleti szereplőként a vagyongyarapodása hogyan változott.

Szeretném bejelenteni, a javaslatom azt is tartalmazza, hogy ha valakinek nem volt folyamatos a mandátuma, akkor nyilvánvaló, hogy arra az időpontra is kell a vagyoni helyzetét vizsgálni, amikor a korábbi mandátuma megszűnt, illetve amikor az új mandátuma keletkezett, mert sok olyan képviselő van, akinek kiesik egy időszak a képviselői megbízatásából.

Tehát a javaslatom pontosítaná az előterjesztő képviselőtársam, a miniszter úr javaslatát. Pontosítaná, hogy világos legyen az, hogy melyik két időpont közötti vagyongyarapodást kell vizsgálni: a képviselővé válás időpontját és a jelenlegi helyzetet kell összevetni a további vizsgálati során. Azt hiszem, hogy ez a módosító javaslat inkább csak pontosítja a határozati javaslatot, de semmiképpen sem tér el annak szellemétől. Gondolom, ezért is támogatta az előterjesztő.

Köszönöm, ennyit kívántam elmondani.

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót felszólalásra Keller László képviselő úrnak, MSZP.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom - mind az 1., 2. és persze a 8. ponthoz is szeretnék hozzászólni -, hogy nagyon lényeges pontokat érint a módosító javaslat. Tehát ellentétben azzal, amivel zárta Répássy képviselő úr a mondanivalóját - hogy az ő javaslata egy kicsi pontosítás -, én azt gondolom, hogy nagyon lényeges módosító javaslatokról van szó.

De nézzük először az 1. pontot! Eredetileg Torgyán miniszter úr azt javasolta, hogy a '90. május 2-ától '98. június 18. napjáig fennálló vagyoni helyzete, valamint a jelenlegi vagyoni viszonyai közötti különbséget vizsgálja, tehát egy hosszú szakasznak az akkori vagyoni helyzete és a jelenlegi, általa meg nem határozott időpont közötti vagyoni eltérést vizsgálja.

Ez szakmailag egy elképesztő javaslat, tisztelt képviselőtársaim! Ugyanis vagyoni helyzetet összemérni két időpontban lehetséges. Azt a két időpontot pedig meg kell határozni. Nem lehet egy hosszú szakasz vagyonváltozásait összevetni egy adott időpontban meglévő vagyonnal, de Torgyán miniszter úr még arra az időpontra sem tesz javaslatot.

Tehát azt gondolom, a részletes vitában a módosító indítványok kapcsán is rá kell mutatni arra, hogy az eredeti javaslat egyszerűen értelmezhetetlen, végrehajthatatlan és ennélfogva elfogadhatatlan is.

Van persze több baj ezzel a javaslattal, hiszen a miniszter úr eredeti javaslata nem mondja meg azt sem, hogy mire kell vonatkozni egyáltalán a nyilatkozatnak, tehát úgy, ahogy én módosító javaslatként megjelölöm azt, hogy a jelenleg hatályos '90. évi LV. törvény 1. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot kell megtenni. Mert egyébként mire terjedjen ki? A miniszter úr vizsgálóbizottságra vonatkozó egész javaslata nem határozza meg azt, hogy milyen legyen a vagyonnyilatkozat tartalma. Nem utal a képviselők jogállásáról szóló törvényre, nem utal semmire, és önmagában sem határozza meg. Tehát egyszerűen értelmezhetetlen az, hogy milyen vagyonnyilatkozatot is kell megtenni.

Azt javaslom a módosító indítványomban - és borzasztóan sajnálom, hogy az ügyrendi bizottság egyharmada sem támogatja -, hogy jelöljük meg a két időpontot, ezzel nyilván kiesik az a hosszú szakasz, amire a miniszter úr tett javaslatot; és jelöljük meg azt, hogy milyen tartalmú vagyonnyilatkozatot kell tenni. Ha a módosító javaslatot elfogadná az előterjesztő, akkor teljesen egyértelmű lenne az, hogy két meghatározott időpontban kimutatott vagyonnyilatkozatot kell összehasonlítani, és ezt a jelenleg hatályos, képviselők jogállásáról szóló törvény szerint meglévő melléklet alapján kell megtenni.

A másik, amit Répássy képviselő úr felvetett: az ő módosító javaslata egyrészt arra is irányul, amit már én is szükségesnek tartottam, hogy ezt a '90-től '98-ig terjedő időszakot el kell hagyni. De ő éppen nem kezeli a módosító javaslatával azt a problémát, hogy például vannak olyan képviselőtársaink, akik '90-94 között képviselők voltak, utána '98-tól újra képviselők lettek. Azt mondja Répássy képviselő úr, hogy "megválasztásának időpontjában fennálló vagyoni helyzet". Melyik megválasztása időpontjában? (Dr. Répássy Róbert: A 8. pontot kell megnézni!) A 8. pontot is megnéztem, de sajnos erre nem ad választ, képviselő úr.

Tehát azt gondolom, bár mi e vizsgálóbizottság létrehozását nem támogatjuk, amint kifejtettük az általános vitában, de ha már tárgyalunk róla, akkor szakmailag korrekt javaslatot kellene megfogalmazni. Egyrészt teljesen egyértelművé kell azt tenni, hogy a vizsgálat csak és kizárólag arra az időszakra vonatkozhat, amikor valaki országgyűlési képviselő volt. Ha erre az időszakra vonatkozik, akkor teljesen egyértelműen ki kell jelölni azokat az időpontokat, amely időpontokban a vagyonbevallást meg kell tenni, és ez nem vonatkozhat szakaszokra. Azt gondolom, hogy aki valamikor foglalkozott vagyonértékeléssel vagy vagyonkimutatás készítésével, az tudja, hogy annak mindig egy adott időpontra kell vonatkoznia.

A másik, hogy világosan mondjuk meg azt, mi legyen a vagyonnyilatkozat tartalma. Ezt pedig csak egy módon tudjuk megtenni: ha a jelenleg hatályos 1. számú mellékletet vesszük alapul. Éppen az ajánlás 8. pontja ebbe a vitaszakaszba tartozik. Répássy képviselő úr módosító javaslata az én meggyőződésem szerint éppen azt a helyzetet nem kezeli, amely abból fakadhat, hogy két országgyűlési időszak között van egy olyan szakasz, amit a civil életben tölt el a képviselő. Erre az ön 8. ajánlási pontja nem vonatkozik.

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Azzal egyetértek, és meg is fogalmaztam a 7. ajánlási pontban, hogy el kell hagyni azt a szakaszt, amit ön is elhagyásra javasolt; tehát ami azt mondja, hogy a bizottság jogosult az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága által kezelt és nyilvántartott zárt borítékban lévő vagyonnyilatkozatokba betekinteni és azokat a vizsgálat tárgyává tenni. Ez teljesen logikus, mert hatályos törvényeket nem sérthet. Ez igaz. Az ön javaslatát támogatja az előterjesztő is és a bizottságok is. Csak ha ez az igaz, akkor hogyan lehet törvényesen lefolytatni ezt a vizsgálatot?

 

(13.20)

 

Erre nem ad választ az ön módosító javaslata. Mi van azzal a kétharmados törvénnyel, a képviselők jogállásáról szóló törvénnyel, amelynek értelmében minden vagyonnyilatkozattal kapcsolatos nyilvántartást, adminisztrációt a mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságon belül kell tartani és kezelni? Továbbá arra sem ad választ az ön által az ajánlás 8. pontjában benyújtott javaslat, hogy akkor hogyan kezeli azt a jogállásról szóló törvényben megfogalmazott kötelezettséget - szintén kétharmados -, amely azt mondja: vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás csak és kizárólag a mentelmi bizottságon belül folytatható. Ezt a kétharmados törvényt nem lehet átlépni, de Répássy képviselő úr nem is tett erre javaslatot.

Összességében, tisztelt képviselőtársaim, azt gondolom, hogy az ajánlás 1. pontjában megfogalmazott módosító javaslatomat szükséges lenne támogatni, meggyőződésem, hogy az szakmailag korrekt, semmiféle politikai szándékot nem fogalmaz meg. Az ajánlás 2. pontját, Répássy képviselő úr javaslatát indokolt lenne még pontosabbá tenni, abba az irányba kellene menni a kapcsolódó módosító javaslatokkal, amely irányt a képviselő úr megfogalmazott, de még pontosabbá kellene tenni. Az ajánlás 8. pontja kapcsán pedig meggyőződésem szerint csak és kizárólag a mentelmi bizottságon belül folytathatna vizsgálatot ez a bizonyos vizsgálóbizottság.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időtartamban megadom a szót Bánk Attila képviselő úrnak, frakcióvezető úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. BÁNK ATTILA (FKGP): Köszönöm szépen, elnök úr. (Közbeszólás: Asszony! - Moraj, szórványos derültség.) Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tényleg csak néhány mondatot mondanék azzal kapcsolatosan, amit most Keller képviselő úr mondott Répássy Róbert képviselőtársam módosító javaslatával kapcsolatosan.

A 2. és a 8. pont - és a vita szakaszolásából is kiderül, hogy helyes volt, hogy így szakaszoltuk -, Répássy képviselő úr módosító javaslatai tulajdonképpen ugyanarról szólnak, egyik a másikat egészíti ki. Ez pontosan választ ad arra a kérdésre, amelyet most a képviselőtársam említett, nevezetesen, hogy mi van akkor, ha valaki '90 és '94 között képviselő volt, azt követően egy négyéves vagy annál rövidebb időtartamban nem volt az, majd azt követően ismét megválasztották. Ezt a 8. pont - amit már nem tetszett felolvasni - utolsó mondata tartalmazza.

Arra a megjegyzésére pedig, amely egyébiránt kritizálta ezt a javaslatot, azért nem tudok vagy tudunk most válaszolni, mert a következő vitaszakaszban, az 5. pontban érintette Répássy képviselő úr az ön által felvetett kérdést, és nyilván a vita következő szakaszában erre lehet válaszolni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Közbeszólások.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen... (Dr. Bánk Attila: Elnök asszony, bocsánat, ezt nem tudom jóvátenni! Elnök asszony, hogy tudom ezt jóvátenni?) Frakcióvezető úr, megbocsátom önnek, mert feltételezem, hogy elkerülte a figyelmét, hogy közben helyet cseréltünk az alelnök úrral. (Dr. Bánk Attila: Bocsánat!)

Répássy Róbert képviselő urat illeti a szót két percben, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az igazság az, hogy az előbb elfogadtuk, hogy szakaszoljuk a vitát, de úgy látom, bizonyos összefüggések azért vannak, és elnézést kérek, ha most átnyúlok egy másik témára.

Szeretném leszögezni, hogy az eredeti javaslat is és a módosító javaslatokkal kínált megoldás is azért felel meg az alkotmány rendelkezéseinek, mert az alkotmány 21. § (3) bekezdése mindenkit, így az országgyűlési képviselőket is együttműködésre kötelezi az országgyűlési bizottságokkal. Nem lehet egy kétharmados törvénnyel, a képviselői jogállásról szóló törvénnyel takarózni, nem lehet azt mondani, hogy a képviselőnek csak annyiszor kell vagyonnyilatkozatot tennie és az előtt a bizottság előtt vizsgálható, amelyet a képviselői jogállásról szóló törvény ír elő, mert az alkotmány - azért ebben mindannyian megegyezünk - magasabb szintű jogszabály. Tehát az alkotmány alapján, ezért terjesztettem elő az 5. pontban azt a javaslatot, hogy maguk a képviselők legyenek kötelesek a bizottság rendelkezésére bocsátani a korábbi vagyonnyilatkozataik mentelmi bizottság által hitelesített példányát, amelybe ez a vizsgálóbizottság már minden gond nélkül beletekinthet. Hangsúlyozom, hogy az országgyűlési képviselők az alkotmány alapján kötelesek ezzel a vizsgálóbizottsággal együttműködni és a bizottság számára adatokat szolgáltatni.

Megjegyzem, hogy Salamon képviselőtársam már beadott egy kapcsolódó módosító javaslatot, amelynek pont az a lényege, hogy erre, az alkotmány 21. § (3) bekezdésére hivatkozzon a bizottság, amikor egy képviselőt felhív arra, hogy szíveskedjen adatokat közölni. Mert ha minden állampolgár számára kötelező egy bizottsággal együttműködni, akkor bizony a képviselőknek is ezen kötelezettsége fennáll. Ezért tettem meg ezeket a javaslatokat.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Két percben megadom a szót Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tulajdonképpen nagyon jó, hogy a napirenden együtt szerepel ez a napirendi pont és az előző, mert azért összefügg a kettő. Mégpedig itt több mint hat órában majdnem arról vitatkoztunk, hogy kell-e módosítani a képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvényt, és ha igen, miért nem és hogyan, és ez teljesen világossá teszi, hogy miért is kell: mert ez az előző napirendi pontban módosításra javasolt jogszabály nem teremtett tiszta képet, nem vágott rendet a vagyonbevallások kapcsán, egyszerűen tényleg használhatatlan volt a régmúltra tekintettel.

Ez a mostani országgyűlési határozati javaslat, amely létrehozná ezt a bizottságot, pontosan ezt a kérdést oldja fel, vagyis visszamenőlegesen vizsgálná azt, mi történt a képviselők vagyonával a képviselői időszakukban, függetlenül attól, hogy 1990-től, '94-től vagy '98-tól képviselő-e, mert azt mondja: a képviselői megbízatása időtartamában és mi van most; tehát ez a régmúltat vizsgálja. Majd ha már ezen túl vagyunk, akkor kerül sor - ha jóváhagyják a törvény - a szabályos, egyévenkénti vagyonbevallásokra. Ezért kell külön bizottság.

Egy bizonyos határidő alatt kell ennek a bizottságnak lefolytatnia ezt a visszamenőleges vizsgálatot, és egyszerűen én magam sem tartom technikailag sem helyesnek, de egyébként sem, elvileg sem, hogy ugyanaz a bizottság folytassa a visszamenőleges vizsgálatot, amelynek egyébként más dolga is van, amellett, hogy vagyonnyilatkozatokat vizsgál, de majd úgyis szerepe lesz a rendes menetben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ezeknek a vagyonnyilatkozatoknak a felülvizsgálatában. De ennek a bizottságnak csak a régiekben.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Két percben megadom a szót Hegyi Gyula képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Én is igyekszem tiszteletben tartani a szakaszolást, de Répássy képviselő úr az 5. pontra reagált, és azzal kapcsolatban feltétlenül tennem kell egy megjegyzést, különösen, hogy egy kapcsolódó módosító indítványra is felhívta a figyelmet, amelynek az indoklásául - mindannyian hallottuk - az szolgál, hogy az alkotmány végül is mindenkit, minden magyar állampolgárt kötelez arra, hogy a parlamenti bizottságokkal együttműködjön. Nyilvánvaló, hogy akkor ebből a logikából teljesen világos: most vagy később - addig legalábbis, amíg a Fidesz kormányoz - minden magyar állampolgárral előfordulhat, hogy egy kormánypárti bizottság behívja és elszámoltatja a vagyonával. (Keller László: Így van! - Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Abból a logikából, amelyet ön mondott, ez logikusan következik.

Úgyhogy ha ennek a jogi feltételeit megteremtik, akkor persze csak az a kérdés, hogy mikor kerül sor minden állampolgárra, és hogy addig ez a jelenlegi kormánypárti bizottság még működni fog-e - remélem, nem.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy térjünk vissza a szakaszhoz, és a Házszabály 105. § (3) bekezdése értelmében csak és kizárólag a részletes vitában engedélyezett módosító indítványokhoz tegyék meg hozzászólásaikat. Kérem képviselőtársaimat, hogy az előző gyakorlatnak megfelelően felszólalásukban mindig jelezzék, melyik az az ajánlási pont, amelyhez szólni kívánnak. Köszönöm szépen.

Salamon László képviselő úr kért szót ügyrendben. (Dr. Salamon László: Visszalépek!) Visszalépett, köszönöm.

Géczi József Alajos képviselő urat illeti két percben a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Most csak arra vonatkozóan szólnék, hogy azt feltételezi ez az ajánlás, illetve az egész javaslatcsomag is, amelyet Répássy Róbert képviselőtársunk több ponton módosítani javasol, hogy ezek szerint az alkotmány egy pontjára hivatkozva köteles magát alávetni a bizottságnak a képviselő. Én erre csak azt tudom mondani, hogy az alkotmány egy templom, amelynek az egyik alrendelkezéséből nem lehet az egész alkotmányt szétrombolni. Ezt az alkotmányértelmezést Visinszkij is nagyon megirigyelte volna. (Dr. Salamon László: Ügyrend!)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Ismételten felhívom figyelmüket a Házszabály betartására. Kínos helyzetbe kerül az elnök, amikor folytonosan patikamérlegre kell tennie a felszólalásokat.

Salamon László képviselő úr ismételten ügyrendben kért szót, a Fidesz képviselőcsoportjából.

 

(13.30)

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Bocsánatot kérek, az előbb ügyrendileg azt szerettem volna kérni, hogy az elnök asszony szorítsa rá a képviselőket, hogy a pontokhoz szóljanak hozzá. S miután el tetszett ezt mondani, mielőtt én megkaptam volna a szót, el is álltam ettől az ügyrendi felszólalástól. Sőt, töröltem azt a felszólalásomat, ami nem a tárgyalt részhez tartozott volna. Ezek után feláll Géczi képviselő úr, és büntetlenül megint másról beszél, miközben én tartom magamat a Házszabályhoz. Nagy szerényen visszaléptem az ügyrendi észrevételemtől is, visszaléptem a nem e tárgyhoz tartozó hozzászólásomtól is.

Én nagyon kérem, azt javaslom, hogy ha kiderül a szavakból, hogy valaki másról beszél, szíveskedjék megvonni a szót menten, mert akkor az kerül hátrányos helyzetbe, aki tiszteletben tartja a Házszabályt, és az kerül előnyös helyzetbe, aki azt megsérti.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak ügyrendben kért szót Szentgyörgyvölgyi képviselő úr - visszavonta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül szigorúan fogom figyelemmel kísérni a jövőben is természetesen, de kérem ebben az önök együttműködését, hiszen a Házszabály mindannyiunkra vonatkozik.

Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úr kétperces időkeretben... (Közbeszólás: Visszavonta!) Képviselő úr, elnézését és bocsánatát kérem, az előbb ügyrendben jelent meg az ön neve, most pedig kétpercesben. Kérném szépen törölni a képviselő úr nevét. Köszönöm szépen.

Hozzászólásra következik Bauer Tamás képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Én az ajánlás 1., 2. és 8. pontjában, de főleg az 1. és 2 pontban szereplő módosító javaslatokat szeretném méltatni. Meg kell jegyeznem, hogy mi a magunk részéről nem nyújtottunk be ehhez az országgyűlési határozati javaslathoz módosító javaslatot, de tiszteletben tartjuk képviselőtársaink erőfeszítéseit, hogy egy reménytelen feladatot megoldjanak.

Én azt szeretném hangsúlyozni az 1. és 2. pontban szereplő módosító javaslatokkal kapcsolatban, hogy nem oldják meg azt a problémát, hogy ez a bizottság elfogadható legyen. Ugyanis miről van itt szó, tisztelt Országgyűlés? Az 1. pont, pontosabban a határozati javaslat 1. cikkelye az, amelyik a bizottság feladatát jelöli meg - ugye, nem tévedek ebben? Azt gondolom, hogy azok a módosító javaslatok, amelyeket az 1. pontban Keller, a 2. pontban Répássy képviselő úr benyújtott, és ezzel megpróbálja elfogadhatóvá tenni ezt a javaslatot, nem szüntetik meg azt a problémát, hogy olyasmire kíván az előterjesztő országgyűlési vizsgálóbizottságot létrehozni, amire országgyűlési vizsgálóbizottságot nem lehet létrehozni.

Répássy képviselő úr itt az imént hivatkozott arra, hogy kapunk majd egy módosító javaslatot... (Dr. Salamon László: Ez megint nem az a tárgy, eltér a tárgytól!) Nem térek el a tárgytól, a módosító javaslatokkal foglalkozom, tisztelt képviselő úr! (Dr. Salamon László: Ez nem az 1. és a 2!) Az 1-esről beszélek, azt magyarázom... (Dr. Torgyán József: Ez megint dajkamese!)

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Ismételten rendre utasítom önöket. Részletes vitáról beszélünk. A részletes vita 105. § (3) bekezdése konkrétan tartalmazza, hogy az egyes módosító indítványokhoz lehet hozzászólni. Képviselőtársam megjelölte azokat az indítványokat, amiről szólni kíván, kérem, hogy türelemmel hallgassák végig egymást. (Dr. Salamon László: Nem arról beszél!)

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A részletes vitában hozzászólhatok, elmondhatom azt is, hogy miért jó egy módosító indítvány, és elmondhatom azt is, hogy miért nem jó. És én most azt próbálom kifejteni, hogy az 1. és 2. pontban szereplő módosító indítványok miért nem jók. Kész vagyok ezt arról a módosító indítványról is elmondani, amit Salamon képviselő úr nyújtott be, csak az még nincs benne az ajánlásban.

Az alapállításom a következő, és vitatkozom is azzal, amit az imént Répássy úr mondott. Ezek a módosító javaslatok nem változtatnak azon, hogy a benyújtott országgyűlési határozati javaslat országgyűlési vizsgálóbizottságra bízná a képviselők kifaggatását a vagyoni viszonyaikról. Ha jól értettem azt, amit Répássy úr mondott, alkotmányunknak arra a rendelkezésére kívánnak hivatkozni, hogy az országgyűlési bizottságok által kért adatokat mindenki köteles a rendelkezésükre bocsátani, illetőleg köteles előttük vallomást tenni. (Dr. Répássy Róbert: Így van!) Csak egy dologról feledkeznek el. (Dr. Géczi József Alajos: Visinszkij!) Miről? Tudniillik az nyilvánvaló, hogy ha egy országgyűlési bizottság - Répássy képviselő úr -, akár az, amit most akarnak létrehozni, akár bármely más bizottság, engem arról kérdezne meg, mint bárkit, hogy hol töltöttem a tegnap délutánt, akkor én nem vagyok köteles erre válaszolni, mert ez egy olyan személyes adat, ami nem tartozik az országgyűlési bizottságra.

Most a kérdés az, tisztelt képviselő úr, hogy az az adat, amiről az önök által javasolt bizottság kérdezné ki az egyes képviselőt, vajon olyan adat-e, amire rákérdezhet egy országgyűlési bizottság, vagy olyan személyes adat, amire nem kérdezhet rá a bizottság. Az én állításom az, hogy a módosító javaslatok, amelyekről beszélek, nem oldják föl azt a problémát, hogy a képviselőknek arról a személyes adatáról, ami a szövegben szerepel, nevezetesen a vagyonáról, csak a mentelmi bizottság kérdezheti meg az egyes képviselőt. (Dr. Salamon László: Ügyrendi.) Nemcsak a hatályos jogállási törvény szerint, de még az önök által most benyújtott módosítás szerint is.

Az általános vitában Répássy úr arra hivatkozott, hogy ha majd elfogadjuk a jogállási törvény önök által kezdeményezett módosítását, akkor ez a rendelkezés hirtelen elfogadhatóvá válik. Tévedett Répássy képviselő úr, mert még az önök által javasolt jogállásitörvény-módosítás sem teremt olyan helyzetet, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottság is rákérdezhet a képviselők vagyonára vonatkozó személyes adatára. Nem kérdezhet rá, arra továbbra is csak a mentelmi bizottság kérdezhet rá. Tehát az 1. és 2. pontban szereplő módosító javaslatok nem teszik elfogadhatóvá ezt az országgyűlési határozati javaslatot.

Ezért azt mondom, hogy ezek a módosító javaslatok nem segítenek a problémán, ez az országgyűlési határozati javaslat még az ön módosító javaslatával is, Répássy képviselő úr, elfogadhatatlan marad. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Salamon László képviselő úr ismételten ügyrendben kért szót. Tájékoztatom képviselő urat - láttam türelmetlenségét -, hogy nincs módomban félbeszakítani a képviselői felszólalást, ügyrendi felszólalás esetén sem.

Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Ezt nem is vártam, tisztelt elnök asszony. Azt vártam volna, hogy megvonja a szót a képviselő úrtól. Mert a képviselő úr annál a módosító javaslatnál, ami úgy szól, hogy ne dátum szerint, hanem egy utaló szabállyal legyen megadva az időpont, ahelyett itt személyi adatvédelmi fejtegetésekről beszél és az általános vitára utal. Nem tartja magát a tárgyhoz, és ha ezt tetszik engedni, akkor hátrányos helyzetbe kerülnek azok a képviselők, akik tartanák magukat a tárgyhoz. (Dr. Torgyán József tapsol.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mielőtt további ügyrendi kérdésben megadnám a szót, kérem tisztelt képviselőtársaimat arra, vegyék figyelembe, hogy az ülés vezetése elnöki jogkör, s mint ilyen, a Házszabály 54. § (5) bekezdése alapján nincs mód az elnök ülésvezetését kritizálni. Szeretném azt is elmondani, hogy ez rendkívül nehéz részletes vita, tisztelt képviselőtársaim, és természetesen akkor, amikor megjelölik az ajánlás egyes pontjait, úgy gondolom, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága ebben a keretben is meg kell hogy illesse a képviselőket.

Géczi József Alajos képviselő úr kért ugyancsak ügyrendben szót. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Én ügyrendileg csak azt szeretném fölvetni, hogy valóban igaza van elnök asszonynak, ez egy különleges részletes vita, hiszen itt minden egyes mondat az alkotmány egész templomát érinti. Egy ilyen vitánál, ami az Országgyűlés egész eddigi működését, az országgyűlési képviselők jogállását, ezáltal a magyar parlamentáris rendszert, annak eddigi ethoszát, a rendszerváltásban kiküzdött vívmányait érinti, egy ilyen típusú vitában részletes vitát folytatni azzal a hivatkozással, hogy itt csak szakmai érveket lehet fölsorakoztatni, lehetetlen. Szakmai érvet akkor lehetne, ha valóban ez szakmai javaslat lenne.

Ezért azt tudom mondani, hogy itt valóban nehéz szétválasztani a konkrét pontok szerinti részletes vitát az általános véleményektől. (Dr. Salamon László: Ez szakmai anyag.) Hiszen alapvetően az a véleménye az ellenzéknek és nagyon sokunknak, hogy ez az egész bizottságosdi javaslat annullálja az önök másik javaslatát egyébként, a képviselői jogállásra vonatkozó javaslatát, és a kettőt nem lehet egyenként vizsgálni...

 

ELNÖK: Képviselő úr, kérem megjelölni, hogy mi az ügyrendi javaslata.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Az ügyrendi javaslatom az, hogy ebben a részletes vitában lehetetlen egymástól elválasztani a fontos szakmai részleteket az alkotmánytól. (Moraj, közbeszólások.)

 

ELNÖK: Kérem képviselőtársaimat, hogy tartózkodjanak a bekiabálástól, és kérem, hogy tiszteljék egymás véleményét!

A képviselő úrnak nem volt újabb ügyrendi javaslata...

 

 

(13.40)

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tehát végül is akkor az az ügyrendi javaslatom, elnézést, hogy javaslom, hogy ebben a vitában az ügyrendi kérdést ilyen formában a továbbiakban ne vessük fel, az előterjesztők viseljék el azt, hogy ez a törvényjavaslat nem a szokványos módon... - a részletes vitája nem értékelhető.

 

ELNÖK: Képviselő úr, ez nem volt ügyrendi javaslat, így, ha megengedi, ezen én nem nyitok vitát. És nagyon örülnék, tisztelt képviselőtársaim, ha visszatérnénk a részletes vitára. Salamon László képviselő úr kért ismételten ügyrendben szót, a Fidesz képviselőcsoportjából.

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Tekintettel arra, tisztelt Országgyűlés, amit Géczi József elmondott, indítványozom, hogy a korábbi tárgyalási metódusunkat felülbírálva rendeljük el az egész törvényjavaslat egységes tárgyalását, egy vitaszakaszban.

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Feljegyeztem a képviselő úr ügyrendi indítványát, de tekintettel arra, hogy még kettő darab ügyrendi javaslat van... (Jelzésre:) Balczó képviselő úr visszalépett. Bánk Attila képviselő úrnak... (Jelzésre:) Ugyanez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bár egy ítélt dolog, már egyszer szavaztunk arról, hogy több vitaszakaszból álljon, és ezt valamennyien, akik az ülésteremben ültek, látható többséggel megszavazták, mivel van egy újabb ügyrendi indítvány, kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e a képviselő úr ügyrendi indítványát. (Szavazás.)

Úgy látom, ebben teljes az egyetértés a Házban, és hadd fejezzem ki mint elnöklő is ebbéli örömömet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor, félretéve a vitaszakaszokat, javasolom, térjünk át, és egy vitaszakaszban történjen az ajánlás valamennyi pontjáról a vita. Bánk Attila képviselő úrnak a gépét kérem kikapcsolni, nem kíván a frakcióvezető úr újabb ügyrendi indítványt tenni. Köszönöm szépen, kikapcsolták.

Kétperces időkeretben megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Az előbb meghallgatva Bauer képviselő úr fejtegetését arról, hogy az alkotmány alapján ön szerint nem lehet felállítani ezt a bizottságot, és hogy az alkotmány nem elegendő jogszabály arra, hogy a parlamenti képviselőktől lehessen kérni információkat, adatokat, szeretném emlékeztetni a Házat, hogy a parlamentben működött olyan vizsgálóbizottság, amely beidézett képviselőket, és meghallgatott képviselőket. Nincs ebben semmi probléma. Ez a parlamenti vizsgálóbizottság is egy ilyen bizottság lenne, ráadásul ennek a középpontjában csak a képviselők állnak. Tehát ha valaki azt mondja, hogy erre nem volt példa, akkor az nem emlékszik például az olajbizottságnak és az előző bizottságoknak a tevékenységére.

Tisztelt Ház! Ami a dolog érdemét érinti, az alkotmány alapján, én úgy gondolom, igenis lehetőség van arra, hogy egy közös akarattal, a parlamenti játékszabályok szerint, többségi döntés alapján - nincs más szabály egyelőre, a demokráciában még többségi döntés van - felállított bizottság a parlamenti képviselőktől adatokat kérjen be. De milyen adatokat kér be? Tessenek elolvasni! Azokat az adatokat kéri be, amelyekről a képviselői jogállásról szóló törvény alapján egyébként is köteles volt vagyonnyilatkozatokat tenni. Ezt kéri be a képviselőtől. Tehát semmi olyat nem kér, amire azt mondta a képviselőtársam, hogy valami magánéleti turkálás és ilyesmi; azokat az adatokat kell hogy bekérje, amelyek a képviselői jogállásról szóló törvényben elő vannak írva. Ezt tartalmazza az általam beterjesztett 5. pontban foglalt indítvány.

Tehát szeretnék mindenkit megnyugtatni, nemcsak hogy alkotmányos szerintem ennek a bizottságnak a felállítása, de semmiféle olyan adatokat nem fognak kérni a képviselőktől, amelyekről nekik egyébként nem kellene nyilatkozniuk.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Hegyi Gyula képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. A 3. és az 5. ponthoz szeretnék röviden hozzászólni. Köztudott mindannyiunk előtt, hogy bizottsági ülések folynak, főleg szerdán, és ezért nyilván többen vagyunk, akik kénytelenek vagyunk eltávozni, és ezért is kértem ebben kétperces lehetőséget.

Amit Répássy képviselő úr mondott, sajnos semmilyen választ eddig még nem kaptam arra, hogy mindezt a mentelmi és összeférhetetlenségi bizottság miért nem tudja elvégezni. Általában a parlamenti jogban, amennyire ismerem, az ilyen kérdések vizsgálatára állítják fel az összeférhetetlenségi bizottságot. Ugyanaz a problémám, mint az előző törvénnyel, hogy előbb a meglévő törvényeket és szabályozásokat kellene teljes tartalommal betölteni, mielőtt újabb és újabb intézményeket állítunk fel.

A másik, az ajánlás 3. pontjával kapcsolatban, alapvetően nem értek egyet az előterjesztéssel, de azt hiszem, azt a sorrendet, amelyet eredetileg az előterjesztő megállapított, hogy ne ábécésorrendben történjék, hanem azoknak a sorrendjében, akiknek a felelőssége, a politikai súlya nagyobb, először őket vizsgáljuk meg, és utána az úgynevezett mezei képviselőket, inkább el lehet fogadni, tehát először a miniszterelnök, azután a miniszterek, azután a politikai államtitkárok, egy rossz rendszeren belül ez mégis egy logikus rendnek tűnik.

Az ábécésorrenddel kapcsolatban pedig, nem tudom, tudja-e Répássy képviselő úr, ha nem, akkor szívesen megosztom vele, hogy a nyugati parlamentekben, például az Európa Tanácsban, ahol magam is képviselő vagyok, tekintve, hogy az ábécésorrend abszolút igazságtalan, ezt úgy szokták megoldani, hogy kisorsolják, hogy melyik betűnél kezdődik az ábécésorrend alkalmazása adott pillanatban, és így ön, képviselő úr, ugyanabba a helyzetbe kerül, mint például - nincs már köztünk - Alföldi Bertalan (Sic!) képviselőtársam, aki, szegény, mindig minden listának a legelején volt. Ezt persze nem annyira vitaként, mint inkább megjegyzésként tettem.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időtartamban megadom a szót Bánk Attila képviselő úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. BÁNK ATTILA (FKGP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Hegyi Gyula képviselő úr hozzászólásával kapcsolatosan magam is osztom azt az álláspontját, amelyet az előterjesztő egyébként az eredeti előterjesztésében is benyújtott, miszerint a társadalmi élet felelős vezetőit, a politikai vezetőket, ha ez a bizottság létrejön és elkezdi a működését, akkor a fontosabb vezetői sorrendben kell, tehát először a miniszterelnök, a miniszterek, a politikai államtitkárok, az Országgyűlés elnöke és a többi, és ezt követően, ha ezek elfogytak, és most nem részletezem, akkor, azt hiszem, a maradékot még mindig lehet ábécésorrendben vizsgálni.

A másik megjegyzésem azzal kapcsolatos, amit már Bauer képviselő úr mondott - ha jól emlékszem, ő mondta - az előbb tárgyalt napirendi pont és a jelenlegi napirendi pont összefüggéseiről. Én úgy látom, hogy a jelenlegi napirendi pont, ha ezt a vizsgálóbizottságot létre tudjuk hozni, feláll, és működik, majd pedig ezt követően a hárompárti javaslattal a képviselői jogállásról szóló törvény teljesen, szervesen összefügg; hiszen ez egy korábbi folyamatot zár le, a vizsgálóbizottság különböző eredményeket hozhat ebben az ügyben, és ezt követően kerülhet sor a képviselői jogállásról szóló törvényben meghatározott, a Répássy Róbert által fémjelzett törvényjavaslat hatálybalépését követően egy folyamatos ellenőrzésre. Tehát a kettő nemhogy egymástól különbözik, hanem szerintem egymásra is épül.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percben megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Répássy Képviselő Úr! Amikor vizsgálóbizottság eddig képviselőket meghallgatott, és képviselőktől adatot kért, akkor mindig a gazdasági vagy politikai tevékenységükre vonatkozó adatokat kért tőlük, és ezt teljes joggal tette. Ebben az esetben önök a képviselő magánszférájára vonatkozó adatot akarnak kéretni ezzel a bizottsággal, ami pedig nem megy, nem alkotmányos.

Azt mondja Répássy képviselő úr, hogy úgyis nyilvános lesz a vagyonnyilatkozat, miért ne kérhetnék el tőle. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Nem ezt mondta!) Ezt mondta! Az 1990-es és 1994-es vagyonnyilatkozat nem lesz nyilvános, tisztelt képviselő úr, azt nem kérhetik el tőle. A hatályos jogállási törvény azokat a vagyonnyilatkozatokat nem tette nyilvánossá, az 1990-est és az 1994-est, az 1998-asnak a kivonatát, akkor hogyan képzeli ön azt, hogy egy feles döntéssel létrehozott vizsgálóbizottság arra kötelezi a képviselőt, hogy azt a vagyonnyilatkozatot, amely nincs is a birtokában, egy vizsgálóbizottság rendelkezésére bocsássa.

Természetesen nekem nincs 1990-es vagyonnyilatkozatom, mert nem voltam képviselő, az 1994-es ott van a mentelmi bizottságnál, ha még megvan, nem tudom, hogy megvan-e, utólag nem tudom előállítani, mert nem tudom például az önök törvényjavaslata szerint megállapítani az 1988 óta változatlanul a tulajdonomban lévő lakás 1994-es meg 1998-as értékét, erre nem vagyok képes, de az biztos, hogy engem nem kötelezhet Répássy úr és a parlamenti többség arra, hogy egy olyan adatot, amely nem volt nyilvános, most, utólag, egy bizottság rendelkezésére bocsássak.

 

 

(13.50)

 

 

Nem zavar engem, csak azt az elvet nem tudom elfogadni, hogy önök kötelezzenek valakit, bárkit ilyesmire. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Géczi József Alajos képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az ajánlás 1-14. pontja közötti szakaszokra, a 14. ponttal bezárólag kívánok hozzászólni, és egyben azt is jelzem, hogy nem nyújtottam be módosító indítványokat ehhez a javaslathoz, ellentétben: ezelőtt éppen tíz perccel Répássy úr és társainak előzőleg tárgyalt módosító indítványához nyújtottam be módosító javaslatot. Azt gondolom, az Országgyűlés két út előtt van: az egyik út az, hogy a tapasztalatok alapján módosítja a jogállási törvényt, ezen az úton Répássy úrék akármennyire is kapkodva, de végül is elindultak; a másik az, hogy a vagyonnyilatkozati eljárást tisztázza, és ehhez megfelelően módosítja a Házszabályt és a jogállási törvényt. Erre vonatkozóan adtunk be - Keller képviselőtársam és jómagam is - módosítót, egyikünk a Házszabályra, másikunk a jogállási törvényre; a harmadik pedig az, hogy aki gyanúba keveredik, tisztázza magát - ezzel kapcsolatban itt dőlne el a konkrét összeférhetetlenségi eljárás.

Nekem az az álláspontom, hogy aki komolyan veszi a parlamentáris demokráciát, ehhez a vizsgálóbizottsági ajánláshoz nem adhat be módosító indítványt, illetve ha beadta, akkor érdemes visszavonnia. Természetesen Keller képviselőtársam jelezte is, hogy ezt ő meg fogja tenni, ugyanis ezt az eljárást legalizálják ezek a módosító indítványok, ami végül is arról szól, hogy mindenki gyanús, aki országgyűlési képviselő, és arról szól, hogy akárhogy próbáljuk itt ezt igazítani különböző módosító indítványokkal, végül is a parlamenti vizsgálóbizottság arra a feltételezésre áll fel, hogy minden országgyűlési képviselő járuljon egy vizsgálóbizottság színe elé, és ott tegyen arról vallomást, amivel senki nem vádolja. Ezzel az egész parlamenti demokráciának a választások előtti lejáratását célozza. Hogy a képviselőtársaim miért gondolják azt, hogy ez a Fidesznek jó? Lehetséges, hogy jól kiszámolták, ebből a szempontból profik.

Végül a 14. és a 13. ponthoz pedig konkrétan is szeretnék hozzászólni. Pontosan itt lepleződik le az, hogy itt nem egy klasszikus vizsgálóbizottságról, hanem egyfajta parlamenti népbíróságról, vagy nem is tudom, micsodáról, koncepciós bíróságról van szó, hiszen itt a vizsgálóbizottságnak az volna az egyik alapja, hogy paritásos legyen, mert olyan kényes kérdést vizsgál, amit nem szabad rábízni a mindenkori parlamenti arányokra; egy ilyen bizottság csak paritásos lehet. Akárhogy számolom Répássy úr javaslatát, még ha a MIÉP-et az ellenzékhez sorolom, akkor is úgy jön ki, hogy hat kormánypárti és öt ellenzéki tag van, a 14. pontban pedig még tovább megy ebben - úgy mondanám - a végképp elszemtelenedésben: kormánypárti elnököt javasol, tehát a kormánypárti elnök fogja azt irányítani, hogy hogyan működjön ez a bizottság, és nyilván ő fogja azt is meghatározni mint elnök, hogy mikor, milyen sorrendben mi kerüljön ebből az egészből nyilvánosságra.

Ezért azt gondolom, ezt a vizsgálóbizottsági javaslatot Torgyán úrnak is újra kellene gondolnia, és ezért sem a módosításoknak, sem az előterjesztésnek semmi értelmét nem látom, sőt negatív értelme van: veszélyét látom, annullálja azt a nemes szándékot, ami több parlamenti frakcióban megindult, hogy a tapasztalatok fényében a képviselői jogállást és a vagyonnyilatkozati eljárásokat végre működőképessé tegyük, és olyan törvényt hozzunk, amely egyszerre szolgálja a parlamenti demokrácia tekintélyét és a képviselők gazdasági és érdekeltségi viszonyainak az átláthatóságát.

Még egyszer tisztelettel jelentem az Országgyűlésnek, hogy ezért semmilyen módosító indítványt nem nyújtottam be, nem is fogok benyújtani, és a továbbiakban nem is kívánok hozzászólni ezekhez a kiváló, részletes javaslatokhoz.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Salamon László képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ajánlás 5. és 6. pontjaihoz szeretnék hozzászólni, és ennek kapcsán ismertetni az 5. javaslathoz benyújtott kapcsolódó módosító javaslatomat, amely a H/3389/12. számot viseli.

A kérdés ahhoz a kérdéskörhöz kapcsolódik, ami valóban nagyon lényeges: mi a viszonya a képviselői jogállási törvényben foglalt rendelkezéseknek a jelen határozati javaslathoz; mi a viszonya a képviselői jogállási törvényben rendezett vagyonbevallási nyilatkozattétel és vagyonnyilatkozatokat tartalmazó nyilvántartás szabályozási rendjének ehhez a kérdéskörhöz? Hangsúlyozom, hogy ebben a pillanatban, amikor ezt a kérdést vizsgáljuk, nyilván a hatályos jogi rendezést tudjuk szem előtt tartani, és tudjuk ezt a vizsgálatot megtenni, tudniillik - bár ellenzéki képviselőtársaim nem fogalmazták meg, de hogy érthető legyen a dolog, és mert érdekünk a dilemma korrekt és teljes kibontása most itt - a probléma elvileg abból a szempontból merülhet fel, hogy ha a képviselői jogállási törvény meghatározza a vagyonnyilatkozat-tételek eseti körét, akkor ahhoz képest rendelkezhet-e úgy az Országgyűlés egy másik országgyűlési határozattal, hogy felállít egy vizsgálóbizottságot, és ennek a vizsgálóbizottságnak a működése keretében a képviselők esetlegesen további vagyonnyilatkozatok megtételére kötelesek, illetve lehetséges-e az, hogy a meglévő vagyonnyilatkozatokat egy ilyen vizsgálóbizottsághoz ki lehessen adni. Ez valóban kulcskérdés.

Talán első rátekintésre ez valóban nem könnyen eldönthető kérdés, azonban magam is úgy vélem, és már láttam meg ezt korábban is - mert ez is indított engem a csatlakozó módosító indítványom előterjesztésére -, hogy ezt a dilemmát az alkotmány 21. § (3) bekezdése oldja fel. Hogy világos legyen a dolog, legyen szabad szó szerint ismertetnem az alkotmány ominózus rendelkezését. A 21. § (3) bekezdése így szól: "Az országgyűlési bizottságok által kért adatokat mindenki köteles rendelkezésükre bocsátani, illetőleg köteles előttük vallomást tenni." Ez egy általános, mindenkire kiterjedő alkotmányos kötelezettség, amelyet az alkotmány egy normatív, közvetlenül alkalmazható szabályban fogalmaz meg. Ez bármiféle adatszolgáltatásra is alkalmazható, függetlenül attól... - már nincs itt a képviselő úr, aki azt mondta, kíváncsi arra, hogyan kötelezhető az ő titkos vagyonbevallásának egy vizsgálóbizottsághoz való áttétele, ha most itt lenne, hallaná. Az alkotmány 21. §-a alapján kötelezhető, szerintem, megkérdezése nélkül alkotmányosan arra, hogy akár személyi adatokat tartalmazó, akár - ha tetszik, más vizsgálatokra gondolva, mert a képviselői vagyonnál ez nem merülhet fel - államtitkokat tartalmazó adatokat is a bizottságok beszerezhetnek és vizsgálhatnak. Azzal a logikával, hogy ezeket a nyilatkozatokat megtettük a mentelmi bizottság részére úgy, hogy ezeket a mentelmi bizottság zártan kezeli, nem lehet megkérdőjelezni az alkotmány 21. § (3) bekezdése rendelkezésének érvényét.

Analóg példát mondok, bár már tulajdonképpen utaltam rá. Például ha valamilyen vizsgálóbizottság olyan kérdésben vizsgálódik, ami államtitok körébe esik, ott sem lehet azt mondani, hogy az államtitok körébe esik, tehát ezt a bizottságnak nem adhatom ki, hanem a bizottság működésében kell megteremteni azokat a garanciákat, hogy a titokvédelem érvényesüljön: a "C" típusú vizsgálatot megteszik, és az államtitkot ez a bizottság meg fogja ismerni. Vonatkozik rá egy kötelezettség, hogy köteles az államtitkot megtartani, tehát tulajdonképpen ő is az államtitok őrzőjévé válik, és a jogrendszerben így érvényesül egyszerre a titokvédelem - itt adott esetben a konkrét államtitok-védelem, ami példát mondtam -, és érvényesül az a szempont, hogy, mondjuk, egy parlamenti vizsgálóbizottság azokat az államtitkokat - mert egy ügy megismeréséhez szükséges - megismerheti, amihez egyébként még az országgyűlési képviselő sem férhetne hozzá azért.

 

(14.00)

 

Ugyanerről van szó, kérem szépen. A képviselők vagyonnyilatkozatára van egy intézményes rend, amit a '90. évi LV. törvény szabályoz. És az most hatályos szabályok szerint kimondja, hogy egy nyílt és egy titkos vagy zárt nyilatkozatot kell tenni a képviselőknek a ciklus elején, a ciklus végén.

Ennek a vagyonnyilatkozatnak a kezelésére megvannak a szabályok, ezeket a vagyonnyilatkozatokat a mentelmi bizottság kezeli. Hogy hogy kezelheti a mentelmi bizottság - ha Keller képviselő úr figyelne, míg szívvel-lélekkel mondom és magyarázom, de nem fogja megérteni, ha mással beszélget, tehát képviselő úr -, hogy hogyan kell kezelni ezeket az adatokat, ezt megmondja a '90. évi LV. törvény, de csak ezt mondja meg. És ez erről szól, hogy ezek a nyilatkozatok a mentelmi bizottsághoz kerülnek, és ők kezelik zárt nyilatkozatban. Mint ahogy az államtitok-védelemről szóló törvény is megmondja, hogy az államtitkokat hogyan kell őrizni a titokgazdának vagy azoknak, akik a titoknak a közvetlen birtoklói. Ettől teljesen külön kérdés az, hogyha valamilyen vizsgálat kapcsán ezeket az adatokat a vizsgáló tudomására kell hozni. Ennek tehát a személyi adatvédelem, vagy a '90. évi LV. törvény, a képviselői jogállásról szóló törvény nem áll az útjában. Nem áll az útjában!

Miért nem áll? Mert az alkotmány 21. § (3) bekezdése a parlamenti bizottságokat generálisan fölhatalmazza arra, hogy bármilyen adatot, és ebben minden adat benne van, képviselőtársaim, bármilyen adatot megismerhetnek, bármilyen adatot nekik az adatok birtoklóinak ki kell szolgálniuk - most már itt van Bauer képviselő úr, azt is megmondom, az ő megkérdezése nélkül, ha tetszik, akarata és tetszése ellenére is.

Ez lényegében az alkotmányos megoldása annak a kérdésnek, amit Keller képviselő úr is és többen bizottsági üléseken fölvetettek, és aminek örültem volna, hogyha az alkotmányügyi bizottság a megválaszolására vállalkozik, ezt nem tette. Majd, gondolom, holnap az ügyrendi bizottság ezzel a kérdéssel foglalkozni fog, de úgy érzem, elárulom, megosztom önökkel, képviselőtársaim, bennem is volt egy napig kétely, hogy hogy is vannak ezek a dolgok, milyen viszonyban állnak egymással. Nem véletlen, hogy az ügyrendi bizottságban Tóth András szocialista képviselőtársam ügyrendi felvetését támogattuk, és azt mondtuk, hogy nem fogunk most mi rögtön állást foglalni, hanem felkérjük az alkotmányügyi bizottságot. Nem hamarkodtuk el a dolgot, ha szabad így mondani, mert bizonytalanok voltunk, hogy mi a helyes válasz. Aztán elgondolkoztunk ezen, legalábbis én erre a megoldásra jutottam, és én azt gondolom, hogy ez egy nagyon jó - nem jó, egy korrekt - és egyetlen lehetséges megoldása és magyarázata annak a problémának, amivel itt szembe kell néznünk.

Viszont éppen azért, mert ez bizonytalanságot keltett, bár Répássy képviselő úrnak az 5. számú javaslata az én csatlakozó módosító javaslatomban szereplő kiegészítés nélkül is elfogadható lenne, mert tartalmilag ugyanezt a rendezést tartalmazza, és ő joggal mondhatná, hogy egy országgyűlési határozati javaslat az nem tankönyv, ne tessék abba magyarázó fordulatokat belevenni, én most mégis azt mondom, hogy tegyük meg, mert az én csatlakozó vagy kapcsolódó módosító javaslatom szó szerint megegyezik az ajánlás 5. pontjában szereplő, Répássy képviselő úr által előterjesztett módosító javaslattal, azzal a kiegészítéssel, hogy tartalmazza azt a bevezető fordulatot - befejezem -, hogy az alkotmány 21. § (3) bekezdése alapján teszi meg a bizottság, amit megtesz, vagyis felhívására a képviselők kötelesek a bizottság rendelkezésére bocsátani a szükséges adatokat.

Kérem, hogy a fentiekre tekintettel az általam előterjesztett kapcsolódó módosító javaslatot és emellett az egész országgyűlési határozati javaslatot szíveskedjenek majd támogatni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen képviselő úr. Bauer Tamás képviselő úrnak adom meg a szót kétperces időtartamban, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Szeretném megnyugtatni a képviselő urat, Salamon képviselő urat, hogy minden szavát hallottam, akkor is, amikor nem voltam bent a teremben, és amit itt fölvet, azt kell mondanom önnek, hogy az alkotmány valóban tartalmazza azt a rendelkezést, hogy az országgyűlési bizottságok által kért adatokat mindenki köteles a rendelkezésükre bocsátani. Egyetértünk. Csak az a különbség köztünk, hogy az én meggyőződésem szerint az országgyűlési bizottság nem kérhet bárkitől bármilyen adatot. Hogy világos legyen, hogy mire gondolok: például az országgyűlési bizottság nem kérdezheti meg öntől vagy tőlem, vagy bárkitől, hogy milyen betegségben szenved. Mert ezek az egészségügyi adatok az illetőnek a magánszférájába tartoznak, és az országgyűlési bizottságnak semmi köze hozzájuk. Ugyanez vonatkozik egy állampolgár jövedelmi adataira, vagyonára és minden személyes adatára.

Az országgyűlési képviselő helyzete más - az országgyűlési helyzete -, magánszférája szűkebb, és a magyar jogrend szabályozza azt, hogy ki és milyen formában köteles az országgyűlési képviselő a jövedelmi és vagyoni adatait más rendelkezésére bocsátani.

Ezen kívül, a jogállási törvényben rögzített szabályozáson kívül azonban az országgyűlési képviselőre is ugyanazok az adatvédelmi szabályok vonatkoznak, mint bárki másra. Más tehát, mint a mentelmi bizottság, amelyik az országgyűlési képviselő vagyonnyilatkozatát kezeli, az országgyűlési képviselőtől sem kérdezheti meg azt, amit mástól nem kérdezhet meg, és ezért az önök elképzelése egyszerűen tarthatatlan.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Salamon László képviselő urat illeti ugyancsak két percben a szó, a Fidesz képviselőcsoportjából.

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Sajnos, számos példával tudnám azt cáfolni, képviselő úr nem jogász, és nyilván nem tudja elképzelni; mondjuk, bírói eljárásban hányszor kérdezi meg a bíró, ha, mondjuk, egy házassági bontóperben arról van szó, hogy kinek mi a betegsége. Legfeljebb orvosi adatokat kikérni csak a titoktartási kötelezettség alól lehet, de erre van egy speciális szabály, mondjuk, a polgári perrendtartásban. Ahol nincs ilyen speciális szabály, ott nincs ilyen titoktartási kötelezettség. Miért ne vizsgálhatná az olajbizottság, vagy vizsgálhatta volna, vagy vizsgálta esetleg, hogy valamelyik öngyilkos rendőr nem szenvedett-e depresszióban, például, ha már ilyen irányban - most ebbe ne menjünk bele, hogy ez idetartozott-e, az olajbizottság hatáskörébe vagy sem, de mondjuk, hogyha ilyen irányban - vizsgálódott.

Természetes, hogy az objektív igazság feltárása az különböző hatóságok, szervek működésénél, így a parlamenti bizottságnál is együtt jár olyan adatok megtudásával és beszerzésével, amik államtitkot, szolgálati titkot, sőt személyi titkot, netán ügyvédi titkot, orvosi titkot képezhetnek, az ezekhez való hozzáférhetőségnek megvannak a speciális szabályai. Ahol nincs tiltó rendelkezés, ott a hozzáférhetőség bizonyos keretek között szabad. Nyilván ügyvédtől ügyvédi titkot kizárólag az ügyfél hozzájárulásával lehet beszerezni, orvostól orvosi titkot kizárólag a kezelt beteg hozzájárulásával lehet beszerezni, de erre van törvény.

Arra nincs törvény, képviselő úr, hogy a mi vagyoni viszonyainkról adatokat kizárólag a mi hozzájárulásunkkal lehet beszerezni, ezt nem tetszik tudni nekem megmutatni, ilyen törvény nincs. A személyi adatvédelmünkre, arra van törvény, tehát valóban úgy kell megoldani minden vizsgálatot, hogy, mondjuk, az ön lakcíme ne legyen beazonosítható a nagyközönség számára, de nem a vizsgálóbizottság számára. A vizsgálóbizottság be tudja azonosítani, csak a nagyközönség nem, hogy önt, mondjuk, ebből eredően személyi hátrány atrocitás s a többi ne érhesse. Tehát egyszerűen téves (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) a képviselő úr ismerete e körben.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Balczó Zoltán képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! Az ajánlás 5., 8., 11. pontjához kívánok hozzászólni, és tekintettel arra, hogy Salamon László képviselő úr még tovább tágította a mai nap vitáját, és az ajánlásokban nem szereplő kapcsolódó módosító indítványát is említette, szeretnék ehhez is hozzászólni.

 

(14.10)

 

 

A MIÉP támogatta ennek a javaslatnak a napirendre vételét, mert egyetért azzal, hogy visszamenőleg is lehetővé váljon egy vizsgálóbizottság által elvégezhető módon a képviselők vagyoni helyzetének olyan feltárása, amely megnyugtató a közvélemény számára.

A végső döntésünk attól függ, hogy eredményes módosításokkal megoldható-e két kérdés: kellő szankciók lesznek-e, és vajon a jogszerűség, a jogszabályi hierarchia megoldható-e? A kettő egymással összefügg, mert nyilvánvaló, azt el kell kerülni, hogy bizonyos jogi kifogásokkal kibúvót találhassanak a képviselők. A kellő szankció az arra vonatkozik, amit a 11. pont tartalmaz, amelyik azt mondja: "Amennyiben valaki megtagadja a benyújtását a vagyonnyilatkozatnak a bizottság által megjelölt határidőre, akkor végül is a vizsgálat a nyilatkozat hiányában is lefolytatható-e." Ha nem áll rendelkezésre adat, kérdés az, hogy ehhez a vizsgálathoz milyen eszközök lesznek: az APEH, a földhivatal, milyen nemű kutatást tud végezni egy bizottság, ha ez a nyilatkozat nem áll rendelkezésre. Tehát ez meglehetősen kétséges.

A másik alapkérdés a jogszabályi hierarchia kérdése, amit többen felvetettek, hogy vajon lehetséges-e egy törvénynek, adott esetben kétharmados törvénynek, a jogállási törvénynek egy országgyűlési határozati javaslatban történő mintegy módosítása.

Engedjék meg, hogy ebben a vitában ne úgy szóljak hozzá, mint a legtöbben, hogy világosan, száz százalékban kialakult álláspontjukat közlik, hanem azt mondjam el, hogy a MIÉP számára melyek változatlanul a kérdéses pontok. Ha ez a bizottság az alkotmány idézett passzusa alapján olyan módon kérne be adatokat a vagyoni helyzetre vonatkozóan, amely az általa meghatározott területekre terjed ki, ezzel teljes mértékben egyetértünk, és nekünk ezzel kapcsolatban nincs jogi aggályunk, hogy egy vizsgálóbizottság igenis megteheti - függetlenül attól, hogy egy hatályos jogállási törvény mikorra rögzíti egy vagyonnyilatkozatnak a megtételét -, hogy igenis a képviselőktől a vagyoni helyzetükre vonatkozó adatokat kéri, s ezen adatok szolgáltatásának a képviselő köteles eleget tenni.

A nehézséget a következő okozza: ezek a javaslatok tételesen és pontosan az 1990. évi LV. törvényre, tehát a jogállási törvényre oly módon hivatkoznak, hogy azok a pontosan meghatározott mellékletet kívánják felhasználni, és gyakorlatilag azt rendelné ez a bizottság, hogy az e törvényben eszerint meghatározott mellékletet bocsássa vagyonnyilatkozatként a bizottság rendelkezésére a képviselő. Ha egyszer viszont ebben a törvényben, amelyre tételesen utal a határozati javaslat, meg van határozva, hogy abba ki tekinthet bele, és a hatályos törvény szerint erre a vagyonnyilatkozatot mikor kell megtenni, akkor kérdés, hogy mégiscsak nem arról van-e szó, hogy egy országgyűlési határozati javaslattal mi módosítani szándékozunk gyakorlati végrehajtásában egy kétharmados törvényt. Hiszen, még egyszer mondom: nem ott van a problémánk, hogy adatokat kérjünk a vagyoni helyzetről, hanem tételesen utalva egy törvényre, abban a törvényben meghatározott melléklet rendelkezésre bocsátását kérjük. Tehát itt jelentkezik a mi ezzel kapcsolatos jogi aggályunk.

Egyébként a kérdés az, hogy miért nem azt javasoljuk, és miért nem úgy módosítjuk, hogy a bizottság határozza meg azoknak az adatoknak a körét, függetlenül a jogállási törvénytől, amely alkalmas arra, hogy a vagyoni helyzetet felmérje visszamenőleg is. Nyilvánvaló ennek az az akadálya, ha ezt megtesszük, a kérdés az, hogy 1990-es állapotra, amire kiterjedne a vizsgálóbizottság vizsgálati határideje, vajon 2001-ben elvárható-e egy képviselőtől, hogy mindazokra az adatokra tételesen emlékezzen, hiszen itt nemcsak arról van szó, hogy milyen ingatlanom volt, a vagyoni helyzetre vonatkozóan jóval részletezettebb adatok is vannak; tehát a kérdés az, hogy elvárható-e vagy végrehajtható-e a legjobb szándék szerint is, hogy valaki hitelesen meg tudja mondani azt, hogy 1990-ben az ebben foglaltakkal kapcsolatban milyen tételes vagyoni, anyagi helyzete volt. S ha valamiben téved, akkor vajon ez a tévedés utólagos félrevezetésnek minősül-e, magyarul, természetesen érthető, hogy mint dokumentumra a vizsgálóbizottság természetesen a törvény alapján meghatározott és adott esetben rendelkezésre álló mellékletre akar hivatkozni. Az 5. pont szintén felveti, hogy abban az esetben, ha ennek a másolata vagy az eredeti nyilatkozat nem áll a bizottság rendelkezésére, akkor kötelezi a képviselőt ennek a vagyonnyilatkozatnak a megtételére.

Még egyszer mondom: itt látom az ellentmondást, hogy egy adott törvényre konkrétan hivatkozva annak a mellékletét kívánja megkapni a bizottság, miközben az adott törvény meghatározza, hogy milyen időközökben tesz valaki nyilatkozatot és ki tekinthet bele.

Tehát a MIÉP azt várja a részletes vitától és a módosító indítványok megtárgyalásától, hogy ez a két nehézség megoldódjon, magyarul, legyen megfelelő szankció, a vagyonnyilatkozatot meg nem tevő képviselő esetében is legyen mód a vagyoni helyzet feltárására, mindez a jogszerűségnek azon keretei között, hogy ne legyen megkérdőjelezhető, hogy egy országgyűlési határozati javaslattal kívánunk egy törvényt módosítani.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Répássy Róbert képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Most már, hogy egy szakaszban folytatjuk le a részletes vitát, részletesebben szeretnék én is szólni, hiszen a határozati javaslathoz - ha jól számoltam - nyolc módosító javaslatot nyújtottam be.

Tisztelt Ház! Először szeretnék azokra a felvetésekre reagálni, amelyek arról szóltak, egyes képviselőtársaink arról beszéltek, hogy a képviselői jogállásról szóló törvény kizárja, hogy a képviselőtől további adatokat, a vagyonnyilatkozatát, a vagyonával kapcsolatos adatokat kérjen be egy parlamenti bizottság.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elnézést kérek a kifejezésért, de ne bohóckodjunk már. (Keller László: Te ne bohóckodj!) Ez a határozati javaslat ez rólunk szól, arról szól, hogy mi magunktól milyen adatokat várunk el. Ki az, aki vizsgálta, hogy Torgyán Józsefnek joga, kötelessége-e nyilvánosságra hozni a korábbi vagyonnyilatkozatát, vagy sem. Ki az, aki akkor a képviselői jogállásról szóló törvényre hivatkozott? Miért nem mondta azt az elnök úr, hogy a képviselői jogállásról szóló törvény engem nem kötelez arra, hogy itt nyilvánosságra hozzam. Ugyan ki az, aki elfogadta tőle ezt a választ? Egyébként nem ezt mondta.

A lényeg az, tisztelt képviselőtársaim, hogy ne bújjunk már mi magunk a képviselői jogállásról szóló törvény mögé. Nehogy már az legyen az akadálya a képviselők múltbeli vagyongyarapodása vizsgálatának, hogy van egy olyan törvény, amely azt mondja, hogy a képviselők kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, de szeretném mindenkivel közölni, hogy nem tiltja a képviselői jogállásról szóló törvény, hogy meg még más esetben is kénytelenek legyenek vagyonnyilatkozatot tenni.

Képzeljenek el egy olyan szituációt, ha egy ország-gyűlési képviselő bíróság elé kerül polgári ügyben, és a polgári ügyben a polgári bíró azt mondja, hogy szíveskedjék beszámolni a vagyoni helyzetéről. S erre azt mondja a képviselő, én nem számolok be, mert a képviselői jogállásról szóló törvény azt írja nekem elő, hogy a megbízatásom kezdetén és a végén kell tennem egy vagyonnyilatkozatot. S akkor még nem is tettem hozzá azt az érvet, amelyet már elég sokszor elmondtam, hogy az alkotmány alapján meg minden parlamenti bizottság számára minden parlamenti képviselő köteles szolgáltatni az adatokat - mindenki, nem csak minden képviselő. De ez csak az eddig elhangzott vitában hangoztatott érvekre volt a reflexióm.

Még egyszer azt szeretném mindenki figyelmébe ajánlani, hogy ha egy országgyűlési képviselőtől, aki történetesen egy miniszter, elvárták önök, ha elvárta a közvélemény, elvárta mindenki, hogy szíveskedjen már a képviselői jogállásról szóló törvénnyel ellentétesen nyilvánosságra hozni a saját vagyonnyilatkozatát, ha ez olyan elvárás, akkor ne tessenek amögé bújni, hogy mi meg majd nem fogjuk nyilvánosságra hozni a vagyonnyilatkozatunkat, mert ejnye-bejnye, azért mégiscsak a képviselői jogállási törvény ezt nem teszi lehetővé.

 

(14.20)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Módosító javaslataim legjelentősebb része szerintem az, amelyek a vizsgálóbizottság módszerét változtatnák meg. Megváltoztatnák az eredeti javaslathoz képest, hogy milyen módszerben folytassa le a vizsgálatot a bizottság. Azért javasoltam az 5. pontban foglalt módosító javaslatban azt, hogy a képviselők saját maguk kötelesek a bizottság rendelkezésére bocsátani a korábbi vagyonnyilatkozataikat, hogy ne legyen ebből probléma, hogy ki tekinthet bele ezekbe a vagyonnyilatkozatokba, hiszen maguk a képviselők szolgáltatják azokat az adatokat, amelyeket nyilván azért szolgáltatnak, mert elfogadják azt, hogy ez a vizsgálóbizottság beletekinthet-e ezekbe az adatokba.

Ezért fordítottam meg azt, amit az előterjesztő képviselőtársam javasolt, nem azt mondtam volna ki az ő helyében, hogy ez a vizsgálóbizottság betekinthet a vagyonnyilatkozatokba, hanem megfordítottam, azt mondtam, hogy a képviselők szolgáltassák ezeket a vagyonnyilatkozatokat, a másolatukat, mégpedig a hiteles másolatukat, és majd ebbe betekint a bizottság. Ezzel látom kiküszöbölhetőnek azt az érvet, hogy mi is a képviselői jogállásról szóló törvénynek és ennek a vizsgálóbizottságnak a viszonya. Ez van az 5. pontban.

Ami még szintén szerintem jelentős módosítás: én elvi kérdésnek tekintem azt, hogy a képviselőket ábécésorrendben vizsgálja meg ez a bizottság. Azért tekintem elvi kérdésnek, mert szerintem a képviselők között - ha már a vagyonukról van szó - nem lehet aszerint sorrendet felállítani, hogy vannak fontos képviselők, közepesen fontos, meg kevésbé fontos képviselők. Én azt tartom egyedül korrekt megoldásnak, én nem találtam jobb megoldást, bár hallottam itt a sorsolásos módszert, én azt is el tudom fogadni, de nem találtam jobb módszert, mint hogy az ábécésorrendet állapítsuk meg a képviselők között.

Amikor szavazásra kerül sor és név szerint szavazunk, akkor is ábécésorrendben szavazunk. Ha valakiről kiderül, hogy rosszul szavazott, az bizony már az elején, az A betűnél kiderül, és később majd a Z betűre is sor kerül. De - és most jön egy fontos javaslatrész - azt is javasoltam, hogy aki élen akar járni abban, hogy a vizsgálóbizottság az ő vagyonát ellenőrizze le, az kérje, hogy soron kívül ellenőrizzék a vagyonát, és ennek a bizottság köteles eleget tenni. Mert azt a mondatot hallottam, hogy bizony a T betű nagyon messze van az ábécé elejétől.

Tisztelt Képviselőtársaim! Aki úgy gondolja, hogy előre kell sietnie ebben a vizsgálatban, az meg fogja tenni a maga részéről azt a kezdeményezést, hogy a vizsgálóbizottság vele kezdje, vagy legalábbis soron kívül folytassa le az ő vizsgálatát.

Tisztelt Ház! A módosító javaslatok között a többi módosító javaslat inkább tényleg csak pontosítást szolgál. Én ilyennek tekintem azt, amiről már korábban beszéltünk, hogy mi az a két időpont, ami között vizsgálja a bizottság a vagyongyarapodást. Erre a két időpontra szerintem az a helyes, ha azt mondjuk, hogy a megválasztás időpontja, illetőleg a jelenlegi helyzet. És a megválasztás időpontjára van egy értelmező rendelkezés, ezt tartalmazza a 8. pontban foglalt módosító javaslat.

Arra a kérdésre, hogy ha nem nyújtja be a képviselő a bizottság felhívására a vagyonnyilatkozatának másolatát, és hogy ennek mi a szankciója, mégis mi fog történni: először is szerintem - különösen ha a határozati javaslat is tartalmazza azt, hogy az alkotmány alapján kell a képviselőnek együttműködnie a bizottsággal -, ha egy politikus, egy országgyűlési képviselő vállalja azt, hogy miközben az állampolgárokat beidézik a vizsgálóbizottságok elé, az állampolgároknak meg kell jelenniük, az állampolgároknak tanúskodniuk kell - lássuk az olajbizottságot -, ha közben a képviselő megteszi azt, hogy nem működik együtt egy vizsgálóbizottsággal, akkor egy alkotmányos kötelezettségét fogja megsérteni. Ennek természetesen csak politikai következményei lehetnek, de azt gondolom, elég súlyos politikai következményei.

Egyébként pedig a javaslat arra is megoldást tartalmaz, hogy ha a képviselő azért nem tudja a vagyonnyilatkozatának másolatát benyújtani a vizsgálóbizottsághoz, mert az eredeti nyilatkozat hiányzik, vagy azért, mert eleve nem is kellett tenni olyan nyilatkozatot, vagy azért, mert a képviselőn kívüli okból eltűnt ez a vagyonnyilatkozat, akkor a bizottság felhívhatja a képviselőt arra, hogy a hatályos képviselői jogállásról szóló törvény szerint a vagyonnyilatkozatát arra az időpontra, a vizsgálat időpontjára szíveskedjen kitölteni és ezt becsatolni utólag.

Kétségtelen, hogy ez nem olyan biztos megoldás, mint ha az eredeti nyilatkozat másolata kerülne a vizsgálóbizottság elé, de bízunk abban, hogy a képviselők nem fognak utólag hazudni a vagyonukról, legfeljebb valamit elfelejtenek, de ez biztos, hogy kiderül a vizsgálat során.

Tisztelt Ház! Én szeretném a módosító javaslataimat azzal megindokolni, hogy a módosító javaslatok egy olyan szemléletet tükröznek, amely egy egységes szemlélet. Azért kerültek benyújtásra, hogy egyrészt elháruljon minden jogi akadály az elől, hogy valóban egy vizsgálóbizottság a képviselők vagyongyarapodását, múltbeli vagyongyarapodását törvényesen, alkotmányosan meg tudja vizsgálni. Ez volt az egyik célom azzal, hogy benyújtottam a módosító javaslataimat. Szerintem elhárítják ezeket az alkotmányos törvényességi kifogásokat - egy. Kettő: a célom az, hogy a képviselőkre mindenféle megkülönböztetés nélkül azonos elvek alapján folytassa le a vizsgálatot a bizottság. Erről szól az a javaslat, amely A-tól Z-ig akarja a képviselőket vizsgálni, és erről szól a többi javaslatom is.

Tisztelt Ház! Én összességében az általam beterjesztett módosító javaslatokkal együtt támogatandónak tartom ennek a vizsgálóbizottságnak a felállítását, és őszintén hiszem azt, hogy ha már törvénymódosításokkal a múltbeli vagyongyarapodást nem lehet leellenőrizni, akkor ennek egyetlen módja van, egy vizsgálóbizottság, amely természetesen az adatokat úgy kezeli, ahogyan az adatokra vonatkozó törvények ezt előírják, majd ezt követően egy nyilvános jelentésben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) számol be az Országgyűlésnek munkájáról.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kiss Andor képviselő úr kért két percben hozzászólásra lehetőséget, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó!

 

KISS ANDOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Répássy Róbert felszólalása kapcsán a 3. ajánlási ponthoz fogalmazódott meg hirtelen véleményem, mind a két részéhez a módosításának, az ábécésorrendhez is és a soron kívüli eljáráshoz is.

Kezdjük az utóbbinál! Gyakorlatilag ezzel a soron kívüli eljárással meg lehet bénítani a bizottság munkáját, mert például obstrukciós szándékkal egy nagyobb frakció bejelenti egész frakciólétszámával, hogy soron kívül kívánják megvizsgáltatni, és akkor gyakorlatilag ugyanott vagyunk, mintha akár ábécé szerint, vagy akár valamilyen sorrend szerint kezdi a bizottság elvégezni a munkáját. Nincsen különösebben jobb javaslatom, csak arra kérem a képviselő urat, hogy ezt gondolja át egy kicsit.

Ugyanígy a másikkal kapcsolatban is: én K betűs vagyok, a közepén vagyok, és név szerinti szavazásnál előtte sincs időm elmenni a büfébe, utána sincs időm már elmenni a büfébe. Önnek valószínűleg nagyobb szerencséje van R betűvel. A viccet félretéve: az átvilágításnál is gyakorlatilag azok, akik egy Z betűs névvel rendelkeztek, előnyt élveztek, vagy előnyt élvezhetnének azzal, ha, mondjuk, kiderül róluk, hogy érintettek az ügyben, akár két évig is itt ülhetnek közöttünk úgy, hogy erre nem derül fény.

Tehát valami olyan megoldást javasolnék, például amit Hegyi Gyula úr is említett, hogy vagy sorsolással eldönteni, vagy kisorsolni azt az ábécé szerinti betűt, ahonnan ezt el kellene kezdeni. De nem vagyok teljesen meggyőződve róla, hogy az A-nál kell kezdeni és a Z-nél kell befejezni ezt a vizsgálatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Bauer Tamás képviselő urat illeti két percben a szó, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából.

Képviselő úr!

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Répássy Képviselő Úr! Én ismételten felteszem önnek a kérdést, hogy nekem hogyan kellene a '94-es évre vonatkozóan elkészítenem azt a vagyonnyilatkozatot, amelyben meg kell állapítanom a lakásom 1994. évi értékét, mert ez is benne van az önök vagyonnyilatkozati javaslatában. Én erre nem érzem magam képesnek.

De a dolog lényegét tekintve én azt gondolom, hogy amikor Salamon képviselő úr azt mondta az imént velem vitatkozva, hogy a bíróság is rákérdez a vádlott egészségi adataira, ha azokra a nyomozáshoz szükség van, akkor az a logika érvényesül, ami a hatályos jogállási törvény szabályozásában érvényesül.

 

 

(14.30)

 

 

Nevezetesen, ha egy képviselővel szemben felmerül a kétely, hogy nem jutott-e valahonnan összeférhetetlen jövedelemhez, akkor elindítják az összeférhetetlenségi eljárást, és akkor a mentelmi bizottság betekint az adataiba.

De ha nem merül föl valakivel szemben ez a kétely, akkor ugyanúgy nem teheti meg az önök által javasolt vizsgálóbizottság, hogy ezeket az adatokat egy képviselőtől követeli, mint ahogy a bíróság sem kérdezheti meg valakinek az egészségügyi adatait, ha az illetővel szemben nem folyik büntetőeljárás.

Tehát egyszerűen ez a példa is mutatja, hogy az önök egész elképzelése mennyire jogellenes, és őszintén szólva sajnálom, hogy a példa azt mutatja, hogy hova juthat egy jogász, mint ön vagy Salamon képviselő úr, ha egy nemtelen politikai cél szolgálatába állítja a képességeit.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Keller László képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Képviselő úr!

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Első körben Répássy képviselő úr néhány megjegyzésére szeretnék reagálni.

Azt gondolom, képviselő úr, hogy vissza kell utasítani azt a megjegyzését, hogy az ellenzéki képviselők bohóckodnak. Aki ezt a játékot vagy eseménysort elvitte olyan irányba, hogy önnek az a benyomása, hogy itt az folyik, az egyetlenegy ember: itt ül az első sorban. (Bauer Tamás: Úgy van!)

Ami a nyilatkozatokkal kapcsolatos: azt gondolom, hogy olyan nyilatkozatokat kell megkövetelni, ha a mentelmi bizottság vizsgálatot akar folytatni, ami hiteles; nemcsak hitelesnek tűnik, hanem hiteles is.

A miniszterrel szemben nem az az elvárás, hogy hozza nyilvánosságra a vagyonnyilatkozatát. Az az elvárásunk, hogy tisztázza az ellentmondó nyilatkozatait. És hogy ennek mi az eszközrendszere? Azt gondolom, világossá tettük, hogy a mentelmi bizottság, és az erre vonatkozó törvények rendelkezésünkre állnak vagy némi módosítással már rendelkezésünkre állhatnának akkor, abban az esetben, ha önök elfogadták volna a mi javalatunkat.

A képviselő úr vagyongyarapodás vizsgálatáról beszélt. Értelmetlen az, hogy ön egész '90-ig visszamenőleg vagyongyarapodást akar vizsgálni. Szakmailag nonszensz, elfogadhatatlan, képviselő úr, hiszen Bauer képviselő úr utalt arra, hogy egyrészt '90-re visszamenőlegesen olyanfajta elszámoltatást akar, amit egyszerűen lehetetlen megcsinálni - fizikailag lehetetlen -, másrészt a jövedelmi viszonyokról sem köteles adott esetben... - nem biztos, hogy van rá lehetősége, hiszen azok a papírok sem biztos, hogy megvannak, amiket '90-ben adóbevallás gyanánt kitöltött. De kérdezem, hogy a módosító javaslatok melyike szól egyáltalán a jövedelmi viszonyok alakulásáról és azok kezeléséről. Semmi nem szól!

Ezek után van néhány konkrét módosító javaslattal kapcsolatos megjegyzésem; az 1., 2. pontról beszéltem. Az 5. módosító javaslat Répássy képviselő úr módosító javaslata. Képviselő úr, a délelőtti vitában már utaltam arra, hogy ez a módosító javaslat leleplezi önöket. Vagyis azt a szándékukat mutatja be, hogy önök a jelenleg páncélszekrényben lévő zárt borítékokat meg akarják semmisíteni. Megmondom, hogy miért. Mit mond az ön módosító javaslata az utolsó bekezdésben? "Amennyiben a vagyonnyilatkozat hitelesített másolata az eredeti vagyonnyilatkozat hiánya miatt nem bocsátható a bizottság rendelkezésére, felhívja majd a bizottság a képviselőt a vizsgált időpontra vonatkozó és a bizonyos törvény szerinti vagyonnyilatkozat tételére, amit a képviselő köteles a bizottság rendelkezésére bocsátani." De nem ez a kérdés. Az a kérdés, hogy mi van vagyonként megjelölve jelenleg a páncélszekrény mélyén.

Ha komolyan vesszük az ön javaslatát, ebből az is következik, képviselő úr, hogy az a zárt boríték már adott esetben nem létezik, és ezért senki nem visel felelősséget. Mert azt mondja a képviselő - adott esetben a miniszter -, hogy nincs meg. Ön azt mondta, hogy valamilyen oknál fogva eltűnt. (Dr. Répássy Róbert: Hiányzik.) Sok oknál fogva eltűnhetett. Nincs meg! Sok minden miatt hiányozhat: megállt a kocsival, kivették a kocsiból, és már nincs is meg a zárt boríték. Tehát, képviselő úr, egyértelmű a szándékuk: meg akarják semmisíteni azokat a borítékokat, amelyek alapján a mentelmi bizottságban egyáltalán a vizsgálat folyhat. Éppen ezért ez a módosító javaslat így elfogadhatatlan.

A többi módosító javaslatra nem térek ki, viszont Salamon képviselő úr az ajánlás 5. pontjánál mondta el azokat az okfejtéseit, amiket az alkotmányból, az alkotmány sajátos értelmezéséből vezetett le. Nem vagyok jogász, de meglehetősen furcsa érzésekkel hallgattam mindazt, amit Salamon képviselő úr e tárgyban elmondott. Nem is nagyon akarok vele vitatkozni, hiszen ahhoz jogi végzettséggel kellene rendelkezni, de olyan jogi végzettséget persze nem kívánok magamnak, amilyen módon ő itt most az alkotmányt megpróbálta levezetni.

Két dolgot azért szeretnék megjegyezni, mielőtt általában mondok véleményt az ő javaslatáról. Egyrészt az a vagyonvizsgáló bizottság, amit a miniszter úr javasolt, semmiféle garanciális elemet nem tartalmaz; ellentétben a mentelmi bizottságon belül működő vizsgálóbizottsággal, ahol van egy eljárási rend és egy garanciarendszer.

A másik: föl kell tenni a kérdést, tisztelt képviselőtársaim, hogy vajon mi szükség van arra, hogy ilyen módon kell értelmezni kormánypárti képviselőknek az alkotmányt. Azt gondolom, hogy a válasz egyértelmű lesz: semmi. Megvan a megfelelő eljárási rend, ha az nem pontos, lehet pontosítani, és akivel szemben kételyek merülnek fel, a vizsgálat lefolytatható.

Arra az alkotmányértelmezésre, amire most vállalkozott Salamon képviselő úr, és amit jól jellemzett Bauer képviselő úr, hogy milyen szándékoknak rendelt alá mindent, minden szakmai presztízsét - nem először egyébként, de most aztán nagyon fajsúlyosan -, azt gondolom, hogy erre, tisztelt képviselőtársaim az égvilágon semmi szükség nincs.

Nagyon sajnálom, hogy Géczi József képviselőtársam már kiment a teremből, bár utalt arra, hogy valószínű - mivel előzetesen beszéltünk - visszavonom a módosító javaslatokat, de ő beszélt arról, hogy ehhez a hevenyészett, összecsapott és meglehetősen káros, az Országgyűlés számára is káros országgyűlési határozati javaslathoz az, aki a demokrácia iránt elkötelezett, gyakorlatilag nem is adott be módosító javaslatot. (Dr. Répássy Róbert: Te beadtál?) Én beadtam, és ezért hozom most szóba. Azért adtam be - és sajnálom, hogy éppen frakciótársam kényszerít arra, hogy magyarázkodjak -, mert azt lehetett látni, hogy a Fidesz a miniszter úrnak ezt az általam imént minősített országgyűlési határozati javaslatát politikai okok miatt, azért, hogy eltussolja a miniszter tisztázási kötelezettségét... - ezért önök azt jelezték, hogy ezt a vizsgálóbizottságot - mondhatom azt - ész nélkül elfogadják.

Most kiderült az, hogy a jogász miniszter úr milyen hevenyészett országgyűlési határozati javaslatot hozott össze. (Dr. Répássy Róbert: Újabb leleplezés.) Ezt ékesen bizonyítja Répássy képviselő úr módosító javaslata. De volt bennem egy félelem, hogy egy ilyen összetákolt, összehozott országgyűlési határozati javaslatot adott esetben a kormányzó többség egy hét alatt - ha nincs bent módosító javaslat - képes elfogadni. Még csak vitát sem lehet róla folytatni a Házban. Éppen ezért úgy gondoltam, hogy szükséges beadni módosító javaslatot, hátha az alatt az idő alatt, amíg vitázunk erről az országgyűlési határozati javaslatról, a kormányzó pártok megpróbálnak racionálisan gondolkodni.

 

 

(14.40)

 

Nem vártam mást, csak hogy, mondjuk, úgy gondolkozzanak, mint az igazságügy-miniszter asszony, aki tegnap nem mondott mást, csak annyit, hogy ha valaki racionálisan gondolkodik, akkor egy ilyen vizsgálóbizottságot nem támogathat. Ezt mondta, és ez mélységesen - attól függetlenül, hogy milyen politikai platformon állunk - támogatható, s támogatom is.

Reméltem, hogy a Fidesz is a racionális utat választja - nem ezt tette. Most lehetőségünk volt a módosító indítványok során elmondani az észrevételünket. Lehetőséget teremtettünk arra, hogy a Fidesz megmutassa azt az arculatát, amelyik éppen nem a demokrácia iránti elkötelezettséget mutatja. Miután ezek mind kiderültek, a hozzászólásomat lezárva, az összes módosító javaslatomat visszavonom, és nem kívánok tovább ebben a méltatlan vitában részt venni. Természetesen ha a személyemet illetően szóba kerülök, arra reagálok. (Derültség a Kisgazdapárt padsoraiból. - Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Bánk Attila képviselő úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából, aki két percben kért hozzászólási lehetőséget.

 

DR. BÁNK ATTILA (FKGP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tehát Keller képviselő úr újra szót fog kapni, mert reagálni szeretnék az általa elmondottakra.

Egy darabig jegyeztem: hatszor használta a demokrácia iránti elkötelezettség kifejezést, természetesen minden alkalommal saját magára értve azt. Szeretném jelezni, hogy furcsa ez a megnyilvánulása. Ezt tulajdonképpen a vita egésze kifejezte.

Mert mit is tartanak demokratikusnak? Azt tartják demokratikusnak, hogy ha bárki, valaki megvádol egy embert, adott esetben a kormány egyik miniszterét, ő védekezzen, tárja ország-világ elé, amije van, meg amije nincs, azt is. De ha ez már rájuk is vonatkozik, ha már esetleg nekik is el kell számolniuk valamivel, netán a vagyonukkal, az ebbe a demokráciafelfogásba már nem fér bele. (Dr. Répássy Róbert: Sajátos demokráciafelfogás!) Sajátos, igen, köszönöm a kisegítést. Sajátos demokráciafelfogásról van tehát itt szó. (Taps a Kisgazdapárt padsoraiban.) Másét lehet, de ha hozzám nyúlnak, isten őrizz, akkor már demokráciáért kiáltunk, s akkor már mindenért kiáltunk.

És azt mondja, hogy ki kit leplez le - volt egy ilyen freudi elszólása -, hogy ez az egész mit leplez. Ez az egész arról szól, ha nem derült volna ki korábban, hiszen ezt jelentős részben érintette a ma délelőtti vita is, hogy tetszenek félni, mint ördög a tömjénfüsttől, egy vizsgálóbizottságtól, amely egyenlő lehetőséget biztosít mindenkinek, minden egyes képviselőnek arra, hogy igenis itt van, tessék, számoljon el a vagyonával, vagy a vagyoni gyarapodásával. Szerintem ez az alapvető probléma az önök demokráciafelfogásában.

És még egy megjegyzés: azt tetszett mondani, képviselő úr, hogy nemcsak ezzel van problémájuk, hanem hogy a nyilatkozataival is számoljon el, illetve hozza ezt összhangba. Nem először hangzik el e falak között, hogy 42 helyre el lett küldve az a vagyonnyilatkozat, amelyik bemutatja a miniszter úr vagyoni helyzetét, valamint (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) tessék megtekinteni, ez a jegyzőkönyvhöz is csatolva lett. Nem láttam olyan újságot, amelyikben ez teljes terjedelmében, rövidítés nélkül megjelent volna.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Valóban további hozzászólásokat generált a frakcióvezető úr. Bauer Tamás képviselő úrnak adom meg két percben a szót, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Nagyon sajnálom, a hozzászólásomban szóba se hoztam a miniszter úr ügyét, talán emlékszik rá (Dr. Bánk Attila: De nem is...). De miután Bánk frakcióvezető úr most ismét azt mondta, arra hivatkozott, hogy hány helyre küldtek el egy új vagyonnyilatkozatot, amelyik most készült, kénytelen vagyok emlékeztetni arra, hogy a vita arról a vagyonnyilatkozatról szól, amelyik bent van a lezárt borítékban. Nem én, nem Keller László, hanem a magyar közvélemény kíváncsi arra, hogy az a vagyonnyilatkozat megegyezik-e a nyilvánosságra (Dr. Répássy Róbert: Most nem fontos a képviselők jogállásáról szóló törvény? - Dr. Torgyán József: Erről szól a törvény!) hozott adatokkal.

Hogy azt a vagyonnyilatkozatot, amelyik ott lapul a borítékban, nyilvánosságra hozzák, annak ma már semmiféle akadálya nincsen. (Dr. Répássy Róbert: De nem is kötelező!) Nem kötelező, csak aki nem hozza nyilvánosságra, az viseli a politikai következményeit, mint ahogy a miniszter úr, szegény, viseli a politikai következményeket.

A másik kérdés, Bánk frakcióvezető úr: olyan demokráciafelfogásban gondolkodunk, ahol azt kérdezik, azt faggatják, az után nyomoznak, akivel kapcsolatban felmerült valami kétely, és akivel szemben nem merült fel kétely, azt nem faggatják, az után nem nyomoznak. (Dr. Répássy Róbert: Hol merült fel az a kétely? Valamelyik újságban?) A kétely? Az építkezésből fakad a kétely...

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Még lehetősége van minden képviselőtársamnak szólni. Kérem, tartsák be azt a rendet, amit a Házszabály előír! Folytassa, képviselő úr!

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Én csak azért kényszerülök olyan érveket elismételni, amelyeket már elmondtunk hétfőn is, meg már sokszor elmondtunk (Dr. Répássy Róbert: Százezerszer!), mert Bánk frakcióvezető úr is olyan állításokat ismétel, amelyeket hetek óta hallgatunk, és amelyek tarthatatlannak bizonyultak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Keller László képviselő urat illeti, ugyancsak két percben, a hozzászólás lehetősége a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Öné a szó.

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Én is csak azért hozok szóba olyan dolgokat, amiket az elmúlt három hétben nem tudom hányszor, százszor, százötvenszer elmondtam, mert Bánk frakcióvezető úr most kapcsolódik be a vitába, eddig ebből kimaradt. Úgy látszik, most egy kicsit erősíteni kell a miniszter urat, vagy éppen most van itt az ideje ezzel a kérdéssel foglalkozni; s olyan ügyeket hoz elő, amelyeken már túlléptünk.

Ami az ellenzéki képviselők vagyonnyilatkozatát illeti: tisztelt képviselő úr, ha valamelyik ellenzéki képviselő vagyonnyilatkozatával szemben bármilyen gyanújuk támad, meg kell keresni a mentelmi bizottságot. A mentelmi bizottság most már, hogy elfogadjuk a Házszabály módosítását, lehetőséget fog biztosítani arra, hogy a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás kerüljön lefolytatásra. Ha ellenzéki képviselővel kapcsolatban keresik meg, azt gondolom, a mentelmi bizottság elnöke nem fog habozni, és el is fogja indítani az eljárást, feltehetőleg nem úgy, mint Torgyán József esetében.

Tisztelt Bánk Attila Frakcióvezető Úr! Nem negyven helyre kell kiküldeni az újsághirdetést, hanem világossá kell tenni azt az ellentmondást, ami a miniszter úr látható vagyongyarapodása, s az ő nyilatkozata, illetve a nyilvános vagyonnyilatkozata között feszül. Ezt a hármas ellentmondást kell feloldani. De ezt nem lehet egy 2000. október 30-ára vonatkozó vagyonnyilatkozattal megtenni! Ezt a mentelmi bizottságon belül, egy vizsgálóbizottság előtt lehet tisztázni, úgy, hogy a mentelmi bizottság megnézi, a miniszter úr mit írt le - és nemcsak ő, hanem a felesége is, aki szintén országgyűlési képviselő - a zárt borítékban. És akkor lehet mindazt tisztázni, amit Bánk Attila képviselő úr eddig nem tudott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) meghallani a részünkről. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem képviselőtársaimat, kíván-e még valaki szólni. (Nincs ilyen jelzés.) Tekintettel arra, hogy több képviselőtársam nem jelezte a felszólalási szándékát, a részletes vita valamennyi szakaszát és a részletes vita egészét lezárom.

Megkérdezem Torgyán József képviselő urat, hogy most vagy a határozathozatalt megelőzően kíván-e a vitában elhangzottakra válaszolni. Köszönöm szépen. Torgyán József képviselő úr mint előterjesztő jelzi, hogy a határozathozatalt megelőzően kíván válaszolni a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatokról következő ülésünkön határozunk.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik az agrárgazdaság 1999. évi helyzetéről szóló jelentés, valamint az ehhez kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája. A jelentést J/3301., a mezőgazdasági bizottság indítványát pedig H/3507. számon kapták kézhez.

Először megadom a szót Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úrnak, a jelentés előterjesztőjének, a napirendi ajánlás szerint 20 perces időkeretben. A miniszter urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   1-209   209-279   279-396      Ülésnap adatai