Készült: 2024.09.23.07:39:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (1999.06.22.),  142-150. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   134-142   142-150   150-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Vojnik Mária, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek: "Kik a gyógyszertámogatás vesztesei?" címmel. A miniszter úr távollétében az államtitkár asszony válaszol, ha a képviselő asszony elfogadja. (Dr. Vojnik Mária: Igen.) Megadom a szót.

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Előrelátható volt, hogy 1999-ben a gyógyszerek támogatására szánt 123 milliárd forint nem lesz elég. A gyógyszerkasszát azonban bezárták, és kulcsát a pénzügyminiszter úr zsebébe tették.

A valóság azonban hamar rácáfolt az önök elvárásaira. Az elő negyedévi adatok ismeretében a kormánynak lépnie kellett. Áprilisban tehát engedélyezték a túllépést, a büntetés azonban nem maradt el.

Zároltak először is az Egészségügyi Minisztérium költségvetéséből pár milliárdot, köztük elvettek a védőnői szolgálattól 100 milliót, az igen szerény drogprevenciós programtól 15 milliót, a sürgősségi betegellátástól és -mentéstől 400 milliót, a daganatos betegek sugárterápiás feltételei javításától 200 milliót, az aneszteziológiai minimumfeltételek teljesítéséből 100 milliót. A társadalombiztosítás költségvetéséből zároltak újabb 5 milliárdot, e zárolás is kizárólagosan a gyógyító-megelőző ellátásokat érintette. A gyógyszerár-tárgyalások ilyen előzményekkel már csak arról szólhattak, hogyan lehetne lefaragni a hiányt a támogatások kurtítása révén.

A tárgyalások a végére értek. Eredménye az a megelőlegezett megtakarítás, amelyhez a betegek 5,5-6 milliárd forinttal többet fognak fizetni megszokott gyógyszereikért. Önök azt mondják, hogy az áremelkedés a tűrhető mértéken belül marad. Ezt majd minősítik azok a fekélybetegek és magasvérnyomásosok, akiknél a támogatás csökkenése a tartósan szedendő gyógyszereiket érinti. Ők fizetnek először a patikában. De a betegek és most már az egészségügy minden szereplője fizet a gyógyításra szánt összegek zárolásával, és ők fizetnek még egyszer, amikor a gyógyítás feltételeinek javítását célzó összegek is áldozatul esnek.

Kérdésem tehát, államtitkár asszony, kik a gyógyszertámogatások vesztesei, de kérdezhetem úgy is, hányszor vesztesei az önök megátalkodottságának a betegek és a gyógyítók. Köszönöm a választ. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Ismételten kérem, hogy a kérdésre szánt időket tartsák be a képviselők és a válaszadók is. Válaszadásra megadom a szót Pusztai Erzsébet államtitkár asszonynak.

DR. PUSZTAI ERZSÉBET, egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy két perc áll rendelkezésemre, a képviselő asszony kérdésére szeretnék válaszolni.

A júniusi gyógyszertámogatásra vonatkozó intézkedések hatása a gyógyszereket fogyasztó betegek részére a legkevésbé hátrányos, mert a leggyakrabban előforduló kórképek kezelésére szolgáló gyógyszerek között az eddigiek kiegészítéseként mintegy 400 olyan új készítmény szerepel, melyek döntő része úgynevezett generikus gyógyszer. A generikus gyógyszerek ára pedig legkevesebb 20-25 százalékkal alacsonyabb. Ebből következően a beteg alacsonyabb térítési díjat fizet a gyógyszertárban, tehát olcsóbban jut a számára nélkülözhetetlen gyógyszerhez. Ezzel egy időben az úgynevezett fix összegű támogatás kiterjesztésével a térítési díj szinten tartása vagy csökkentése következik be. A biztosítót szintén nem sorolhatjuk a vesztesek közé, mivel a májusban lefolytatott sikeres ártárgyalások hatására a támogatásban részesített gyógyszerek második féléves kiadásai várhatóan a március 1-jei 3 százalékos gyógyszeráremelés előtti szintre esnek vissza. Ugyancsak mérsékli a biztosítói és betegoldal kiadásait a nagykereskedelmi árrés 2 százalékpontos csökkentése, melynek fogyasztóiár-mérséklő hatása van.

Arra a kérdésre, hogy a támogatási rendszer átalakításának kik a vesztesei, csupán egyetlen válasz adható. Minden olyan gyártó, forgalmazó magát joggal vesztesnek tekintheti, amelyek drága és bizonyított terápiás előnnyel nem rendelkező gyógyszerek bevonását szorgalmazták a támogatotti körbe, azonban törekvésük sikertelenül járt. A csökkenő piaci részesedés, illetve a meg nem nyert piac fölötti veszteségérzet az ő oldalukon nyilvánvaló.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak.

DR. VOJNIK MÁRIA (MSZP): Államtitkár asszony, köszönöm mindazt az információt, amelyet ön elmondott. Az alapkérdések azonban változatlanok. A Fidesz a választási program meghirdetett 40 pontjának 22. pontjában azt ígérte: "A gyermekek és az idősek számára biztosítjuk az olcsóbb gyógyszerhez jutást." Nem teljesítették. Önök félmilliárdot ígértek a kábítószer elleni küzdelemre, nem tartották az ígéretüket.

 

(13.40)

Önök még két hónappal ezelőtt is azt ígérték, hogy nem engedik meg a lakossági gyógyszerterhek növekedését. Nem tudták megtartani ezt az ígéretüket sem. Önök azt szeretnék sugallni, hogy a gyógyszerárak mérsékelt emelkedése azonos arányú a térítéssel, de ez nem igaz! A térítés az ár és a támogatás különbsége, a támogatás viszont csökken! Ezek az érdemi kérdések, és amíg erre nincs válasz, addig a többi csak fecsegés.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Az államtitkár asszonyt illeti a szó.

DR. PUSZTAI ERZSÉBET egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön nagyon jól tudja, hogy akkor, amikor a tervek készültek a kormányzati ciklusra, akkor senki nem ígérte meg nekünk, hogy a szomszédunkban háború lesz! (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Jaj! Erzsike!) Azt is nagyon jól tudja, hogy amikor ezek a tervek készültek, senki nem jelezte előre, hogy eközben árvíz ellen is küzdeni kell. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.)

Nagyon jól tudja, hogy számtalan nehézséggel kell szembenézni az országnak akkor, amikor egy költségvetést megtervez. Hozzá kell tennem, az ország költségvetését - beleértve az egészségbiztosítás költségvetését is - törvénybe foglaltan az Országgyűlés fogadja el. Nyilvánvaló, hogy az Országgyűlés mérlegelte azt, hogy a gyógyszer-támogatási rendszerre az összes kereten belül mennyi jut. Hozzá kell tennem, ilyen nehéz körülmények között sikerült végre elérni azt, hogy a gyógyszerár-emelkedés mind márciusban, mind júliusban messze az infláció alatt marad. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezt az előző tíz évben emlékezetem szerint senkinek nem sikerült elérnie! (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Ez nem így van! - Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Csatári József, a Független Kisgazdapárt képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: "Lesz-e újra gabonabomba?" címmel. Megadom a szót.




Felszólalások:   134-142   142-150   150-158      Ülésnap adatai