Készült: 2024.09.26.11:12:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.),  21-87. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása
Felszólalás ideje 2:37:57


Felszólalások:   17-20   21-87   88-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A napirend előtti felszólalások végéhez értünk. Soron következik a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztést T/3690. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/3690/1-9. számokon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás értelmében 15-15 perces időkeretben. Elsőként megadom a szót Kovács Zoltán képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából; őt követi majd Gál Zoltán képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Immár második tárgyalási napját kezdi meg az Országgyűlés a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosításáról. Abban, azt gondolom, mindannyian egyetértünk, hogy jelentős törvénymódosításról van szó, és fontos, hogy már az általános vitában minden jelentős kérdés több oldalról is megvilágításra kerüljön.

A Fidesz vezérszónoka, történeti visszatekintéssel együtt, a kormányprogram alapján ismertette a Fidesz álláspontját a törvényjavaslatról. A magam részéről szeretném az általa kifejtetteket részben megerősíteni, részben kicsit más megvilágításba helyezni. Az alapkiindulást illetően, úgy vélem, nincs közöttünk vita, tisztelt képviselőtársaim, nevezetesen, hogy a '92-ben született alaptörvényt egy átfogó reformmal egyfelől olyan állapotba kell hozni, hogy az uniós csatlakozás idejére egy hatékony kormányzati működéssel magas követelmények elé állított - nevezzük - közmenedzsment segítségével országunk a leendő nemzetközi versenyben e téren is megfelelő kondíciókkal rendelkezzen. Másfelől az ország polgárainak igényeit a közigazgatási szférában olyan felkészültségű köztisztviselői karnak kell biztosítania, amely gyorsan, de szakmailag megbízható módon készíti elő a döntéseket, a közigazgatási munkát pedig életpályának tekinti.

E követelmények kialakítása érdekében széles körű egyeztetés folyt a javaslat előkészítése során, és magát a törvény beterjesztését is komoly várakozás előzte meg. Annak, hogy a már ismertetett feltételeknek megfelelő köztisztviselői kar jöjjön létre, átfogó és nagy jelentőségű módosítással lehet csak eleget tenni. Ezért vált szükségessé az eddigi szabályozás több ponton történő lényeges megváltoztatása, valamint újabb jogintézmények bevezetése. A törvényjavaslat sok tekintetben még az előzetes várakozásokon is túlmutat, elsősorban az anyagi megbecsülést illetően, de úgy gondolom, az erkölcsi elismerésben is.

Ma sajnos a kialakult piacgazdasági viszonyok között a köztisztviselők munkája az imént említett mindkét vonatkozásban leértékelődött. Ma elegánsabb dolog a gazdaságban állást vállalni; nemcsak jobban fizetett, hanem társadalmi közfelfogás szerint jobban megbecsült egy közepes gazdasági pozíciót betölteni a magángazdaságban, mint egy magasabb pozíciót az államigazgatásban. Ezért szükséges a törvény módosítása, hogy ez a tendencia megálljon, megforduljon. Igaz, hogy ezzel egyidejűleg szükséges a követelmények növelése és szigorítása is. Így az eddiginél még inkább számon kérhető mind mennyiségileg, mind minőségileg egyaránt a munkateljesítmény, a szakszerűség, a megfelelő magatartás, a hatékonyság.

Rátérve a téma eddigi tárgyalása során leginkább a viták kereszttüzében álló témakörökre, elsőként a főtisztviselői és központi tisztikarral kapcsolatos kérdéskörről szólnék. Ennek bevezetésével egy teljesen újszerű jogintézménnyel bővülne a rendszer. Igaz, hogy ez csak nálunk újszerű jogintézmény, mert az OECD és az európai uniós tagállamok gyakorlatában már régóta kialakult. Ezért nálunk is szükséges egy kis létszámú, ám szakmai felkészültsége révén közigazgatási és társadalmi, gazdasági kérdésekben széleskörűen tájékozott, hosszú távon is gondolkodó, adott esetben tárcaérdekeken felülemelkedő, az egyközpontú kormányzati akaratérvényesítést szolgáló közigazgatási csapat kialakítása. E kitüntetett szerepkörük miatt kiválasztásuk, bérezésük, mozgathatóságuk az általános eltérő szabályok szerint kell hogy történjék. Nem vitás, hogy létrehozása elemi érdekünk azért, hogy az európai uniós csatlakozásunkkor kialakuló versenyhelyzetben ne kerüljünk hátrányba.

Az ellenzéki félelmekről pedig annyit, hogy magas színvonalú szakmaiság igénye fogalmazódik meg velük szemben, nem a politikai lojalitás kívánalma. A rendelkezési állományba kerülés pedig, ha szabad ezt a kifejezést használni, nem bebetonozásukat jelenti, hanem a szakmai elit stabilitását. Egyetlen közigazgatás sem engedheti meg magának, hogy a kiképzett, komoly felkészültséggel rendelkező szakmai elitet négyévente lecseréljék. A miniszterelnök szerepe a főtisztviselők kinevezésében pedig nem példa nélküli. Több országban, ahol már korábban bevezették ezt a jogintézményt, hasonló szerepköre van.

 

(9.30)

 

Kiválasztásuk a törvényben megjelenített pályázat útján történik köztisztviselők közül, de a javaslat lehetőséget ad a kintről történő bekerülésre is. A pályázat a hatályosnál sokkal részletesebben fogalmazza meg az eljárás szabályait, a kötelező tartalmi elemeket.

A másik vitatott kérdés a személyi hatály kérdése. Véleményem szerint helyes az az álláspont, mely szerint köztisztviselőnek csak az minősüljön, aki közhatalmi funkciót lát el. A fejlett közigazgatású államokban ez általános tendencia.

A köztisztviselői minőséget ugyanis két tényező határozza meg: a munkáltató szervezeti jellege, valamint az ellátandó feladat közhatalmi sajátossága. A fent nevezettek körében ez utóbbi nem áll fenn, ezért az a javaslat, hogy a munka törvénykönyve hatálya alá tartozzanak, helyes megoldás, mert az eddiginél rugalmasabb szabályok fogják rendezni ezeknek a személyeknek a jogállását, s egyben a korábbi törvényből adódó kötöttségeik is csökkennek. Viszont továbbra is fenntartandóak a közhatalmi munkahelyből adódó speciális szabályok, így a titoktartási nyilatkozat, az alapvizsga-kötelezettség.

A munkaszerződéssel személyre szabottan történő jogviszony létesítése kerül előtérbe, azzal, hogy a nevezetteknél az eddig megszerzett jogosítványok nem csorbulhatnak. Átgondolandóak továbbá a helyzetükből adódó egyéb speciális esetek is. Egy példát mondanék: például a köztisztviselői napon mi történik a foglalkoztatottságukkal, hiszen ez munkaszüneti nap lesz?

Tisztelt Országgyűlés! A legtöbb kifogás talán a vagyonnyilatkozattal kapcsolatban merült fel. Már vita volt az érintettek számának a meghatározása során is; nyilvánvaló, hogy az ellenzék által megjelölt 300-400 ezres szám rendkívül eltúlzott; a mintegy 40-45 ezer köztisztviselő és a 4 ezer rendvédelmi alkalmazott esetén is mintegy 150-180 ezer személyről beszélhetünk - igaz, ez sem alacsony szám.

E javaslattal kapcsolatban szeretném leszögezni, hogy a köztisztviselők túlnyomó többsége rendkívül becsületes, tisztességes munkát végez és tisztességes életet él. A vagyonnyilatkozat nem az ő ellenükre történne, hanem értük lesz, azokért, akik tiszta lelkiismerettel végzik közszolgálati munkájukat. Való igaz, hogy a vagyonnyilatkozat nem csodafegyver a korrupció elleni harcban, csupán annak egyik eszköze, de ez irányban mindenképpen az első komoly lépés. Továbbá jelentős társadalmi igény is van arra, hogy a törvénymódosítással érintett személyi kör vagyoni viszonyai, esetleges vagyongyarapodása átlátható legyen. Tehát nem öncélú a jogintézmény bevezetése. A Fidesz vezérszónoka ismertette azokat az adatokat, amelyek az OECD tagországainál a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatosak; ezekről nem kívánok szólni, viszont a főbb elveket azért én is szeretném rögzíteni.

A tagországok rendkívül szigorú bevallási követelményeket támasztanak a köztisztviselők vezetői állománya esetében, többségében megkövetelik a vagyonról és a pénzügyi helyzetről történő információadást. Az információt belső használatra biztosítják és titkosan kezelik. Többségében már a közszolgálatba történő belépésnél kérik ezt.

Mint említettem, a köztisztviselők túlnyomó többsége tisztességes, becsületes, úgy gondolom, így nincs mitől tartaniuk a nyilatkozattételi kötelezettség miatt. A nyilatkozattétel egyébként beosztástól függ, és 1-5 év között váltakozik a gyakorisága. Figyelemmel kell lennünk azonban arra, akár módosító indítványokkal is, hogy az áthelyezéskor történő bevallási kötelezettséget alaposabban kell szabályozni, hiszen kijátszható a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség is.

Az ellenőrzésükkel kapcsolatosan is ellenvetések merültek fel a közszolgálati ellenőrzési hivatal tervezett létrehozása kapcsán. Tény, hogy nagyszámú nyilatkozat kezelése válik szükségessé, az azonban nem várható el a köztisztviselő munkáltatójától, ha indokolatlan vagyongyarapodás gyanúja merül fel, hogy "nyomozásba" is kezdjen. A probléma észlelése elvárható, de az eljárás lefolytatását egy független szervezetre kell bízni. Ezáltal kiküszöbölhető az is, hogy a munkáltató olyan ismeretek birtokába juthasson, amely a munkavállaló és közte szükségszerűen fennálló egyenlőtlenséget fokozza. A vagyonnyilatkozat a jelentős anyagi megbecsüléssel együtt elősegítheti, hogy minél kevesebb köztisztviselő inogjon meg egy-egy korrupciós ajánlat esetén.

Végül szeretnék néhány gondolatot felvetni az önkormányzati köztisztviselőkkel kapcsolatosan. Ami igaz nemzetközi viszonylatban a központi államigazgatási szervekre, az igaz helyben a települési viszonyokra is. Itt is szükséges a helyi közigazgatási vezetői kar kialakítása, megtartása, hiszen itt is érvényesül a versenyszféra elszívó hatása, és itt is előfordulhatnak sajnos korrupciós kísérletek. Ezért szükséges a helyi közigazgatási elit hasonló helyzetbe hozása, mint a központié, méghozzá normatív szabályokkal, az adható kategória helyett, hogy adott esetben a juttatások mértéke ne függjön a képviselő-testülettől.

Az is helyes törekvés, hogy az életpályán való elinduláshoz a javaslat már kezdetben megteremti a nagyobb anyagi megbecsülést, hiszen az átlagos mértéken túl preferálja a pályára kerülési időszakot. A diplomások körében is megszűnik az illetményrendszer kontraszelektáló hatása. A legaktívabb korosztálynak, a 30-40 éves korosztálynak, valamint a pályaút végén lévőknek nagyobb mértékű illetménynövekedést is biztosít - ez is helyes irány, helyes elv. Ezzel, mondhatni, megszűnik a régi szabályozás úgynevezett nyomott előmeneteli rendszere.

Fontos, hogy az úgynevezett egyéb juttatások köre törvényileg szabályozottá válik. A tervezet elismeri a jegyzők igazgatási kulcsszerepét, és ennek megfelelően emeli az illetményüket. A címzetes főjegyzői cím pedig nemcsak erkölcsi, hanem jelentős anyagi elismerés is. Természetesen a juttatások növekedése következtében elvárható a szakmai követelményrendszernek történő megfelelés és a rendszeres képzés.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy érzem, az imént említett előremutató elvek mellett az egész törvényjavaslat egyik slágertémája az önkormányzati illetményalap államiéhoz igazítása. Amikor egységesítésről beszélünk e tekintetben, akkor talán meg kellene szüntetni az önkormányzatoknál az illetményalaptól való 10 százalékos mértékben lefelé történő eltérést. Információim szerint ez ma mindössze 28 önkormányzatot érint, s az 1 ezreléket el nem érő viszonyok törvényi szabályozására, úgy gondolom, nincs szükség.

Nézzük a felfelé való eltérés megszüntetését! Támogatandó a törvényjavaslatban az egységes teljesítményelv, azaz ne azért legyen jobban fizetett egy önkormányzati tisztviselő, mert a munkáltatója más munkáltatónál jobb anyagi helyzetben van, hanem azért, mert jobban dolgozik. Mit jelent ez a kistelepüléseknél és a hátrányos helyzetű önkormányzatoknál? Ebben előrelépés várható, de úgy gondolom, ez az érintett körnek csak kisebbik része. A növekedés egyébként ott lesz majd érzékelhető, ahol kevésbé érvényesül a versenyszféra elszívó hatása. A nagyobb településeken, városokban viszont az illetmények gyakorlatilag évekre történő "befagyasztását" fogja jelenteni ez az új rendszer. Így, aki eddig még megtartható volt ezen a pályán, lehet, hogy más után néz az elkövetkezendőkben. Ezért feltétlenül szükséges a javaslatban a 100. §-ban foglalt, rendkívül bonyolult rendelkezések helyett a majdan valóban egységessé váló javadalmazásig olyan átmeneti felzárkóztató szabályok megalkotása, ami ezt a veszélyt kiküszöbölné. Ellenkező esetben már a hatálybalépés előtt jelentős személyi illetmények megállapítására kerül sor, és a gazdagabb önkormányzatoknál megjelenik a normatív jutalomfizetés és a teljesítmény nélküli tömeges pozitív minősítés korszaka; emlékezzünk csak a pedagógusoknál az F-kategória korszakára! A megoldás, úgy gondolom, az alanyi jogon meghatározott ideig járó illetménykiegészítés lenne, amely illeszkedne a javaslat rendszerébe, és normatív módon küszöbölné ki az átmeneti felzárkóztató időszakot.

A javításra váró szabályok közül néhány csak felsorolásszerűen: a jegyzőkkel, a körzetközponti jegyzőkkel, az egységes munkaidő bevezetésével kapcsolatos szabályok, figyelemmel adott esetben az egyes önkormányzatok sajátosságaira is, de úgy gondolom, ez majd a részletes vita témája lesz.

Tisztelt Országgyűlés! Összességében elmondható, hogy egy reform értékű törvénymódosítási javaslat van előttünk, amelynek az elfogadásával többségében javul a köztisztviselők megbecsülése, remélhetőleg növekszik a pálya presztízse, a köztisztviselői pálya iránti elkötelezettség. Ezáltal még jobb hivatalnoki karral, az állampolgárok közigazgatási igényének még jobb kiszolgálására kerülhet sor.

Ezzel, képviselőtársaim, tisztelettel javaslom módosításokkal elfogadásra a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

 

(9.40)

 

ELNÖK: Megköszönöm a képviselő úr felszólalását. Hozzászólásra következik Gál Zoltán képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából; őt követi majd Tóth Imre képviselő úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. GÁL ZOLTÁN (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A kormány által beterjesztett, valóban nagy terjedelmű módosítás, úgy gondolom, alkalmat ad arra, hogy kilenc év távlatából tekintsük át, miként alakult a magyar köztisztviselők több mint százezres rétegének helyzete a társadalomban, hogyan érvényesültek azok a célkitűzések, amelyeket a '92-es törvény vitájában tulajdonképpen minden párt itt az Országgyűlésben egyformán hangoztatott.

Véleményem szerint a helyzet az, hogy már az 1992. évi XXIII. törvény rendelkezései sem mutatnak egyértelmű szabályokat az alapvető cél, nevezetesen egy stabil közigazgatás és köztisztviselői kar kialakítása tekintetében, ez a javaslat pedig, tisztelt Országgyűlés, minden retorikai játéka ellenére nem változtat ezen a helyzeten, sőt olyan elemeket visz be a rendszerbe, ami nemhogy erősítené, hanem inkább távolítja a stabil köztisztviselői réteg kialakításának lehetőségét. Ugyanez - változtatva a változtatandókat - igaz az úgynevezett szolgálati törvény hatálya alá kerülő rétegnél is.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Szocialista Párt 1992-től folyamatosan egy stabil közigazgatási rendszer és egy stabil köztisztviselői kar kialakításának híve. Miért tartjuk ezt, vagyis a stabilitást a köztisztviselők és a rájuk vonatkozó jogi szabályozás alfájának és ómegájának?

1. Mindenekelőtt azért, mert megítélésünk szerint ez van összhangban azzal a társadalmi szereppel és funkcióval, amit az állam a rendszerváltozásban játszott, és amit az ország további modernizációja érdekében a későbbiekben is játszania kell. Ezt a szerepet, ezt a funkciót nem tudja az állam betölteni egy szakszerű, és hangsúlyozom még egyszer, állandó, stabil köztisztviselői réteg nélkül.

2. Csak stabil, állandó közszolgálattól és köztisztviselőtől várható el a szükséges mértékű politikai lojalitás.

3. Ami ennek a másik oldala: csak stabil köztisztviselőben lehet tartás a törvényellenes politikai célokkal szemben fellépni. Más szavakkal: csak stabil, magát biztosnak érző köztisztviselőtől várható el pártsemleges és pártatlan magatartás.

4. Csak stabil közszolgálat biztosíthatja a korrupciómentességet. Könnyű belátni, hogy ha valakit vagy valakinek a munkahelyét a változó hatalmasságok puszta zsákmánynak tekintik, ami híveiknek jár, akkor az is a zsákmányszerzésre törekszik, aki éppen a köz nevében valamilyen mértékű hatalmat gyakorol. Ha valahol fellelhetjük a korrupció forrását a közigazgatásban, akkor ezt a bizonytalan helyzetben lévő köztisztviselőben kell megtalálni, és ezen semmiféle vagyonnyilatkozat, ráolvasás vagy fenyegetés sem változtathat.

5. Csak stabil, magát nem bizonytalan helyzetben érző köztisztviselőtől várhatjuk el, hogy képes azt a - nevezzük úgy - védelmi funkciót betölteni, ami azt jelenti, hogy képes a haszonelvű gazdasággal szemben a köz érdekét a társadalom különböző területén érvényesíteni, egyensúlyt teremtve a közérdek és a magángazdaság érdekei között. Ennek jelentősége, azt hiszem, a korrupciót illetően ugyancsak rendkívüli, hiszen pontosan ez az összeütközés, amely a haszonelvű gazdaság és a közérdek között gyakran előfordul, itt jelennek meg azok a beavatkozási és ráhatási lehetőségek, amit a gazdaság a maga logikája szerint megpróbál az állammal és a köztisztviselőkkel szemben érvényesíteni.

6. Csak stabil közszolgálat lesz versenyképes az európai integrációban, hiszen az Európai Unió nem egyszerűen csak egyesülő gazdasági tér, hanem joggal fogalmazhatunk úgy is, hogy egységes igazgatási tér is, hatalmas bürokráciával, annak minden előnyével és hátrányával. Ha a magyar közigazgatás nem tud ebben a bonyolult mechanizmusban pozíciót fogni, eligazodni, állandó kapcsolatokat kiépíteni, ennek az ország fogja a kárát látni, mint ahogy a csatlakozási tárgyalások során erre már volt példa.

7. Végezetül: csak stabil közigazgatás és köztisztviselők képesek mintegy visszaadni az állampolgároknak azt a társadalmi befektetést, amibe képzésük, továbbképzésük kerül.

Tisztelt Országgyűlés! Ezek alapján a Szocialista Párt tehát, még egyszer hangsúlyozom, döntő, alapvető fontosságú tényezőnek tekinti mind a jogi szabályozást, mind a politikai gyakorlatot tekintve, hogy milyen a köztisztviselői réteg stabilitása. Meg kell mondani, hogy az elmúlt kilenc esztendő politikai gyakorlata nem ellensúlyozta a '92-es törvény felemás rendelkezéseit, a politikai gyakorlat nemhogy megpróbálta volna áthidalni a törvény hiányosságait, hanem tovább fokozta a bizonytalanságot. Nem sikerült egy stabil köztisztviselői réteget kialakítani, amely valóban életpályának tekinti a munkáját. E tekintetben a jelenlegi kormány minden korábbi kormányt felülmúlva rúgta szét a stabil és szakszerű közigazgatás esélyét. Meg kell őszintén mondani, hogy saját érdekeit sem ismerte fel e tekintetben a kormány, mert a kormányzat teljesítményén ez a magatartás meg is látszik.

A legnagyobb kárt azonban véleményem szerint azzal okozta és okozza a kormány, hogy lassan leszoktatja a köztisztviselőket a törvény feltétlen tiszteletéről. Nehezen várható el ugyanis, hogy a közügyeket pártpolitika-semlegesen, törvényesen tevékenykedő, pártatlan köztisztviselők intézzék, ha főnökeiktől ezzel ellentétes utasításokat kapnak, vagy ha ez ellen szót emelnek, akkor azonnal kirúgják őket, vagy ha azt látják, hogy a kormány maga is gátlástalanul lép át alkotmányos szabályokon és szokásokon, fütyül a bírósági döntésekre. Egyébként árulkodó, hogy a módosító javaslat preambulumában nem szerepel a '92-es törvény preambulumában előforduló pártsemlegesség és pártatlanság, és a köztisztviselői eskü szövegéből pedig kikerül az a szó, hogy "kizárólag", vagyis az, hogy a köztisztviselő a feladatát kizárólag a jogszabályoknak megfelelően kell hogy teljesítse.

Félreértés ne essék, mi nem a politikától abszolút független, valamiféle autonóm bürokrácia kialakulása érdekében szólunk. Amikor a közigazgatási apparátusok stabilizálásáról beszélünk, nem erre gondolunk, hanem arra, hogy a legitim, a választók bizalmát bíró politika elsősorban a törvények útján és önmérsékletet tanúsítva, garanciák biztosításával, valódi életpályát kínál a köztisztviselői karnak, amely viszont a törvények következetes betartásával biztosítja a politikai akarat végrehajtását, és mintegy hozzáteszi ehhez jog- és szakismeretét. Ehhez hozzátartozik az is, hogy egy ilyen köztisztviselői karban minden ezzel ellentétes magatartás összeférhetetlen és erkölcstelen. Mindezek egyszerre követelnek jogilag nem vagy nehezen megragadható, de mégis nagyon jelentős magatartás-változást a politikától, és nagyon pontos jogi szabályozási keretek kialakítását.

A jobboldali kormány '98 nyarán egyfajta új étoszról beszélt, amelyből mára nemhogy új közigazgatási étosz nem lett, hanem helyette egyfajta klánetika érvényesül.

 

 

(9.50)

 

 

Tisztelt Országgyűlés! Ha tehát ebből a szempontból nézzük végig a módosítás tartalmát, meg kell mondani, hogy lényegében alapvetően ez az új szabályozás sem biztosítja azt, hogy valóban stabil közigazgatás és köztisztviselői kar alakuljon ki. Továbbra is nyitva hagyja az alapkérdést, nevezetesen azt, hogy milyen modell felé mozdul el a magyar köztisztviselőkre vonatkozó jogi szabályozás, követi-e a kontinentális Európában honos megoldásokat, vagy pedig marad ez a cseppfolyós, a politikai akaratnak kiszolgáltatott helyzet, és meg kell mondani, hogy a jelenlegi szabályozás nemhogy változtatna ezen, hanem, finoman szólva, tovább cseppfolyósítja.

Mi bizonyítja ezt? Egyrészt változatlanul nincs a törvényben világos szabály arra nézve, hogy hol húzódik a köztisztviselői karon belül a politikai és a nem politikai státus. Nyilvánvalóan más magatartás kívánatos a politikai beosztásoknál és más a nem politikai beosztásoknál. A sokat emlegetett életpálya megteremtése a törvényből következően a jelenlegihez képest egyetlenegy új garanciális szabállyal nem bővül; hacsak azt nem tekintjük garanciális szabálynak, hogy e bizonyos klánethosz jegyében a politikai kiválasztottak külön juttatásban részesülhetnek.

Ami a vagyonnyilatkozatot illeti, megítélésem szerint jelenlegi formájában nem más, mint az adófizetők pénzének elpocsékolása. A sokat emlegetett teljesítményértékelés, mivel a közigazgatási munka mérésének, a teljesítmény személyre szóló egyedi megállapításának nincsenek meg az egzakt és objektív szabályai, félő, hogy gyakorlatilag az apparátus további kiszolgáltatottságát növelő eszközzé válik.

A főtisztviselői kar és a központi tisztikar a javasolt formájában - hangsúlyozom: a javasolt formájában - egyértelműen a már említett klánethosz jegyében fogalmazódott meg, és jelenlegi rendszerében tulajdonképpen mandarinok és pretoriánus gárda kialakítására szolgálhat.

Tisztelt Országgyűlés! Ebben a helyzetben véleményünk szerint és - hangsúlyozom ezt is - lehetőségeink szerint mi a következőket tartanánk fontosnak, és ilyen értelmű módosító javaslatokkal próbáljuk azt a célt elérni, amiről az előbb beszéltem, vagyis hogy valóban stabil közigazgatás és köztisztviselői kar jöjjön létre, s az itt dolgozóknak valóban életpályája legyen ez a tevékenység.

Mi szükséges ehhez? Először is a felmondási okok szűkítése. Másodszor: a pályázati rendszert általánossá kell tenni végre ebben az országban. Ha első lépcsőben nem is az egész köztisztviselői karra, de a központi köztisztviselőkre feltétlenül be kellene vezetni.

Világos határvonalakat kell húzni a politikai és a szakmai beosztások között, és - hangsúlyozom - a nem politikai vezetői beosztásokban olyan megoldást kell találni, ami lehetetlenné teszi azt a szabályt, ami jelenleg is van, s amit a törvény fenntartani javasol, hogy indokolás nélkül fel lehet mondani a vezetői beosztásokban.

A vagyonnyilatkozati kötelezettséget ésszerűen korlátozni kellene, és valóban csak a döntésre jogosult és befolyásos köztisztviselőknél kellene előírni.

A főtisztviselő és a központi tisztikar létrehozásának jelenlegi szabályozása - mint említettem - így elfogadhatatlan. Elképzelhető egy olyan rendszer, amely szigorú pályázat alapján, versenyvizsga alapján és a köztisztviselői körből emeli ki azokat a személyeket, akiket különleges megbízással akarnak ők ellátni. Így érdemes lenne gondolkozni, de ebben a formájában jogi képtelenségek sokasága van megfogalmazva a törvényben, egymással ellentmondó szabályok sokasága. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Szeretném végezetül hangsúlyozni, tisztelt Országgyűlés, hogy az egyik leglényegesebb benne, hogy magában a törvényben - és erről már több szó esett, a vezérszónokunk is elmondta - kell garantálni a köztisztviselők bérének a nemzeti jövedelemmel és inflációval arányos növelését, mindenfajta megállapodás a szakszervezetekkel ehhez képest gyengébb eszköz. (Az elnök ismételten jelzi az idő leteltét.) Ha a törvény ezt nem garantálja, akkor félő, hogy a jelenlegi helyzethez képest semmi nem fog változni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felhívom képviselőtársaim figyelmét, hogy 15 perces az időkeret, amelyben szólhatnak. Tóth Imre képviselő úr következik, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából; őt követi majd Hack Péter képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

TÓTH IMRE (FKGP): Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés 2001. február 14-ei ülésnapján kezdte meg a belügyminiszter úr által előkészített és a kormány által az Országgyűléshez benyújtott, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslat általános vitáját.

Mindannyian tudjuk, hogy a rendszerváltást követően sajátos magyar megoldás alakult ki a közszolgálatban dolgozók jogállásának a szabályozásában, amikor az eddigi egységes szabályozást a differenciált szabályozás váltotta fel. Igazán a szabályozás, úgy gondolom, nemcsak számomra, hanem mások számára is kiemelt jelentőségűnek minősíthető új és módosított elemekkel rendelkezik, és én ezekkel kívánok foglalkozni; tételesen: a vagyonnyilatkozat kérdése, a főtisztviselői kar, a teljesítményértékelés, a munkaidő meghatározása és az etikai norma, az érdekegyeztetés új formái és talán a szakvizsga témaköre.

Magam több polgármesterrel, jegyzővel, közigazgatási hivatalvezetővel konzultáltam és természetesen a legfontosabb szereplővel: a köztisztviselők egy jelentős körével, akikre vonatkoztak az eddigi szabályozások, s ez is rájuk kíván vonatkozni.

Tételesen a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségre vonatkozó javaslat részletekbe menő elemzése előtt a belügyminiszter úr expozéjában két fontos mondat hangzott el. Nevezetesen: "Az 1990-es évek elején a köztisztviselői törvény megalkotása először reményt, majd újabb nemkívánatos elvándorlást okozott. Néhány területen, mint például a bírók, ügyészek körében, ugyan jelentős javulás volt tapasztalható, mind társadalmi, mind anyagi megbecsülésük növekedett, azonban a közigazgatás többi területén dolgozók ebből nem részesülhettek. Erre még negatív hatást gyakorolt a felgyorsuló gazdasági élet." - és így tovább. Nézzük a belügyminiszter úr másik mondatát: "Fontosnak tekintjük a jövedelmek átláthatóságát a korrupció megelőzése érdekében, ezért a törvényjavaslat a köztisztviselői kar jelentős részére és a velük egy háztartásban élő hozzátartozóira vonatkozóan bevezeti a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget. Ha ezt megtagadják, akkor az a köztisztviselő foglalkoztatási jogviszonyának megszűnését fogja eredményezni."

Mit jelent a két mondat egymás mellett? A szabályozás pillanatában létezik egyrészt a közigazgatáson belül elkülönült szabályozás alá eső, a többihez képest rosszul finanszírozott, a fent említett elszívó hatásnak és sok más egyéb tényező negatív hatásának kitett köztisztviselői állomány, amelynek jelentős részét ilyen állapotban kívánja a jogalkotó vagyonnyilatkozat tételére kötelezni. Ez első megközelítésben generálja a közhangulatot abba az irányba, hogy a köztisztviselők körében súlyos korrupciós esetek fordultak és fordulnak elő. Persze, tudjuk, és magam is tudom, hogy ez nem felel meg a valóságnak. Ténykérdés, hogy a korrupció jelen van a társadalomban, de nem a köztisztviselőkre lehatároltan létezik. Számolnunk kell azzal, hogy az ilyen kiterjesztett körben kötelezővé tenni igazán csak rendkívül adminisztratív tehernövekedést eredményezhet, valószínűsíthetően csekély eredménnyel, hiszen már a több százezer adat folyamatos ellenőrzése is kétséges a vagyonnyilatkozattal összefüggésben.

Továbbá szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy ismételten össze kellene vetni a törvényjavaslat idevonatkozó részét az Alkotmánybíróság 21/1993. (IV. 2.) számú AB-határozatában foglaltakkal annak érdekében, hogy a szabályozás és az ebben foglaltak összhangja maradéktalanul biztosított és biztosítható legyen.

 

 

(10.00)

 

Amennyiben a tisztelt Ház e szabályok bevezetése mellett dönt, megfontolandó lenne a kötelezettséget csak abban a személyi körben előírni, amelynél reálisan feltételezhető a kimutatható értékű korrupciós gazdagodás esetleges lehetősége. Nézzünk ebből az alanyi körből néhányat: például az első számú vezető, a gazdasági vezető, a hatósági döntésre jogosított, illetve a közbeszerezési eljárásban döntési joggal rendelkező köztisztviselő. Célszerűségi szempontból megfontolandónak tartom a vagyonnyilatkozat tételére kötelezhetők körének teljes felülvizsgálatát olyan irányban, hogy az vagy csak a köztisztviselőkre vonatkozzon, vagy - az európai normákon is túlmenően - a Ptk.-ban meghatározott rokoni körre is kiterjedjen. Véleményem azonban az, hogy mindez felesleges súrlódást és feszültséget okoz a hozzátartozók körében, és bonyolult, nehezen érthető és megélhető emberi helyzeteket eredményezhet.

Megfontolandó a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség jelenlegi szabályozásának a véglegesítése abból a szempontból is, hogy az összeg feletti rendelkezési jog és a bevallások évek szerinti időpontja tükrözi-e valójában a tervezett szabályok helyességét. Szeretném továbbá felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét arra is, hogy az adó- és a pénzügyi hivatal rendelkezésére áll mindaz a törvényi, személyi és tárgyi eszköz, amely a korrupció legkisebb gyanújának a felmerülésekor a szükséges ellenőrzések megtételére jogosult, illetve kötelezett. Tehát most is élhetünk ezen eszközrendszer igen nagy részével.

A törvényjavaslat új eleme a köztisztviselők körén belül a kiemelt főtisztviselői kar tagjaira vonatkozó speciális rendelkezések megalkotása. Létrehozásának fő indoka deklaráltan a közszolgálati rendszeren belül az államigazgatás hatékonyságának a javítása, az egyközpontú kormányzati akaratérvényesítés elősegítése. Ez természetesen érthető. Célja továbbá egy kis létszámú, ütőképes szakmai elit megteremtése, amely a napi feladatmegoldó tevékenységén keresztül eredményesen segíti az összkormányzati munkát.

A kar tagjait kormányzati főtisztviselővé a miniszterelnök nevezi ki. Az én problémafelvetésem ehhez a ponthoz kötődik. Nagyon röviden, és csak elméleti oldalról közelítve, a kérdés a következő: az alkotmány értelmében a végrehajtó hatalmat a kormány gyakorolja, amelynek tagjai a miniszterelnök és a miniszterek. A miniszterek teljes felelősséget viselnek ágazatuk irányításáért. Szervezetileg ebbe a rendszerbe hogyan illeszthető be a főtisztviselői kar? Mennyire érinti a miniszter döntési szabadságát és viselt felelősségét? Milyen jogállással, milyen mélységig és terjedelemben lesz jogosult egy főtisztviselő az ágazatért felelős miniszterrel szemben vagy mellette fellépni, vagy vele egyet nem érteni? Mindezeken túl kérdés az is: hogy lehet a köztisztviselői rendszerben addig jelen nem lévő, azt nem ismerő külső pályázótól mindazon követelményeknek történő megfelelést elvárni, amit a törvényjavaslat feltételként fogalmaz meg? Mindezek természetesen csak kérdések, amelyeken megítélésem szerint egy kissé érdemes lenne elgondolkozni a végső döntés meghozatalát megelőzően.

Néhány mondattal szeretnék kitérni a köztisztviselői teljesítmények értékelésére, minősítésére és valós mérhetőségére. A törvényjavaslatba általános szabályként került beépítésre a köztisztviselő munkateljesítményének írásban, előre meghatározott teljesítménykövetelmények alapján, a munkáltatói jogkör gyakorlója által évente történő értékelése, amely a helyi önkormányzat esetében a jegyző, a főjegyző feladataként jelenik meg. Az esetleges hibás vagy valótlan ténymegállapítás esetén jogvita kezdeményezhető.

A gyakorlatból nyilvánvalóan tudott, hogy a közigazgatásban a munka mérése annak sajátosságaiból következően nagyon nehéz, illetve bizonyos beosztásokban szinte lehetetlen. Nem vagy nehezen határozhatóak meg azok a szempontok, amelyek alapján valósak lennének vagy valósan mérhetők lennének a köztisztviselői teljesítmények. A személyre szóló teljesítménykövetelmények évenként és minden köztisztviselőre kiterjedő meghatározása jellemzően sablonhoz vezet, és ezért szükségtelen. Léteznek persze olyan munkakörök, amelyekben az alapkövetelményeken túl az ellátandó feladat jellege miatt speciális követelmények nem vagy csak erőltetetten határozhatók meg, például anyakönyvvezető, népesség-nyilvántartó, pénztáros, könyvelő, hagyatéki ügyintéző s a többi. A munka mérése, értékelése a minősítések keretében eddig is megtörtént, a napi munkavégzéshez kapcsolódó értékelés pedig az illetmény megállapításánál, a jutalom, a céljutalom odaítélésénél szolgált és szolgálhat alapként.

A világos, egyértelmű, konkrét követelményrendszer hiánya formálissá teszi vagy teheti a munkáltatói jogkör gyakorlója részéről az értékelést, felesleges adminisztrációs kötelezettséget eredményez, és a vezetőt érdemi munkától vonhatja el. A kifogás nem a többletmunkával szemben fogalmazható meg, hanem annak feltételezhető feleslegessége okán. Aggályosnak tűnik a jegyző helyzete abból a szempontból, hogy az ő esetében a teljesítménykövetelmény meghatározása és értékelése a törvényjavaslat szerint a képviselő-testület hatáskörét képezné. Tekintettel arra, hogy a jegyző számtalan esetben kénytelen ütközni a testülettel, kétséges, hogy a testület objektív módon állapítja meg vele szemben a követelményeket és értékeli teljesítményét. Ezt az ellentmondást valószínűsíthetően a közszolgálati jogvita kezdeményezésének a lehetősége nem tudja feloldani, ezért célszerűbb lenne annak megállapítását és értékelését a polgármester munkáltatói jogkörébe utalni.

A munkaidő egységes szabályozását tartalmazó rendelkezéssel kapcsolatban szükségesnek tartom megemlíteni, hogy az önkormányzati törvény értelmében a polgármesteri hivatal ügyfélfogadási rendjének a meghatározása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik jelenleg. Amennyiben a munkaidő kezdete és vége törvényben nyer meghatározást, a kérdés az, hogy az ügyfélfogadási idő csak ezen belül határozható meg. Úgy ítélem meg, hogy e szabály nincs tekintettel az egyes településeken már eddig kialakult és bevált gyakorlatra, a város és vidék eltérő életvitelére. Kérdezem tehát, hogy milyen érdeket sértene, ha maradna az eddigi megengedő helyi szabályozás? Célszerű lenne a jelenlegi szabályozás helyett azt meghatározni, hogy például a heti 40 órás munkaidőn belül mennyi az a minimum, amelyet ügyfélfogadási időként kell betartani a hivataloknál. Gondoljunk az eltérő településméretekre, az életmódkülönbségre, az eljáró dolgozók körére, a településre való visszatérés dimenzióira, és ennek tükrében érthetővé válik az imént fölvázolt gondolat.

A köztisztviselői díjazás több szempontból is vizsgálható. Általánosságban a legritkább irritáló tényhelyzet az, hogy a külön szabályozás alá tartozó, de közszolgálatokat ellátók között miért fordulhat elő, hogy az önkormányzatnál jogi előadóként jogi szakvizsgával rendelkező dolgozó köztisztviselő 183 600 forint illetménnyel megy nyugdíjba, míg ugyanolyan végzettséggel rendelkező kezdő bíró kötelező illetménye ezt meghaladja. Vizsgálható a rendszer az időszerűség szempontjából is, nevezetesen onnan, hogy bár korszakos jelentőségű volt, mégis késett a '92. évi szabályozás szerinti új bérrendszer bevezetése, és most miért találja a jogalkotó a tervezett feltételek és kötelezettségek hatálybalépésétől elszakíthatóan, több éven át tartóan bevezethetőnek az új szabályozást. A '95. évi bérrendszer bevezetésekor a köztisztviselői illetményalap 15 ezer forint volt, a minimálbér ugyanakkor 16 500 forint volt; míg jelenleg az illetményalap 30 600 forint, a minimálbér pedig 40 ezer forint.

A köztisztviselői bérrendszer tehát folyamatosan veszített vásárlóértékéből, nem követte a kereseti arányokat, az új szorzószámok megállapítása ugyan kedvező, de nem lehet megtévesztő. Mindenképpen figyelemmel kell lenni arra, hogy az infláció következtében lemaradás történt, továbbá az új szorzószámok bevezetése késleltetetten történik, márpedig erre az időtartamra is figyelembe kell vennünk az inflációs tényezőt.

A jubileumi jutalommal összefüggésben: mindenképp elgondolkodtató, hogy a 35. évet kizárjuk-e az értékelhetőség szempontjai közül. Aki ilyen munkaterületen ennyi időt végigdolgozott, megfontolandó, hogy ne kerülhessen-e be egy értékelhetőségbe, tehát részeltetünk kellene jubileumi jutalomban. Talán a részletes szabályozásnál erre vissza lehet térni.

A törvényjavaslat új fejezetként megjeleníti, az etikai eljárás szabályainak elhagyását tartanám indokoltnak. A jog szabályait nézeteim szerint a jogszabályokban, az erkölcs szabályait pedig azon kívül kell rendeznünk.

Csak sorrendiségét tekintve utolsóként kívánom megemlíteni a közigazgatási szakvizsga kérdéskörét.

 

 

(10.10)

 

A közigazgatási szakvizsga kötelezővé tétele és a szakvizsgapótlék megszüntetése a törvényjavaslat nagyon vitatható pontja és a vonzó életpálya elvét sértő rendelkezés. Szakvizsgapótlék fenntartása szakvizsga kötelezővé tétele esetén is feltétlenül indokolt. Miért ne kellene ösztönözni annak mielőbbi letételét, és miért ne kellene elismerni annak korábbi megszerzését?

A pótlék a hatályos szabályok szerint megszerzett jog, amelynek csorbítása nemcsak jogelméleti, hanem etikai szempontból is elítélendő. A pótlék értéke devalválódik a fizetési szerkezet változása következtében, és aligha okozhat indokolatlan feszültséget az egyébként minden érdekelt számára megszerezhető többlet.

Nézetem szerint és a Független Kisgazdapárt frakciója megközelítésében is mindenképp elismerhető az előterjesztő törekvése: átfogóan kívánt szabályozni. Nemcsak nem vitatom, de szükségesnek is tartom a tárgyalás alatt álló törvényjavaslatot, amely egy összefogott jogalkotói akarat jogszabályba foglalása. Az általam elmondottak alapvetően jobbító irányba kívánnak mutatni. Biztos vagyok benne, hogy mindannyian segíteni fogjuk a módosító indítványokkal a lehető legjobb törvény megszületését. Ezért kérem az előterjesztés elfogadását, a magam részéről pedig támogatom.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Takács Imre képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A korrupció körül kering a vita, mindenki visszatér erre. Higgyük el, hogy a vagyonnyilatkozat önmagában nem elégséges a korrupció elleni harcban. Egy eszköz erre, mert mi van akkor, ha valaki a korrupció révén jelentős pénzhez jut, és esetleg külföldi utakra és egyebekre költi azt.

Mindenesetre a korrupció elleni legfontosabb harc az, ha a megkerülhető szabályokat csökkentjük. A korrupció irodalma nemzetközileg igen jelentős, és valamennyi irodalmi munka arról ír, hogy a megkerülhető szabályokat kell csökkenteni, mert például, ha importengedélyhez jut X., olcsóbban Y-hoz képest, akkor nyilvánvaló, hogy X. olyan előnyhöz jut a piacon, amit sok tekintetben tud úgymond élvezni. Gyakorlatilag arról van szó, hogy ha az importengedélyeket csökkentenénk, akkor nyilvánvalóan a korrupció ellen is lehetne harcolni.

A másik pedig az, hogy minél liberalizáltabb a piac, a szabályozott piac, annál inkább lehetőség van a korrupció elleni fellépésre. Tehát gyakorlatilag komplexebb oldalról kell megközelíteni ezt az egész kérdést.

A másik, amit szeretnék mondani: az a légkör, amit általában ez a törvényjavaslat sugall, az a beosztotti légkör, amit a miniszter úr is mondott az expozéjában - hagyjuk ezt el! A köztisztviselői karban a dolgozó nem beosztott, hanem munkatárs. És ha munkatárs, akkor sokkal több olyan lehetősége van (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amivel kifejtheti jobb munkáját, és eredményesebben tud dolgozni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásra következik Hack Péter képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából; őt követi majd Lezsák Sándor képviselő úr. Öné a szó.

 

DR. HACK PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nagyon fontos törvényt tárgyal most az Országgyűlés. Olyan törvényt, amit szívesen támogatnánk, ha pusztán azokat az elemeket tartalmazná, amelyek valóban a kiszámítható, szakszerű, jól megfizetett köztisztviselői kar létrehozására irányulnak. Ezzel szeretném rögzíteni azt, hogy az SZDSZ a javaslatból egyetért mindazokkal az elemekkel, amelyek növelik a köztisztviselői kar tagjai életpályájának kiszámíthatóságát, amelyek növelik annak a lehetőségét, hogy ez a köztisztviselői kar szakszerűen végezze tevékenységét, emelik a szakmai követelményeket ezzel a karral kapcsolatosan, és támogatjuk azokat az elemeket is, amelyek a köztisztviselők jobb megfizetését, jobb anyagi megbecsülését szolgálják. Sajnos, az ilyen típusú rendelkezések csak viszonylag elenyésző kisebbségét alkotják annak a törvénycsomagnak, amelyet az Orbán-Torgyán-koalíció a parlament elé nyújtott.

Melyek azok az elemek, amelyekkel nem értünk egyet a benyújtott törvényjavaslatban? Nem értünk egyet a főtisztviselői kar létrehozására irányuló szabályokkal, nem értünk egyet azzal a törekvéssel, hogy egy ilyen, viszonylag korlátozott létszámú mameluksereget hozzanak létre, olyan sereget, amely kizárólag a mindenkori miniszterelnök kegyétől függően kerül egészen kiemelt anyagi és egzisztenciális helyzetbe.

Nem értünk egyet azokkal a lépésekkel, amelyek a korrupció elleni fellépés jelszavát használva valójában álmegoldást szolgálnak az úgynevezett vagyonnyilatkozatok kapcsán. És nem értünk egyet azokkal a törekvésekkel, amelyek több éve fennálló hatpárti konszenzus egyértelmű és egyoldalú felrúgásával tovább gyengítik a parlament ellenőrző szerepét, és tovább gyengítik azokat a szervezeteket, amelyek a kormányzatot ellenőrizni tudnák.

Ez a törvényjavaslat ugyanis az Országgyűlés Hivatalában, az Állami Számvevőszéknél és az ombudsman hivatalában dolgozó köztisztviselők anyagi helyzetét lényegesen rontja a mostani körülményekhez képest. Ezeken a területeken 2004. január 1-jéig érdemi fizetésemelést nem irányoz elő, ezzel gyengíti ezeknek a szervezeteknek a szakmai apparátusát.

Nézzük részletesen, mi az a három terület, amivel kapcsolatban a Szabad Demokraták Szövetsége kritikáját fogalmazza meg. Az első a főtisztviselői karra irányuló előterjesztés. Ez a főtisztviselői kar kizárólag politikai lojalitás alapján összeválogatott 300 fős elit gárda, amely gyakorlatilag elmozdíthatatlanul kerül rendkívül magas fizetésekkel a pozíciójába. Mi bizonyítja azt, hogy ezt kizárólag a politikai lojalitás alapján választják ki? Olvassák el, tisztelt képviselőtársaim a törvényjavaslat benyújtott szövegét!

Miközben a köztisztviselői kar különböző pozícióiban, a nagyon szigorúan kötött hierarchiában részletesen szabályozza a törvény azokat a feltételeket, amely feltételek megléte esetén valaki előreléphet ebben a köztisztviselői karban, megköveteli a szakmai képzettségi követelményeket, megköveteli a nyelvvizsgát, megköveteli a szolgálati időt, a kiemelt főtisztviselői kar esetén egyetlen differentia specificát, egyetlen kinevezési feltételt szab meg, azt a feltételt, hogy a miniszterelnök kiemelje ezt a személyt, aki egyébként - ennyi a javaslat javára szól - legalább felsőfokú végzettséggel kell hogy rendelkezzen, de itt sem a nyelvvizsga-követelményt nem szabályozza, sem a szakmai gyakorlati időt nem szabályozza, sem a szakmai képzettséget nem szabályozza. Olyan személyi kart, mamelukgárdát hoz létre, amely tovább erősíti azt a folyamatot, amit az Orbán-Torgyán-koalíció a parlamentáris rendszer szétverése irányában az elmúlt két évben tett.

Eddig megkettőzte a minisztériumok irányítását: a Miniszterelnöki Hivatalban leképezte az egyes minisztériumokat, és ezzel minden egyes tárcára kettős felügyeletet hozott létre minden egyes szakmai kérdésre. Ez a javaslat pedig ezzel a 300 fővel a tárcákon belül is a miniszterelnökhöz lojális személyeket nevez ki. Ebben a tekintetben a koalíciós partnerek figyelmét is érdemes felhívni, hogy a koalíciós miniszterek által irányított tárcák fölött ezentúl már nemcsak egy miniszterelnöki hivatali szakreferens fog állni, hanem a tárcán belül is ott lesznek azok a főtisztviselők, akik egzisztenciálisan, előmenetelükben és minden tekintetben kizárólag, egyedül a miniszterelnök személyétől függenek.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Azok a kifejezések, hogy ezek távlatokban gondolkodni képes, stratégiában gondolkodni képes emberek legyenek, ezek a jogi kifejezések gyakorlatilag csak blablát jelentenek, semmiféle normatív követelmény ezen a területen nem alkalmazható. Mit jelent az, hogy valaki távlatokban képes gondolkodni? (Dr. Kóródi Mária: Fideszes politikus!) Hogyan lehet ezt mérni? A távlatokban gondolkodás képességét ez a javaslat csak abban méri, hogy a miniszterelnökkel kellő időben jó barátságba kerül-e az illető, és ha ezt megteszi, akkor az nyilván távlatosan gondolkodik, és hat évre ott marad a pozíciójában.

 

 

(10.20)

 

Álságos és képmutató az a kormánypárti érvelés, hogy nem kell minden kormányváltásnál nagy körben leváltani a tisztviselői kart. Ezt el tudnánk fogadni akkor, hogyha a mostani kormánykoalíció nem úgy jött volna, ahogy jött, hogy nagyon sok minisztériumban a főosztályvezetői szintig kitakarította az előző vezetést. Ezt a gyakorlatot lehet követni, de az nem működik, hogy befelé jövet elküldünk mindenkit, kifelé jövet ott kell hagyni mindenkit, akit mi távlatos gondolkodónak tartunk.

A második kérdéskör, amivel nem értünk egyet: a vagyonnyilatkozatok abszurd szabályozása. Az előttem szóló fideszes képviselő is kritizálta az ellenzéket, hogy hány főről beszél. Itt szeretném a kritikát továbbítani a kormánynak. A kormány nem vette a fáradságot arra, hogy kiszámítsa, tájékoztassa a parlamentet arról, hogy hány főre gondol, kikre gondol, milyen körben hány embert érintene ez a vagyonnyilatkozat. Kovács képviselő úr, a Fidesz mai szónoka azt mondta, hogy ez 40-50 ezer köztisztviselőt érintene, érintene körülbelül 6-8 ezer ügyészt, ügyészségi alkalmazottat, érintene, nem tudom, hány szolgálati viszonyban állót - ezt nem közli változatlanul, ezt titokban tartja -, végső soron ő mondott egy számot, hogy mintegy 150 ezer. Induljunk ki ebből a számból, mert ez az, ami legközelebb van ahhoz, amiben konszenzust kötnék.

Tisztelt Ház! Összegyűjtenek 150 ezer köztisztviselőről és hozzátartozóról adatokat, ezeket a Belügyminisztériumban összerakosgatják az úgynevezett közszolgálati ellenőrzési hivatalnál, és ott a Belügyminisztériumban turkálnak ezekben az adatokban, anélkül, hogy a javaslat bármiféle garanciális szabályt rögzítene arra nézve, hogy mi van akkor, ha valaki gyanúba keveredik, ő hogyan tudja bizonyítani a saját állításait, ki tekinthet bele az eljárás során, mit csinálhat a munkaügyi vezető, amikor ezeket az iratokat tanulmányozza.

De ami a legnagyobb probléma, tisztelt képviselőtársaim, az az, hogy mi van akkor, ha igazolhatatlan, megmagyarázhatatlan vagyongyarapodással találkoznak ebben az eljárásban. A munkaügyi vezető, a közszolgálati ellenőrzési hivatal talál egy köztisztviselőnél egy megmagyarázhatatlan vagyongyarapodást. Mi fog akkor történni? A köztisztviselő azt mondja, hogy nem tudom megmagyarázni ezt a vagyongyarapodást; amikor köztisztviselő lettem, volt egy panellakásom, most van két panellakásom, és ez nem fedezhető a jövedelemgyarapodással - jelenlegi szinten a köztisztviselők többségének a vagyongyarapodása ebbe a kategóriába tartozik. Mi van akkor, ha nem tudja megmagyarázni? Egy árva szó nincs erről ebben a törvényben! Mi van akkor, ha a panellakás után négy spanyol tengerparti villája lesz a köztisztviselőnek? Akkor mi fog történni? Elindul ellene egy büntetőeljárás? Milyen alapon? És ha elindul a büntetőeljárás, milyen alapon fogják felelősségre vonni? Ki hogyan bizonyítja azt be, hogy a köztisztviselő vagyongyarapodása illegálisan származott? Erről az egész törvényjavaslat nem szól semmit.

Nem szól arról sem, hogy mi van akkor, ha nem a közös háztartásban élő gyermek vagyona gyarapodik, hanem a külön háztartásban élő gyermek vagyona. Az elmúlt években vagy hónapokban az Orbán-Torgyán-koalíció körül előálló korrupciós vagy korrupciógyanús ügyletekben a testvérek, a szülők és a külön háztartásban élő gyermekek voltak érintve. (Dr. Kóródi Mária: Na meg a meny!) Bocsánat, a menyről elfelejtkeztem - igen, a meny. Egyikre sem vonatkozik ez a törvényjavaslat, sem a testvérre, sem a szülőre, sem a külön háztartásban élő gyerekre, sem a menyre. Mit csinál ez a törvény? Létrehoz egy 150 ezer emberre vonatkozó nyilvántartást, amit a központi ellenőrzési hivatal kezelget a belügyminiszter irányítása alatt, amivel kiszolgáltatottá teszi a köztisztviselőket és hozzátartozóikat - és közben az égvilágon semmit nem használ a korrupció elleni fellépésnek.

Az egész egy nagy átverés. Arról szól, hogy ki lehet pipálni, hogy a kormány, lám, vagyonnyilatkozatot tett a köztisztviselői karban is, most már a köztisztviselők közül 40 ezren vagyonnyilatkozatot tesznek, tudjuk az ő vagyonukat, a feleségük, az élettársuk, a közös háztartásban élők vagyonát - és közben teherautóval lehet kihordani a pénzt a papához, a külön háztartásban élő gyerekhez, az összes többi testvérhez és másokhoz. Akik viszont tisztességesen élnek, azok számára pedig semmifajta garanciát nem szolgáltat ez a javaslat.

Mi az, amit lehetne tenni ebben az ügyben? Mi az, amivel ha a kormány tényleg a korrupció ellen akarna fellépni, és nemcsak ködöt akarna fújni ezen a területen, fel lehetne lépni? Egyfelől lehetne normális szabályokban rögzíteni, pontosan, garanciálisan megjelölni, hogy pontosan melyik az a kör, amelyiknek vagyonnyilatkozatot kell tenni. Az ezen a körön kívül lévőkre, tehát a törvényben meghatározott garanciális szabályokkal körülvett körön kívül a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget nem kell előírni, hanem egy olyan szabályt kell alkalmazni, amely szabály abban az esetben, ha korrupció gyanúja áll fenn, akkor szabályozza, hogy a bizonyítási teher megfordul; ha tehát köztisztviselővel szemben korrupció gyanúja miatt eljárás indul, akkor ezekben az eljárásokban forduljon meg a bizonyítási teher, és a gyanúba keveredett köztisztviselőnek kell igazolni, hogy a vagyongyarapodás nem illegális forrásból származott.

Miben különbözne ez a megoldás a kormány által előterjesztettől? Abban, hogy csak azokat tekinti gyanúsnak, akivel szemben tényekkel alátámasztható valószínűsége van a korrupciónak. Nem az egész köztisztviselői kart, nem a 40-50 ezer fős kart, és egyébként a bírói, az ügyészi kart, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálat tagjainak egy meghatározhatatlan körét általában a korruptság vélelmével illeti, hanem azokkal szemben nyújt hatékony eszközt, akikkel szemben erre indokot ad saját cselekedetük, tehát az, hogy ők maguk lebuknak, ők maguk korrupt praktikák gyanújába kerülnek.

Ebben az esetben a vagyonnyilatkozat valóban csak segítene a köztisztviselőnek, hiszen ha tudná bizonyítani, hogy az ellene indult eljárás előtt már korábban legális forrásból rendelkezett vagyonnal, akkor ezt a vagyonnyilatkozata alapján igazolhatná. A hozzátartozói kör pedig nemcsak arra a körre irányulna, amit a kormány benyújtott, hanem a Ptk., tehát a polgári törvénykönyv értelmében megfogalmazott hozzátartozói körre.

Végül: mi az, amivel nem értünk egyet a kormányzatot ellenőrző szervezetek gyengítése terén? Az előző ciklusokban hatpárti egyetértéssel, Szájer József és Áder János aktív közreműködésével sikerült az alkotmányügyi bizottságban az országgyűlési hivatal, az Állami Számvevőszék alkalmazotti köre és az ombudsman hivatalában dolgozó köztisztviselők fizetését kiemelt fizetéssé tenni, abból a megfontolásból, abból a célból, hogy ezek a szervezetek ellenőrzik a mindenkori kormányzatot, ezért jobb, ha kiemelt fizetéssel dolgoznak ott a szakapparátus tagjai. Tehát itt nem a képviselői fizetésekről van szó, hanem az apparátusi fizetésekről. Ezeket a fizetéseket azért emeltük meg, hogy az ellenőrző funkció érvényesüljön. Ezt a mostani kormányzat egyoldalúan felrúgja, minden indokolás nélkül tovább gyengíti a kormányzat ellenőrzését.

Mindezek alapján az SZDSZ képviselőcsoportja nem tudja támogatni a kormány előterjesztését.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője. Megadom a szót.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A különböző államigazgatási filozófiák eltérően ítélik meg, hogy kiket tekintenek köztisztviselőnek és kiket nem. Általános közmegegyezés szerint köztisztviselőnek tekintik azt, aki állandó munkaviszonyban áll az állammal, az önkormányzattal vagy azok intézményeivel. Nem rendelkeznek köztisztviselői jogállással viszont azok, akiket munkaszerződéssel vagy a versenyszféra szabályai szerint működő közintézménynél alkalmaznak.

Több vélemény szerint nem lenne szabad köztisztviselőnek dolgozni a központi államhatalomtól független hatalmi ágak szervezeteiben.

 

 

(10.30)

 

Ilyen megfontolásból például Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank alkalmazottai nem köztisztviselők, ugyanakkor viszont köztisztviselőnek minősülnek az Országgyűlés Hivatalában, az Alkotmánybíróság Hivatalában, az Országgyűlési Biztosok Hivatalában, az Állami Számvevőszékben vagy a Gazdasági Versenyhivatalban dolgozók, akik a Nemzeti Bankhoz hasonlóan szintén a központi kormányzattól független intézményekben dolgoznak.

A példával csak érzékeltetni kívántam, hogy a köztisztviselőkre irányuló jogalkotás iránya nálunk még nem egyértelmű, és a nyugat-európai gyakorlat sem kiforrott. 1992-ben nagy előrelépés volt az, hogy a korábban mindent, az államigazgatást, az igazságszolgáltatást, a gazdasági és társadalmi életet átfogó államhatalom szervezetei közül kiemeli a törvény azokat, akik tevékenysége révén válik valósággá az államhatalom akarata, a gazdaság befolyásolása, a közrend és a honvédelem biztosítása, a nyilvántartások vezetése, az oktatás és az egészségügy megszervezése, a szociális védőháló kiépítése és működtetése területén. A kilenc esztendővel ezelőtt hatályba lépett törvény jól szolgálta a társadalmi-gazdasági átmenetet, de most a törvényjavaslat szerint mintegy száz helyen változtatásra szorul.

Milyen irányúak ezek a változások? A közvéleményt érdeklő változásokat csak üdvözölni lehet. Az 1992. évi köztisztviselői törvényt követően ugyanis sajnálatosan leértékelődött a közszolgálatban dolgozók munkája, létbiztonsága és fizetése. Ha e törvényjavaslat nyomán nem is sikerül visszaállítani az Antall-kormány idején biztosított minimálbérhez viszonyított köztisztviselői alapilletményeket vagy a köztisztviselőkre vonatkozó végkielégítési szabályokat, a jelenhez viszonyítva egyértelműen javulni fog a köztisztviselők megbecsültsége. Az elmúlt években ugyanis a költségvetés egyensúlyi gondjaira történő hivatkozással rendszeresen csökkentek a köztisztviselők reálkeresetei, fokozódott a lemaradásuk a versenyszféra kereseteitől, miközben az itt dolgozók munkaterhei növekedtek.

A törvényjavaslat egyik legvitatottabb eleme a kiemelt főtisztviselői kar létrehozása. A törvényjavaslat indoklása szerint ezzel a kormányzat szándéka az, hogy kialakítson egy kis létszámú, de szakmai felkészültsége és tájékozottsága miatt ütőképes, biztonságot jelentő, távlatokban gondolkodó szakmai elitet. A főtisztviselők segítik majd a közigazgatási stratégiai döntések, programok előkészítését és végrehajtását, valamint az európai integrációval összefüggő kormányzati feladatok ellátását.

Mindeddig a Miniszterelnöki Hivatal állománya töltötte be ezt a szerepet, és a fő kérdés az, hogy szükséges-e egy újabb területtel erősíteni a kancellária típusú kormányzást a koalíciós típusú kormányzás rovására. A főtisztviselői kar intézménye több uniós országban már elfogadott és bevett gyakorlat, de ezen országokban ez a megoldás lényegében kiváltja a nagyobb létszámú kancellária szükségességét. E törvény indoklása során eddig még nem merült fel annak az államigazgatási filozófiának az előtérbe kerülése, amely a távlatban csökkentené a Miniszterelnöki Hivatal létszámarányát a többi minisztériuméhoz viszonyítva, és ehelyett a főtisztviselői kar megalakítását szorgalmazza.

Úgy tűnik, hogy a kancellária változatlanul fennmarad, és a főtisztviselői kar révén most már a minisztériumokban is további teret nyer. Ily módon valóban nő a központi akarat hatékonysága, de fennáll az a veszély is, hogy formálissá válhat a koalíciós kormányzás. Lehet, hogy emiatt a kormányzati stabilitás árát, a kisebb koalíciós partnerek minisztériumokon belüli érdekérvényesítő képességének a csökkenése miatt, a parlamenti instabilitás területén kell majd megfizetni. Politológiai értelemben - mondják az MDF szakértői - a kancellária plusz főtisztviselői kar együttes léte csak az egyenrangú pártok koalíciós kormányzása esetén nem fenyegeti a kormány parlamenti hátterét.

Gémesi György képviselőtársam, a Magyar Demokrata Fórum vezérszónoka már kifejtette, hogy a törvényjavaslat több helyen sérti az önkormányzatok önálló munkaszervezési jogosítványait. Ellentétes az önkormányzati törvénnyel, amely szerint az önkormányzat maga határozza meg szervezetének és működésének rendjét. Például a kötelező heti 40 órás munkaidő-beosztást az érintett települések képviselő-testületeire kellene bízni és nem központilag meghatározni. Az önkormányzatiságot sértő törvényhelyek megváltoztatása érdekében módosító indítványokat nyújtottunk be.

Tisztelt Ház! Tiszakécskei, Kecskemét környéki választókerületemben sok kritika érte a törvényjavaslatnak a köztisztviselői keresetek egységesítését célzó változtatásait. Véleményem szerint e területen a véleménykülönbségek feloldhatók. Ha egy laza formában egységes köztisztviselői kar létrehozását helyeseljük, akkor egyet kell érteni azzal a törekvéssel, hogy az önkormányzatok illetményalap-megállapítási jogosítványai csökkenjenek. Ma már méltánytalan a közigazgatásban a köztisztviselői illetmények közötti aránytalanság, és gyakran még az önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzatoknál is lényegesen magasabb a köztisztviselői illetményalap, mint például a minisztériumokban.

A jövőben a helyi önkormányzatok képviselő-testülete csak lefelé és legfeljebb 10 százalékkal térítheti el az állami illetményalap-javaslatot, és így megelőzhető a közigazgatáson belüli indokolatlan bérdifferenciálódás. Az adatok szerint tavaly a 3178 helyhatóság közül csupán 30 helyhatóság, azaz az összesnek nem egészen 1 százaléka állapított meg a központi 28 150 forintnál alacsonyabb összeget. A képviselő-testületek 29 százaléka a központi illetményalap mellett döntött, az önkormányzatok 70 százaléka viszont a központi illetményalapnál magasabb összeggel díjazta a tisztviselőit.

A legalacsonyabb illetményalap 2000-ben 25 335 forint volt, míg a legmagasabb illetményalap már 52 ezer forint. Ez már elfogadhatatlan előny, sehol a világon nincs ennyire túlfizetve az önkormányzati apparátus a minisztériumokhoz viszonyítva. Szükséges és elkerülhetetlen tehát a köztisztviselői illetmények egységesítése. Ez az egységesítés nincs ellentétben azzal az elvárással, hogy a kisebb településeken a köztisztviselőknek lényegesen szélesebb szakmai területeken kell lépést tartaniuk a joganyaggal, és kell konkrét ügyekben intézkedniük.

A nagyobb települések több köztisztviselőt foglalkoztathatnak, azaz jobban tudják specializálni a feladataikat. A követelmények különbözősége feloldható lenne a kistelepülések köztisztviselőinek többletteljesítményét elismerő pótlékok révén, de a jelenlegi törvényjavaslat nem ezt az álláspontot tükrözi.

Választókerületemben a köztisztviselői törvényjavaslatot tanulmányozó polgármesterek és jegyzők egy, Ballószögön két hete tartott tanácskozáson éppen azt sérelmezték, hogy a törvényjavaslat nemhogy növelné, hanem kimondottan csökkenti a kisebb települések illetménykiegészítését. A 44/A. § az önkormányzati köztisztviselőknek adható illetménykiegészítést a községi önkormányzatok körében középiskolai végzettségű köztisztviselő esetében nem tesz lehetővé, és felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselő esetében is csak feleannyit, mint más helyi önkormányzatnál.

Választókerületemben a polgármesterek és a jegyzők egyöntetűek annak megítélésében, hogy a törvényjavaslat épp a teljesítménnyel arányos díjazást teszi lehetetlenné a községeket hátrányosan diszkrimináló paragrafussal.

 

 

(10.40)

 

Ennek a megkülönböztetésnek a megszüntetését feltétlenül szükségesnek tartom, és a kisebb települések, több mint két és fél ezer település érdekében módosítóindítvány-javaslatot nyújtottam be.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat általános vitára történő bocsátását helyeslem, és a javaslatot a módosító indítványaink figyelembevételével, a Magyar Demokrata Fórummal együtt, elfogadásra ajánlom.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Csabai Lászlóné, az MSZP képviselője. Megadom a szót.

 

CSABAI LÁSZLÓNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A következő kérdésekről szeretnék szólni: mit tett a kormány a közigazgatás átfogó reformjáért; milyen volt a törvény előkészítése; a törvényt illetően a köztisztviselői jövedelmekről, az illetményalapról, a kiegészítésekről, az egyéb juttatásokról, a vagyonnyilatkozatokról, a kiemelt köztisztviselői karról és az érdekegyeztetés mechanizmusáról.

Nem szólok, mert az előttem szólók nagyon szépen elmondták azokat a gondolatokat, amelyeket én is mondtam volna, a minősítésről, Tóth Imre kollégámmal teljes mértékben egyetértek, az önkormányzatok munkarendjéről - mert teljesen egyetértek, hogy nem törvényben kell szabályozni, hanem ez az önkormányzatok saját felelőssége és feladata - és a közigazgatási szakvizsgával kapcsolatos véleményről.

Tisztelt Parlament! Dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr azzal kezdte az expozéját, hogy hosszú ideig egyetlen kormány sem vállalta a közigazgatás átfogó megreformálását, az e területen dolgozók életkörülményeinek, társadalmi, anyagi megbecsülésének javítását. Én akkor azzal szeretném kiegészíteni, hogy ez igaz a jelenlegi Orbán-kormányra is, bár a kormányprogramban megfogalmazta a kormány, hogy milyen intézkedéseket kíván tenni. Szeretném megkérdezni: megtörtént a közigazgatás átfogó reformja az elmúlt években, megtörtént a feladatok, hatáskörök és felelősségek összhangjának a megteremtése, megtörtént a közigazgatás különböző szerveinél és az önkormányzatoknál a feladatok és a források összhangja, az állami szerepvállalás garanciája? Én úgy gondolom, hogy valamennyien egyértelműen tudjuk mondani, hogy mindezek a feladatok, ezek a törvénykezések nem történtek meg.

Ezzel együtt is üdvözöljük azt, hogy a 1992-es törvény módosítása most a parlament elé kerül. Üdvözöljük, mert az elmúlt kilenc évben olyan változások történtek ezen a területen, hogy a tapasztalatok felhasználásával érdemes újraszabályozni a köztisztviselők jogállását, helyzetét, életkörülményeinek a javítását. Hogyan történt a törvény előkészítése? Viszonylag hosszú ideig folyt a törvény előkészítése, és el kell mondanom, hogy az önkormányzati érdek-képviseleti szervek a törvényt előkészített formájában megkapták, ezt véleményezték. A gondom mindössze az, hogy ha én összeszedem most, hogy miket fogalmaztak meg, milyen kifogásokat tettek, akkor ezeknek egy jelentős részében semmilyen változás nem történt a végleges törvény benyújtásakor.

Nem javasolták az önkormányzatok a köztisztviselői körből kivenni az ügykezelői állományt. A fizikai állománynál meggondolásra javasolták, hogy közalkalmazotti körbe kellene ezeket a munkavállalókat tenni. Nem értettek egyet a képesítési előírások alóli felmentéssel. A 70 éves korhatárt 60 évre javasolták meghatározni. Nem értettek egyet a köztisztviselői kar létrehozásával, az államnak költséges megoldás, méltánytalan, és feszültséget jelent a központi igazgatásban és az önkormányzatoknál dolgozóknál. Nem értettek egyet az etikai eljárás jogi szabályozásával, az etikai kódexnek egy más formájú megfogalmazásával értettek egyet. Nem értettek egyet a munkaidő központi szabályozásával, és kérték, hogy az önkormányzatok részére egy pozitív megkülönböztetést tegyenek lehetővé a köztisztviselők számára. Nagyon sajnáljuk, hogy ezeket a véleményeket a törvény végleges benyújtásakor a törvényt benyújtó nem vette figyelembe, mondom ezt annak ellenére, hogy néhány témában korrekció a törvény előkészítésekor megtörtént.

Tisztelt Parlament! A köztisztviselők az elmúlt tíz évben nagyon zaklatott és nagyon nehéz körülmények között dolgoztak, és jelenleg is dolgoznak. Kezdődött azzal, hogy 1990 után bizonytalanná vált a helyzetük, a politika néha olyan dolgokat is nekik tulajdonított, és olyan dolgokért is őket tette felelőssé, ami egyébként a politikának a felelőssége volt. Voltak elbocsátások, sorozattal, volt, amikor egy-egy önkormányzatnál a teljes polgármesteri hivatalt kiürítették vagy ki akarták üríteni, és voltak túlkapások is ezen a területen. Úgy gondolom, és azt hiszem, ezzel valamennyien egyetértünk, a köztisztviselői karnak a garanciákkal biztosított megbecsülése, jövedelmének a biztosítása valamennyiünk érdeke, hiszen számunkra teremt olyan helyzetet, hogy a parlament jó törvényeket hozzon, az önkormányzat jó rendeleteket és jó intézkedéseket hozzon, és ezzel a települések lakóit, az ország lakóit jobb helyzetbe hozza.

Egyetértünk azokkal a javaslatokkal és módosításokkal, amelyek egy jelentős emelést biztosítanak a köztisztviselők számára. Egyetértünk, bár némi kételyünk van a témát illetően. Részben azért, mert a 70 százalékos jövedelememelkedés négyéves időszakra lesz elcsúsztatva, és négyéves időszak alatt természetesen egyéb béremelésre is szükség lenne, tehát gyakorlatilag ez valójában nem is 70 százalékos jövedelememelkedés, hanem ennél kevesebb; tehát ez ugyanaz, mint máskor is, ilyen virtuális emelkedés, mert mennyivel egyszerűbb most 70 százalékról beszélni, és nem mondjuk meg valójában, hogy az nem is 70 százalék, hanem 20 vagy 15, vagy éppen csak 10 százalék. De nagyobb gondunk az, hogy a törvény-előkészítés kapcsán nem kaptunk olyan számításokat, amelyek pontosan megmondanák vagy bemutatnák, hogy a minisztériumokban, az országos hatáskörű szerveknél, az önkormányzatoknál hogyan fog ennek a fedezete megvalósulni, mi lesz ennek a jövedelememelkedésnek a fedezete.

A Miniszterelnöki Hivatal költségvetésében 2001-re 20 milliárd, 2002-re 28 milliárd fedezet van. Pintér Sándor miniszter úr az expozéjában azt mondta, hogy ennek a jövedelememelkedésnek a pénzszükséglete 120 milliárd forint. Akkor megkérdőjeleződik, hogy hol van a többi pénz, azt ki fogja előteremteni. Ugyanaz fog megtörténni, mint ami megtörtént egy évvel korábban, amikor a közoktatási törvény pénzszükségletét fogalmaztuk meg és kérdeztük meg, és a miniszter úr azt mondta, hogy 67 vagy 70 milliárd ez a szükséglet, amit természetesen az állam majd fog biztosítani. A valóság pedig az lett, hogy egy évvel később a költségvetési törvényben felfüggesztettük ennek a törvénynek a hatályosulását, mert ennek a fedezete nem volt meg. Vagy ugyanaz fog történni, mint a tűzoltók elmaradt készenléti díjának és túlórájának a kifizetésénél, hogy a bíróság megállapította ezeknek az összegeknek a kifizetését, a kormány nem hajlandó erről tárgyalni, az önkormányzatok kényszerűségből ezt a fedezetet biztosítani fogják. Tehát én úgy gondolom, hogy a törvény elfogadásának és támogatásának a Szocialista Párt részéről komoly feltétele az, hogy pontosan lássuk, hogy ezeknek az illetményemeléseknek a fedezete hogyan és milyen módon fog megjelenni.

Őszintén sajnáljuk, és a körülöttem dolgozó köztisztviselők, és akikkel én erről beszéltem, nem is értik, hogy miért történt az meg, hogy fél éve vagy egy éve a törvény előkészítésével összefüggésben nagyon sokszor elhangzott a 14. havi bérnek a kötelező volta vagy a munkaruha biztosításának a kötelező volta, alanyi jogosultsága, de ebben a törvényben ez már nem szerepel, bizonyára azért, mert ennek a feltételeit szintén nem akarja a kormány biztosítani, és odaadja az önkormányzatoknak vagy azoknak, akik itt munkáltatóként szerepelnek, hogy ha ezt meg tudják tenni, akkor tegyék meg.

 

 

(10.50)

 

Úgy gondolom, hogy nem lenne szabad becsapni a köztisztviselőket, nagyon fontos, hogy a nagy várakozás meg is valósuljon, és pozitívan lehessen végigcsinálni az ezzel kapcsolatos jövedelememelkedéseket.

A vagyonnyilatkozatokról; a vagyonnyilatkozatokról és annak szabályozásáról mindenki szólt. Ezért nem erről szeretnék szólni, mert egyébként az előttem elmondottakkal egyetértek. Arról szeretnék szólni, hogy mitől van a korrupció, és a korrupció megszüntetésében milyen szerepe van a vagyonnyilatkozatnak. Korrupció akkor van, ha hiány van; ez kicsiben és nagyban is igaz. A korrupció veszélye megvan akkor, ha például egy hónapig nincs jogosítványkiadás a rendőrségen, és utána az önkormányzathoz kerül a jogosítvány kiadása, így a korrupció gyanúja akkor is felmerül, hogy kapjon egy sorszámot az illető, és ne kelljen hosszú sorban állnia télen, mert neki szüksége van a jogosítványra. Korrupció akkor van, ha, mondjuk, egy önkormányzatnál nincsenek telkek, és csak korrupcióval vagy valamilyen összeköttetéssel lehet telekhez vagy lakáshoz jutni. Korrupció akkor van, és ezt ma nagyon nehezen éljük meg, ha megnézzük a statisztikai adatokat, és a beruházások volumene, értéke például Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az országos átlagnak a 40 százalékát nem éri el.

Én soha nem találkoztam az elmúlt tíz évben annyi építőipari vállalkozóval, mint most az elmúlt két évben. Nem találkoztam, mert nincs munkájuk. És ha nincs munkájuk, akkor munkát akarnak szerezni. Munkát akarnak szerezni, mert az embereiknek bért akarnak fizetni, és ha bért akarnak fizetni, meg akarják a saját vállalkozásukat tartani, akkor bizony sok mindenre hajlandók lennének. Én nagyon örülök, hogy nálunk nincs ilyen dolog, és nagyon remélem, hogy nincs, de az esélye benne van, mert hiány van, és a hiányt korrupcióval lehet - hogy mondjam? - kiváltani, vagy ez egy jó forrása ennek a dolognak. Idesorolom azt is, hogy az elmúlt évben és ebben az évben is csak arról hallottunk, hogy milyen jó lakáspolitikája van a kormánynak, de ha megnézik a statisztikai adatokat, akkor '99-ben már nagyon alacsony a lakásépítések száma, 2000-ben pedig majdnem az évtized legkevesebb lakása épült meg ebben az országban, és természetesen ez is azt jelenti, hogy az építőipari vállalkozóknak nem volt elég munkájuk.

Tehát összefoglalva: én mindent támogatok, és a Szocialista Párt is támogat minden olyan törekvést, amely egy átláthatóbb közigazgatást, átláthatóbb politikai légkört valósít meg. De ennek nem egyedüli eszköze a vagyonnyilatkozat, amit ma már fetisizálunk, ma már úgy tűnik, hogy attól lesz egy ember tisztességes, ha hetente vagy havonta vagyonnyilatkozatokat ad be, vagy hetente és havonta politikusok vagy erre kiképzett emberek a vagyonnyilatkozatukat ellenőrizik, fitogtatják és nézegetik.

Egyébként csak egy megjegyzést szeretnék erre tenni. Azt gondolom, hogy az átláthatóság egyik feltétele, hogy bele merjük-e írni a telefonkönyvbe a telefonszámunkat. Szeretném megkérdezni, hogy hány országgyűlési képviselő nem meri a telefonszámát ma beírni a telefonkönyvbe. Mert, azt gondolom, ez is lényeges, hogy lehessen tudni, hogy én hol lakom, oda bárki eljöhessen, és bárki megnézhesse, hogy hol lakom.

A kiemelt köztisztviselői kör; tisztelt képviselők, én hajlamos vagyok elhinni azt, hogy egy országnak szüksége van kiemelt köztisztviselői körre, akik nagyon komoly szakmai tudással rendelkeznek, akik képesek a jövőről gondolkodni, és ha már a gondolattal játszom, csak nem merem mondani, mert bizonyára ellenérzést fog kiváltani, mondjuk, egy Országos Tervhivatal réme is felmerülhet ebben a témakörben. De most ebben a szituációban, úgy gondolom, szükségtelen és felesleges ezt a szervezetet létrehozni, és nem fogjuk támogatni ennek a megszavazását. Nem érezné az ember annyira átlátszónak ezt a törekvést, ha, mondjuk, a hatálybalépését a következő választás utáni január 1-jével tenné a kormány, mert akkor úgy gondoljuk, hogy benne van a kockázata, hogy ha ez a kormány nyer, akkor ő fog kiemelt köztisztviselői kört létrehozni, ha a másik párt nyer, akkor ő fog létrehozni ilyet. De úgy gondolom, hogy inkább el kellene most felejteni ezt a dolgot, és nem kellene ezt létrehozni.

Egyetlen dolgot szerettem volna még mondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az érdekegyeztetésről, de majd a kollégáim ezt elmondják.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt szeretném felhívni az államtitkár úr figyelmét arra a házszabályi lehetőségre, hogy önnek mint az előterjesztő képviselőjének, bármikor joga van előadni azokat az érveit, amelyekkel meg tudja védeni a kormány által benyújtott javaslatot. Itt a képviselőtársaim számos, nagyon komoly érvet sorakoztattak fel a kormány megoldásával szemben. Azt gondolom, hogy a parlament lényegéhez hozzátartozik, hogy részben az előterjesztő képviselője, részben a kormánypárti képviselők ismertessék velünk azokat az érveket, amelyeket szembe tudnak szegezni, ha vannak ilyen érvek, amiben én nem vagyok biztos, de ha önöknek vannak ilyen érveik, akkor szíveskedjenek azt az országgyűlési képviselőkkel és az ország nyilvánosságával ismertetni.

Mindjárt az egyik ilyen vitatott kérdés, amiről Hack Péter képviselő úr is beszélt, most pedig Csabainé képviselő asszony is, ez a vagyonnyilatkozat kérdése. A vagyonnyilatkozatról az Alkotmánybíróság a 2/1990-es, tehát a megalakulását követően hozott második határozata óta rendszeresen, visszatérően megfogalmazza azokat a kritériumokat, amelyek mellett a személyes adatok fölötti rendelkezésre vonatkozó jog alkotmányosan korlátozható. Ilyen kritérium mindenekelőtt az, hogy a minimális korlátozás elvét kell érvényesíteni, hogy a korlátozásnak el kell tudni érnie azt a célt, amely társadalmilag szükséges, és hogy az adatkezelés, tehát az elvont adatok kezelése megfelelő garanciák mellett történjen.

A képviselőtársaim a bizottságokban és itt is ismertették azokat az érveket, hogy az önök által javasolt megoldás ezeknek az alkotmányos kritériumoknak nem felel meg. Nem felel meg ezeknek a kritériumoknak! Ha cáfolni tudják a kormánypárti képviselőink vagy az államtitkár úr azokat az érveket, amelyek elhangzottak, kérem, tegyék meg.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Lamperth Mónika, az MSZP képviselő asszonya. Megadom a szót.

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A mai vitanapon meghallgattuk már a kormánypárti képviselőket, megszólalt fideszes, kisgazda és MDF-es képviselő is. Ezért azt gondolom, érdemes lenne felhívni kormánypárti képviselőtársaink, államtitkár úr figyelmét, hogy van itt néhány kérdés, amiben, úgy látszik, létrehozható konszenzus. Érdemes lenne a konkrét felvetésekre valamilyen reagálást adni a parlamenti vita során.

Én ilyennek látom például az ellenzék részéről oly gyakran felemlített főtisztviselői kar kérdését, amely ebben a formában számunkra elfogadhatatlan. Elmondtuk az aggályainkat, elmondtuk, hogy ez milyen politikai gyanakvásra és visszaélésekre adhat lehetőséget. Erre mondtunk konkrét példákat is, hogy bizony ez a mostani kormány, az Orbán-Torgyán-koalíció adott erre a gyanakvásra meglehetősen sok alapot is. Ugyanakkor elmondták a képviselőtársaink azt, hogy lehetséges olyan megoldás, olyan konstrukció, amely garanciákat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy ezek valóban szakemberek lesznek, hogy ezek valóban megfelelő szakmai előélettel, szakmai gyakorlattal, képesítési előírásokkal és megfelelő garanciákkal kerülnek kinevezésre.

Szeretném tisztelettel felhívni a képviselőtársaim figyelmét arra, hogy érdemes lenne a parlamenti vitában ezekre a felvetésekre konkrét reagálást és véleményeket elmondani, mert lehetséges, hogy kialakulna a törvényi szabályozás néhány kérdésében megegyezés.

 

 

(11.00)

 

Biztos vagyok abban, hogy vannak olyan kérdések, amelyek csak akkor fogadhatók el a Szocialista Párt számára, ha ezekben a kormánypártiak gyökeresen változtatnak az álláspontjukon. Ilyen például az etikai nyilatkozat megalkotása a belügyminiszter által, amit mi elfogadhatatlannak tartunk, és még jó néhány kérdés, amiről szeretnénk a vitában beszélni.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Lentner Csaba, a MIÉP képviselője. Megadom a szót.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A vita eddigi szakaszában több képviselőtől elhangzott a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel kapcsolatos ellenvélemény.

A MIÉP álláspontja szerint a köztisztviselői kar vagyoni helyzetének az átvilágítása mindenképpen szükséges, tehát valahol el kell kezdeni ezt a folyamatot. Talán célszerűbb lett volna még 1991-ben, amikor az adózás rendjéről szóló törvénynek a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségre vonatkozó passzusát egy alkotmánybírósági döntés eltörölte, s ez nem léphetett hatályba. Most az ezredforduló után azonban azon a véleményen vagyunk, hogy ezeknek a vagyongyarapodást vizsgáló elemeknek a precizitását, pontosítását kellene fokozni, hiszen közismert az az álláspont, hogy a jövedelem-vagyon korrelációjára alapozó vagyonnyilatkozat nem alkalmas az illegális jövedelmek feltárására.

A köztisztviselői törvényben megfogalmazott szabályozási elemek azonban egyértelműen olyanok, amelyek a jövedelem-vagyon korrelációját próbálják mérni. Így mindenképpen célszerű volna a kormányzat ezen koncepcióját továbbgondolni, továbbtökéletesíteni.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ékes József úr, az MDF képviselője.

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy érzem, nagyon sokan megfeledkezünk arról a tényről, amit a múlt év folyamán, az összeférhetetlenségi törvény alkalmával is számos képviselőtársunk megfogalmazott. Tehát amikor a vagyonnyilatkozatról beszélünk, akkor talán vissza kellene idézni egy kissé az összeférhetetlenségi törvényből kimaradó részeket.

A vagyonnyilatkozat kapcsán kik tehetnek adott esetben korrupciós lépéseket egy önkormányzatnál? Egy okmányiroda dolgozói biztos, hogy nem; egy gyámhatósági feladatokat ellátó személy biztos, hogy nem; az adott esetben szociális területen dolgozó személy biztos, hogy nem. Tehát a kettőt valahol együtt kellene kezelni. Úgy érzem legalábbis, hogy kormányzati szinten mindenképpen gondolkodni kell azon, hogy az összeférhetetlenségi törvénnyel kapcsolatosan például a bizottsági elnökök milyen funkcióval rendelkeznek, milyen döntéseket hozhatnak, milyen mértékben lehet őket megkeresni, hasonlóképpen, mint, mondjuk, egy építészhatósági feladatokat ellátó személy esetében. Tehát úgy érzem, valami úton-módon ezeket a kérdéseket is helyre kellene tenni.

A másik, ami nagyon fontos tény, hogy Magyarországon igenis a családi adóbevallást kellene erőltetni, hiszen akkor az adóhatóságnál is teljesen tényként lehet kezelni egy-egy család gyarapodását, és akkor nincs szükség arra, hogy négyévente vagy adott esetben köztisztviselői váltásnál mindenkinek vagyonnyilatkozatot kelljen tennie.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Toller László úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Két megjegyzés az előzőekhez. A vagyonnyilatkozat-tétel nagyon fontos szabály lehet a köztisztviselők tekintetében is, azonban ez három nagy problémát vet fel.

Az egyik mindenképpen az, ha az a köztisztviselő mondjuk egy háromszáz-négyszáz fős településen él, s összesen ketten vagy hárman vannak a jegyzői irodán - Baranyában nagyon sok ilyen található -, ez esetben egy embernek teljesen nyilvános a vagyona, és a vagyonnyilatkozatot számon kéri rajta az a köztisztviselő, aki ott él. Az összes többi a környezetében azt csinál, amit akar. A tetejében ezt a köztisztviselőt naponta fogják szórakoztatni az állampolgárok, és mindig megkérdezik tőle, hogy mid van. Ő soha nem kérdezhet vissza a dolog természetéből eredően.

A második probléma a vagyonnyilatkozattal az, hogy eltereli az egész köztisztviselői munkáról a figyelmet. Egy munkaközösségben egymás vagyonnyilatkozatát is számon fogják kérni legalább verbálisan, s olyan helyzet alakul ki, mondjuk, egy háromszáz fős nagyvárosi önkormányzatban, hogy egymásra jobban figyelnek a köztisztviselők, mint az ügyfélre.

De a vagyonnyilatkozattal kapcsolatosan a legnagyobb gond az, hogy már most meghitelezzük a köztisztviselők tisztességtelenségét. Tudniillik ebben a ciklusban mindenféle ilyen számonkérőszékszerű tevékenység, ami vagy verbálisan vagy a jogalkotásban, vagy egy országgyűlési határozatban megjelent erről az elmúlt időszakban, mind arról szól, hogy aki a közéletben és a köztisztviselők között van, az eleve gyanús, és el kell számoltatni. Ezzel a hangulattal azért valahogy le kellene számolnunk ebben az országban. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hack Péter úr, az SZDSZ képviselője.

 

DR. HACK PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, a hozzászólásomban is utaltam arra, hogy jó lenne pontosan tisztázni, kiknek kellene vagyonnyilatkozatot tenniük.

Ékes József képviselő úr felszólalása is mutatja, hogy akik a törvényjavaslatot támogatják, azok is mást gondolnak erről. Elhangzott, hogy az okmányirodán nem fordulhat elő korrupció. Csabai Lászlóné képviselő asszony szavait ebben mérvadóbbnak tartom. Amióta az okmányirodáknál vannak a személyi igazolványok, a gépjármű-átíratások, a sajtóban is megjelent, hogy (Dr. Kontrát Károly: Ő is polgármester!) ez viszonylag sok problémát okoz. Jelen pillanatban, ha át kell íratni egy gépjárművet, a törvényes határidő erre 30 nap. Mennyien vannak, akik szívesen várnak 30 napig az átíratásra? S kinek mennyit ér meg az, hogy nem 30 nap alatt, hanem egy nap alatt megtörténik az átíratás? Tehát jó lenne, ha a törvényjavaslat előkészítői - és ennek kapcsán én is szeretnék csatlakozni azokhoz, akik a kormányt arra kérik, hogy válaszoljon az elhangzott észrevételekre - végiggondolnák, hogy kikre terjedjen ki a vagyonnyilatkozat.

A másik probléma a vagyonnyilatkozattal, amit nem győzök hangsúlyozni, hogy abban a formában, amit a kormány előterjesztett, a vagyonnyilatkozatok használhatatlanok, ugyanis nincs jogkövetkezménye a vagyonnyilatkozatnak. A képviselői vagyonnyilatkozatból indultak ki, amelynél a nyilvánosságnak van értelme. Tehát ha egy képviselőről a nyilvánosságban kiderül, hogy megsokszorozódik a vagyona, az értelmezhető, mert a választók eldöntik utána, hogy akarnak-e erre a képviselőre szavazni vagy nem. De mi lesz, ha egy köztisztviselőről kiderül, hogy a vagyona megmagyarázhatatlanul gyarapodott? Nincs törvényi előírás arra, hogy ekkor mi következik. A vagyonnyilatkozat megmagyarázhatatlansága nem lesz alap arra, hogy büntetőeljárást indítsanak a képviselővel szemben.

Tehát ez a szabályozás teljesen alkalmatlan eszköz a korrupcióval szembeni fellépésre. Ha tényleg fel akarnak lépni, alkalmas eszközt kellene ehhez keresni.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Lamperth Mónika az etikai kódex elfogadhatatlanságáról beszélt. A minisztériumnak ilyen formában valóban nem szabad beleavatkoznia ebbe a folyamatba.

Az ember életében tulajdonképpen két dolog van, amiért harcol: az anyagi érdek és az etika. Egy szervezet oldaláról az etika a sok érdek összehangolására szolgál; egy döntés csak akkor etikus, ha racionálisan meg tudnak egyezni azok, akiket a döntés érint. Ez csak nyílt dialógus során jöhet létre. Az etikai döntés olyan döntés, amelyet minden érdekelt fél racionálisan el tud fogadni. Ez tehát konszenzusos döntés lehet minden esetben. Ezért a felek ehhez alkalmazkodnak, a cselekedeteiket ehhez igazítják.

Tehát ha a 55. § alapján próbáljuk az etikai kódexet megalkotni, akkor éppen az etikai kódex ellen cselekszünk. Az etika az egészre és a különböző érdekek összehangolására koncentrál, és ha a különböző érdekeket össze akarjuk hangolni, akkor elsősorban azokat kell megkérdezni, akik cselekednek a köztisztviselői karban, nem pedig holmi minisztériumi előírásokkal kell etikai kódexet létrehozni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ékes József úr, az MDF képviselője.

 

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Hack Péter úrral nincs különösebb nézeteltérésünk, de én is mint polgármester, az okmányirodák kérdését általában naprakészen tudom. Nálunk ez nem jellemző, és nem lehet jellemző, hiszen adott esetben sorszám alapján jönnek be rendszámkéréskor vagy forgalmi engedély kérésekor az ügyfelek. Tehát én ettől kevésbé félek.

 

 

(11.10)

 

Viszont a másik oldalon tényleg vannak olyan tevékenységi körök önkormányzaton belül, mint az építési hatóság, vagy adott esetben, amikor vállalkozókkal érintkezik az önkormányzaton belül a megfelelő osztály vagy annak munkatársa, akkor abban az esetben célszerűnek tartom. Egyéb esetben viszont nem tartom célszerűnek, mert felesleges egy szociális ügyintézőnek vagy egy gyámügyi hatóság vezetőjének ezzel a kérdéssel foglalkoznia. Ezért lenne célszerűbb és hosszú távon megfogalmazni a családi adóbevallás kérdését, hiszen akkor maga az adóhatóság is sokkal jobban erre a kérdésre oda tud figyelni. A mai viszonyok között senki nem tud semmit ebben a kérdésben.

Azért is említettem azt, hogy valóban az összeférhetetlenségi törvényt és ezt is együtt kellene kezelni, hiszen ezt a rendszert tényleg tisztává kell tenni és úgy kialakítani, hogy minden szinten ott, ahol fellelhető vagy kapcsolat teremthető, mondjuk, a korrupció kérdésében, akkor ott minden szinten ez egységes elvek alapján történjen.

Köszönöm. (Szórványos taps az MDF és a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gémesi György úr, az MDF képviselője.

 

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Nagyon röviden szeretnék reagálni a vagyonnyilatkozat szankciójára. Én azt gondolom, hogy magának a vagyonnyilatkozatnak van visszatartó ereje, nem feltétlenül kell rögtön szankcionálni, és ne induljunk ki abból, hogy a köztisztviselő alapvetően korrupt, nem erről van szó. Arról van szó, hogy akik valóban ott vannak a tűz közelében, és adott esetben kísértésnek vannak kitéve, azoknak legyen rögzítve az, hogy milyen vagyonnal rendelkeztek, amikor a feladatot megkapták, és adott esetben, amikor valamilyen formában gyanúba keverednek vagy valamilyen formában helyben... - mert helyben minden látható, higgye el, képviselőtársam, nem annyira bonyolult ez a kérdés, hogy ne tudnák akár a hivatalban, akár a munkatársai, akár a városban vagy a településen, hogy mi történik, de annak, azt gondolom, nagyon komoly visszatartó ereje van, ha valakinek le kell írnia azt, hogy amikor a feladatot megkapta vagy a státusba bekerült, akkor milyen vagyonnal rendelkezett!

Meggyőződésem, hogy nem feltétlenül kell az első körben szankciókat kilátásba helyezni, annál is inkább, mert én már láttam olyan törvénytervezet-tárgyalást itt a parlamentben, amikor ilyen típusú szankciók voltak kilátásba helyezve, és akkor pont ellenzéki padsorokból azt lehetett hallani, hogy ez a kormányzati többség milyen diktatúrára törekszik és milyen hihetetlen félelemben tartja az országot, illetve milyen lehetőségeket ad a kormányzati többség által meghozott törvény.

Tehát azt gondolom, hogy ez egy jó dolog. Abban mi is partnerek vagyunk, hogy tisztázzuk azt, milyen ez a kör. Nem is az okmányirodát említem, de ott is egymás mellett dolgoznak az emberek, és nekünk is van tapasztalatunk, de egy népjóléti irodán vagy egy közoktatási irodán nem feltétlenül szükséges, hogy csámcsogjanak az emberek azon, hogy helyben, mondjuk, az ott lévő szakember... - és adott esetben az sem biztos, hogy a szakembernek jó, ha neki azt le kell írni, mert senkinek semmi köze hozzá, és ezek az emberek nagyrészt hónapról hónapra élnek. De aki a vagyon, az engedélyek, a hatóság közelében van, ahol valóban komoly pénzek vannak, ott azt gondolom, mindenféleképpen nagyon szigorúan kellene ezeket a vagyonnyilatkozatokat ilyen formában kezelni. Ott kellene a kompromisszumot megtalálnunk mindannyiunknak, hogy melyik az a kör.

Köszönöm. (Szórványos taps az MDF és a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Úgy látom, hiába várunk arra, hogy valaki megvédje a kormány előterjesztését. A mi ellenvetéseink arra vonatkoznak, tisztelt Országgyűlés, alkotmányos-e az, hogy 150-200 ezer ember állítson ki vagyonnyilatkozatot. A kérdésünk arra vonatkozik, alkotmányos-e az, hogy a vagyonnyilatkozatokat elkészítsék, és azokat mindenkinél a főnökség őrizze; alkotmányos-e az, hogy a vagyonnyilatkozatot attól függetlenül rendszeresen összehasonlítsa a főnökség az előző vagyonnyilatkozattal, hogy felmerült-e az illetővel szemben valami gyanú.

Az Alkotmánybíróság világosan megfogalmazta számos határozatában, hogy egy ilyen eljárás, tisztelt Országgyűlés, nem alkotmányos. Kisemberekről van szó, nem közszereplőkről, mint egy országgyűlési képviselő vagy egy polgármester! Kisemberekről van szó, akik a köztisztviselői karban, az államapparátusban vagy az önkormányzatoknál tisztességgel ellátnak egy feladatot. Szeretném, ha a kormányoldalról valaki elmagyarázná, hogyan egyeztethető össze ez az elképzelés - az, ami a törvényjavaslatban van, és nem az, amiről egyik-másik MDF-es képviselő beszél, mint lehetséges alternatíváról - a magyar alkotmánnyal.

Még egy utolsó megjegyzés: igaza van Ékes képviselő úrnak, hogy a dolog összefügg azzal, hogy mi történt az összeférhetetlenség tárgyalásánál. Nos, tisztelt Országgyűlés, az történt az összeférhetetlenség tárgyalásánál, hogy amikor mi, szabad demokraták felvetettük, hogy a polgármesterek és az önkormányzati képviselők esetében nem vagyonnyilatkozat, csak egy érdekeltségi nyilatkozat szerepeljen a törvényjavaslatban, vagy amikor Géczi képviselő úr tett egy hasonló javaslatot, akkor ezt a kormánykoalíció egységesen leszavazta. Miért, tisztelt Országgyűlés? Mert akkor még nem volt Torgyán-ügy - és az egész dolog most azért lett hirtelen olyan fontos, mert most lett Torgyán-ügy.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Lentner Csaba úr, a MIÉP képviselője. Megadom a szót.

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! A köztisztviselői beosztások között óriási különbség van. Ez a különbség megmutatkozik a fizetések között és az elvi korrumpálhatóság vonatkozásában is. Kapcsolódva az MDF-es képviselők gondolataihoz én azonban úgy látom, hogy a köztisztviselői kar differenciált vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségét kellene törvénybe iktatni, hiszen elviekben más a korrumpálhatósága egy főjegyzőnek és más egy, az okmányirodán dolgozó személynek. Ráadásul itt az elvi korrumpálhatóság vonatkozásában az összegek is változnak, hiszen egy jogosítványt két héttel hamarabb kiállítani egészen más, mint egy több milliárdos közbeszerzési pályázat során egy nem megfelelő döntést támogatni.

Itt visszakapcsolódnék az előző gondolatmenetemhez, amikor azt mondtam, hogy ez a típusú, jövedelem-vagyon korrelációra alapozó vagyonnyilatkozat nem alkalmas az illegális jövedelmek feltárására: azért nem alkalmas, mert az elfogyasztott jövedelem nem tükröződik a felhalmozott vagyonban. Egy okmányirodán dolgozó személy esetében sem szabad a korrupciót megengedni, azonban ott olyan minimális, annyival kisebb pénzek vannak, mint egy több milliárdos közbeszerzési pályázat során az engedékenységi pénzek között, ami óhatatlanul nem jelenik meg a vagyonban; a jövedelemben megjelenik, pár ezer forint megjelenik. Azonban ha ez a vagyonnyilatkozati rendszer, amit a törvényjavaslat kíván behozni, törvényi rangra emelkedik, az nem alkalmas arra, hogy ezt nyomon tudjuk követni.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hack Péter úr, az SZDSZ képviselője.

 

DR. HACK PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, hogy tartalmi kérdésben nincs igazán nagy vita az MDF képviselői és köztem, tehát Gémesi és Ékes képviselő úr és köztem.

Az Alkotmánybíróság elfogadhatónak tartja azt, hogy alapvető jogokat korlátozzunk. Ebben az esetben a köztisztviselőnek és a köztisztviselő hozzátartozóinak alkotmányos jogait korlátozzuk; a köztisztviselő élet- és házastársa, valamint közös háztartásban élő gyermeke is köteles vagyonnyilatkozatot tenni, miközben ő nem áll köztisztviselői jogviszonyban az állammal, ez tehát egy kiterjesztése a köztisztviselő szolgai állapotának. Ez egy nagyon súlyos alkotmányos jogkorlátozás a hozzátartozók vonatkozásában.

Az Alkotmánybíróság azt a követelményt szabja, hogy ez a korlátozás ésszerű és szükséges mértékű legyen. A felszólalásomban azt vitattam, hogy ez nem ésszerű, mert a korrupció ellen - amit a kormány hirdet, hogy ez arra jó - ez alkalmatlan eszköz, mert ha egy tisztviselő korrupt akar lenni - és itt egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy persze az okmányirodán elkövethető korruptság és az Országimázs Központban elkövetett korruptság között sok számjegynyi különbség lehetséges -, de ha ezt ellenőrizni akarjuk, ha azt feltételezzük, hogy valaki itt korrupt akar lenni, és odaadja a házastársának a vagyont, vagy odaadja a gyermekének, akkor miért nem feltételezzük azt, hogy odaadja annak a gyereknek, aki nem közös háztartásban él, odaadja a szülőnek, akinél felhalmozódik a vagyon, amit majd ő megörököl. Tehát ezek ellen a korruptságok ellen ez a vagyonnyilatkozat nem alkalmas eszköz, és ezért nem is lehet indokolni, hogy miért kell százezres nagyságrendű körben korlátozni az alapvető jogokat. Csak abban kellene korlátozni, ahol ez a veszély fennáll, ott viszont úgy, hogy az valóban védelmet nyújtson a korrupcióval szemben.

Tehát nem önmagával a vagyonnyilatkozattal van a probléma, hanem az ilyen fajta vagyonnyilatkozattal. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ékes József úr, az MDF képviselője.

 

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Engem zavar ez az egész, hiszen ha korrupcióról beszélünk, akkor ilyen alapon tulajdonképpen nemcsak a köztisztviselőket, hanem a közalkalmazotti kört is említeni kellene.

(11.20)

 

Nagyon jó példa, amit Mikola miniszter úr és a Gyógyszerész Kamara is a maga részéről elmondott, hogy utaznak orvosok és beosztottak gyógyszervásárlás vagy gépműszer-beszerzés esetén. Ha valóban helyre akarjuk tenni ezt a kérdést, akkor azt kell mondanunk, hogy egy közszolgálati törvényt kellene alkotni, s abban akkor egységesen mindenkire ezt ki kellene alakítani.

Nagyon eltérünk a tárgytól. Én mindenképpen védeni kívánom az önkormányzati tisztviselőket, hisz talán azon kevés polgármesterek közé tartozom, akik nem változtattak, nem küldtek el senkit. A természetes fluktuációból adódó változások történtek, s maximálisan támogatom a továbbképzést, egyéb más dolgokat is. Valóban egy stabil, erős önkormányzatiságot kell mindenképpen létrehozni, s egy stabil, erős köztisztviselői karnak kell megjelennie, hisz az uniós követelmények ránk és a köztisztviselőkre is óriási feladatokat fognak róni. Én a közszolgálat kérdését helyezném ebben a körben első sorba, s ha egy nagyon jó törvényt akarunk alkotni, akkor egyfajta közszolgálati törvényt kellene megfogalmazni, ami a köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra is egységesen vonatkozik. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Toller László úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Két apró megjegyzést; az első: egy nagyon bő terjedelmű módosítása van a köztisztviselői törvénynek előttünk, s ha a kormány komolyan akarta volna venni önmagát és nem píárszempontok alapján akar egy törvényt megalkotni, akkor az egész törvényt felül kellett volna vizsgálnia, egy új törvényt kellett volna letennie, egy új törvényt kellett volna a Ház elé terjeszteni, hiszen az előző törvénynek, a '92-es legelső szabályozásnak is volt egy nagyon jellegzetes belső tartalma: kevés szó esett a köztisztviselőkről, viszont ha a fegyelmi részét elolvassuk annak a törvényjavaslatnak, majdnem a felét tette ki oldalszámban és paragrafusban a szabályozásnak.

Itt, ha a köztisztviselők jogállását tekintjük alapesetnek, és ezzel kapcsolatosan a kiszámítható pályát, tehát az összes neves célt figyelembe vesszük, akkor szó sincs ennek a tartalomnak a kibontásáról, leginkább arról van szó, hogy hogyan korlátozzuk a köztisztviselőket, hogyan vizsgáljuk őket, hogyan tartsuk kordában őket. A kordában tartás süt át ezen az egész törvényjavaslaton. Aki végigolvassa, egymásra helyezi, egységes szerkezetben nézi, akkor a köztisztviselői törvénynek ezzel a módosítással együtt két üzenete van: kemény fegyelmi szabályok, kemény vagyoni szabályok, s ezen belül még alkotmánysértő megoldások is; tudniillik, ha például a köztisztviselő férje vállalkozó, mert hála istennek - hallottam Kóródi Mária reggeli napirend előttijét - a köztisztviselői karban jóval nagyobb a nők képviseleti aránya, mint másutt, akkor kiterjesztés történik, a köztisztviselőn keresztül egy láncreakciót keletkeztetünk az adóhatóságig, hogy miből van a vagyona. Akkor mondjuk meg, hogy mindenkit átláthatóvá akarunk tenni Magyarországon, s hozzunk erről egy külön törvényt, ne szalámizzunk!

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kóródi Mária asszony, az SZDSZ képviselője.

 

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ékes képviselő úr felszólalása kapcsán szeretném azt mondani, hogy valójában a szemléletről kell beszélnünk, arról a szemléletről, amely a köztisztviselői törvényben a köztisztviselőket egyfajta alattvalónak tekinti, és az alkotmányos jogaikat nem úgy garantálják, mint ahogy azt véleményünk szerint garantálni kellene. Erre nemcsak a vagyonnyilatkozatot kell példaként felhoznunk, hanem meg kell említenünk azt is, ami például ebben a köztisztviselői törvényben egy rendőrségi törvényt módosító javaslatként jelenik meg, a rendőrökre vonatkozó szabályozást. Ugyanis ez a törvény tartalmaz egy olyan szabályozást, hogy a jövőben alkalmazási feltétel a rendőröknél az úgynevezett kifogástalan életvitel. Azt ugyan a törvény elfelejti meghatározni, hogy mit ért kifogástalan életvitel alatt, de azt nem felejti el meghatározni, hogy ezt a meg nem határozott kifogástalan életvitelt akár titkosszolgálati eszközökkel is lehet ellenőrizni, és nemcsak a rendőrök, a rendőrnek jelentkezők vonatkozásában, hanem a velük együtt lakó hozzátartozó, élettárs, gyerek, szülő, nagyszülő vonatkozásában is.

Kérdezem én, hogy amikor egy ilyen szemléletmóddal találkozunk, ki mikor, milyen formában él kifogástalan életmódot, ezt nem lehet tudni pontosan, akkor mit jelent egy ilyen eszköz a rendőrségi alkalmazott vagy oda alkalmazásba lépni kívánó hozzátartozói vonatkozásában. Ugyanez jelenik meg a vagyonnyilatkozatoknál is. Nem azt a célt szolgálják, amiről itt beszélnek. Nem azt a célt szolgálja, hogy a korrupciót valóban meg lehessen előzni, egyszerűen a kézbentartás lehetőségét erősíti, azt a lehetőséget, hogy bizonytalan érdekek, bizonytalan politikai szándékok céljára felhasználható legyen. Nem állítom, hogy fel fogják használni, de hogy a lehetőség benne van, az biztos. Szeretnénk, ha ezt megfontolnák. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Egyet lehet érteni azokkal, akik azt mondják, hogy a korrupciós lehetőségek igen különbözőek a közhivatalnokoknál, ezért különböző vagyonnyilatkozatokkal leönteni valamennyi közhivatalnokot egyszerűen nevetséges.

Hadd hívjam segítségül Hámori Balázs egyetemi docens egy gondolatát, aki ismeri a korrupció nemzetközi irodalmát is, s aki a következőket mondja: "A hivatalnokok között verseny van a korrupciós lehetőségekkel bíró zsíros állásokért, így a korrupció újabb korrupciót szül. A korrupt hivatalnokok közötti verseny megnöveli a kiinduló korrupciós felárat, így a másodlagos korrupció ténye tehát visszahat az elsődleges korrupció mértékére, beindul egy olyan korrupciós körforgás, amiből kibújni nem lehet." Ezért az előbb általam említett etikai kódexet alaposan ki kell dolgozni, s nem a minisztérium közreműködésével, hanem az érintettek együttdolgozásával. Ezt igen fontosnak tartom. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kósáné Kovács Magda asszony, az MSZP képviselője.

 

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Ott szeretném folytatni, ahol képviselőtársaim abbahagyták. Vagyonbevallásról, vagyonnyilatkozatról, ellenőrzésről beszélünk. Ezek mögött a törvényben biztosított eszközök mögött a köztisztviselő szakmai és személyes autonómiájának a lehetősége, illetve annak a veszélyeztetettsége áll. Csak megerősíteni tudom, hogy a személyes adatok védelméhez fűződő alkotmányos jog csak akkor korlátozható, ha a törvény meghatározza ennek a korlátozásnak az alkotmányos célját. Ez hiányzik a törvényből, erre eddig senki nem hivatkozott, viszont mindenféle mögöttes sejtés indokolhatja a személyes adatok korlátozását, amelyek viszont nem nyújtottak elegendő alapot ennek a korlátozásnak a megvalósításához.

A második megjegyzésem: kevés szó esett a Közszolgálati Ellenőrzési Hivatalról, amelyik a közszolgálati alap-nyilvántartási kód segítségével tartja nyilván az adatokat. Ez a kód önmagában is személyes adat; az összekapcsolás lehetővé teszi, hogy az érintettek teljes személyi adatbázisához a hivatal hozzájusson, és egy olyan készletező adatbázis jön létre a hivatalnál, amelyet semmi nem indokol, pedig a hivatalnak csak azokkal szemben lenne teendője, akik nem tudtak a vagyongyarapodásukkal, a munkáltatójukkal szemben elszámolni.

Végül pedig megerősíteni szeretném, hogy az adatvédelmi biztos is nyomatékkal fenntartásait fejezte ki amiatt, hogy a kifogástalan életvitel ellenőrzése vajon elegendő alkotmányos alapot ad-e olyan titkosszolgálati megfigyelésre, amelyről az illető köztisztviselő nem is tud. Még egyszer mondom: a személyi és szakmai autonómia védelmében szólunk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Toller László úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): E tárgyhoz utolsó kétperces hozzászólásom keretében két dologról szeretnék még szólni. Az egyik - és fel szeretném hívni erre a figyelmet -: nem mai jelenség a korrupcióval való gyanúsítgatás a közigazgatásban, hiszen a hetvenes években dr. Szamel Lajos professzor úr - néhányan még ismerik a nevét, s igen markáns tanításait a közigazgatásban - megírta a "Korrupció a közigazgatásban" című cikkét, amely arról szól, hogy a korrupciónak nem az az elvi alapja a közigazgatásban, hogy pénzt kap valaki valamiért, hanem szívességet tesz valaki valakinek.

(11.30)

 

És ez a szívesség körbejár, tehát a protekcionizmus nem anyagi úton valósul meg, hanem összesen azért, hogy én most neked szívességet teszek, elém engedlek egy sorban, mondjuk, a személyiigazolvány-osztásnál, cserébe te majd egy ismerősöm építési engedélyét 30 nap helyett, mondjuk, egy nap alatt intézed el. És végül is ez az a láncreakció, amitől úgy tűnik, hogy az egész szervezet fertőzött, mind a mai napig. És ez nem vagyongyarapodással jár, hanem elsősorban előnyök biztosításával. Ezért van az, hogy nem tudom, mikor fogtak el utoljára korrupt köztisztviselőt Magyarországon. A törvényi háttere most is adott valamennyi Btk.-beli tényállásban, hogy ez ellen bárki harcoljon, de félek attól, hogy maga a másik hatóság is szívesebben veszi, ha esetleg az építési engedélyt előbb intézik el az ő számára.

A másik ilyen tétel röviden: egyszer át kell gondolni, hogy mit akarunk ezzel a törvénnyel - a köztisztviselőket helyzetbe hozni vagy a köztisztviselőket lejáratni? Én a helyzetbe hozás mellett vagyok és arra fogok szavazni. Ezért ezt a törvényt nem tudom támogatni. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Balsay István úr, a Fidesz képviselője. Megadom a szót.

 

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Ház! A benyújtott törvényjavaslat általános vitája folyik. Néhány részletkérdésben érezhető az az ellenzéki magatartás, amely a törvénynek a követelményekkel, a köztisztviselői életpálya megkötöttségeivel kapcsolatos kérdéseit öt-hat kétperces felszólalásban is exponálja. Én ezt természetesnek tartom.

Az általános vita ezen szakaszában szeretném kifejteni, hogy a polgári kormányt mi késztette arra, hogy a közszolgálati pályaút megteremtését célzó köztisztviselői törvénymódosítást a parlamenthez benyújtsa. Eddig minden kormány próbálkozott ezzel a rendszerváltást követően, ilyen átfogó módosításra azonban nem került sor. Néhány hozzászólás megfeledkezik arról az ellenzéki padsorokból, hogy az előző kormány is, pályafutásának végén kísérletet tett arra, hogy szabályozza ezt a területet, és most olyan területeket is támadnak, amelyeket akkor a benyújtott javaslatban fontosnak tartottak.

A polgári kormány a valódi közszolgálat megteremtése érdekében fontosnak tartja, hogy a közszektor, amely életünket minden területen, a születéstől a halálig, az EU-csatlakozás jogharmonizációjától a közszolgálat fejlesztéséhez kacsolódóan minden területen befolyásolja, ennek a rendszernek a felzárkóztatását, amely az EU-csatlakozáshoz is szükséges, megteremtse. Szeretnék itt arra utalni, amit mindannyian ismernek, legalábbis remélem, hogy Magyarország a világ legfejlettebb országai közösségének is a tagja, az OECD tagja, és az ilyen jellegű kapcsolatokban ajánlásokat fogadott el az előző kormány is és a polgári kormány is. E csatlakozásokhoz kapcsolódóan a figyelmet szeretném feltétlenül arra irányítani, hogy a parlamentnek az a feladata, hogy meghatározza a törvényekben, parlamenti határozatokban, törvényi keretek között kiszorítsa, lehetetlenné tegye a közszolgálattal való visszaélést, a korrupciót is. Nyilván más helyeken is, így a közszolgálat minden területén, megadott szinteken vannak ezzel összefüggő feladatok. Nekünk tehát azt kell vizsgálni, hogy a Magyar Köztársaság törvényeiben szerepelnek-e olyan szakaszok, olyan bekezdések, amelyek lehetőséget adnak a visszaélésre. Próbáljunk meg konszenzussal változtatni a kialakult helyzeten a bizalmi elv követésével!

Nemcsak az európai uniós csatlakozás, európai újraegyesítés miatt szükséges ez a szabályozás: önmagunk miatt is meg kell tenni. Hiszen a magyar közszolgálat mindegyik területén, mind a központi és a területi államigazgatásban, mind az önkormányzati igazgatásban, települési igazgatásban fontos, hogy egy versenyképes köztisztviselői kar jöjjön létre. 180 ezer főt érint ez a kérdés; átfogó és igen széles területen alkalmazza, harmonizálja az illetményrendszer változtatását; bevezeti a vagyonnyilatkozati kötelezettséget; a köztisztviselők, rendvédelmi alkalmazottak, igazságügyi alkalmazottak, ügyészségi alkalmazottak és a parlamenti alkalmazottak körében teremt új feltételeket.

107 ezer főről van szó a köztisztviselői karhoz tartozók esetében, akiknek egy kiszélesített, eddig igen nyomott pályaút ívét emeli meg, közel megduplázza a jelenlegit. És elhangzott az előző kormány intézkedésével és a polgári kormány intézkedésével kapcsolatban is, hogy a költségvetési feltételeket ez a kormány teremti-e meg. Igen, mintegy kétharmadában, 2001-ben és 2002-ben biztosítja a költségvetésben az ehhez szükséges feltételeket. Harmonizálja az illetményrendszert, ezen túlmenően pedig egy olyan pályautat és olyan pályakezdést és pályán tartást céloz meg, amellyel az egyre inkább fokozódó versenyben a közszolgálati életpályát is kívánatossá és megtarthatóvá teszi.

Mindezzel az a célja az előterjesztésnek, hogy tiszta, átlátható és teljesítményorientált, vonzó közszolgálatot teremtsen, amellyel a modern információs technológia egyre fokozódó követelményeinek is meg tud felelni. 123 milliárd forint javítja 2001 és 2004 között nemcsak az inflációt követő éves illetményalapot, hanem az ezen a területen dolgozók helyzetét. A tervezett intézkedésekkel változtatni kívánunk a rossz, évtizedes beidegződéseken, amelyekben a közszolgálatot értékén alul kezelték, és ezzel újra- és újratermelték a korrupció lehetőségeit és egyfajta kontraszelekciót.

A legfontosabb konkrét intézkedéseket érdemes számba venni. Létrejön, kialakul egy kiemelt köztisztviselői, főtisztviselői kar az államigazgatásban szolgáló köztisztviselői karon belül. Mi mindannyian tudjuk, hogy az uniós csatlakozás feltételeinél rendkívül fontos, hogy a magyar joganyaghoz képest mintegy két és fél-háromszoros joganyagot, a közösségi vívmányokat minden területen nemcsak át kell venni, hanem alkalmazni is kell. Mi mindannyian tudjuk, hogy ennek igen komoly szakmai és igen komoly egyéb feltételei is vannak. Gondoljunk bele, hogy a rendvédelmi szerveknél, a rendőrség, a határőrség területén, a polgári védelem területén, a nemzetbiztonsági területen, az igazságügyben, ügyészségi közszolgálat területén milyen fontos az alkalmazhatóság, hiszen az európai uniós jogharmonizáció következtében ránk zúduló különböző sztenderdeket, jogszabályokat alkalmazni kell, és hogy ezekhez egy köztisztviselői kar kialakítása lehetséges legyen.

Nagyon lényeges, hogy bevezetésre kerül a köztisztviselők teljesítményértékelése. A teljesítményértékelés alapjait is a kormány határozatában megteremtette. Igenis, mérni kell a köztisztviselők teljesítését, nemcsak az okmányirodákban, hanem a közszolgálat különböző területein is.

 

(11.40)

 

Ez az előterjesztés kiemelt figyelmet fordít a jövőben a rendszeres továbbképzésre, vezetőképzésre és az idegen nyelvi képzésre. Nagyon lényeges, hogy nagymértékben nő a jegyzői kar megbecsülése, és az önkormányzati szövetségekkel való egyeztetés során ez külön hangsúlyt kapott, amelyben a polgármesterek és a jegyzők megbecsülésének harmonizálására hívták fel a figyelmünket.

Lényegesnek tartom, hogy a javadalmazás, a biztonság növekedésével, az erkölcsi követelmények miatt bevezetésre kerülő vagyonnyilatkozati rendszerrel és a köztisztviselői etikai kódexszel is ez az előterjesztés foglalkozik. Szeretném megemlíteni azoknak, akik rendszeresen az általános vagyonnyilatkozattal kapcsolatban tesznek részletes, elmarasztaló értékeléseket, hozzászólásokat, hogy az országos igazságügyi tanács a bírák esetében is helyeselte azt, amit nagyon sok képviselőtársunk korábban kifogásolt. Az Alkotmánybíróság állásfoglalásainak ez az előterjesztés megfelel, és mindannyiunk érdeke, hogy jogszabályba beépített lehetőségekkel minél szűkebbre zárjuk a kiskaput.

A megújításra kerülő köztisztviselői előmenetel és az illetménytábla egységesebbé válik az önkormányzati és az állami illetményalapok, az illetmények és a juttatások tekintetében. Én ezt rendkívül lényegesnek tartom, hiszen így kiszámítható és értékelhető, minden önkormányzat és minden közszolgálati intézmény esetében kiszámítható bérrendszer alakul ki, és annak külön örülök - bár ez más területeket is érint -, hogy az illetékes kormányzati szerveknek és a SZEF-nek - a szakszervezetek egyik nagyon fontos területének - megállapodást sikerült kötni a bérfejlesztésekről és az illetményekről.

Módosul az érdekegyeztetés intézményrendszere. Nagyon lényegesnek tartom, hogy az önkormányzati és az államigazgatásban központilag megállapított illetményalap mértéke összhangba kerül, megszűnik a személyi illetmény, amely különböző személyes döntésekre adott eddig lehetőséget, továbbá a rendvédelmi állományt is érinti az életpálya-kiterjesztés és az illetményreform, a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség, a főtiszti kar létrehozása. Eddig erről kevés szó esett. E törvényi előterjesztés nagyon lényeges részének tartom, hogy a rendvédelmi állományra is kiterjesztettük azt, amit korábban az önkormányzati és az államigazgatási területen tartottunk természetesnek.

A közszolgálati életpálya tárgyában szeretnék néhány gondolatot részletesen is kiemelni, amelyek közül az életpálya különböző szakaszaira is ez a jogi szabályozás differenciált, dinamizált, kellőképpen elnyújtott életpálya-lehetőséget ad. Nemcsak a pályakezdést követő első tíz évben meredek az előmenetel, amelynek feltétele a három gyakorlati év után letehető szakvizsga, hanem lényeges, hogy a fiatal, képzett munkaerő közszolgálati pályára vonzását és pályán tartását a minőségi követelmények teljesítésével egyeztetve biztosítsa. Nagy és hatalmas verseny kezdődött nemcsak a magánszféra, nemcsak a piacgazdaság különböző területein, hanem szeretnénk elérni, hogy a közszolgálatban is az arra alkalmas és ezt a pályát választó fiatalok, nyelvet beszélő, képzett szakemberek minél nagyobb számban maradjanak és jöjjenek.

A pálya második szakaszában valamivel mérsékeltebb az előmenetel, és én ezt a harmadik szakasszal együtt tudnám értékelni, amikor ismét egy meredekebb előmeneteli lehetőséget jelent a törvény alkalmazása - a közszolgálati életút társadalmi megbecsülését jelenti. Jelezni szeretném, hogy az életpálya abszolút mértékben mintegy 65 százalékkal emeli a felsőfokú végzettségűek és 43 százalékkal a középfokú végzettséggel rendelkező köztisztviselők illetményét, négy évre elosztva és az inflációt meghaladó mértékben.

Számszerűsítve: a civil és rendészeti köztisztviselők illetményreformjára 2001 és 2004 között 110 millió forintot fogunk fordítani. Hangsúlyozni szeretném, hogy az életpályaprogram összesen 150 ezer civil és rendészeti köztisztviselőt, továbbá 10 500 igazságügyi és ügyészségi alkalmazottat érint, a 815 ezer, közszektorban alkalmazott munkavállaló közül.

Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon lényeges, hogy az önkormányzati szövetségekkel való együttműködésben valóban teremtsük meg az önkormányzati és a közszféra más területén dolgozók harmonikus teljesítményelismerését és egy életpálya kialakítását. Ehhez bizonyára több módosító javaslat is érkezik.

Lényegesnek tartom, hogy a jegyzői kar fokozott megbecsülésére minél nagyobb hangsúlyt fordítsunk, hiszen a jegyző nemcsak kistelepüléseken, hanem nagyobb városokban is a közszolgálat egy nagyon fontos szereplője, és az ő politikai stabilitásához, egzisztenciális stabilitásához jelentős érdekünk fűződik.

Befejezésül, tisztelt Ház, kérem, hogy módosító javaslatokkal tegyék lehetővé, hogy a köztisztviselők jogállásáról szóló (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) előterjesztés minél tartalmasabb és gazdagabb legyen, és támogassák a polgári kormány ezen célú elképzeléseit.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Láyer József úr, a Fidesz képviselője. Megadom a szót.

LÁYER JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Figyelve a vitát, aminek általában az a célja, hogy az ellenérdekelt felek meggyőzzék egymást, engem az ellenzéki képviselőtársaim által adott felszólalások sok mindenről meggyőztek.

Egyrészt Takács képviselő úr, Toller képviselő úr idézetei meggyőztek arról, hogy nagyon jól ismerik a korrupció elméletét és a lélektanát. Másrészt pedig mint két megyei jogú város polgármestere a saját hivatala és a saját okmányirodája példájából véve arról is meggyőztek, hogy jól ismerik a korrupció gyakorlatát is, tehát innentől kezdve számomra az értetlenség maradt: miért félnek az ellenzéki képviselők a vagyonnyilatkozatoktól, legalább úgy, mint ördög a tömjénfüsttől? (Dr. Toller László: Miről beszél?) Hiszen két eset lehetséges a logika szerint: a köztisztviselő becsületes, ebben az esetben miért probléma, ha évente egyszer kitölti a vagyonnyilatkozatot; a másik eset, hogy a köztisztviselő nem becsületes, akkor meg miért baj, ha lebukik egy vagyonnyilatkozatnál.

Ezért nem értem, vagy nem tudom... Tisztelt ellenzéki képviselőtársaimban még mindig él a régi jelszó, és ezt már preventíve alkalmazzák, hogy elvtárs, segítsd a lebukottakat?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Toller László úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Láyer Képviselő Úr! Azt hittem, ebben a mai vitában a hangulathoz nem illő elemek nem csatlakozhatnak.

Egyrészt nagyon határozottan szeretném kikérni Pécs város valamennyi köztisztviselője és tisztségviselője nevében azt, amit ön mondott. Ez egy buta, primitív állítás, ne haragudjon meg ezért, és súlyosan sérti a pécsieket.

A másik, amit Balsay képviselő úrnak szerettem volna címezni: jogrendszeri összefüggéseiben két problémáját látom ennek a törvénynek. Az egyik mindenképpen az, hogy előbb az önkormányzatokkal kapcsolatos szabályozást kellett volna Magyarországon teljessé tenni, illetve felülvizsgálni, és ebbe kell belehelyezni azt a köztisztviselői kart, a szerves fejlődésen átment köztisztviselői kart, amely tíz éven keresztül azért sokszor inkább hátrányos, mint előnyös helyzetű volt az önkormányzat egész rendszerében.

 

 

(11.50)

 

A másik jogrendszeri összefüggés mindenképpen az: régi vágyuk volt a közalkalmazottaknak az, hogy a köztisztviselői és a közalkalmazotti szabályozás közelítsen egymáshoz nemcsak bérben, hanem a normák tekintetében is. Ez a törvényjavaslat messze eltéríti a követelményrendszert a közalkalmazotti és a köztisztviselői kar között.

Akkor miért nem kell másnak, aki a közszféra által foglalkoztatott, vagyonnyilatkozatot tenni? Ez egy nagy kérdés, erre ma nincsen válasz. Világos, hogy nem akarunk egy újabb kihívásnak eleget tenni, a köztisztviselői kar meg majd vívja meg a maga harcát.

A harmadik ilyen dolog - és ez megint Láyer képviselő úrhoz kapcsolódik -, hogy itt nem arról van szó, hogy a korrupció ellen nem akar valaki küzdeni. Rosszul fogta föl, amit mondtunk, vagy rosszul mondtuk, ez is előfordulhat. Arról van szó, hogy ez a vagyonnyilatkozat, amennyiben csak a személyt érinti, akkor is több problémát vet föl, de amikor kiterjed a családra, akkor még többet. És erről szóltak az ellenzék képviselői, de azt hiszem, hogy a kormánypárti képviselők hozzászólásai is. Mindezt mondom úgy, hogy Pécsett sem volt semmiféle alapvető változás a '98-as fordulat után.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kontrát Károly államtitkár úr. Megadom a szót.

 

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ellenzéki oldalon Hack Péter, Bauer Tamás, illetőleg Csabai Lászlóné képviselők több alkalommal is jelezték, hogy úgymond számukra nem egyértelmű az, hogy a törvényjavaslat vonatkozásában a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség kire terjed ki.

Ezzel kapcsolatban szeretném tájékoztatni a képviselőket és a tisztelt Házat is, illetve szeretném elmondani, hogy a kormány kész a párbeszédre az ellenzékkel ebben a kérdésben, de úgy nagyon nehéz párbeszédet folytatni, hogy az ellenzéki képviselők kilövik a nyilaikat a törvényjavaslatra, megteszik a támadásaikat, majd a képviselőházból távoznak, és a kormány képviselőjének a véleményét nem hallgatják meg.

Az érdemre térve szeretném elmondani, hogy a törvényjavaslat 22/A. §-a egyértelműen és világosan meghatározza, hogy a közélet tisztaságának biztosítása és a korrupció megelőzése céljából a (7) és (8) bekezdésben meghatározott köztisztviselő, a vele közös háztartásában élő házas-, illetve élettársára és gyermekére vonatkozóan is külön-külön a 6. számú melléklet szerinti adattartalommal az e törvényben meghatározott eljárási szabályok szerint vagyonnyilatkozatot tesz.

A (7), illetőleg a (8) bekezdés egzakt módon felsorolja azokat a köztisztviselőket, akikre ez a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség a törvényjavaslat szerint kiterjed, ha ezt a parlament elfogadja. Én ezt most nem akarom elmondani, de a 22/A. § (7) bekezdése a)-tól h) pontig terjedően határozza meg, majd úgy rendelkezik, hogy az e)-h) pontokban meghatározott feltételek alapján a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel járó munkaköröket a szervezeti és működési szabályzat vagy ügyrend mellékletében kell feltüntetni. Tehát azt gondolom, hogy egzakt módon meg van ez határozva a törvényjavaslatban.

Szeretném a tisztelt Házat és a nyilvánosságot is tájékoztatni arról, hogy mintegy 45 ezer köztisztviselőre és mintegy 4 ezer rendvédelmi, a Hszt. hatálya alá tartozó személyre terjedne ez ki.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Lamperth Mónika asszony, az MSZP képviselő asszonya.

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én valóban nem örülök annak, és nem lenne szerencsés, kedves Láyer képviselő úr, ha itt személyeskedő irányba menne el ez a vita. Azt gondolom, hogy nem volt szerencsés, hogy ön a Szocialista Párt képviselőit személyeskedő módon próbálta ebben a vitában megszólítani. Nem erről szól ez történet.

Ez a köztisztviselői törvény valóban arról szól, hogy legyenek megfelelő szabályok a pályáról, legyenek megfelelő szabályok - és ezt önök kezdeményezték -, mondjuk, erkölcsi kérdésekben is. Én egyszerűen fölháborítónak tartom azt, hogy ön orcájának pirulása nélkül mond ilyeneket a szocialista képviselőknek, miközben ön volt az a fideszes országgyűlési képviselő, aki elment a hajdúsámsoni önkormányzat bizottságának ülésére, ezen a bizottsági ülésen ön azt említette, azt mondta a bizottságnak, hogy ha nem azt a céget választják ki az iskola építésére, akit ön megjelöl, akkor ön mint megyei közgyűlési elnök nem fog javasolni és nem is fog adni területfejlesztési támogatást. Azt gondolom, ez egy olyan felfogás, ami rendkívül messze áll attól az erkölcsi fölfogástól, amit a Szocialista Párt vall.

Tehát én azt gondolom, hogy ha ebben a vitában szóba kerülnek morális kérdések, és ön ezeket megemlíti, akkor szembesülnie kell azzal, hogy az a magatartás jogilag vagy erkölcsileg megítélve, amit ön ebben a tárgykörben elkövetett, konkrét, súlyosan megítélhető, és azt gondolom, hogy ilyen körülmények között nekem határozottan vissza kell utasítani, hogy ön itt szocialista képviselőket címkéz teljesen megalapozatlanul.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Weszelovszky Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Hadd mondjam azt önöknek, hogy néhány személyeskedő megszólalástól eltekintve én ennek az egész délelőtti vitának a tartalmát nagyon jónak tartom, mert olyan kérdésekről esett itt szó pro és kontra, amelyek, azt gondolom, alapvetően érdeklik ma a magyar társadalmat. Az egyik legfontosabb téma: a korrupció és a korrupció elleni hatékony fellépés.

Azt gondolom, hogy jó, hogy ebben kérdésben a vagyonnyilatkozatról is beszélünk. Egyetértek azokkal a képviselőkkel, akik erre azt mondják, hogy igen, ez egy eleme a korrupcióellenes fellépésnek, de nem a fő eszköze. Én azt gondolom, a kormány sem gondolja ezt a kérdést így, és örülök, hogy Kóródi Mária képviselőtársam szemléleti megközelítésből is fölvetette e gondolatokat a törvénytervezettel kapcsolatosan, amivel kapcsolatban hadd jegyezzem meg halkan, hogy én azt gondolom, hogy ez a bizonyos vagyonnyilatkozat kérdéskör nem csupán és kizárólag egy ilyen korrupcióellenes elem, az is, természetesen, hanem más oldalról egy bizalomerősítő elemrész, vagy nem tudom pontosan... Így mondom: egy bizalomerősítő, egyáltalán preventív intézkedés a köztisztviselői kar védelmében.

Ma ugyanis, azt gondolom, a köztisztviselői kart, amelynek a túlnyomó többsége tisztességesen és rendesen látja el a feladatát, esetenként megvádolják alaptalanul is korrupciós felvetésekkel. Én azt gondolom, hogy ez a bizonyos vagyonnyilatkozat az ő védelmükben is működhet. Nem mondom, hogy ez az egyedüli és kizárólagos lehetőség, de ilyen értelemben ilyen funkciót is betölt, és ez, azt gondolom, jó.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Íme, itt a példa: Weszelovszky képviselőtársam itt volt végig, hallgatta, hogy mint mondott Toller képviselő és én, és megértette, hogy mit mondunk. Aki csak akkor jön be, amikor már a vitának lassan vége van, nyilvánvaló, hogy az egész folyamatot nem érti. Én annak örülök, hogy szólt arról, hogy mi ismerjük a korrupció elméletét, de azt is elmondtuk, hogy a vagyonnyilatkozat önmagában nem elégséges a korrupció ellen. Ezt hadd ne ismételjem meg, mert akkor Láyer képviselőtársam nem volt itt, és nyilvánvaló, hogy ezt majd a jegyzőkönyvből elolvassa. Én nem is erről szólnék, mert egy almát megenni úgy, hogy az még nem sértett, csak úgy lehet, ha elérem a fán az almát. Ha nem érem el, akkor nem érdemes bajlódni ezzel.

Nagyon fontosnak tartom viszont azt, amit Balsay képviselőtársam mondott az életpályával kapcsolatban; az életpályával, a képviselők kiválasztásával kapcsolatban. Én ebből a szempontból igen lényegesnek tartom a vezető személyiségek megnevezését. Jó lenne, ha az egyik amerikai acéliparosnak a gondolatát venné figyelembe a kormány, aki a következőket mondja ezzel kapcsolatban. Ez az acéliparos a legnagyobb menedzserek közé tartozik, és azt mondja: "Itt nyugszik az a ember, aki képes volt irányítani önmagánál is jobbakat." Ha ilyen vezetőket választanak ki a köztisztviselői karban, akik önmaguknál is jobbakat tudnak irányítani, akkor a köztisztviselői munkával nem lesz gond.

Még egyszer, én másodlagosnak tartom Láyer képviselőtársam gondolatait, jobb az előrevivő vita, mint amit Weszelovszky képviselőtársam is bizonyított.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az utolsó kétperces hozzászólásra megadom a szót Pósán László úrnak, a Fidesz képviselőjének.

 

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Pár apróságot szeretnék csak megjegyezni. Toller úr megkérdezte, hogy mikor volt utoljára arra példa, hogy korrupt köztisztviselőt tartóztatnak le. Nos, én egyszerű újságolvasó ember lévén úgy emlékszem, hogy Budapest székesfővárosban történt ez meg, Demszky úr hivatalában, durván egy évvel ezelőtt. (Közbeszólások az SZDSZ soraiból.)

 

(12.00)

 

Tehát azt hiszem, innentől kezdve erre megvan a válasz.

Hack Péter úr megkérdezte, milyen jogkövetkezményei vannak annak, ha a köztisztviselő vagyonbevallást tesz. Kérem szépen, például az minden további nélkül lehetséges a köztisztviselő esetében - akár egy önkormányzatnál is -, hogy például elbocsátják akkor, ha összevetik, hogy iksz időtartamban mennyi volt a fizetése, és ehhez képest milyen a vagyoni helyzete. Ezek viszonylag jól és egyértelműen kontrollálhatók.

Azt gondolom, Takács Imre úr nem gondolta komolyan, hogy az etika ott kezdődik, hogy két fél racionális kompromisszummal hozza létre az etikát, mert akkor nagyon szomorú lennék, ha így kellene megközelíteni ezt a kérdést. Ha a rablócsapatban két rabló összeesküszik, hogy közösen rabolnak, akkor innentől kezdve ezt etikának kell kezelni? Úgyhogy én ezt furcsának tartom.

Megvallom őszintén, azt is nagyon furcsának tartom, amikor Csabainé képviselő asszony azt mondja, hogy a korrupciót a hiány teremti meg. Nézőpont kérdése, én nem vitatom - de hát akkor ezek szerint a Stadler úr megkeresése egy hiányból fakadt? (Dr. Wiener György: Hogy jön ez ide?) Vagy ha arra gondolunk, hogy az OK-TAT Kft.-vel valamikor hogy eltűnt, nem tudom én, mennyi pénz a minisztériumból, ez valami nagy hiányból fakad?

Azt hiszem, ez egy furcsa és nagyon érdekes megközelítés, nem hiszem, hogy helyes úton járunk, ha így haladunk. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát elnapolom; folytatására és lezárására szerdai ülésnapunkon kerül sor.

Most egyórás ebédszünet következik. Jó étvágyat kívánok mindenkinek!

 

 

(Szünet: 12.01-13.05

Elnök: dr. Áder János

Jegyzők: Mádai Péter és Németh Zsolt)

 




Felszólalások:   17-20   21-87   88-97      Ülésnap adatai