Készült: 2024.04.26.07:03:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2015.03.17.), 250. felszólalás
Felszólaló Dankó Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DANKÓ BÉLA a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 2013. szeptember 1-jén lépett hatályba, és annak idején nagy előrelépést jelentett az addigi szabályozáshoz képest. A korábbi szabályozás célja a halászati és a horgászati tevékenység nyereségeinek maximalizálása volt, az új törvény azonban szemléletváltást hozott: a halászati és horgászati tevékenységet immár úgy kell végezni, hogy az a halállományok fennmaradását és természetes módon történő megújulását lehetővé tegye, illetve ne akadályozza. Ennek megfelelően a jelenleg hatályos törvény már leginkább a rekreációs horgászatra helyez nagyobb hangsúlyt a halászattal szemben, ha a természetes vizek hasznosításáról van szó.

2013 szeptembere óta eltelt annyi idő, hogy az új szellemű szabályozás működési tapasztalatai alapján most a szükséges helyeken korrigálhassuk a törvényt. Az ilyenkor szokásos szakmai, jogtechnikai, felhatalmazó és nyelvi módosítások természetesen mind megtalálhatók a most benyújtott javaslatban, bővebben nem is szeretnék rájuk kitérni. A legfontosabb változtatások a halvédelem és a horgászat támogatása területét érintik, így a különféle szakmai igényeknek megfelelően kismértékben bővülnek a tudományos és az ismeretterjesztési célú, valamint az ökológiai szelektív horgászat lehetőségei, halak befogására ezentúl miniszteri engedélyre állatkerti édesvízi akváriumi, illetve kiállítási, élőállat-bemu­tató célra is lehetőség nyílik, továbbá tudományos kutatás vagy halmentés céljából olyan természetes élőhelyekről is foghatók halak, ahol egyébként szigorúan tilos.

Nő a horgászturizmus és a horgászversenysport támogatására az ágazat központi bevételeiből fordítható keret. Az illegális tevékenységek minél hatékonyabb visszaszorítása érdekében néhány, az eddigiek során érzékenynek mutatkozó szabályozási ponton szigorodik a halgazdálkodási hatóság szankcionálási rendszere, és bővül a nyilvántartás is, ugyanakkor a halgazdálkodási és a halvédelmi bírság minél igazságosabb kiszabásához segítséget nyújtó mérlegelési szempontok törvényi erőre emelkednek.

Ezek a módosítások egyértelműen a horgásztársadalom szabálykövető többségének érdekeit szolgálják, és segítik a hazai horgászkultúra fejlődését, amellett, hogy a halállomány védelmét is hatékonyabbá teszik.

(19.20)

A kereskedelmi célú halászati engedélyek kiadása megszűnik, így a természetes vizekben 2015 után véget ér a kereskedelmi célú halászat. A haltermelési létesítmények esetében érvényesülnek a berni egyezményben foglalt állatvédelmi előírások: a halak élőhelyének védelme és a halgazdálkodás folyamatosságának fenntartása érdekében, továbbá a halgazdálkodásban részt vevők érdekeit figyelembe véve lehetővé válik, hogy az önkormányzatok az állam javára mondhassanak le halgazdálkodási jogaikról, és hogy a haszonbérletbe adott vízterületek szerződései meghosszabbíthatóak legyenek. A különleges rendeltetésűvé váló vizek bérlőinek jogai védelemben részesülnek, csakúgy, mint a magántulajdonban lévő tavakban élő hal feletti tulajdoni viszonyok.

Ezek a módosítások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a 2013-ban elfogadott törvény céljai minél jobban megvalósuljanak. Kérem képviselőtársaim támogatását a javaslatokhoz. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai