Készült: 2024.09.21.05:41:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 302. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:55


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Megértem a fideszes képviselők aggodalmát amiatt, hogy esetleg késik az autópálya ünnepélyes átadása, mert úgy látom, hogy önök azt szeretnék, hogy itt mindenféle műszaki átadás-átvétel nélkül hajtsanak rá az autósok az autópályára. Megértem ezt az aggodalmat, tisztelt képviselőtársaim.

Egyet sajnálok, hogy nem jutott eszükbe '98 és 2002 között figyelmeztetni Orbán Viktort, hogy szóljon már a barátjának, hogy kevesebb időt foglalkozzon az előkészítéssel, és talán akkor előbb elkezdődhetett volna az autópálya-építés. Igaz, hogy akkor elképzelhető, hogy kénytelenek lettek volna versenyeztetéssel eldönteni azt, hogy ki építse az autópályát, és akkor elképzelhető, hogy nem következett volna be az, amit a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal megállapított, hogy a legnagyobb haszon éppen azoknál a cégeknél csapódott le az autópálya-építésnél, amelyeknek sem személyi, sem tárgyi, sem technológiai feltételük nem volt az autópálya-építésre. (Font Sándor: Most meg a Strabag meg a franciák!) Tehát legyenek türelemmel, az M3-as autópálya működni fog.

Azt is meg kell állapítanom itt a mai vitából, hogy bizony sokan szerették volna - főleg a fideszes képviselők közül - elérni azt, hogy az előző kormányzat döntéseivel, gazdaságpolitikájával ne nagyon foglalkozzunk. Én ezt teljes mértékben megértem, hiszen keserű dolog a szembesülés azokkal a döntésekkel, azzal a gazdaságpolitikával, amit négy éven keresztül folytattak. Bár Áder képviselő úr, frakcióvezető úr itt sorolta a sikerpropagandát; az inflációnál azt mondta, hogy évről évre folyamatosan csökkent az infláció, és azt csak azt felejtette el elmondani, hogy három éven keresztül stagnált 10 százalék körül, majd utána egy évben valóban csökkent.

A gazdasági növekedésről úgy beszélt, hogy kétszerese az EU-országokbeli növekedésnek, és elfelejtette elmondani, hogy igaz, hogy a fele annak, amit egyébként ígértünk. Beszélt a fizetési mérleg hiányának alakulásáról, és elfelejtette elmondani, hogy éppen ebben az évben azért olyan nagy mértékű a hiány (Font Sándor: A száznapos program miatt!), mert meglehetősen komoly kötelezettséggel terhelték meg számunkra ezt az évet. Amikor drámaian beszélt arról, amiről egyébként lehet drámaian beszélni, hogy az álláshelyek száma ebben az évben csökkent, akkor elfelejtette végiggondolni azt, hogy ez annak a gazdaságpolitikának a következménye, amit az előző kormányzat folytatott.

Tisztelt Ház! Úgy gondolom, hogy most olyan kormányváltás volt, amikor a telefonkönyveket nem kellett átírni (Moraj az ellenzéki padsorokban.), viszont egészen más szóhasználattal találjuk magunkat szembe itt a költségvetési vitában. Az elmúlt négyéves időszakban azt szoktuk meg a költségvetési vitáknál, hogy osztogatás, a kapcsolati rendszer érvényesülése, az alultervezett infláció, a belső motorra vonatkozó hamis hivatkozások, és most a költségvetési törvényjavaslat üzenete - ahogy azt a miniszter úr itt a expozéban elmondta - a fejlődés, a deficitcsökkentés, a takarékosság, a versenyképesség, a beruházási ráta növelése és az ellenőrizettebb költségvetés.

Őszintén megmondom - olyan képviselőként mondom ezt, aki hosszú éveken keresztül foglalkozott és foglalkozik a költségvetéssel -, hogy bizony nem volt könnyű helyzetben a pénzügyminiszter, amikor megfelelő mederbe kellett terelni a jövő évi költségvetés előirányzatait. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Hát ez sikerült!) Hiszen a Fidesz vezette kormány akkor, amikor kedvezőbb gazdasági körülmények voltak, kedvezőbb gazdasági növekedés volt, elmulasztotta az államigazgatás korszerűsítését. Azt sugallta az embereknek négy éven keresztül, hogy minden megvalósítható, csak akarni kell.

2002 áprilisára, a négy éven keresztül követett gazdaságpolitika és szociálpolitika következményeként, a társadalmi feszültségek olyan mértékben növekedtek, hogy mindenképpen beavatkozásra volt szükség, tehát a szociális fordulat első nagyon határozott lépéseit meg kellett tenni, és nyilván ennek komoly költségvetési következményei voltak. Tehát egyszerre kellett kezelnie a pénzügyminiszter úrnak a Fidesz megalapozatlan kötelezettségvállalásait és a szociális fordulat első lépései által igényelt költségvetési források biztosításának a nehézségeit, ami kihat 2003-ra is. Ez - kétségtelen tény - nagyon nehéz feladatot jelentett.

Ez a kormány szembenézett ezzel a feladattal (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ez kevés!) - igen, pontosan ezzel akarom folytatni -, de akkor tudomásul kell venni, ha szembenézünk mindezzel a nehézséggel és ezzel a feladattal, azokat az igényeket, amilyenek itt és olyan mértékben megfogalmazódtak, ahogy itt a vita mutatta, sajnálatos módon nem lehet egy esztendőben, 2003-ban kielégíteni. Én egyébként egyetértek azokkal a gazdaságpolitikai szakértőkkel, akik az elmúlt hetekben, elmúlt hónapokban erőteljesebb gazdaságpolitikai váltást szorgalmaztak és szorgalmaznak.

Mindezek ellenére, az összes körülményt mérlegelve azt mondom, hogy nem lehetünk elégedetlenek azzal a változtatással, amit most ez a költségvetési törvényjavaslat magában hordoz és magában tartalmaz. Ebből pedig egyenesen következik, ha kisebb léptékű váltást hajtunk végre, akkor az természetes, hogy kielégítetlen igényekkel kell szembesülnünk, ahogy ezt ez a vita is megmutatta.

Ugyanakkor visszafordítani ezt a változást a fideszes javaslatokkal, amire Áder frakcióvezető úr utalt, úgy gondolom, hogy ez egy teljes képtelenség.

 

(20.30)

 

Tehát azokat a módosító javaslatokat beépíteni ebbe a valóban szükségszerű változást magában hordozó költségvetésbe, úgy gondolom, hogy egyszerűen lehetetlen.

Ha valaki figyelmesen elolvasta az Állami Számvevőszéknek a jelentését, akkor nagyon lényeges különbségeket lelhetett fel a korábbi éveknek a költségvetéséhez képest. Egyrészt a gazdasági növekedésnek a prognózisa, az előrejelzése teljes mértékben szinkronban van a Magyar Nemzeti Bank, az OECD és az IMF előrejelzéseivel. Maga az Állami Számvevőszék is azt állapítja meg, hogy az inflációs mutató értékét következetesen vették figyelembe - gondoljunk az alultervezett inflációra a korábbi időszakban.

A bevételek megalapozottsága lényegesen javult ebben a költségvetési törvényjavaslatban a korábbi évekhez képest, még akkor is, hogyha Varga expénzügyminiszter az áfával kapcsolatban a fenntartásait itt megfogalmazta. De összességében sokkal megalapozottabb bevétellel lehet számolni.

A tartalékképzés - szemben azzal, amilyen gyakorlatot a fideszes kormány folytatott - az alsó határon lett tervezve, az államháztartási törvény által megadott határokon belül, szemben a korábbi évek jelentős felültervezésével.

És még egy nagyon figyelemre méltó szempontot szeretnék idehozni: a Magyar Fejlesztési Bank - ami korábban a Fidesznek a házibankjaként működött - költségvetés terhére harmadik fél javára vállalható készfizető kezességállománya egyharmadával, 200 milliárd forintra csökkent - nagyon jelentős változás. Szeretnék utalni arra, amit a pénzügyminiszter úr mondott, hogy egy sokkal átláthatóbb, követhetőbb közpénzfelhasználást kívánunk megvalósítani.

Kétségtelen tény, hogy mindezen korlátok közepette jobb lett volna egy bőkezűbb költségvetést benyújtani a beruházások vonatkozásában, az önkormányzatok vonatkozásában, jobb lett volna, ha azt a nagymértékű hiánykorrekciót nem kell végrehajtani a jövő évi költségvetésben, mint amekkora változás be kell hogy következzen a hiány mértékében egyik évről a másikra; de hát mindezeknek a feltételei nem biztosítottak.

Ugyanakkor nem lehet beletörődni abba - én is azt mondom -, hogy eddig jutottunk, a 2004-es évnek a tervezését már az év elején nagyon határozottan meg kell indítani, hiszen számos ponton kitapintható az a feszültség, ami például, hogy utaljak rá, Budapest mellett Budapest agglomerációjára is jellemző, hiszen itt is nagyon súlyos örökséget hagyott számunkra a Fidesz-kormány útépítésben, közlekedési rendszerben, az adóerő-képesség megállapításánál, tehát sok-sok problémát kell nekünk kezelni.

Még egyszer szeretném kihangsúlyozni azt, hogy erre a költségvetésre nem az a válasz, amit Áder János itt megfogalmazott, ezer módosító indítvánnyal korrigálni a költségvetést, hanem azzal a szemlélettel végiggondolt gazdaságpolitikát kell folytatni, amely szemléletet felmutatott az expozéban a pénzügyminiszter úr, és amely szemlélettől felvértezve végig kell gondolni azokat az igényeket, amelyek itt a vitában és majd módosító javaslatok formájában megfogalmazásra kerülnek, és ezzel párhuzamosan végig kell gondolni az államháztartás új típusú feladatrendszerét. És a kettőt, az igényeket és a feladatrendszernek az újragondolását egymáshoz illesztve és összehangolva kell... - 2003. január 1-jétől nagyon határozottan dolgoznunk a 2004-2006 közötti költségvetésnek a formálásán.

Ezzel együtt szeretném kérni a tisztelt Háznak támogatását a költségvetési törvényjavaslathoz. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai