Készült: 2024.09.19.09:13:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 374-376. felszólalás
Felszólaló Parragh Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  374 - 376  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PARRAGH DÉNES (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetés vitájában számos kérdésre került már sor (Göndör István: Nincs idejük! Az időkeretük elfogyott, elnök úr, bocsánat!), most a környezetvédelem és vízügy kérdésében szeretném...

 

ELNÖK: A bekiabálásokat, ha lehet, akkor mellőzzük!

 

PARRAGH DÉNES (Fidesz): ...ha néhány kérdésről tudnánk még ezen a késői órán beszélni, a környezetvédelem területén belül is a hulladékgazdálkodásról. A hulladékgazdálkodásról tudjuk, hogy az uniós csatlakozás kapcsán számos nagyon sok fontos feladatunk van, hiszen jelentős a lemaradásunk, és tudjuk azt is, hogy költségeit tekintve az egyik legnagyobb forrásigényű ágazat.

Nos, nézzük, mit hoz a hulladékgazdálkodás területén a költségvetés, először is mit hoz az önkormányzatoknak. Sajnos, nem túl sok jót. Bár a hulladékgazdálkodásról szóló törvény ez év végétől, illetve a jövő év elejétől a legkisebb településen is kötelezővé teszi a köztisztasági szolgáltatást, a várva várt normatív támogatást a költségvetés nem tartalmazza, pedig ez nem szociális alapon és nem a szegények megsegítésére, hanem szakmai alapon, a szelektív hulladékgyűjtés és más szakmai szempontok alapján kellene hogy kiosztásra kerüljön. Nem szerepel ez a tétel, pedig ha a múltat nézzük, az elmúlt hetek, hónapok eseményeit, ezt várnánk.

Csabai Lászlóné azt mondta, hogy ma is hallja a kampányszlogeneket. Én nemcsak hallom, látom is, hiszen még a mai napig is számos óriásplakát hirdeti, hogy több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak. Úgy tűnik, ezen a területen ez az ígéret nem lett igaz.

Az SZDSZ-es oldalról is ezt várta volna az ember, hiszen Kóródi Mária, az önkormányzatok barátja lett a környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Itt tartom a kezemben a hulladékgazdálkodás általános vitájának a jegyzőkönyvét, ahol az akkori képviselő asszony azt mondja, hogy semmilyen tételt nem tartalmaz a törvény az önkormányzatok állami forrásból történő finanszírozására. Azt mondja, hogy az önkormányzatok ily módon a finanszírozás garanciája nélkül áthajtott feladatot, a szemétügyet nem fogják tudni megoldani, a feszültség viszont növekedni fog. Úgy tűnik, ma ez a probléma az azóta képviselőből miniszterré lett képviselőtársunkat ily mértékben már nem érdekli.

Sajnos, nem várhatnak sok jót az önkormányzatok a KAC-támogatásból sem, hogy hulladéklerakóikat, beruházásaikat fejlesszék, hiszen a KAC-alap is csökken 35 milliárdról 27 milliárdra. Ez nemcsak az önkormányzatoknak rossz, hanem rossz a vállalkozásoknak is, hiszen így a hulladékgazdálkodás területén nem várható, hogy az újabb beruházások érdemben növekedjenek, holott termékdíjból jövőre a költségvetés 20 milliárd 400 milliót tervez bevételre, de úgy látszik, ezt nem erre a célra fogja visszafordítani.

És még néhány rövid gondolat: sajnos, a vízügy az egyik fő vesztese ennek a költségvetésnek, és mint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei képviselő, itt kell elmondanom, hogy csökken a Felső-Tisza-vidék vízügyi védelmi, árvízvédelmi rendszerének a kiépítése; nulla forinttal szerepel a Tisza-Szamos-revitalizáció; és sajnálom, hogy Csabai Lászlóné nincs már itt, hiszen én is hallom újra csak a szlogeneket; Nyíregyháza elkerülő útjának építésére, amit a polgári kormány kezdeményezett, a jövő évben nulla forint szerepel a költségvetésben.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  374 - 376  Következő    Ülésnap adatai