Készült: 2024.09.21.12:56:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 196. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási, tudományos bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási bizottság elmúlt heti ülésén a bizottság tagjai egyhangúlag támogatták az előterjesztést, többünk meglepetésére, éppen ezért kisebbségi vélemény a mi bizottságunkban nem lesz. Ráadásul ez a támogatás úgy alakult egyhangúra, hogy ezen a bizottsági ülésen szocialista képviselőtársaink is jelen voltak.

Ez azért fontos és lényeges momentum, mert ilyen rendszer, iskoláztatási támogatás családi pótlék helyett egyszer már volt Magyarországon, és ez a rendszer 2002-ig működött. Ám amikor a Medgyessy-kormány felállt, akkor első intézkedései között volt az a döntés, amellyel ezt a rendszert megszüntette. A folyosói beszélgetéseken egyébként szocialista képviselőtársaink már évekkel ezelőtt beismerték, hogy ez rossz döntés volt, és ők is látják, hogy ez nem előreviszi a dolgokat, ugyanakkor mindaddig, amíg az SZDSZ bent volt a parlamentben, ennek a döntésnek a visszavonására nem merték rászánni magukat. Úgy tűnik, most eljött a pillanat, és amikor megszületett ez a fideszes előterjesztés, akkor mindenki a döntés mellé állt.

(18.20)

Ez nem is meglepő, hiszen mindenki láthatja, és egyre nyilvánvalóbbá lesz, hogy nem segítünk azoknak a gyerekeknek, nem segítünk azoknak a családoknak, akiknek fizetjük a családi pótlékát, fizetünk a gyerekek után, ám a gyermek nem jár iskolába, nem végzi el az általános iskolát, analfabéta marad, nyilvánvalóan a munkaerőpiacon nem tud elhelyezkedni.

Ha feltesszük a kérdést, hogy mi lesz ezekkel a gyerekekkel, amikor 20 éves korukban, 18 éves korukban befejeződik a családi pótlék finanszírozása számukra, illetve a családjuk számára, miből fognak megélni, akkor tulajdonképpen két választ tudunk adni: vagy segélyből, vagy pedig törvényellenes utakból. Nyilvánvalóan ez nem megoldás, ez egy látszatsegítség a gyermekeknek, éppen ezért örvendtünk, hogy ezt a törvénymódosítást képviselőtársaink előterjesztették.

Felvetődött az LMP-s Osztolykán Ágnes részéről, hogy önmagában ez a lépés nem elegendő, ebben is teljes egyetértés volt a bizottságban. Ez egy kemény, határozott lépés, de nyilvánvalóan az oktatáspolitikának, a szociálpolitikának más utat is kell találni.

A bizottság, az oktatási bizottság tagjai egyhangúan üdvözölték azt a lehetőséget is, hogy bizonyos sajátos nevelési igényű gyerekek esetében 23 éves korig kitolódik az a határ, ami után a családi pótlék a család számára finanszírozható. Ebben is teljes egyetértés volt. Ez a bizottság egyhangú szavazattal elfogadott álláspontja, úgyhogy reméljük, hogy a parlamentben is ebben a döntésben teljes konszenzus lesz.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai