Készült: 2024.09.22.21:25:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 38. felszólalás
Felszólaló Herbály Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:53


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERBÁLY IMRE (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! A genetikai sokféleség megőrzése a világ szinte minden részén fontos kérdésként merül fel napjainkban. A termesztésben lévő fajták eltűnése, a fajtaválaszték beszűkülése a növénytermesztés és -nemesítés több területén egyre aggasztóbbá válik, ezért a világ jelentős nemesítőtársaságai, valamint több ország intenzív genetikaianyag-begyűjtő kampányba kezdett.

Magyarország több évtizede európai szinten mérve is igen magas színvonalú génmegőrzési tevékenységet folytat a szántóföldi növények vonatkozásában és a szőlő-, gyümölcsfajok esetében is. Az ország különböző génbanki gyűjteményeiben mintegy 80 ezer szántóföldi zöldség- és növényfajmag mintája, közel 7 ezer gyümölcstétel, mintegy 5 ezer szőlőtétel, 5 ezer erdészeti tétel szerepel.

Hogyan tudja a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ennek a munkának a folyamatosságát biztosítani, amikor a növényi génmegőrzéssel foglalkozó intézményeit átadta részben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, részben több felsőoktatási intézménynek?

Az elmúlt évben ismereteink szerint a tápiószelei Agrobotanikai Központ fejlesztése érdekében beadásra került a pannon vadbank kialakítására egy Life Plusz pályázat. A pályázatban foglaltak megvalósítását a KvVM is támogatta, elősegítve ezzel a termesztett növények génmegőrzésén alapuló vadon élő növények genetikai anyagainak megőrzését, fenntartását. Miben segíthet Tápiószele működése, a pályázat elnyerése, és melyek azok a garanciák az intézmény stabil működését illetően, amit az FVM tud biztosítani?

A pécsi, egri, kecskeméti, badacsonyi szőlőtermesztő kutatóintézetek átadásra kerültek az egyetemekhez. Az érdi, fertődi, ceglédi és újfehértói kutatóintézetek jelenleg az MNV Zrt. kezelésében vannak. A 2018/2006-os kormányhatározat szerint a vagyonkezelő szervezet korábban az intézet privatizálását tervezte, jelenleg a szőlészeti kutatókhoz hasonlóan az egyetemeknek történő átadását készíti elő.

Amennyiben ezek átkerülnek az egyetemekhez, hogyan kíván segíteni, mit tervez a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a növényi génmegőrzés hazai fenntartása érdekében?

Várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai