Készült: 2024.04.26.11:31:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2009.03.24.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Több módosító indítvány tesz kísérletet arra, hogy a törvény céljait igyekezzék pontosítani, több módosító indítvány törekszik arra, hogy megtalálja a helyes arányt a tulajdoni viszonyok figyelembevételével is a gazdálkodás céljainál. Egyetlen dolog van, ami miatt szót kértem, és ami alapvetően hiányzik a törvényből, minden módosító indítvány ellenére, és ez a szociális szempont; az a szociális szempont, amelynek a figyelmen kívül hagyása és a célok közötti alapvető felsorolása nélkül az erdőgazdálkodás gazdálkodás lesz. Óhatatlanul minden természetvédő küzdelme ellenére nem mást fog szolgálni minden törvényi szabályozás ellenére, mint a minél nagyobb haszon elérését a gazdálkodás során. Ez az egyik legnagyobb veszély.

Azzal teljesen egyetértek, amit államtitkár úr elmondott, nevezetesen, hogy az elaprózódott és rendkívül nehezen összefogható kistulajdonoknak valamiféle rendszerben kell működniük - ez megkerülhetetlenül így van -, a garanciák biztosítása mellett. Ha ezek a garanciák adottak, akkor erre valóban szükség van. Annál is inkább mondom ezt, tisztelt Ház, mert az elmúlt évek azt igazolták, hogy azokon a területeken, ahol ma még van erdő - és ahol reményeink szerint az erdő meg is marad vagy éppen gyarapszik -, ott alapvetően szociális célokat is ki kell hogy tudjon szolgálni. De ha nem törvényi szabályozás útján kerülnek meghatározásra, akkor ezek eshetőlegesek. Olyan mértékben eshetőlegesek, hogy egy-egy területen nem más történik, mint az, hogy egy-egy jól gazdálkodó, ugyanakkor valamelyes szociális érzékenységgel is rendelkező erdésztársadalom tud valamilyen segítséget adni, de nem erre van szükség, hanem intézményes megoldásra. De ez a törvényből kimarad, amely meggyőződésem szerint tulajdoni viszonyoktól függetlenül magát az erdő fenntartását kell - s ezt ki kell mondani - terhelje, teljesen függetlenül attól, hogy magántulajdonos vagy állami tulajdonos vagyok, ezeket a célokat ugyanis másként nem lehet elérni.

Szeretném nagy nyomatékkal mondani, itt nem egyszerűen arról van szó, hogy milyen hozadéka van egy erdőnek, vagy hogy milyen összetételű az erdő - bár ezek is rendkívül fontos dolgok -, hanem azok a kérdések merülnek fel, s ezek hiányoznak alapvetően a törvényből, hogy az erdő hogyan tudja szolgálni azt a területet, ahol létezik, az ott élő embereket, mindenekelőtt azokat, akiknek nincs is más lehetőségük, mint hogy szabályozott körülmények között használják az erdőből adódó lehetőségeket. Ha ezt nem törvénnyel szabályozzuk, akkor megállíthatatlan az a folyamat, amely az erdő pusztításához vezet, mert akinek nincs törvényi szabályozott joga és lehetősége ahhoz, hogy hozzájusson a legelemibb szükségletéhez, az nyilvánvalóan más utat és módot fog választani, még akkor is, ha a társadalom ezt elítéli. Számomra ebből az következik, hogy a törvénynek ezt a fontos célt nem lehet kihagynia, ennek a törvényben meg kell jelennie.

A másik fontos dolog - amiben többekkel egyet is kell értenem, még akkor is, ha ebben kicsit talán másként gondolom a megoldást -, hogy megkerülhetetlen a Natura 2000 felülvizsgálata; kár ezt húzni-halasztani. Megkerülhetetlen a Natura 2000-nek az a fajta felülvizsgálata, amely az értelmes célok érdekében fogadtatja el a társadalommal a Natura 2000-et. Különben lehet mindenféle vonalakat meghúzni, be lehet vonni különböző területeket erre a célra, de a társadalom nem fogja elfogadni. S ahol nincs elfogadás, ott küzdelem van ellene. Ahol pedig küzdelem van ellene, ott a célok nem fognak érvényesülni. Ebben kell egy nagyon határozott lépést tenni.

Meg kell találni a helyes arányokat, és ha megtaláljuk a helyes arányokat, s azok előre kitűzött célokat szolgálnak, akkor világosan és egyértelműen társadalmi elfogadottságot is fognak eredményezni. Én ma elsősorban ennek a hiányát látom, amit mindenképpen felül kellene valamennyiünknek bírálni, és át kellene gondolnunk. S még egyszer hangsúlyozom, ezeknek az érvényesülését a tulajdoni viszonyoktól függetlenül garantálni és biztosítani kellene.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai