Készült: 2024.09.19.14:30:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2004.06.14.), 44-46. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  44 - 46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a KSH is végez rendszeres előzetes termésbecsléseket annak érdekében, hogy tájékoztassa a gazdákat, tájékoztassa a piacot.

Az előzetes termésbecslések alapján szépek a terméskilátások 2004-ben a nyári betakarítású növények esetében. A sokéves átlagot is jelentősen meghaladó kalászosgabona-termésre számíthatunk. A gazdák jövedelmét nemcsak a termésmennyiség és a területalapú támogatás növekedése, hanem az európai uniós piacszabályozás is növeli. Nem fordulhat tehát elő az a helyzet, mint 2001-ben, amikor a jó termés nagy bosszúságot jelentett a termelőknek, hiszen hihetetlenül alacsony áron voltak kénytelenek a termésüket értékesíteni.

A számok azt mutatják, hogy várhatóan 2004-ben a gabonatermés meghaladhatja a 14 millió tonnát, szemben az elmúlt évi kevesebb mint 9 millió tonnával. Természetesen ehhez az kell, hogy még az őszi növények esetében is az időjárás kegyesen bánjon a termelőkkel. A konkrét adatok azt jelzik, hogy őszi búza esetében a több mint 1 millió 100 ezer hektáron elvetett termés várhatóan 4,6 tonna/hektáros termésátlagot ad, és ez mintegy 5,3 millió tonna termést eredményez. Szemben a tavalyi esztendővel, amikor a termésátlag 2,6 tonna volt hektáronként, és a termésmennyiség 2,9 millió tonna volt. Ez tehát azt jelenti, hogy az elmúlt év eredményeihez viszonyítva nőtt a termőterület is, mintegy 5 százalékkal, a termésátlag mintegy 75 százalékos növekedést mutat, és a terméseredmény ennek megfelelően több mint 80 százalékkal növekszik.

Ennél valamivel jobb a helyzet az előzetes becslések alapján az őszi káposztarepce esetében, ahol a tavalyi termésmennyiség több mint kétszeresére számítanak a gazdálkodók, és a triticale esetében is az elmúlt évi termést több mint kétszeresen meghaladja. Ha az utolsó öt év átlagát vesszük figyelembe, akkor a termésátlagok esetében 30 százalékos növekedést prognosztizálnak, a terméseredmények, a termésmennyiség vonatkozásában pedig mintegy 45 százalékos növekedést. Úgy gondolom, hogy ez biztató összkép a tavalyi rendkívül katasztrofális időjárás után.

Természetesen kínálati piac várható. A tavalyi évi árakhoz képest árcsökkenés következik be, ha figyelembe vesszük az árutőzsde előrejelzéseit is. Azonban 2004. november 1-jétől az európai uniós intervenciós rendszer Magyarországon is működik, így 101,77 euró/tonna értéket kapnak a termelők a terményükért, ez mintegy 26 ezer forint tonnánként, és természetesen ez havonta növekszik 0,46 euróval. A felvásárlók az új termésű búzáért 22-24 ezer forintot ígérnek, de hogy a termelőknek ne legyen értékesítési kényszerhelyzete, így már több közraktári szervezet is kilépett azzal az ajánlatával, hogy az intervenciós ár 100 százalékára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) biztosítják az előfinanszírozást, így ha ezekbe a raktárokba…

ELNÖK: Miniszter úr!

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: …helyezik el a termést, akkor a gazdáknak megfelelő értékesítési lehetősége lesz a későbbiekben.

Köszönöm a lehetőséget, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)

(13.40)




Felszólalások:  Előző  44 - 46  Következő    Ülésnap adatai