Készült: 2024.05.06.10:13:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaimmal együtt izgatottan vártuk, hogy a Fidesz vezetése napirend előtt eredményt hirdet-e a Molnár Oszkár kontra demokrácia meccsben, ez azonban nem történt meg, nem derült ki, hogy a Fidesz a demokráciát, az emberi jogokat, a kirekesztés elleni fellépést választja-e, vagy pedig megtűri soraiban az olyan képviselőket, akik pontosan ez ellen foglalnak állást. A vita tehát a Fideszen belül nem dőlt el, hogy a szélsőségek vagy a demokrácia irányába nyit. Bízom benne, hogy egyetértésre jutnak, hogyha nem, akkor - azt hiszem - ezzel a kérdéssel ezek között a falak között is többet kell még foglalkoznunk.

Tisztelt Ház! Az elmúlt héten két régi, megoldatlan közpolitikai hiányosság került a reflektorfénybe. Az egyik két nemzetközi szervezet, a Transparency International és a Freedom House kampányfinanszírozási javaslata nyomán, a másik pedig Orbán Viktor hét végi, kétszáz fős parlamentről szóló nyilatkozata kapcsán: kisebb parlamentet, átláthatóbb és olcsóbb kampányt.

Ki ne értene egyet ezekkel a jelszavakkal? Magyarországon mindenki ezt akarja, mégsem történik érdemben semmi. Eddig a váltó pártok egymás kijátszásával voltak e kérdésekben is elfoglalva. A kampányfinanszírozásról szólva Hack Péter egy mai írásában így fogalmaz: mindkét nagy párt arra építi a taktikáját, hogy az általa javasolt változás annyira kedvezzen neki, hogy emiatt a másik biztosan nem tudja elfogadni, így a javaslat megbuktatásának a felelősségét a másik oldalra lehet hárítani. De hasonló politikai játszmákat láttunk a kisebb parlament és az összeférhetetlenség kapcsán is.

Elhihetjük-e ezek után Orbán Viktornak a parlament létszáma lecsökkentésére tett újabb javaslatának komolyságát? Attól tartok ugyanis, hogy Orbán Viktor olyan kérdésről beszél, olyat ígér Lázár Jánosnak és a televízió nézőinek, ami nincs, és nem is lesz legalább 2014-ig, hiszen egyik nagy párt sem a megoldást, hanem a maszatolást választja. Leghamarabb ugyanis, még hogyha meg is volna a szándék, 2014-től lehetne kisebb a parlament, az adófizetők ezt köszönhetik az MSZP-nek és a Fidesznek közösen. Ez pont olyan időnyerési taktika, mint amilyent a képviselői összeférhetetlenség és párt- és kampányfinanszírozás törvényi körülményeinek rendezése körül folytatnak.

A frakcióban biztosan lesz valamilyen ellenérzés, ha ellenállás nem is, fogalmazott Orbán Viktor a kérdésben. Nos, eddig ellenállás is volt: csak az elmúlt egy hónapban háromszor szavazták le a fideszes honatyák az MSZP-s képviselőkkel együtt a Magyar-Csapody-Karsai-Világosi-féle kétszáz fős parlament létrehozására vonatkozó javaslatot. Ellenérzés és ellenállás ez a javából, tisztelt képviselőtársaim. De soha nem késő, még ma is dönthet úgy a Fidesz, hogy Orbán pártelnök úr szavai szerint nemcsak mantrázza a népszerű rigmusokat, hanem cselekszik is.

A kampányfinanszírozás rendbetételére azonnali lehetőség kínálkozik. Most olyan helyzet állt elő, amikor az arcukra és a látszatra oly kényes politikai erők végre megoldást találhatnak. A Transparency International és a Freedom House a múlt héten mutatta be azt a törvényjavaslatot, amely a helyzetet legalább részben rendezné. Úgy látszik, ezúttal is civileknek kell támogatni teljes erővel egy ügyet ahhoz, hogy a parlament érdemben reagáljon. A Reformszövetség volt eddig az egyetlen szervezet, amelynek pontos programja volt a gazdasági világválság kezelésére. Egy másik példát hozva: a bringásszervezeteknek volt egyedül kidolgozott programjuk a kerékpárosok problémáinak rendezésére, a KRESZ módosítására. Ez a kettő végre révbe érni látszik.

Fejezzék be a nagy frakciók a sunnyogást, és beszéljenek egyenesen a civilek kampányfinanszírozással kapcsolatos javaslatáról, már csak azért is, mert a javaslatcsomag a pártok álláspontjából, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet hozzájárulásával született.

A liberális frakció azt kéri a parlamenti erőktől, hogy mind az öt párt értsen egyet saját eddigi javaslataival, vállaljon racionális kompromisszumokat, és támogassa a két nemzetközi civil szervezet gondozásában megszületett törvényjavaslatot. A pártok frakcióvezetői ezt írják alá (Felmutat egy iratot.), a parlament pedig szavazza meg!

A liberális frakció képviseletében én már aláírtam, kérem a többi pártot is, hogy csatlakozzanak ehhez a javaslathoz. A kétszáz fős parlament és az összeférhetetlenség megteremtésére is ma a parlament asztalán van a lehetőség, napirendre kértük a mai napon az e kérdéseket is rendező törvényjavaslatot. Kérem képviselőtársaimat, a szavazáskor támogassák azt.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai