Készült: 2024.05.11.18:38:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2003.09.22.), 80. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Pár napja egy régi-új fogalommal, a nómenklatúra fogalmával ismerkedik a magyar közvélemény, amit Szili Katalin, a Magyar Szocialista Párt elnökhelyettese hozott vissza a köztudatba. De vajon mit is jelent ez a fogalom, kik is alkotják a nómenklatúrát?

Bár Szili Katalin a választ a ködös homályban tartotta, de politikai elemzők egyetértenek abban, hogy a nómenklatúra tagjai azok, akik jó időben voltak jó helyen, vagyis, hogy a rendszerváltó magyar valóságot idézzük, egykori politikai kapcsolataikat sikeresen mentették át gazdasági kapcsolatokká, ami pedig egyenes utat nyitott az eredeti tőkefelhalmozás, azaz a hatalmas magánvagyonok megszerzése felé. Ez csak az előző rendszer politikai kegyeltjeinek, a kiváltságosoknak adatott meg. (Dr. Géczi József Alajos közbeszól.) Pedig azt gondolom, abban mindannyian egyet tudunk érteni, hogy az állam vagyonával való gazdálkodás különös figyelmet, körültekintést, tisztességet igényel. Erkölcstelen és helytelen dolog, ha egyes emberek az ország, vagyis a többi ember kárára gazdagodnak meg tisztességtelenül és érdemtelenül.

Sajnálatos módon azonban a rendszerváltás időszakában és azóta is, a privatizáció leple alatt számtalanszor fordult elő, hogy egyesek tisztességtelenül bántak a rájuk bízott állami vagyonnal. Tették ezt oly módon, hogy a rendkívül értékes ingatlanokat, táborokat, vadászházakat és egyebeket barátoknak, egykori vagy leendő üzlettársaknak, illetve egyes esetekben saját maguknak privatizálták ki. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Ezekben az esetekben az értékesítési ár rendszerint arcpirítóan mélyen alatta maradt a valós értéknek, így találhatott gazdára néhány millió forintért a főváros egyik legszebb területén fekvő vadászház, ifjúsági tábor, és a sort szinte a végtelenségig lehetne folytatni.

Bizonyos esetekben már a rendőrség is vizsgálódik, gyanúsítottként hallgatva meg a gátlástalanul gazdagodókat. Mára már tudjuk, hogy sajnos az ifjúsági vagyon sem maradhatott ki az értékesítési sorból, sőt legutóbb éppen a Magyar Úttörők Szövetségének ügyvezető elnöke, Rácz Péter ellen emelt vádat az ügyészség, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt, ugyanis az Úttörő Szövetség 15 millió forintért adta el a csillebérci ifjúsági tábor egyik legértékesebb ősparkos részén álló, 300 millió forintot érő, 200 négyzetméteres vadászházat, amelynek jelenlegi lakóját véletlenül éppen Rácz Péternek hívják.

Tisztelt Miniszter Úr! Mindezek alapján a következő kérdéseim vannak önhöz. Lát-e lehetőséget arra, hogy a jóval értéken alul elkótyavetyélt ingatlan visszakerüljön az állam tulajdonába? Valamint kíváncsi volnék, hogy mi a véleménye arról, ha valaki régi politikai kapcsolatait kihasználva jóval értéken alul vesz meg ingatlanokat a magyar államtól, súlyosan megkárosítva ezzel az összes magyar embert.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz, szórványos taps az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai