Készült: 2024.04.26.04:37:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2000.11.09.), 287. felszólalás
Felszólaló Dr. Bartha László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:25


Felszólalások:  Előző  287  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, csak azt reagáltam, hogy rendes hozzászólásra kértem a lehetőséget. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg nekem, hogy egy kicsit más vizekre evezzek! Valószínűleg nem lesz szokatlan tőlem, ha az egészségügy fejezeteihez fogok néhány szót szólni.

A mai napon már többször elhangzott az a valóságot tükröző kijelentés, hogy az egészségügyhöz több pénz kellene. Azt gondolom, hogy ebben a Házban nincs olyan ember, aki ezt ne helyeselné és ne mondaná azt, hogy ez igaz, az egészségügyhöz több forrás szükségeltetik, azonban azt gondolom, azt sem vitatja senki, hogy egy ilyen nagy szolgáltató rendszer fejlesztéséhez mindenféleképpen szükséges egy gazdasági alap, az, amit a magyar társadalom, a magyar termelő szféra meg tud adni.

Azt gondolom, azt sem vitatja senki - erről az elmúlt hetekben szinte példa nélküli egyező vitát folytattunk -, hogy az egészségügy maga is egyfajta, habár áttétellel, egy termelő ágazat, hiszen egy olyan humán erőforrást, olyan egészséges munkaerőt tud biztosítani, amely lehetőséget ad arra, hogy a termelő ágazat még hatékonyabban tudjon működni.

Ahhoz azonban, hogy az egészségügyünk valóban így tudjon működni, egyfajta forrásátcsoportosításra volna szükség, és a kormány azzal, hogy a két évre 140 milliárd pluszforrást biztosít az egészségügy számára, ezt a munkát el is kezdte. Azonban az is tény, és a következő hetek törvénykezése remélhetőleg erre alapot is fog szolgáltatni, hogy a források bevonásának lehetősége talán nemcsak magától a Háztól, nemcsak magától a kormánytól várható, hanem elképzelhető, illetve indokolt lehet mindenféleképpen az is, hogy esetleg lehetőséget teremtsünk a jogi és gazdasági környezet megváltoztatásával arra, hogy az egészségügyben dolgozók, az egészségügy területén dolgozó szakmai befektetők esetleg reális esélyt lássanak arra, hogy beléphessenek, hogy segíthessenek ennek a rendszernek.

Azt gondolom, ennek a Háznak az egyik legfontosabb ténykedése lehet a költségvetés mellett az, ha a következő hetekben akár a szakorvosok szellemi szabad jogállásáról szóló törvényét majd megvitatja és azt megfelelő módon elfogadja, illetve az intézményrendszer egységes jogi környezetét a mai kor követelményének megfelelően megalkotja. Ez - azt gondolom - már egy óriási lehetőség, óriási segítség lesz, a költségvetésen túl is az egészségügy átalakításához.

Az, hogy pénz kell, és hogy a kormány jól gazdálkodott-e a pénzzel, illetve jól kíván-e gazdálkodni a pénzzel, arra elhangzottak bizonyos vádak, hogy szeretnénk átcsoportosítani, illetve lehetőséget biztosítani a kormánynak, hogy a kasszán belül különböző lehetőségeket teremtsen magának, és hogy nem látszik az, hogy milyen jövőbeni tervek vannak, illetve az elmúlt időszakban mik segítették a hatékonyabb működést.

 

 

(16.10)

 

Erre néhány cáfolatot hadd mondjak el önöknek. A tb-alapok stabilizációjára több fontos lépés történt, és ezek a 2001-2002. évben is folytatódnak. Csak emlékeztetőül néhányat fölolvasnék önöknek:

Egy új gyógyszerár-támogatási rendszer alakult ki, ezen belül a fix áras és generikus program beindítása. Általában a költséghatékonyság került - nyugodtan mondhatjuk - az egész tb költségvetésének előterébe.

A hatóanyag-alapú támogatás és a bizonyítottan nem hatásos készítmények adott indikációban történő nem támogatása.

A pozitív gyógyszerár-támogatási lista újragondolása. Az ilyen hatékonyságnövelő intézkedések a kiadásokat csökkentő, a betegek egészségügyét nem veszélyeztető kérdések közé tartoznak. Egyébként az orvosok érdekeltségének megteremtése a racionálisabb gyógyszerfelírásban is ezt szolgálta.

A nagy értékű kórházi gyógyszerek kiemelése a hbcs pontrendszerből, és a központi beszerzés. Ezt szeretnénk elérni a következő időszakban, nemcsak a gyógyszereknél, hanem a gyógyászati segédeszközöknél is hasonló módon lehetne eljárni.

A szakmai protokollok alapján a financiális protokollok kiépítése. Általában elmondható az, hogy hosszú távú hatékonyságot szeretne a kormány elérni ezekben a pénzfelhasználásokban.

Engedjék meg, hogy néhány szót szóljak néhány módosító javaslatról, amelyeket az elhangzottak tükrében, illetve a pontosítás kedvéért nyújtottunk be képviselőtársaimmal; az egyiket éppen a takarékosság jegyében a közgyógyellátási rendszeren belül. Mindenki által ismert az, hogy a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló törvény pontatlanságai, illetve kiskapui miatt lehetőség nyílik néha arra, hogy visszaéléseket kövessenek el a különböző gyógyszereknél, gyógyászati segédeszközöknél, illetve ezek javításánál. Ezért módosító javaslatot nyújtottunk be, amely a tavalyi évben, illetve az idei évben kialakult több száz millió forintos hiányt szeretné pótolni.

A területi kiegyenlítődés miatt tettük azt a módosító javaslatot, amely a költségvetésben a debreceni tudományegyetemnek egy pozitrontomográf fejlesztését szolgálná. Itt - nem sértve a debreceni érdekeket, de ismerve azt az európai arányt, mely szerint egy ilyen készülék 2 millió fős populációra indokolt - egy olyan módosító javaslatot nyújtottunk be, amelynek értelmében más egyetemi városoknak is lehetőségük nyílna ilyen eszköz beszerzésére és későbbi üzemeltetésére. Ezt egyébként érintett orvosi szakkollégiumok '97-ben már támogatták, és '99-ben is megtették ezt a fajta állásfoglalást.

Egy inkább technikai jellegű módosításról is szeretnék beszámolni, mely gyakorlatilag azt a lehetőséget biztosítja, hogy a családtámogatási ellátásokat ebben az évben még december 31. előtt ki tudjuk fizetni az arra rászorultaknak. Azt gondolom, mindenféleképpen fontos, hogy ebben az időszakban ez a nem túl nagy, de mégis a családok számára segítő forrás eljusson a pénztárcájukba. Ezt a módosítást egyébként az Áht. módosítása tette szükségessé.

Befejezésül engedjék meg, hogy azzal zárjam szavaimat: azt gondolom, a polgári kormány a lehetőségeihez mérten megtette azt, amit az egészségügyben e forrásokból meg lehet tenni. Jelen pillanatban a gazdaság teherbíró képessége sajnos nem több, de talán adjuk meg a lehetőséget másoknak is a jogi és gazdasági környezet átalakításával, hogy ha tudnak, próbáljanak meg segítséget nyújtani a rendszernek.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  287  Következő    Ülésnap adatai