Készült: 2024.05.08.19:56:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2014.11.21.), 32. felszólalás
Felszólaló Tuzson Bence (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:50


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUZSON BENCE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Amikor egy ilyen jelentőségű jogszabályról beszélünk, mint ez a mostani, akkor azt hiszem, hogy mindannyiunknak, országgyűlési képviselőknek és talán a kormánynak is és mindenkinek egy kicsit vissza kell gondolnia, és bele kell abba gondolnia, hogy mik azok az alapvetések, ami miatt mi itt ülünk az Országgyűlésben, és mi az az irány, amit mind­annyiunknak követni kell.

Mindannyiunknak egyet kell abban érteni, hogy azért vagyunk itt, hogy a nemzetet valamilyen formában felemeljük. Ezek alapvetések. Az eszközökben lehetnek közöttünk különbségek, de ezekben az alapgondolatokban nem. Ezen belül pedig rendkívül fontos az, hogy munkahelyek legyenek Magyarországon, és emellett növekedjen Magyarországon a termelés, legyen Magyarországnak egy komoly termelő ipara, hiszen ha értéket állítunk elő, csak akkor lehet boldog Magyarország, akkor lehetnek sikeresek a magyar polgárok. Annak érdekében azonban, hogy ezen az úton tovább tudjunk menni, néha meg kell állni és vissza kell tekintetni.

(11.50)

Vissza kell tekinteni és le kell tudni zárni a múltban olyan kérdéseket, amelyek alapvetően igazságtalan kérdések voltak. Erről szól ez a törvénycsomag, amit most tárgyalunk, és erről szóltak a korábbi intézkedések is.

Hogyan is néz ki ez összességében, és hogyan is éri el azt a hatást, hogy Magyarországon minden devizahiteles jól fog járni? Ennek a csomagnak, amit egységként kell kezelni ? és ezt hangsúlyozom, hogy egységként kell kezelni ?, több eleme van. Az első eleme ennek az egységnek az, amit már elfogadtunk, a múltról szól, a bankok elszámoltatásáról szól. Azt a pénzösszeget, amit igazságtalanul elvettek a bankok, vissza kell adni az embereknek. Vissza kell adni kétféleképpen: vagy úgy, hogy készpénzben, akiknek már lejárt a hitele, vagy pedig úgy, hogy csökkennek a törlesztőrészletek, csökken az egész tőke a hitel mögött. 1000 milliárd forint; ezermilliárd forint az, ami vissza fog áramlani a magyar gazdaságba, amit vissza fognak kapni a következő időszakban az emberek. Ez az 1000 milliárd forint nem kis összeg. Hogy érzékelni lehessen, hogy mekkora számról beszélünk, Magyarországon ez akkora összeg, mint a magyarok által teljes mértékben befizetett személyi jövedelemadó kétharmada, tehát óriási nagy számról beszélünk. Ezzel, hogy ezt a lépést megtesszük, lezárjuk a múltat, lezárunk egy időszakot, és a jövőbe fogunk tudni tekinteni.

A törvénycsomagnak ez a két eleme, amiről most beszélünk, már a jövőről szól. A jövőről, olyan értelemben a jövőről, hogy a fair bankokról szóló törvény a kiszámíthatóságot fogja garantálni, tudni fogják azt az emberek, hogy mi fog következni holnap. Ha valaki egy szerződést köt, pontosan fogja tudni, hogy milyen feltételekkel kötötte meg ezt a szerződést, mit várhat a bankoktól, és véget ér egy korszak, amit nyugodtan nevezhetünk kisbetűs korszaknak.

Nem a kis betűkben kell most már keresgélni azt, hogy a valóságban mi van ezekben a szerződésekben, hanem bizony átlátható, világos szabályok lesznek. A magyar fogyasztókat olyan mértékű védelem fogja megilletni, mint akár a német vagy az osztrák fogyasztókat.

Meg fog szűnni az a jog, amikor a bankok csak egyoldalúan bármikor módosíthatták a szerződéseket. Csak hozzányúltak, vélt vagy valós okok alapján megemelték a kamatokat, és más feltételeket változtattak. Itt most lesz egy fix kamatperiódus, egy hároméves periódus, és ezen belül fixen fognak kamatozni a hitelek, és a hároméves periódus végén pedig lehet szó változtatásról, de azt is szigorú felügyelet mellett, a Nemzeti Bank felügyelete mellett. Abban az esetben, ha a gazdasági folyamatok változnak és csökkenteni lehet a hiteleket, csökkenteni lehet a kamatokat, akkor bizony ezeket csökkenteni is kell. Más időszak kezdődik el tehát, új időszak kezdődik a hitelezésben, egy fair, tisztességes ország tisztességes bankrendszere tud megvalósulni. Ez kell ahhoz, hogy a következő időszakban azokat az általános célokat, amiket kitűztünk, meg tudjuk valósítani, mert akkor vagyunk hitelesek, ha ezen az úton végigmegyünk. A kormány és a kormánypárt elindult ezen az úton, és ezt az utat végig is fogjuk járni.

A következő lépés a forintosítás kérdése. A forintosítás kérdése elsődlegesen a biztonságról szól. Ha lezártuk a múltat, kínáltunk egy látható, jól látható jövőt, fontos, hogy ez ne csak előre látható legyen, hanem egy biztonságos jövő is legyen. Érjen véget, kedves képviselőtársaim, a spekuláció korszaka, ne a spekulációra építsük a későbbiekben a gazdaságot. Építsük a munkára, és ne pedig arra, hogy egyébként hogyan néz ki a svájci frank, az euró árfolyama. Lehet játszani azzal, és lehet játszani a szavakkal, hogy éppen mikor milyen volt az árfolyam, ha jól emlékszem, 2009. március 6-án 317 forint fölött járt az euró árfolyama, itt a lényeg az, hogy zárjunk le egy korszakot. Húzzunk egy vonalat, és összhatásában figyeljük meg, hogy mit érnek ezek az intézkedések.

Az összhatás a lényeg. Nem szabad kiemelni ebből a törvénycsomagból egy elemet és az egy elemet összességében elemezni, vagy csak ezt az egy elemet elemezni, hanem összességében kell figyelni a jogszabályt, hiszen ez a jogszabály próbálja követni és követi is a Kúria döntését, és olyan helyzetet kíván előállítani, ami későbbiekben az alkotmányosság próbáját is ki tudja állni. A bíróság olyan elveket fogalmazott meg, amiket egyébként ? láttuk a legutóbbi döntésekben ? az Alkotmánybíróság is követ. Ennek megfelelően ilyen jogszabálycsomagot kellett összeállítani. Ennek a jogszabálycsomagnak az összhatása, hölgyeim és uraim, az, mintha körülbelül a svájci frankot 180 forinton forintosítanánk.

Tehát ha azt a lehetőséget választottuk volna, amit nem tehettünk meg, hogy csupán forintosítjuk a hiteleket, akkor ilyen hatást tudtunk volna elérni. De mivel ez nem volt ennyire egyszerű, ezért egy ilyen törvénycsomagot kellett létrehozni, ami többet is tesz annál, hogy ilyen árfolyamon forintosít, hanem biztonságot nyújt az embereknek, és kiszámítható jövőt ad, olyan kiszámítható jövőt, amelyben mindenki tudhatja, hogy mi fog rá várni. Az egész jogalkotásunk és az egész tevékenységünk lényege, hogy ha eszközökben nem is értünk mi egymással egyet, de annak kell lennie, hogy az emberek életét jobbá tegyünk, egy jobb, kiszámíthatóbb jövőt adjunk az embereknek, egy olyan jövőt, amelyben mindenki tudja azt, hogy mi vár rá, mindenki tudja azt, hogy bízhat az államban, bízhat a kormányban, mert attól, ami Magyarországon folyik, azoktól a jogszabályoktól, amiket itt az Országgyűlés elfogad, csak jobb lesz neki.

Mi erre törekszünk, ezért terjesztettük be ezt a jogszabálycsomagot, és ennek megfelelően kérjük önöket is, hogy támogassák ezt. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai