Készült: 2024.09.24.18:34:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.), 70. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Orbán-kormány számára különösen fontos a gyermekek és a családok támogatása. A kormány ennek megfelelően számos családbarát intézkedést hozott az elmúlt három év során, amelyek közül hadd emeljek ki néhányat. A gyes időtartamát három évre növeltük, a gyed összegének egyharmaddal történő megemelése is megtörtént, a kismamák részmunkaidős foglalkoztatása utáni járulékkedvezményt vezettünk be, és nem utolsósorban a családi adókedvezmény lehetőségének megteremtését is sikerült elvégezni. A családi adókedvezményt 2011-ben 1 millió 17 ezer, 2012-ben 1 millió 105 ezer szülő vette igénybe. Az igénybevett összeg 2011-ben 180 milliárd forint, 2012-ben 184 milliárd forint volt, tehát a két év alatt összesen 364 milliárd forint volt.

2014 januárjától már nemcsak a 16 százalékos szja-ból, hanem a 10 százalékos nyugdíj- és 7 százalékos egészségbiztosítási járulékból is érvényesíteni lehet a kedvezményt.

(15.10)

A kiterjesztés elsősorban a három vagy több gyermeket nevelőknél jelent igazán pluszkedvezményt. Három gyermek esetén bruttó 300 ezer forint nagyságrendű jövedelemnél 51 ezer forint lehet a nettó keresetnövekmény. Az intézkedés eredményeképpen jövőre további 53 milliárd forint marad a családoknál.

Hosszan folytathatnám a sort, a kérdésem most mégis arra a 21 500 gyermekre és fiatal felnőttre irányul, akik gyermekvédelmi gondoskodásban részesülnek. Ezeknek a gyermekeknek közel 60 százaléka nevelőszülői családokban nevelkedik, és itt kapják meg az érzelmi, értelmi, erkölcsi fejlődésükhöz szükséges támogatást, melyre saját családjukban nincs lehetőségük.

A nevelőszülők többsége azonban a gyermekek nevelése, gondozása mellett nehezen tud más munkát vállalni, ily módon anyagi biztonságuk és a gyermekek ellátása is veszélybe kerülhet. Ugyancsak fontos kérdés, hogy milyen ellátáshoz juthatnak azok a gyermekek, akik a gyermek- vagy lakásotthonokban nevelkednek, hiszen a család hiányát az intézmények nem képesek teljes mértékben pótolni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdésem tehát az, milyen intézkedésekkel segíti elő a kormány a kiszolgáltatott helyzetben lévő gyermekekről gondoskodó nevelőszülői családok anyagi és erkölcsi megbecsülését. Van-e kormányzati terv a gyermek- és lakásotthonokban élők körülményeinek javítására, annak érdekében, hogy a családban felnövő (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) társaikhoz hasonló esélyekkel ők is felkészülhessenek a felnőtt életre és a családalapításra?

Várom tisztelettel válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai