Készült: 2024.05.05.00:54:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 161. felszólalás
Felszólaló Horváth István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Itt az idő, hogy talpra állítsuk a magyar vidéket, a magyar mezőgazdaságot, a magyar élelmiszer-gazdaságot. Az elmúlt nyolc évben magára hagyták a magyar vidéket, a magyar falvakat, a magyar mezőgazdasági termelőket, a magyar mezőgazdasági termékek feldolgozóit. Ma az egész országra jellemző az alacsony foglalkoztatási szint. Vidéken a munkanélküliségi ráta eléri a 15-18 százalékot, de vannak olyan falvak, ahol szinte mindenki munkanélküli. A nemzeti együttműködés kormánya vissza fogja adni a hitet a mezőgazdaságból élők számára.

Jelenleg a magyar mezőgazdaság nem versenyképes az Európai Unión belül, hiszen a kormány nem biztosította részére az uniós támogatások kiegészítését szolgáló 30 százalékos hazai hozzájárulást. Így az ágazat támogatottsági mértéke legalább 20-30 százalékban elmarad a többi uniós országhoz képest. Például 2009-re a területalapú támogatási szint visszaesett a 2005. évi szintre, amely az uniós támogatás 60 százalékát jelentette.

Problémát jelentett az agrárpolitikában, hogy jelentős mértékben torzult az elmúlt nyolc évben az ágazatok közötti arány, amely a szakmailag elvárható 50:50 százalékos növénytermesztési és állattenyésztési arányt 70:30 százalékra változtatta a növénytermesztés irányában. Ennek köszönhetően jelentősen csökkent az ágazatban a foglalkoztatottság, sorra szűntek meg, mentek tönkre az állattartó telepek, nőtt a munkanélküliség. A helyzetet súlyosbította, hogy a feldolgozóipar is gyakorlatilag felszámolódott. De a növénytermesztésen belül is nagymértékű torzulás tapasztalható, hiszen a gabonafélék és az egyéb növények közti optimális 55:45 százalékos arány felbomlott. Jelenleg a gabonafélék aránya megközelíti a 80 százalékot, ami komoly növény-egészségügyi problémákon túl a kereskedelem terén hozta kiszolgáltatott helyzetbe a növénytermesztési ágazatot.

Az élelmiszeriparra jellemező adat, hogy az elmúlt időszakban a termelés több mint 20 százalékkal, a foglalkoztatottak száma és a belföldi értékesítés egyaránt 25-25 százalékkal csökkent. Az ágazat évek óta veszteséges. Jelenleg az ország olyan helyzetbe jutott, hogy élelmiszer-ellátás szempontjából már nem önellátó. A magyar mezőgazdaság és a magyar élelmiszer-feldolgozás az egyik legfontosabb nemzetgazdasági szempont kell hogy legyen, hiszen az ország önellátását és a vidéki ember jövőképét, foglalkoztatását csakis ezen ágazaton keresztül lehet megoldani.

A nemzeti együttműködés programjában kiemelt terület a mezőgazdaság, amely a jelenleg kialakult szerkezetnél egy összetettebb, sok kis- és közepes méretű birtokra épülő, változatos természetszerkezetű ágazatot helyez előtérbe, amely megélhetést biztosító munkahelyeket teremt. Előtérbe helyezi és hatékonyabbá teszi az élelmiszer-biztonság és élelmiszer-egészségügy intézményrendszerét. Meg kell, meg fogjuk állítani a rosszabb minőségű külföldi termékek beáramlását. Meg kell állítani az Európai Unión kívüli államok olcsó termékeinek beáramlását piacainkra. Magyar paprikát, magyar fokhagymát, magyar tejterméket, magyar hústerméket, magyar bort, magyar élelmiszertermékeket boltjaink polcaira! (Taps a Fidesz, a KDNP és a Jobbik soraiból.) A magyar termékek biztosítanak magyar munkahelyeket. Elfogadhatatlan, hogy például az UHT-tejek 68 százaléka importból származik, vagy több százezer hektoliter bor áramlik be az országba külföldről forgalmi és jövedéki adó megfizetése nélkül, feketén, és közben a termelőtől 36 forintért sem veszik meg a szőlőt kilónként. Egy olyan gazdasági szerkezetet támogatunk, ahol az önkéntes beszerzési, termelési, feldolgozási, illetve értékesítési társulások létrejöttét az állam támogatja, a helyi termék feldolgozásának és értékesítésének lehetőségét segíti, amelynek célja a lakosság helyi ellátása.

A mezőgazdaság területén segíteni kell a vállalkozókat abban is, hogy az értékesítési láncokba bekapcsolódhassanak, valamint a feldolgozóipar is rájuk épülhessen. Az államnak azonban a mainál jóval aktívabban kell fellépni a tisztességes kereskedelem érdekében a bevásárlóközpontokkal szemben, amelyek sok esetben visszaélnek erőfölényükkel, és diktátumot gyakorolva lépnek fel a hazai beszállítókkal szemben.

A jelenleginél hatékonyabb agrármarketingre és összehangoltabb piacpolitikára van szükség. Vissza kell szereznünk az elvesztett belső és külső piacainkat. Nemzeti együttműködést kell megteremteni az agrárágazatban.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP, szórványos taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai