Készült: 2024.09.20.21:34:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.), 304. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR, a számvevőszéki és költségvetési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Két kisebbségi vélemény fogalmazódott meg, egyrészt Nyikos elnök úrtól, másrészt jómagamtól. A szocialisták elhagyták a termet, mielőtt még megfogalmazhatták volna a véleményüket. De elnök úr, Nyikos képviselőtársam arra tette a hangsúlyt a költségvetési bizottság vitájában, hogy nem lehet egy olyan adórendszert fönntartani, ahol nem az, hogy félévente, nem havonta, hanem már hetente változtatnak különféle adókat. Ez az adórendszerbeli bizonytalanság, amire itt Dancsó képviselőtársam is utalt, sok száz milliárd forintjába kerül a magyar adófizetőknek.

Ezt a bizonytalanságot, Selmeczi képviselőtársam, az okozza, hogy a gazdaságpolitika, a gazdasági kormányzás kiszámíthatatlan, és ezzel kapcsolatban pedig áll az a, pont a Dancsó képviselőtársam által szintúgy említett államadósság visszafizetésének terhe, amely folyamatosan növekvő kamatlábakat eredményez. Minél kiszámíthatatlanabb a gazdaságpolitika, minél többször változtatunk az adórendszeren, annál többet kell fizetni végül is a hitelezőinknek. Ez az egyik oldali érv, amit én már utána a bizottságban nem is hangoztattam többet. Nem azt mondom, hogy hetente, hanem most már naponta elhangzik, nemcsak tőlem, hanem majd' minden ellenzéki képviselőtársamtól és az üzleti szférától.

Viszont konkrétan a telefonadóval kapcsolatban nyilvánvaló, hogy az egész adórendszer-módosítás, amit itt csináltak a Széll Kálmán-terv 2.0-nak csúfolt megszorítási tervben, annak az az eredője, hogy ugyanazokat a szektorális adókat, amelyeket eddig kivetettek, próbálják valamilyen szinten normalizálni és állandósítani. Viszont a telefonadó kapcsán azért fölmerül egy-két kérdés, amelyre nem sikerült ott a helyettes államtitkár úrnak sem válaszolnia teljes mértékig kielégítően, ezért majd a vita során várnám Cséfalvay államtitkár úr reakcióit.

Vita alakult azzal kapcsolatban, hogy ráterhelik-e majd a telefonálókra a különböző telekommunikációs cégek ezeket az adókat. Az ellenzéki képviselőtársak, sajnos abból a példából okulva, amiket itt a szektorális adók jelentettek, arra következtetünk, hogy igenis ezt is a telefonálók, az egyszeri adófizetők fogják kifizetni. Másrészről fölmerült azért az is, hogy mi lesz azokkal a telefontársaságokon belüli hívásokkal, amelyek révén eddig különbözőféle flotta- vagy egyéb kedvezményekkel, vagy akár ingyenesen telefonálhattak egymás között. Ott is majd az "ingyen" most már 2 forintot fog jelenteni? És itt van a 2 forint kérdése. Most ez bruttó 2 forint vagy nettó 2 forint? Két forintot terhelünk a telefonáló adóalanyra, vagy pedig amit utána a cég végül is 2 forint 54 fillérként fog kiszámlázni? Ez egy kérdés marad továbbra is.

(23.00)

Ami nagyon nagy kérdés, egymillió okostelefon országában, hogy el fogják kerülni ezt az adót. Azért az már látszik, hogy a múlt hét szerdától ezen hét hétfőjéig már 12 milliárddal csökkent az az összeg, amit elvár a Nemzetgazdasági Minisztérium ebből az adóból.

Nem tudom, hogy ha itt folyamatosan megyünk előre a hetekben, akkor lehet, hogy már mire bevezetjük az adót, addigra lefogy ez nullára, hiszen mindenféle adóelkerülési utat-módot ki lehet erre találni, nem bonyolult dolog. Viszont úgy tűnik, hogy akinek nincsen okostelefonja, és nem tudja interneten megoldani a kommunikációt, na, annak kell főként fizetnie ezt az adót.

Azt gondolom összességében, hogy az európai uniós jogharmonizáció kapcsán is fölvetődnek kérdések, és ne adja az ég, hogy ebből büntetést kapjon Magyarország, hiszen itt annak... Jelzőkkel már nem is tudom illetni azt a húzást, amivel önök az átmeneti törvényekből átemelték az alkotmányba azt a kitételt, hogy a nemzetközi testületek büntetése után kötelező adót kivetnie a kormányzatnak, hiszen ebből az következik, a hibás telefonadó után majd egy következő adót kell kifizetni, hogy a telefonadóból következő büntetéseket kifizessék az állampolgárok. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tehát úgy gondolom, hogy a költségvetési bizottság 2 fővel nem támogatta ezt a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai