Készült: 2024.04.26.06:13:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2014.11.21.), 70. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:37


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2015. évi költségvetés tárgyalását megelőzően fogadtuk el az adótörvényeket, ellenzéki oldalról erős kritikával. De kérdezem: mi az alapja annak, hogy fenntartsuk a nagy alrendszereket, ha nem az adóbevételek? A 2010 óta elindított adópolitikánk véleményem szerint meghozta az eredményét, lehetőség szerint mindenkit igyekeztünk bevonni az igazságos közteherviselésbe.

Tisztelt Ház! Az előttünk lévő költségvetés a makrogazdasági adatokat figyelembe véve 2015-ben is folytatja azt a növekedési folyamatot, amelyen elindultunk, amelyet az Európai Unió és az IMF is elismer. Az Eurostatnak megfelelően számoljuk az adatainkat, és a közös összefogásunk eredménye, hogy a játékszabályokat betartva kénytelenek voltak kiengedni bennünket a túlzottdeficit-eljárás alól 2013-ban. Ezt azért hangsúlyozom, tisztelt képviselőtársaim, mert voltak ellendrukkerek, hogy egyáltalán ki fogunk-e valaha is kerülni a túlzottdeficit-eljárásból. És csak halkan kérdezem meg: kik voltak 2004-től kormányon, kik nem tudták kivezetni ezt az országot a túlzottdeficit-eljárásból? Ezért van annak jelentősége, hogy a magyar kormány megfelelő módon, megfelelő költségvetésekkel ki tudta hozni az országot a túlzottdeficit-eljárásból.

A kormány fenntartható költségvetési pályát biztosító gazdaságpolitikáját a pénzügyi piacok is elismerik. A 2014. év egészére 3,2 százalékos GDP-növekedés valószínűsíthető. A kormány továbbra is elkötelezett a költségvetési hiány, valamint az államadósság csökkenő pályájának biztosításában. A GDP-arányos hiánycél jövőre 2,4 százalék. 2015 egészében 2,5 százalékos GDP-növekedés prognosztizálható. A háztartások fogyasztása 2,6 százalékkal növekszik, köszönhetően az eddig bevezetett intézkedéseknek: pedagógusbér-emelés, életpályamodellek, rezsicsökkentés, a foglalkoztatottság bővülése. Az inflációt 1,8 százalékra várjuk, arra várható.

Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Tegnap Turi-Kovács Béla képviselőtársamat hallgatva, aki kisgazda megközelítésben szólalt meg, jutottam arra az elhatározásra, hogy jómagam a német CDU-CSU-hoz hasonló Fidesz-KDNP-szövetség kereszténydemokrata-keresztényszociális megközelítéséből elemzem a költségvetést. Éppen ezért szeretném leszögezni, hogy az ország sorsában döntő fontossága volt a KDNP és a Fidesz szövetségének a megkötése. Ez az együttműködés Magyarország és az Unió legsikeresebb konstrukciója. Meggyőződésem, hogy az elvek, az értékrendek érvényesülése, gyakorlatba való átültetése nagy arányban benne van Magyarország eddigi eredményeiben. Eszmerendszerünk alapjai a létező legszilárdabbak, ezért egy stabil pénzügyi hátteret és kiszámítható jogrendet feltételező költségvetés meghatározásánál ezeknek az elveknek érvényt szerez. Ezért jó és szilárd mindaz, ami a családok megerősítését, a gazdasági növekedést elősegítő költségvetés megalkotásához szükséges.

A három legfontosabb cél, amit a jövő költségvetésének elő kell segítenie: a családok megerősítése, a munkahelyteremtés és a gazdaság növekedése. Ezek nemcsak támogatandók, hanem abszolút egybeesnek a legalapvetőbb kereszténydemokrata gondolatrendszerrel: a családok támogatása, az értékek védelme, a szociális igazságosság gondolata, a közjó megteremtése, a nemzeti identitás megteremtése. XVI. Benedek pápa a Caritas in Veritate című enciklikájában hangsúlyozza, hogy Európában a jólétek ma jellemző foka elképzelhetetlen a vállalkozó dinamikus alakja nélkül. A gazdaságnak az embert kell szolgálnia, gazdaságot pedig csak a vállalkozók tudnak teremteni, sikeres gazdaságot sikeres vállalkozók. Ebben a gondolatrendszerben a gazdasági növekedés szolgálja a közjót. Ezért fontos a gazdasági önrendelkezés, a gazdaságfejlesztés.

Tisztelt Ház! Kereszténypolitikánk számos aspektusa közül egyetlent szeretnék kiemelni, ez a fontos aspektus pedig a nemzeti elkötelezettség. Ez másmilyen perspektívából láttatja a költségvetést. Az erős nemzet erős közösségeket jelent, erős családokat, erős gazdaságot és a jövőre hittel tekintő magyarságot. Mindabban a döntésben, ami a magyar családokat helyezi első helyre, a gyermekvállalás ösztönzését, hogy a demográfiai mutatók javuljanak, hogy gyarapodjon a nemzet, a nevelést, amelyen a jövőnk múlik, az adópolitikánk, a gazdasági önrendelkezés, minden idők legnagyobb gazdaságfejlesztési programja; ezek mind a nemzetben való gondolkodást, a nemzeti érdekek melletti leghatározottabb kiállást jelentik. Mi mindannyian felelősek vagyunk a magyar nemzetnek térben és időben minden döntésünkért, amikor a magyar emberek, a családok, a gyermekek, az idősek, a vállalkozók életét befolyásoló döntéseket meghozzuk. Ezért támogatjuk, segítjük és a magyar emberek érdekében megvalósítjuk a költségvetésben megfogalmazottakat.

Néhány területet kiragadva: első a család. Jövőre is családi adórendszerben adózunk, és a dolgozó családok zsebében 240 milliárd forint marad. A kis keresetű, többgyermekes családok zsebében marad a teljes bruttó fizetés. A házasságkötést is új adókedvezménnyel ösztönözzük. Új otthontámogatási program indul. A banki elszámoltatásnak köszönhetően 1000 milliárd forint járhat vissza a magyar családoknak, a törlesztőrészletek akár 25-30 százalékkal is csökkenhetnek. Még több ember számára lesz elérhető a közfoglalkoztatás, folytatódik a munkahelyvédelmi akcióterv, és a kisgyermekes szülők részmunkaidős foglalkoztatása után is jár az adókedvezmény. Ingyenes tankönyvellátás, pedagógusbér-emelés, hároméves kortól kötelező óvoda. Több pénz jut a sport támogatására és fejlesztésére ? ezt csak egy mondattal jellemezném ?, de több pénz jut az egészségügyben is fejlesztésre, adósságrendezésre, a háziorvosok juttatásának növelésére. A sportba fektetett támogatást annyian szokták kritizálni, ezzel kapcsolatban szeretném megjegyezni, ez az egyik legjobb befektetés annak érdekében, hogy az egészségügyben ne jelenjen meg annyi ellátott ember.

A rendvédelmi dolgozókról az előttem szóló Harangozó Tamás képviselőtársam úgy fogalmazott, mintha nem lenne elégséges az, amit a kormány ebben a költségvetési évben tervezett, holott minden ágazatában, a belügyben, a bv-ben, a honvédelem területén a költségvetés maga is növekedett, s ezen felül természetesen jön a 30 százalékos illetménynövekedés, amit bár sokan kritizáltak, de mégiscsak el kell ismerni, hogy ez megvalósul, és egy hosszú ideje meglévő igényt fogunk kielégíteni. S itt is megjegyezném, hogy ezen túlmenően a honvédelem területén új lakástámogatási program is elindul.

Aztán külön meg kell említeni azt, hogy a mezőgazdasági értékesítő szövetkezetek nem fizetnek a jövőben helyi iparűzési adót. A sokak által sokat kritizált áfacsökkentéssel kapcsolatban is azért mégiscsak történt előrelépés, hiszen a vágott sertés 5 százalékos áfája mellett megjelent a vágott marha, illetve a juh 5 százalékos áfalehetősége, és természetesen szó van még a fordított áfa bevezetéséről is bizonyos területeken. Ezen az úton is elindultunk. És a mezőgazdaságnál azt is meg kell jegyeznem, hogy több forrás jut az iskolatejprogramra, több forrás jut a gyermekek egészséges gyümölcsellátására, és államtitkár úr éppen tegnap jelentette be a mézzel kapcsolatos javaslatát, amellyel szintén az egészséges gyermekétkeztetés irányába mozdulunk el.

(14.00)

A tegnapi nap folyamán, tisztelt Ház, foglalkoztam jómagam is a Honvédelmi és rendészeti bizottság tagjaként a honvédelmi fejezettel, de most egy másik bizottság tagjaként, az Európai ügyek bizottságának tagjaként szeretném felhívni a tisztelt képviselőház figyelmét, és nyomatékkal, mert ezt is, ha úgy tetszik, egyfajta kárörvendéssel fogadták, hogy mi is lesz Magyarország 2014-2020-as költségvetési forrásainak elnyerésével kapcsolatban. Hát, a kormány, tisztelt képviselőtársaim, olyan sikeres tárgyalást tudott lefolytatni, természetesen nem könnyű tárgyalások révén, hogy soha nem látott, 12 000 milliárd forintos uniós forrás érkezik ebbe az országba, több, mint valaha. Ez pedig mégiscsak a kormány tárgyalásának megfelelő eredmény. Ebből természetesen kiemelt gazdaságfejlesztést tudunk megvalósítani az elkövetkező időszakban, hangsúlyozottan gazdaságfejlesztést, munkahelyteremtést.

Itt egy kis kitérőt engedjenek meg nekem, mert a 2007-2013-as költségvetési időszakban, amikor a Szocialista Párt határozta meg a regionális operatív programokat, már akkor lehetősége lett volna gazdaságfejlesztésre sokkal többet fordítani. Talán nem itt tartana az ország gazdasága, ha ők is egy kicsivel többet szántak volna a gazdasági szféra fejlesztésére, és ezáltal a válság idején nem olyan helyzetbe került volna az ország, amilyen helyzetbe került.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2015. évi költségvetési törvényjavaslatban az előre nem várt kockázatok kivédése érdekében ismételten lesz Országvédelmi Alap, továbbá a központi költségvetési szervek pénzügyi problémáinak kezelésére a céltartalékok között 60 milliárd forint áll rendelkezésre a jövő évben, ami a kormány döntését követően használható fel. Az előirányzat lehetőséget biztosít az év közben a tartozásállománnyal összefüggő gazdálkodási nehézségek rendezésére a leginkább érintett ágazatokban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mint azt már az előzőekben is mondtam, a KDNP frakciója támogatja a 2015. évi költségvetésben megfogalmazottakat, és azon lesz, hogy lehetőség szerint a legnagyobb mértékben meg is valósuljon mindaz, ami itt megfogalmazásra került. Köszönöm, hogy meghallgattak, köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai