Készült: 2024.09.19.05:17:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 251. felszólalás
Felszólaló Ékes József (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:22


Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm a szót, elnök úr. A Nemzeti Fórum nevében szeretném jelezni, hogy mindenképpen támogatni fogjuk ezt a megoldást. Wekler Ferenc még bizonyára emlékszik arra az időszakra, amikor önkormányzati bizottsági üléseken óriási harc folyt e kérdéskör körül. Én csak egyetlenegy tapasztalatot szeretnék elmondani, és arra kérem a kormányt, ha ez azon a helyen megvalósul, akkor egy szubrégiós fejlesztési forrást biztosítson annak a szűk régiónak, szűk térségnek a védelme érdekében. Elsődlegesen Bátaapáti és a körülötte lévő települések közműfejlesztéséhez kellene hozzájárulni. Annak idején a vitákban voltak ellenzők, de magam is azt vallom, hogy azokat, akik akkor a viták hevében ellenezték, semmi szín alatt nem szabad kizárni. Számos példa van országosan is arra - például a Balaton-felvidéken, ahol a regionális hulladékgazdálkodás kialakítása van folyamatban -, hogy azokat a kistelepüléseket próbálják megfenyíteni, amelyek hellyel-közzel a saját környezetvédelmi érdekük szempontjából fel merték emelni a szavukat. Ezt teljesen helytelennek tartom.

Arra kérem Wekler Ferencet és főleg a kormányt, hogy ha ez elfogadásra kerül, akkor a szubrégió és a közműfejlesztés legyen az elsődleges, hisz hosszú távon az ott élő állampolgárok helyzetén ez javít elsősorban, és nem a társulás esetleges - mit tudom én, hányadrangú - célkitűzései fognak megvalósulni. Lehet, hogy az ott élő állampolgárok kevésbé részesülnek az általuk felvállalt hosszú távú kötelezettségekből, amelyekkel mint egyfajta veszélyforrással akár száz-kétszáz-háromszáz évig is állandó jelleggel együtt kell tudniuk élni.

A másik dolog, amire szeretném kérni a kormányt és államtitkár urat: 2004-ben az Európai Parlament költségvetési bizottsága úgy döntött - s ha jól tudom, ez be is került a költségvetésbe -, hogy az Európai Unió tagországaiban lévő atomerőművek bezárásával és a hulladék elhelyezésével kapcsolatosan az Európai Unió 2 milliárd eurót különít el. Ha kellő indokkal és kellőképpen tudjuk ezt a helyzetet az Európai Unió irányába bemutatni, akkor nem zárható ki, hogy van egy olyan lojalitás, hogy a magyarországi hulladék elhelyezésének a kérdését valamilyen mértékben uniós forrásból is lehessen támogattatni, és így a kormányzati költségvetés mentesülne a költségek egy bizonyos szegmensétől. Talán ebben is érdemes lenne egy kört futni.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai