Készült: 2024.09.19.14:23:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2011.03.24.), 124. felszólalás
Felszólaló V. Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

V. NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! "Én pedig honunk minden lakosát, ha nem is gazdagnak, magas helyen állónak, de szabadnak látni óhajtanám!" - mondta a reformkor nagy államférfija, Széchenyi István. Olyan gondolat ez, amelyet folyamatosan szem előtt kell tartanunk, miközben hazánk új alaptörvényét tárgyaljuk. Mindenkinek joga van a szabadsághoz, ezt tehát mindenképpen szükséges lefektetnünk alkotmányunkban. Szükséges, de ha érvényesíteni is akarjuk, nem elégséges. Az alkotmányozás során azt is végig kell gondolnunk, milyen feltételek biztosítanak valódi szabadságot Magyarország állampolgárai számára.

Végig kell gondolnunk, ki a szabad ember. Vidéken élőként és vidékfejlesztésért felelős államtitkárként úgy gondolom, nem tekinthető szabadnak az, akit korlátoznak lehetőségeiben. Nem szabad az, aki nem juthat megfelelő szintű orvosi ellátáshoz településén, aki gyermekét nem járathatja helyi óvodába, iskolába.

(15.50)

Ehhez hasonlóan az sem szabad ember, aki elérhető közelségben nem talál állást, aki nem kaphat bármikor segítséget a helyi hivataloktól. Nem szabad az, aki korlátozottan fér hozzá a postai szolgáltatásokhoz, akinek korlátozottak a közlekedési lehetőségei. Nem él szabadon az az ember sem, akinek nem adatik meg az alkalom a tartalmas közösségi együttlétre akár a települése templomában, akár művelődési házában.

Ezért úgy gondolom, ha szeretnénk Széchenyihez hasonlóan minden magyar állampolgárt szabadnak tudni, akkor törvényben kell rögzítenünk, és biztosítanunk kell azokat a feltételeket, amelyek a szabad, emberhez méltó élet zálogai. Le kell fektetnünk, hogy mindenkinek joga van a testi és lelki egészségének megőrzéséhez. Ehhez biztosítanunk kell az épített és természeti környezet védelmét, valamint az orvosi ellátást. Le kell fektetnünk, hogy mindenkinek joga van hozzáférni a közszolgáltatásokhoz, és ennek érdekében fenn kell tartanunk, ha kell, újra kell nyitnunk a kistelepülések vasúti vonalait, postáit, hivatalait, templomait, iskoláit.

Arany János azt mondta: ha semmid sincs, van szép szabadságod. Én azt gondolom, a szabadság akkor szép igazán és akkor valódi, ha megad minden lehetőséget és körülményt a tartalmas, emberhez méltó élethez. Fontosnak tartom, hogy az új magyar alaptörvény biztosítsa ezeket a feltételeket minden magyar állampolgár számára az ország minden szegletében. Ha egy virágzó, fejlődő Magyarországot akarunk látni, akkor mindenekelőtt biztosítanunk kell az ország teljes belakottságát. Ezt csak akkor érhetjük el, ha a vidéki életnek is visszaadjuk a becsületét, ha javítjuk a vidéken élők életminőségét. Ha fenntartjuk és megőrizzük azokat az intézményeket, amelyek a vidéki gazdaság és társadalom számára nélkülözhetetlenek, és ha őrizzük és védjük azokat az intézményeket is, amelyek lehetőséget nyújtanak a közösségi együttlétre, és ezáltal segítenek a helyi kultúra, hagyományok és az értékek átmentésében, végső soron a közösségek megtartásában.

A sokszínű helyi hagyományokat csak akkor tarthatjuk életben, ha megőrizzük és fejlesztjük a vidéki térségek versenyképességét, népességmegtartó erejét, fenntarthatóságát és vidéken az életminőséget. Ez olyan fontos feladatunk, amelyről nemzeti alaptörvényünknek is szót kell tartalmaznia, szót kell róla ejtenünk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai