Készült: 2024.09.21.23:42:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2007.05.30.), 140. felszólalás
Felszólaló Dr. Pető Iván (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PETŐ IVÁN, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A kulturális bizottságban az az érdekes helyzet alakult ki, ami olykor előfordul a parlamentben más ügyekben is, hogy ugyanazokból a tényekből és nagyjából ugyanazon érzékelésből ellenzék és kormánypárt más és más következtetést vont le. Nagyjából egybehangzott a bizottság véleménye a törvényjavaslat, a törvénymódosítás megítélésében, a kritikai elemek is nagyjából egybehangzóak voltak, ugyanakkor a kormánypárti képviselők általános vitára alkalmasnak tartották a törvényjavaslatot, míg az ellenzékiek nem.

Egészen röviden összefoglalva a kritikai elemeket, amelyeket a kormánypárti képviselők is osztottak, azt tudom elmondani, hogy amit itt az államtitkár úr a törvényjavaslat lényegeként elmondott, abban volt a legkevesebb vita, azt az ellenzék és a kormánypárt is alapjában véve hasznosnak tartotta.

Két olyan elem állt a kritika kereszttüzében, amelyekről itt az államtitkár úr nem ejtett szót, nem is ennek a törvényjavaslatnak a problémája az egyik, nevezetesen az, ahogy az államtitkár úr is említette, hogy 2006. január 1-jétől a Belügyminisztériumhoz került az iratkezelés egészének felügyelete. Amikor a Belügyminisztérium az új kormány megalakulásával megszűnt, akkor az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz került ez a feladat.

Márpedig ez a döntés, sok egyéb ügykörelrendezésbe beleilleszkedve, akkor nem keltett különösebb feltűnést, úgy emlékszem, hogy senki nem észrevételezte, de semmiképpen nem logikus, és a feladat ellátása semmiképpen nincs jó helyen. Ez nem pusztán formai kérdés, hanem érdemi-tartalmi kérdés. Frakciónk nevében felszólalva talán majd érdemes bővebben elmondani, hogy miért. Tehát ennek a törvényjavaslatnak a benyújtása, úgy érzem, mindenesetre exponálta az ellenzék és a kormánypártok számára is, hogy itt az ügykörök elrendezésében komoly probléma van, aminek esetleg következményei is lehetnek.

A másik elem, amit ellenzék és kormánypárt egyaránt kifogásolt, hogy ennek az államtitkár úr által is részletesen ismertetett törvényjavaslatnak a részeként a Központi Statisztikai Hivatal levéltárát az Országos Levéltárba kívánják olvasztani.

(15.10)

A törvényjavaslatnak ez az eleme semmiféle érdemi és szerves kapcsolatban nincs a törvényjavaslat egészével. A bizottsági ülésen ezt a lépést a kormánypárti és az ellenzéki képviselők egyaránt kifogásolták.

Mindehhez hozzá kell tennem, ami a bizottsági ülésen nem hangzott el, ellenben a bizottsági ülésen elhangzottak következménye, hogy úgy tűnik, a kormányzattal azóta folytatott tárgyalások során - és ebben a bizottsági ülésen megfogalmazottak is talán szerepet játszottak - egyrészt a Statisztikai Hivatal levéltárának átadása körüli problémák megoldódtak vagy megoldódnak, mindenesetre az Országos Levéltár a korábbi állapottal szemben most már befogadja ezt az iratanyagot, és tudja, hogyan fogja megoldani - legalábbis ismereteink szerint -, másrészt a kormány belátta, hogy a közokiratok kezelése, felügyelete valóban nincs jó helyen az Önkormányzati Minisztériumnál, és egy valamikori későbbi időpontban ezt a feladatkört máshova kívánja áttenni, ami számomra, számunkra elfogadható megoldás.

A törvényjavaslatot továbbra is támogatjuk, azzal a korábbiaktól eltérő állásponttal, hogy úgy tűnik, módosító indítványra azokban az ügyekben, amelyekről itt említést tettem, nincs szükség, legalábbis mi nem kívánunk benyújtani.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai