Készült: 2024.09.19.07:10:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2016.05.17.), 8. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisz­té­ri­u­mi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ismételten tisztázni kell a kormány szerepét, a Magyar Nemzeti Bank és a magyar kormány szerepét, amelyet törvé­nyek szabályoznak. Ezen törvények ‑ az Alaptörvény, a Magyar Nemzeti Bankról szóló tör­vény ‑ ki­mond­ják, hogy a Magyar Nemzeti Bank független szerve­zet, mindenféle kormányok utasításától, elvárásaitól függetlenül működik, döntéseit a kormány nem befolyásolhatja, döntéseit úgy kell meghozni, hogy az a magyar gazdaság, a Magyar Nemzeti Bank alap­fela­datait szolgálja. Úgy gondolom, hogy jelen eset­ben is tisztázzuk ezt, hiszen napirend előtti felszó­lalásról van szó, amire a kormány nevében kell hogy válaszoljak. Tehát itt tisztázni kell alapvetően újra és újra a kormány és a Magyar Nemzeti Bank szerepét.

A másik: tisztázni kell a Magyar Nemzeti Bank szerepét (Dr. Schiffer András: Ezt fogjuk mi is tisztázni.), a Magyar Nemzeti Bank alapfeladatát, amely alapvetően az árstabilitás biztosítása és a mone­táris politika végrehajtása. Azt gondolom, hogy a Magyar Nemzeti Bank ezeknek a céloknak, ezeknek a célkitűzéseknek és ezeknek a feladatoknak is alap­vetően eleget tud tenni. Az elmúlt évek bizonyították azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank milyen szerepet vállalt annak érdekében, hogy ma arról beszélünk, hogy a magyar gazdaság talpra állt, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az Európai Unió élvonalába tartozik. (Dr. Schiffer András: Ezt láttuk a leg­fris­sebb adatokból.)

Azt is tisztáznunk kell, hogy a Magyar Nemzeti Ban­kot kik és hogyan ellenőrizhetik. A Magyar Nem­zeti Bank az Országgyűlésnek tartozik beszámo­lás­sal. Ezt a törvény értelmében meg is teszi a Gaz­da­sági bizottság felé évente kettő alkalommal a Magyar Nemzeti Bank elnöke, illetve beszámolót készít az Országgyűlés számára, amit az Országgyűlés megtár­gyal és elfogad. A Magyar Nemzeti Bank gazdálko­dását nem az alapfeladatai tekintetében az Állami Számvevőszék ellenőrzi.

(11.20)

Tisztázni kell továbbá a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak a szerepét, és hogy ki végezheti azok törvényességi és gazdálkodási ellenőrzését. A Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványok a Magyar Nemzeti Bank nem alapfeladatai közé tartozó feladatainak az ellátását szolgálják, törvények határozzák meg ennek alapítását, illetve működését. A törvényességi felügyeletet az ügyészség látja el, a gazdálkodás tekintetében pedig az Állami Számvevőszéknek van feladata. Ha egy alapítvány törvénytelenséget követ el, azt sem a kormány, sem az Országgyűlés, sem pedig a Magyar Szocialista Párt nem mondhatja ki, hanem csak a magyar hatóságok, akiket törvény jogosít fel arra, hogy ellenőrizzék az alapítványokat.

Ami pedig képviselő úrnak egy közsze­replő ‑ Lentner Csabát talán nevezhetjük így ‑ mé­dia­nyilatkozatához kapcsolódó kijelentéseit illeti, azt gondolom, először talán el kellene olvasni az adott személy szó szerinti nyilatkozatát, hogy mondott-e olyanokat, amiket ön most a szájába adott. Én elolvastam, és ki tudom jelenteni, hogy az adott személy nem mondott ilyet, hanem az adott média, amelyet ön idézett, adta az illető szájába, valamint az ön szájába is ezeket a kijelentéseket. Tehát mielőtt a parlamentben elmondunk valamit és megvádolunk személyeket, előbb pontosan el kellene olvasni az illető nyilatkozatát, valamint tisztázni és értelmezni kellene.

Amit pedig a Magyar Nemzeti Bank botrányáról beszél ön: nos, az önök kormányzása idején, az önök által megválasztott Magyar Nemzeti Bank elnökének, Simor Andrásnak a botránya össze nem hasonlítható a jelenlegi, önök által kavart politikai viharral, hiszen Simor András mint a Magyar Nemzeti Bank elnöke olyan példát mutatott, hogy a pénzét külföldön off­shore cégekben tartotta, éveken át veszteségessé tette a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodását, és csődbe vitte az egész országot. Simor András ide jutott el, Magyarország meg oda, hogy fizetésképtelenné vált. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai