Készült: 2024.04.26.08:50:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (1999.03.22.), 74. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság elnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A végén kezdem: az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Gyógyszerész Kamara véleményének meghallgatása után egyhangúlag általános vitára ajánlotta az egészségügyet, illetőleg a gyógyszerellátást érintő egyes törvények módosításáról előterjesztett javaslatot.

Az egyöntetűség természetesen nem jelent százszázalékos egyetértést minden részkérdésben. Szükség lesz kisebb-nagyobb módosításokra, a szavazás eredménye azonban a bizottságnak azt a meggyőződését fejezte ki, hogy az erős - s hangsúlyozom: a politikától közvetlenül nem függő - kamarák a magyar egészségügyben stabilizáló erőt jelenthetnek.

A beterjesztett törvénycsomag tulajdonképpen négy jogszabály módosítását tartalmazza: az 1994-ben alkotott két szakmai köztestületről szóló törvényét, az ugyancsak ötéves, a gyógyszertárak létesítését szabályozó törvényét és a tavaly született gyógyszertörvényét. A bizottsági vitában fölmerült, hogy kicsit aggályos, miért kellett ezeket összefűzni; főleg az utóbbi tekintetében, hiszen a gyógyszertörvény megváltoztatása csak részben van a másik három törvény módosításával összefüggésben, jórészt nincs. Ez a gyógyszerpiac szereplőinek lobbyzását tükrözi, jórészt az európai uniós szabályoknál is szigorúbb követelmények enyhítését, illetve egyes uniós szabályok bevezetésének halasztását kezdeményezi. Ezek összességükben elfogadhatók még akkor is, ha az egyes érdekcsoportok véleménye megoszlik ezekben a kérdésekben.

Megnyugtató volt, hogy a Magyar Orvosi Kamara, illetőleg a Magyar Gyógyszerész Kamara összességében támogatja az előterjesztést, bár a bizottsági ülésen is nehezményezte a Magyar Gyógyszerész Kamara a gyógyszertár meghatározásának olyan irányú módosítását, amely megítélésük szerint a gyógyszerészeket kiskereskedőknek, s nem egészségügyi szolgáltatóknak láttatja. Ezt a véleményt a bizottsági tagok is osztották.

A Magyar Orvosi Kamara a szakmai alkalmasság kérdésében szeretne több jogosítványt kapni. Főleg egyes vezető orvosok, de leginkább a háziorvosok alkalmazásánál és szerződéseinél szorgalmaz a véleményezési jog helyett egyetértési jogkört. Erről vita bontakozott ki azzal összefüggésben, hogy fennállnak-e a jórészt önkormányzati kinevezési jogok korlátozásának alkotmányos előfeltételei.

A bizottsági vita tanulsága ebben a tekintetben az volt, hogy nem függetleníthetjük magunkat az egészségügy hatályos jogszabályi környezetétől, továbbá az, hogy a háziorvosi praxis működtetését szabályozó szakmai, törvényi feltételek átfogó átalakítását nem ezzel a törvénnyel kell elkezdeni.

Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A fentiek alapján a bizottság - ahogy a bevezetőben említettem - az előterjesztést általános vitára alkalmasnak minősítette. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai