Készült: 2024.09.23.10:27:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2014.10.20.), 399. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  399  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr, és köszönöm annak a néhány képviselőnek, aki még ebben a hajnali órában itt tartózkodik a parlamentben.

Ha már ’56-ról beszéltünk, a mai nap többször elhangzott e Ház falai között, hogy vajon hányan is hagyták el mostanában ezt az országot. Abban megegyezhetünk, hogy többségében mindenki egyetértene vele, hogy többen, mint ’56 után.

Az elmúlt öt-hat évben indult meg a fiatalok tömeges kivándorlása Magyarországról. Egy szakértő szerint ma már a gyermekvállalási korban lévők 7-8 százaléka külföldön tartózkodik, míg egy évtizede ez az arány 1-2 százalék volt. Ezzel kapcsolatban az utóbbi hónapokban én több kérdést is feltettem Balog miniszter úrnak. Miniszter úr azt állította a „Mit tesz a kormány azért, hogy ne növekedjen tovább a szülőképes korú nők kivándorlása, illetve hogy több gyermek szülessen?” címmel beadott kérdésemre adott válaszában, hogy 94,7 ezer magyar dolgozik külföldön. Ehhez képest a kormány honlapján éppen a válasz megküldésének napján az jelent meg, hogy Nagy-Britanniában a magyar állampolgárok száma meghaladja a százezret, a nem magyar állampolgárságú magyarokkal együtt pedig a 200 ezer felé közelít. Emlékszünk, hogy korábban Matolcsy György félmillióra becsülte a kivándorlók számát. Mindezek miatt újabb kérdést tettem fel, hogy most akkor csökken vagy nő a kivándorlók száma. Akkor azt a választ kaptam Rétvári államtitkár úrtól, hogy a külföldön dolgozó magyar állampolgárok létszámát kutatói becslések ? az Európán belüli országokat is figyelembe véve ? összességében mintegy 280-300 ezerre teszik. Akkor pontosan hányan is dolgoznak külföldön, 95 ezren vagy 300 ezren? Mert a két válasz nem egyezett sehogy sem. Majd a KSH 2014. október 15-ei sajtótájékoztatóján 350 ezer emberről beszélt. Már most tényleg zavarban vagyok, hogy melyik adat lehet vajon az igaz.

Az is meglepő, hogy a kormányzat szerint a Németországból hazatérők száma dinamikusan növekszik: 2010-ben 20 ezer, 2011-ben 24 ezer, 2012-ben 27 ezer és 2013-ban 34 ezer magyar állampolgár tért vissza Németországból. Hozzátette, hogy nincs okunk feltételezni, hogy más országok esetében ettől eltérő tendencia lenne érvényben. Lehet, hogy Németországból visszajönnek, de például Angliába növekszik a kivándorlók száma.

Szeretném felhívni a figyelmét egy nemrég megjelent felmérésre a kormányzatnak, amely bár nem reprezentatív, de érdekes információkat tartalmaz a kivándorlók egy csoportjáról. Eszerint az átlagos magyar, aki a szigetországba kivándorolt, iskolázott, fiatal és alig két éve költözött ki az Egyesült Királyságba. A kutatás szerint a gazdasági helyzet miatt elvándoroltak egyáltalán nem akarnak hazajönni, legalábbis a következő öt évben semmiképpen.

Ma már nem minden harmadik 30 év alatti fiatal gondolja úgy, hogy külföldre akar távozni, hanem minden második, 50 százaléka a magyar fiataloknak. Nagyon sok kérdést lehet ezzel kapcsolatban feltenni, hogy akkor most jönnek vagy mennek a fiatalok; hányan is akarnak kivándorolni; hányan vannak kint ténylegesen külföldön; hány család költözött el az elmúlt négy évben.

Itt még, mert lassan lejár az időm, ebből a sajtótájékoztatóból néhány mondatot idéznék, amit a KSH tartott: „A migrációs statisztika rendszerszintű fejlesztéséhez az adminisztratív adatrendszerek integrálására van szükség. Javasoljuk egy olyan, az államigazgatás különféle szereplőiből létrehozott állandó, a migrációval és annak társadalmi hatásaival foglalkozó testület létrehozását, amelyik össze tudja hangolni a szerteágazó államigazgatási és más nyilvántartásokat, valamint támogatni, kezdeményezni képes a statisztikai és egyéb vizsgálatok adatrendszerének folyamatos felülvizsgálatát.”

(2.40)

Felvetődik a kérdés, hogy a KSH el tudja látni a feladatát, vagy nem tudja ellátni a feladatát, valós adatokat közöl nekünk hónapról hónapra, vagy folyamatosan kozmetikázza az adatokat, és miért van szükség egy újabb szervezet létrehozására. Reméljük, hogy erre majd valamikor választ fogunk kapni a mostani kormányzattól. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  399  Következő    Ülésnap adatai