Készült: 2024.09.21.21:16:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (1999.03.22.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Zilahi József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZILAHI JÓZSEF (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt tíz hónapban kicsiny országunk északkeleti régiója több ízben szerepelt a médiákban. A híranyagok szenzációját, valamennyit természeti erő okozta, katasztrofális helyzet képezte: tavaly június-júliusban a csapadékhiány okozta aszály miatt aggódtunk, novemberben jött az évszázad árvize, februárban megbénult az élet a hatalmas havazás miatt; napjainkban, amerre nézünk, víz borítja a földeket, egyes településeken a lakások falait nyaldossa. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei embernek, aki hozzá van szokva ahhoz, hogy napi megélhetéséért, a létfenntartásáért évszázadokon át jobban meg kellett küzdenie, mint a fejlettebb régiókban élőknek, ez már kimerítette erejét, tartalékait. Emberfeletti erővel küzdöttünk a novemberi árvíznél. Azt, hogy nem lett a víz martaléka több ezer család otthona, a jól felkészült vízügyi szakszolgálatnak köszönhetjük, amely éjt nappallá téve irányította a gátakon a települések apraját-nagyját - így kerülhettük el azt, ami nem sikerült Európa más országaiban.

Az árvíz miatt a kukoricagórék, a padlások, a pincék üresen maradtak, mert a terménybetakarítást a víz végezte el helyettünk. A nagy mennyiségű hó elolvadása után a megye 600 ezer hektáros területének több mint felét víz borítja, vagy olyannyira át van nedvesedve, hogy az őszi vetés tönkrement, a tavaszi vetés pedig nem végezhető el. A megye lakosságának létfenntartó jövedelmét a mezőgazdasági tevékenység adja, de nem takaríthatott be, nem tud vetni, az élet újrakezdéséhez nincsenek meg az alapvető feltételek.

A településeket igazgató önkormányzatok a károk elhárítására hatalmas összegeket fordítottak, több helyen felélték az intézményfenntartásra, a szociális alapra szánt pénzüket. A kárelhárításban segítségükre siető honvédségi nehézjárművek, a víz, a hó, a fagy tönkretették az egyébként is rossz állapotú úthálózatot. A kormány és a tárcák által eddig nyújtott költségtérítés a védekezésre fordított pénzeszközök 10 százalékát fedezi. A szociálisan érzékeny önkormányzatok alapvető ellátási feladataikat nem képesek teljesíteni, különösen ebben a helyzetben, amikor a település lakossága is fokozottan számít a segítségükre létük, megélhetésük biztosításában, a gyerekek, az időskorúak gondozásában.

A többszörösen hátrányos helyzetű, elmaradottságát felszámolni még ma sem tudó térséget sújtó természeti csapások okozta károk felszámolása nem történhet meg a kormány és az ország odafigyelése és segítsége nélkül. Az 1996-ban meghozott 2345. számú kormányhatározat elindított egy olyan programot, amelynek célja a hátrányos helyzetű megyék fejlesztését elősegítő intézkedések megtétele volt, a program ebben az évben befejeződik. A kormányprogram pozitív hatásaként a gazdaság szerkezetátalakítása elkezdődött, új munkahelyeket teremtettünk, az infrastruktúra fejlesztésével javultak a kedvezőtlen életfeltételek - de itt nem lehet vége! A megmozdult gazdaságnak még nincs annyi ereje, hogy képes legyen önmagát továbbfejleszteni. Az infrastrukturális beruházások fejlesztése az évtizedeken át felhalmozott hátrányt nem volt képes megszüntetni. Az újra tulajdonába került ősi föld még nem tudta megteremteni álmai virágzó gazdaságát, álmait, vágyait a természet keresztülhúzta, reménytelen helyzete újrakezdődik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem azért kértem szót, hogy könyöradományt kérjek. Az Országgyűlés és a kormány figyelmét szeretném felhívni arra, hogy ez a többszörösen hátrányos térség és a sorozatos természeti csapások okozta súlyos helyzet különleges kezelést igényel. Kezdeményezni szeretném, hogy egy parlamenti vagy kormánybizottság vizsgálja meg a térség gazdasági-társadalmi helyzetét, elemezze azt, hogyan lehet az itt élőknek is emberhez méltó körülményeket teremteni. Szeretnék visszahivatkozni az általam is támogatott "polgári Magyarországért" kormányprogramra, amely deklarálja, hogy a kormány vállalja, hogy esélyt ad a lemaradó térségeknek arra, hogy javítani tudjanak jelenlegi helyzetükön. A tennivaló ideje pedig halaszthatatlan, Magyarország pillanatai drágák, az északkeleti régiónak még drágábbak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi, hogy letelt az időkeret.) Ha nem történik meg időben a térség válságkezelésének vizsgálata, behozhatatlan hátrányunk keletkezik.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai