Készült: 2024.05.06.12:46:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2015.03.02.),  321-322. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   319-320   321-322   323-324      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő napirend utáni felszólalásra Kiss László képviselő úr jelentkezett: „A Buda-Cash-botrányról” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KISS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Mielőtt rákezdenénk erre a Buda-Cash-bot­rányra, azt gondolom, mindannyiunk nevében megköszönhetjük Varga Szimeon nemzetiségi szószóló úrnak azt a kezdeményezést, amit itt többen viselnek a zakójukon velem együtt is. Ez egy martenica, ezzel köszöntik a bolgár nemzetiségiek a tavaszt. Azt gondolom, jó lenne, ha ez a tavasz itt lenne velünk együtt, és jó lenne, ha a mai Országgyűlés ülésén is itt lett volna; sokkal szívesebben néztük volna szerintem a rügyeket, mint hogy azt halljuk, hogy Rogán Antal hogyan hazudozik összevissza a Buda-Cash-ügyben a mai napon.

De nézzük, hogy mi is a valóság ebben az ügyben! Február 22-én, vasárnap este kezdtek fekete autók és öltönyös munkatársak gyülekezni a Buda-Cash székházánál. Ez egy furcsa időpont, vasárnap este, egészen hétfő hajnalig tartott ez a mozgás. Nyilvánvalóan nem arról van szó, hogy a bankárok, illetve a brókerek hirtelen munkavágyukban nem tudtak mit kezdeni, ezért vasárnap este nyolc és hétfő hajnali négy között bementek dolgozni, inkább tudható annak, hogy arról van szó, hogy a Buda-Cash munkatársai fülest kaptak arról, hogy itt valami történik, itt valami ellenőrzés lesz, és nyilvánvalóan abból a célból, hogy megkönnyítsék a nyomozó hatóságok várható hétfői tevékenységét, előkészítették azokat az anyagokat, amelyek nyilván ehhez a nyomozáshoz kellenek. Nyilván ennek köszönhetően hétfőn már nagyon hamar eredményre is jutott a Magyar Nemzeti Bank, illetve a kirendelt gazdasági nyomozók, és bevonták a Buda-Cash, illetve az ehhez a cégcsoporthoz tartozó bankok engedélyeit is, amivel hatalmas krízist okoztak.

Nem lehet tudni nagyjából azt, hogy mi is van a háttérben. Van olyan hetilap, amely azt állította, hogy valamiféle pilótajátékot játszottak a brókercég tulajdonosai, mások pedig mást gyanítanak; erről keveset lehet tudni most. Ami biztos: kedden azonnali hatállyal felfüggesztették a brókercég működési engedélyét, és mint mondottam, az ezzel összefüggésbe hozható bankokat is; négy darab bankról van szó.

Ezek a döntések alapjaiban rengették meg, azt hiszem, a magyar bankrendszert. Somogyban például zárt ajtók fogadták azokat az ügyfeleket, akik hozzá akartak jutni a pénzükhöz, technikai akadályok léptek fel abban, hogy hétfőn és kedden hozzájussanak a magyar emberek a pénzükhöz. Ez azért is érdekes, mert egyébként a Magyar Nemzeti Bank - nyilván, hogy védje a kisembereket - rögtön 60 ezer forintban maximálta a kivehető összeget; természetesen ezzel is az embereket védték, hiszen így nyilvánvalóan nem a bank oldalára állt a Magyar Nemzeti Bank, hanem az emberek oldalára. Nos, tehát még ezt a cégcsoport megtetézte azzal is, hogy hétfőn és kedden nagyon sok helyen nem tudtak hozzájutni az emberek ezen pénzükhöz.

Természetesen a fideszes politikusokkal gazsuláló somogyi bankárok nem álltak meg itt, gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy akár Barcson, akár Kaposváron tumultuózus jelenetek zajlottak le akkor, amikor az emberek a pénzükhöz szerettek volna jutni, vagy akár a Matolcsy György által engedélyezett 60 ezer forintos alamizsnát szerették volna felvenni a jogos jussuk helyett. De tanácstalan emberek álltak sorban Tokajban vagy Miskolcon vagy Kazincbarcikán is, erről az ott élők tudnának mesélni; hasonlóan megköszönték az ott lévő Matolcsy György úr intézkedését, hogy 60 ezer forintot vehettek ki akkor, ha egyébként a cégek kegyeskedtek nyitva tartani.

Természetesen felmerült a kérdés mindenkiben, hogy miközben a Fidesz-kormány öt éve alatt ez a cégcsoport folyamatosan a kormány és a Magyar Nemzeti Bank orra előtt űzte az üzelmeit, hogy lehet az, hogy a Magyar Nemzeti Bank ezt követően szinte első lépésben maximálja azt a pénzt, amit egyébként jogosan ezek az ügyfelek felvehetnek. És miközben arról is beszélhetünk, hogy persze azért volt erre szükség, mert a magyar emberek tömeges kintlévőségei csődbe vitték volna ezt a cégcsoportot, valójában arról van szó, hogy ezeknek az embereknek senki nem akarta kifizetni a jussát, és a magyar kormány, a Magyar Nemzeti Bank erre volt partner.

A kormánynak nem azzal kéne foglalkoznia, hogy Rogán Antalnak mindenféle hazug meséket találnak a Fidesz kommunikátorai, hanem azzal, hogy a károsultakat védje; azzal, hogy magyarázza meg, hogyan lehet a Fidesz-kormány öt éve alatt az, hogy a kormány és a Magyar Nemzeti Bank orra előtt ilyen történhet. Erre várnánk a választ. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:   319-320   321-322   323-324      Ülésnap adatai