Készült: 2024.09.19.15:54:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (1999.03.24.), 140. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja nevében: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Országgyűlésnek most, nagyon rövid idővel a NATO-csatlakozás után egy nehéz kérdéssel kell foglalkoznia, egy nehéz kérdésben kell döntést hoznia. Rögtön hozzáteszem, egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy a döntést valójában 1998 októberében már meghoztuk, most a döntés kiegészítéséről, nem lényegtelen kiegészítéséről van szó, tisztelt képviselőtársaim.

Ami nem vitatható, elhangzott már a Házban is a mai napon: az akció, amelynek támogatására kértek már korábban minket, és amelynek támogatásáról szó van most is, erkölcsileg és politikailag egyaránt helyeselhető. Helyeselhető azért, mert emberek százainak, ezreinek az életéről, emberek tízezreinek, sőt százezreinek a létbiztonságáról van szó, és ennek a létbiztonságnak, az életük biztosításának a garantálásában kérik a részvételünket, és kérték akkor is, amikor a kérdésben októberben döntést hoztunk.

Természetesen tudjuk, hogy világ számos pontján van ilyen vagy hasonló jellegű konfliktus, amelyek szintén megoldatlanok, és amelyekre nagyon nehéz választ adnia a világnak, nekünk azonban most ezzel a helyzettel kell szembenéznünk, és arra a kérdésre kell választ adnunk, hogy megengedhető-e a XX. század végi Európában, lehet mondani, hogy Európa szívében, hogy emberek tízezrei, százezrei ilyen veszélyeknek legyenek kitéve. A válaszunk, amelyet erre a fajta kérdésre mindig is adtunk, az volt, hogy nem engedhető meg, és ezt a válaszunkat tükrözte az 1998 októberében meghozott döntésünk is.

A Szabad Demokraták Szövetsége parlamenti frakciója alaposan megvitatta a kérdést, frakciónk többsége az Országgyűlés elé terjesztett határozati javaslatot támogatja, azt meg fogja szavazni. Vannak olyanok a frakciónkban, akik elsősorban lelkiismereti okokból - e tekintetben kellő indoklás mellett - a határozati javaslatot nem fogják támogatni.

A dilemma, tisztelt képviselőtársaim, amire választ kell adni, valódi kérdés, hiszen mérlegelni kell a mostani döntésünkből fakadó, esetleg rövid távon jelentkező kockázatokat, illetve figyelembe kell venni mindazt a rövid és hosszú távú biztonságot, amelyet a NATO-csatlakozás nyújt Magyarország számára. Hadd hívjam fel azonban a figyelmet arra, hogy korábbi döntésünkkel ezeket a kockázatokat már mérlegeltük és vállaltuk, ami a rövid távú kockázatokat illeti, ugyanakkor azonban hosszú távú biztonságunkról döntöttünk, nemcsak az Országgyűlés, hanem népszavazással a népszavazáson részt vevők döntő többsége.

 

(18.10)

 

Éppen ezért, tisztelt képviselőtársaim, én azt gondolom, a helyes az, ha figyelembe vesszük, hogy döntésünknek - és ezt figyelembe is vettük annak idején - természetesen vannak kockázatai, mindent elkövetünk ezen kockázatok mérséklésére. Ez természetesen igaz Magyarországra is, és igaz a határon túl élő vajdasági magyarokra is. Ugyanakkor azonban nem feledkezhetünk meg a kérdés elbírálásakor arról sem, hogy csatlakozásunkkal hatályba lépett az a bizonyos 5. cikkely, ami valóban garantálja Magyarország hosszú távú biztonságát is, és ahogy itt a hivatkozásokban már elhangzott, ennek az ügynek a kapcsán is biztosítja a garanciákat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi arra kérjük a kormányt, hogy egyrészt tegyen hatékony lépéseket annak érdekében - megértve a jelen helyzet adta problémákat -, hogy a jövőben megfelelő, korrekt, időben történő és teljes körű tájékoztatást kapjanak a képviselők annak érdekében, hogy felkészült, felelős döntéseket hozzanak; tegyen meg mindent annak érdekében - és biztosak vagyunk benne, hogy megteszi -, hogy ezeket a bizonyos rövid távú kockázatokat a minimumra szorítsa; és az előbbi felszólalás alapján arra kérem a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy minden olyan ember számára, aki menekül, mert az élete, a biztonsága veszélyeztetve van, biztosítsuk azt a védelmet, ami ilyenkor elengedhetetlen kötelezettségünk, és amelyet egyébként mi, magyarok is megkaptunk akkor, amikor 1956-ban ugyanerre kényszerültünk.

A többségünk tehát támogatja a javaslatot, és megértjük természetesen azok álláspontját is, akik lelkiismereti okokból a javaslatot támogatni nem tudják.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok, az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai