Készült: 2024.09.25.11:25:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2004.06.14.), 266-268. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:47


Felszólalások:  Előző  266 - 268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A témához hozzászóltam az általános vitában néhány héttel ezelőtt, és úgy érzem, hogy az ott felvetett egyik koncepcionális kérdést néhány gondolattal tovább részletezném.

Igen fontosnak tartom és tudom, hogy sokfelé a világban ez a téma fontos azoknak az embereknek a szemében, kezében, akik a gazdasági verseny intézményével és annak problémáival foglalkoznak. Nevezetesen, a vállalatok összefonódásának az elméletéhez engedtessék meg, hogy csak néhány rövid percben hozzátegyek valamit, mintegy megvilágítani a témát, megvilágítani azt, hogy hogy is gondolkozik erről ma a világ. A gyakorlat nem egységes; van ilyen is, meg olyan is, és az nem baj. De azt nagyon jó tudni olyan embereknek, akik ezt vezetik, igazgatják, mint Magyarországon a Versenyhivatal vagy más országokban a megfelelő intézmény, ugyanakkor legalább olyan fontos tudni a törvényhozónak, a törvényalkotónak, hogy milyen alternatívák léteznek, és milyen gondolatok vannak az alternatívák mögött.

Azt a témát hoztam elő az általános vitában - és engedtessék meg, hogy ehhez adjak hozzá -, hogy az összefonódás során a versenyhelyzet abban az iparágban hogyan alakul. Több lesz-e a verseny, vagy kevesebb lesz-e a verseny, hogyha vállalatok, intézmények abban az iparágban összefonódnak? Iparág alatt természetesen gondolok, értek, értünk a gyakorlatban egyfajta szakot, például kereskedelmi bankok vagy biztosítótársaságok, vagy automobilgyárak, vagy valamiféle ipar, amelyikben jó néhány vállalat van; néha egy, kettő, tíz, húsz vagy ötven, sok mindentől függ. Akkor válik ez a téma, hogy úgy mondjam, csiklandóssá és érzékennyé, ha kevés vállalkozás létezik ebben az iparágban, vagy ha több is van, de néhánynak a kezében van az iparág nagy része, 80-90 százaléka. Vagy ha az a 80-90 százalék négy, öt, hat vállalkozás kezében van, akkor ezeknek a vállalkozásoknak az összefonódása jelentősen befolyásolja a versenyhelyzetet.

A magyar Versenyhivataltól kapott beszámoló, ami az Országgyűléshez érkezett, azt az álláspontot képviseli, hogy a verseny intenzívebb lesz, több verseny lesz, ami közérdek, ami a fogyasztói érdek, ami a társadalom stabilitásának az érdeke, a politikai stabilitást is elősegíti abban az esetben, hogyha azok a vállalkozások - harmadik, negyedik, ötödik, szóval valamelyik, nem a domináns cég, talán még nem is a második, hanem valahol elegáns, prominens helyen, sorban lévő vállalkozások - összefonódnak.

A példa, amit említettem korábban is - engedtessék meg, hogy megismételjem - az, hogy ha olyan negyedik, ötödik vállalkozás, amelyeknek, mondjuk, 10-10 százalékos részesedése van az iparágban, ha ezek összefonódnak, akkor ott keletkezik egy 20 százalékos cég. Ez a 20 százalékos cég a mi Versenyhivatalunk felfogása szerint, ahogy én kiolvasom a jelentésből... - egy jelentősebb, erősebb versenye lesz a domináns cégnek, tehát a verseny intenzívebb lesz az iparágban. Ezt a filozófiát kérdőjelezem én meg, és azt mondom, hogy nem lesz intenzívebb a verseny, hanem éppen fordítva, megvan a potenciál, hogy a kartellhelyzet fokozódik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és a domináns cég ezzel a másikkal összefoghat a fogyasztói érdek ellen. (Az elnök ismét csenget.) Elnök Úr! Úgy látom, hogy az időm eljárt.

ELNÖK: Igen, már fél perce.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen. A témát fölvetettem, gondolom, hogy ismert, és képviselőtársaim is a továbbiak során majd foglalkoznak vele, és a Versenyhivatal is.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  266 - 268  Következő    Ülésnap adatai