Készült: 2024.09.26.07:50:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2007.10.08.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:20


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az utolsó kérdését sajnos nem tudom teljes mértékben teljesíteni, lévén, hogy semmiképpen nem tekinthetem névtelennek az ön által elmondottakat, ebből következően nyilvánvalóan névvel mondta azt, amit mondott, ezért semmiképpen nem névtelen feljelentés az, amit mondott.

De azért visszatérve az eredeti kérdésfelvetéshez, örülök annak, hogy egy ponton legalább teljes egyetértés van közöttünk; nevezetesen abban a pontban, amit ön úgy fogalmazott meg az interpellációjában, hogy pártállástól függetlenül valamennyien úgy gondoljuk, hogy a feketegazdaság visszaszorítása a gazdaság elemi érdeke. Azt hiszem, ha ebből a pontból kiindulunk, akkor helyes következtetéseket is tudunk levonni.

A helyes következtetések levonásához szeretném elmondani, hogy az ön által nehezményezett "vannak bejelentések, és történnek bejelentések" kérdéskör az elrendelt vagyonvizsgálatok elenyésző kisebbségében fordul elő, összességében az elrendelt vagyonvizsgálatok esetében az ön által elmondott információs bázis, valamint az egyéb hatósági jelzések kevesebb mint 10 százalékot tesznek ki az elindított vizsgálatokban. Éppen ezért ez nem jellemző forma, noha tagadhatatlan, hogy sok esetben egy-egy ilyen bejelentés meglehetősen precíz, pontos képet fest arról a folyamatról, amelyet majd később az ellenőröknek vizsgálniuk kell, főleg, ha ezek bennfentes információk alapján leírt bejelentések. Ilyenek is vannak szép számmal, és ezek a vizsgálatok általában eredményt is hoznak. De nem ez a jellemző - még egyszer mondom -, csak ha már szóba hozta, akkor erről ennyit érdemes talán szólni.

Jellemző viszont az, hogy a bevallásokat veszik alapul a vizsgálatot előkészítők, amikor a kockázatelemzés módszereihez nyúlnak. Jellemző az, hogy mind a társasági, mind a személyi jövedelemadó-bevallásokat veszik alapul, jellemző az, hogy az egyébként nyilvános ingatlan-nyilvántartást, a cégnyilvántartást, a különböző járműnyilvántartásokat veszik alapul, amikor vizsgálatot folytatnak. Ezek mind-mind olyan nyilvántartások, amelyek mindenki számára hozzáférhetők, és mindenki számára információkat biztosítanak, és ezzel segítik a kiválasztást. Természetesen, ahogyan utaltam már rá, az úgynevezett társszervi kezdeményezések is jellemzően előfordulnak, a vám- és pénzügyőrség, a rendőrség jelzései is elő szoktak fordulni, és értelemszerűen a kollégák vizsgálják azt is, hogy milyen a nagy értékű ingatlanforgalomban szerepet játszók aránya és súlya ebben az egész kérdéskörben.

Ahogyan arról már korábban szóltunk, értelemszerűen meg szokták nézni a társas vállalkozások eredményes vagy kevésbé eredményes működését, és mint ahogyan valamennyien tudjuk, különös figyelmet szoktak fektetni arra, hogy ha nagy értékű tagi kölcsön vagy tőkebetét van feltüntetve egyéni vállalkozásoknál, akkor azt is érdemes megnézni, hogy a forrása miből származik.

Amit tehát elmondtam, ezek azok az információk, ezek azok a nyilvánosan, illetve az adóhatóság számára az egyéb bevallásokból hozzáférhető információk ahhoz, hogy az eljárást le tudják folytatni, el tudják indítani.

(15.20)

A képviselő úr által nehezményezett arányokkal kapcsolatban azt kell mondanom, hogy az eddigi 8900 vizsgálatból 6300 zárult megállapítással, és összességében 34 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg az eljáró hatóságok. Ebből következően nem gondolom, hogy nagyon rossz lenne az a bizonyos találati arány, ami szóba került.

Azzal kapcsolatban, amit ön hiányolt, hogy a közbeszerzésekben döntéssel rendelkezőket is vizsgáljuk meg, azt tudom mondani, ha az Országgyűlés felállít egy olyan szabályrendszert, amely alapján törvényben rögzítésre kerül, hogy nyilvánossá kell tenni mindazok személyét, akik önkormányzati bizottságban, közbeszerzési bizottságban vagy más módon a döntésekben szerepet játszanak, akkor azt gondolom, semmi akadálya nincs, hogy ezen személyek vizsgálatára is sor kerülhessen. Azt kezdeményezem, ha a képviselő úrnak van ilyen gondolata, akkor megfelelő törvényi rendelkezések elfogadására tegyen javaslatot, és semmi akadálya nincs annak, hogy kibővüljön az a kör, amely - még egyszer mondom - törvényi felhatalmazás alapján, nyilvános információs bázison bevonható személyi kört jelent.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai