Készült: 2024.09.21.05:44:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Amint az ismeretes, az Alkotmánybíróság 131/2008. számú határozata értelmében az Országgyűlésnek 2008. december 31-éig kellett volna szabályoznia a helyi önkormányzatokról szóló törvényben a helyi önkormányzatok feletti törvényességi ellenőrzést gyakorló közigazgatási hivatalok jogállását. Az önkormányzati törvény kétharmados többséggel történő módosítása azonban - az ötpárti egyeztetések eredménytelensége miatt - az Alkotmánybíróság által megjelölt határidőig nem történt meg. Ezért 2008. január 1-jétől a kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervként létrehozta a regionális államigazgatási hivatalokat.

Az államigazgatási hivatalok hatáskörébe azonban nem tartozik bele a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzése, amit eddig a közigazgatási hivatalok láttak el, így jelenleg nincs olyan szerv, amely ellátná a törvényességi ellenőrzési feladatokat. Szeretném megkérdezni miniszter urat, hogy mit szándékozik tenni a tárca annak érdekében, hogy a törvényességi ellenőrzés mielőbb helyreálljon.

Az is lényeges kérdés, miniszter úr - és szeretném, ha kifejtené -, hogyan valósult meg az a cél, hogy az államigazgatási hivatalok a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésén kívüli, minden olyan államigazgatási feladatot ellássanak, amit az Alkotmánybíróság döntése nem érintett. Ez ugyanis nem önös érdek, hanem a lakosság széles körét érintő, fontos és nagyszámú, mintegy 80 ezer első- és másodfokú hatósági ügy intézése, mint amilyenek például az építéshatósági ügyek, a szociális és gyámügyek, vagy éppen a kisajátítási ügyek. Ezek ellátásának hiánya nemcsak az ügyfelek egyéni érdekét, hanem fontos közérdekű ügyeket is sértene, mint a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokkal kapcsolatos hatósági ügyintézés.

Az is fontos kérdés, hogy a törvényességi ellenőrzés hiányában a regionális államigazgatási hivatalok hogyan próbálják a helyi önkormányzatok munkáját segíteni. A már meghozott, törvénysértő döntések utólagos orvoslása szükséges, de hosszadalmas és nehéz feladat, ezért a megelőzésre kell a hangsúlyt fektetni, amit a döntés-előkészítés szakmai színvonalának növelésével lehet biztosítani. De hogyan és milyen hatásfokkal? Ezt szeretném öntől kérdezni, miniszter úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai