Készült: 2024.09.19.22:41:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 354. felszólalás
Felszólaló Devánszkiné Dr.Molnár Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:40


Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEVÁNSZKINÉ DR. MOLNÁR KATALIN (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársak! Amikor az önkormányzatokat érintő ellenzéki véleményeket hallottam, akkor kísértetiesen emlékeztetett ez engem arra, amikor az előző négyéves ciklusban mi beszélgettünk arról, hogy milyen helyzetbe hozza az éppen aktuális kormány az önkormányzatokat. No, hogy azért ne ennyire - hogy is mondjam - karcosan fogalmazzak, ennek megfelelően hadd mondjam a következőt: önöknek sok mindenben igazuk van.

Az önkormányzati szférában bizony a 2003. év nem a Kánaán éve lesz. A 2003. évben még nem tudtuk behozni és nem is fogjuk tudni behozni a 2003. évben mindazt az elmaradást, amit az 1990-ben kezdett önkormányzati rendszer megalakulásától minden kormány, hozzájárulva ehhez áldásos tevékenységével, bajt okozott. Egy akkora adósságállománya van jelenleg az államnak az önkormányzatok felé, amelyet ha egy év alatt akarnánk behozni, arra nem lenne elegendő nagyon sok költségvetési fejezet összes pénze sem.

Éppen ezért önök valóban jól mondták, hogy elhangzott korábban Lamperth Mónika szájából - de még akkor nem volt miniszter -, hogy körülbelül 50 milliárdot kellene betenni az önkormányzati szféra költségvetésébe. Igaz, bele kellene tenni az 50 milliárd forintot, no de hát vélhetően 2003-ban László Csaba miniszter úr ezt nem fogja tudni biztosítani számunkra, a mi közreműködésünkkel együtt sem.

Viszont jó az, hogy végre már elértük azt, hogy kétszeresére emelkedik a helyben maradó szja-rész. No persze, tudom azt is, hogy ez nagyrészt elmegy a közalkalmazotti bérfejlesztések finanszírozására. Örülünk, hogy végre elértük azt, hogy nem osztott bevétel lesz a súlyadó, amit leánykori nevén gépjárműadónak hívunk. Reméljük, hogy előbbre megyünk ezekben az ügyekben, és haladunk odáig, hogy tényleg a 2004-2005., sőt a 2006. évben már az önkormányzatok legalább a kötelezően előírt önkormányzati feladatokat finanszírozás mellett tudják elvégezni, és nem saját forrásokból kell ezeket megszerezni.

Amit szeretnék elmondani, az viszont egy nagyon fontos rész, hogy mi az a terület, ahol a továbbiakban is jelezni kell, hogy bizony elmaradás van az önkormányzati szférában. Ez a terület pedig nem más, mint a környezetvédelem. A környezetvédelem területén - különösen, ha arra gondolunk, hogy már itt van a nyakunkon a hulladékgazdálkodási terv másfél milliárdos igénye - bizony-bizony nagyon nagyok az elmaradások. Az önkormányzati szféra a hulladékgazdálkodási tervvel kapcsolatos feladatait vélhetően nem fogja tudni megoldani, hátrányt szenved e területen is.

Éppen ezért én magam egy bátortalan módosító javaslatot fogok beterjeszteni. A bátortalanság nem az összegszerűség, mert 1000 forint/állandó lakosra tettem a javaslatot, hanem a bátortalanságom abból fakad, hogy vajon ennek mi lesz a fedezete. Vélhetően 2003-ban ez a módosító indítvány nem fog sikert aratni a kormánypárti oldalon sem. Viszont a szándékom egyértelmű. A szándékom az, hogy felhívjam a figyelmet, hogy az önkormányzatoknak igenis például a hulladékgazdálkodási, környezetvédelmi és természetvédelmi területen előbb-utóbb el kell érni, hogy kapjanak állami finanszírozásra normatívát. Ezt én nagyon fontosnak, és azt hiszem, hogy elkerülhetetlennek kell hogy tartsam, ugyanúgy, ahogy önök.

Tisztelt Képviselőtársak! Felmerült többször, hogy a főváros ügyeivel nem igazán foglalkozik ez a 2003. évi költségvetés. Természetesen mindannyian azt vártuk, hogy január 1-jén megindul a 4-es metró, és a tömegközlekedés dolgait már december 31-ével egyszer és mindenkorra elrendeztük, a BKV megkapja az összes, eddig elmaradt pénzét, tizenkét évre visszamenőleg. No persze, ez nem igaz. Természetesen nem igaz. Ismereteim szerint folynak a tárgyalások a főváros és a Pénzügyminisztérium között. Folynak azok a tárgyalások, amelyek a legégetőbb problémákat meg fogják oldani.

Azt viszont hadd mondjam, hogy az elmúlt négy évben én több fórumon elmondtam, hogy tisztelt képviselők, nagyon szerencsés lenne, ha bevezetnék a tömegközlekedési normatívát. Önöknek volt négy évük ennek bevezetésére - nem tették meg. Nekünk lesz, remélem, négy évünk - remélem, megtesszük. És gondolom, hogy önök is partnerek lesznek e vonatkozásban.

A főváros ügyeiről még egy gondolatot: a fővárosi forrásmegosztás kérdéskörét nagyon nehéz lesz rendezni. Az Alkotmánybíróság döntését követően valami módon, de másképpen kell a fővárosi forrásmegosztást elrendezni. A Belügyminisztériumban volt egy megbeszélés, mindenkinek voltak remek ötletei, hogyan lehetne ezt megoldani - egyik alkotmányellenesebb, mint a másik. Ehhez képest most ott tartunk, hogy természetesen lesz egy olyan előremutató javaslata a BM-nek, amely a legkevésbé aggályos alkotmányjogi szempontból.

Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Nem lehet senki boldog, aki önkormányzati szférában eddig dolgozott, vagy jelenleg is dolgozik, vagy valaha dolgozni fog, mert ez a költségvetés nem az önkormányzatok költségvetése. De látom benne azt a reményt, hogy majdan a jövőben mindazt a súlyos adósságot, amelyet felhalmozott eddig az állam az önkormányzatokkal szemben, valamilyen módon meg fogja fizetni. És őszintén remélem, kamatostul.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai