Készült: 2024.09.20.21:08:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.),  33-39. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:   31-33   33-39   39-47      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre elnöki jogkörömben terjesztettem elő ajánlásomat. A benyújtott önálló indítványokról és a hatáskörrel rendelkező bizottságok kijelöléséről a honlapon tájékozódhatnak.

Tisztelt Ház! Most elnöki jogkörben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e napirendi ajánlásomat. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Ház! Most, 12 óra 22 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Szabó Vilmos, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a külügyminiszterhez: "A magyar EU-elnökség mérlege" címmel. Képviselő úré a szó, parancsoljon!

SZABÓ VILMOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Véget ért a magyar EU-elnökség időszaka. Ha néhány szóban akarnánk értékelni az elmúlt évet, azt mondhatnánk, az egyik szemünk sír, a másik nevet. A magyar EU-elnökség a kitűzött célok elérésében komoly szakmai sikereket ért el. Elismerés és köszönet jár a rendkívül felkészült szakmai csapat áldozatos munkájáért, akiknek egyébként a Fidesz-kormány által elkövetett hibákat is kompenzálni kellett. Fontos eredmény a Duna-stratégia elfogadása, az európai romastratégia megszületése, az energetikai integrációban történt előrelépés és Horvátország csatlakozásának döntő mértékű előmozdítása is.

Ez azonban csak az érem egyik oldala. A féléves elnökségünket sajnos kezdetétől a végig az Orbán-kormány negatív politikai lépései, ügyei árnyékolták be és tették kudarcossá. Orbán Viktor politikájának köszönhetően romlott az ország nemzetközi tekintélye. Magyarországra a külföld - amelyet, szeretném leszögezni, továbbra sem a Jókai utcából irányítanak, bármennyire szeretnék ezt önök a választókkal elhitetni - mint az európai alapértékekkel szembemenő, alapvető emberi jogokat korlátozó, demokratikus deficitet felhalmozó országra tekintett és tekint. A Fidesz-kormány elérte, hogy újra rossz érzés legyen magyarnak lenni külföldön. Orbán Viktor az első magyar politikus, aki éppen az elnökség idején képes volt az Európai Uniót az Osztrák Császársághoz és a Szovjetunióhoz hasonlítani. De Orbán Viktor büszkélkedhet azzal a kétes dicsőséggel is, hogy az elnökségi félévben az Európai Parlament két ízben is elmarasztaló állásfoglalást fogadott el a kormányával szemben, a médiatörvény és az új alaptörvény miatt.

A magyar elnökség alatt sorozatosan figyelmeztettük a kormányt, hogy a demokráciát korlátozó és szétzúzó intézkedéseik ártanak nemzetközi érdekeinknek, nemzeti érdekeinknek, és meglesz a hatásuk Magyarország nemzetközi megítélésében. Nem hallgattak ránk. Figyelmeztettük önöket, hogy nem kellene mindenkiben, aki ellentétes véleményt és kritikát fogalmaz meg, ellenséget látni, és megint csak nem hallgattak ránk. Európában megkérdőjeleződött a hit Magyarország kormányának demokratikus értékrendje iránt.

Kérdezem tisztelt miniszter urat: szolgálja-e a kormány európai alapértékekkel szembemenő, antidemokratikus belpolitikája a nemzeti érdekeinket és az erős Európa iránti elkötelezettséget? Nyugat vagy Kelet felé szeretné Orbán Viktor miniszterelnök kormányozni Magyarországot? Meddig folytatja a Fidesz különutas, mindenhol ellenséget látó politikáját? Nem veszik észre, hogy ezzel tökéletesen lerombolják Magyarország tekintélyét?

rom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Martonyi János miniszter úr következik válaszadásra.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném önt megnyugtatni, szeretném önt biztosítani arról, hogy mi nem látunk, nem is keresünk sehol sem ellenséget. Nem keresünk ellenséget külföldön, és nem keresünk ellenséget belföldön sem. Tisztelt Képviselő Úr! Önt sem tekintjük ellenségnek. Önt politikai ellenfélnek tekintjük, aki jó néhány kérdésben velünk ellentétes álláspontot fogalmaz meg, és ez, azt hiszem, éppen az ön által említett demokráciában pontosan így van rendjén.

A külföldi baloldali politikusokkal vitatkozunk, őszintén, tárgyilagosan, és azt hiszem, sikerrel. De hogy ellentétes álláspontot képviselünk jó néhány kérdésben, azt az is bizonyítja, hogy ön a jelenlegi kormány belpolitikáját antidemokratikusnak ítéli meg. Ez nem új dolog, 20 éve tapasztaljuk azt, hogy bizonyos baloldali politikai erők mindig veszélyben látják a demokráciát, mindig akkor, amikor nem ők kormányoznak. Amikor ők kormányoznak, akkor természetesen a demokráciát minden ellenkező jellegű esemény ellenére veszély nem fenyegeti, akkor a demokrácia tökéletes, és az emberi jogok maradéktalanul érvényesülnek. Ezt a kérdést biztosan nem így látjuk, képviselő úr, és azt hiszem, hogy ez a vita még folytatódni fog jó ideig itt Magyarországon.

Amit azonban igazán sajnálok, az az, hogy önnek az elnökségről is ez jut eszébe, holott van itt - vagy lenne, vagy lett volna - egy nagyon nagy lehetőség. Összezárhatott volna ez az ország. Büszkék lehettünk volna - vagy még mindig büszkék lehetnénk - arra, hogy magyarok vagyunk.

Nem szégyellni kellene azt, hogy magyarok vagyunk, hanem jó érzés kellene hogy legyen az, hogy magyarok vagyunk, hiszen ez az ország évek, évtizedek óta vágyik a sikerre, legyen a sportsiker vagy bármi más, de szeretne egyszer sikeres lenni. Na, ez most sikerült. Ez most sikerült, minden külföldi visszajelzésben - legyen az államfői, kormányfői, külügyminiszteri, miniszteri, szakértői, bizottsági, tanácsi tisztviselők szintjén -, hasonló levelek, megnyilvánulások százait kapjuk, nagyon sokan mondják azt, hogy úgy látják, évtizedek óta ez az egyik legjobb és legsikeresebb elnökség. Persze könnyű azt mondani, hogy ez egy szakmai munka, csak hát nem egészen értem, hogy hogyan lehet a szakmai meg a politikai tevékenységet egymástól ekként elválasztani. Ezért azt kérem mindenkitől, érezze át ezt a sikert, ne vakítsák el őt a politikai előítéletei, véleményei, esetleg ambíciói.

Ami pedig a harmadik kérdését illeti, hogy vajon Nyugat vagy Kelet felé akarunk-e menni, hát ez nehéz kérdés, ezt nehezen tudom megválaszolni, tudniillik a Nyugat részei vagyunk. Az Európai Unió tagállama vagyunk, a NATO tagállama vagyunk, és ugyanazt tesszük, amit egyébként az Európai Unió és annak tagállamai, hogy tudniillik a lehető legbarátibb partneri kapcsolatokat akarjuk kiépíteni - legfőképpen persze gazdasági területen - a nagy ázsiai tényezőkkel. Ezt csinálja mindenki. A Kínai Népköztársaság jelenleg az Európai Unió stratégiai partnere, hát ugyanezt tesszük mi is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(A jegyzői székben dr. Lenhardt Balázst
Hegedűs Lorántné váltja fel.)

ELNÖK: Megkérdezem, képviselő úr elfogadja-e a választ.

SZABÓ VILMOS (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Meg kell mondjam önnek, nem rajtunk múlott, hogy nem tudtunk összezárni, és nem lehetett ezt a szakmai sikert az egész félév sikerévé és Magyarország sikerévé konvertálni. Mindent megtettünk, sokszor elmondtuk itt a parlamentben is, a munkacsoportban is és a nyilvánosság előtt is, hogy ne tegyék, hogy az európai uniós elnökségünk során azokat a közvéleményt, Magyarországot nagyon megosztó és az európai alapértékekkel szembemenő törvényeket meghozzák. Önök erre nem hallgattak, ezért tehát nem lehet kettéválasztani - önnek teljesen igaza van -, és mivel nem lehet kettéválasztani, még folytathattam volna, hiszen a kokizásról még nem is beszéltem, amelyet nem a miniszterelnök úr osztott, hanem mi, illetve ő kapta, és rajta keresztül az egész ország. Vagy a monitoringbizottság látogatását a múlt héten, amely a demokráciadeficitet vizsgálta.

Nem tudom elfogadni a válaszát, miniszter úr. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(12.30)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a Házat, elfogadja-e.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 195 igen szavazattal, 33 nem ellenében, 36 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Lenhardt Balázs, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "Mikor tesznek érdemi lépéseket is a privatizációs rablás felülvizsgálatára?" címmel. A képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   31-33   33-39   39-47      Ülésnap adatai