Készült: 2024.09.19.03:10:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.), 263. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon jól hangzik, amiket elmondtak, de ugyanakkor itt van számos kérdés, amit meg kellene válaszolni, mielőtt bárki eldönthetné, hogy mennyire tudja támogatni ezt az indítványt.

(20.30)

Ugyanis itt egy újabb egyéni képviselői indítvány formájában jött be egy olyan módosító, ami meglátásom szerint tovább fokozza azt a zavart, ami az Erzsébet-program körül már így is kialakult.

A Zánkai Üdülőcentrum, ahogy a javaslat fogalmaz, az Erzsébet-program balatoni bázisa vagyonkezelőinek az Erzsébet Vagyonkezelő Kft.-t jelölte ki, és egyúttal azt is kimondja, hogy a vagyonkezelői jog létesítése ingyenesen történik.

Ha kicsit visszatekintünk az elmúlt időszakra, akkor azt látjuk, hogy az Erzsébet Utalványforgalmazó által idén alapított Erzsébet Vagyonkezelő Kft. a folyamatosan terjeszkedő Erzsébet-cégbirodalom egyik újabb darabja, működéséről és létrejöttének okáról semmi nem lehet tudni. Annyi biztos, hogy 2013 februárjában az MNV Zrt. igazgatósága jóváhagyta azt a bérleti szerződést, amely szerint a Zánka-Új Nemzedék Központ Nonprofit Kft. vagyonkezelésében lévő Zánka Gyermekváros ingatlanon négy darab létesítmény és az azokat körülvevő zöldövezet 15 évre az Erzsébet Vagyonkezelő Kft.-hez kerül. Azt látjuk, hogy a zánkai ingatlanok most a kft. vagyonkezelésébe kerülnek ingyenesen, ami sokkal komolyabb jogosítványokat jelent, mint a bérlői jogok.

A javaslat indoklása azt mondja ki, hogy a vagyonkezelővé történő kijelöléssel a törvény az Erzsébet-program balatoni bázisa megteremtésének biztonságos, a hosszú távú hasznosítását megalapozó jogi keret. Számomra érthetetlen, hogy a 15 évre szóló bérleti szerződés miért nem adott eddig elég biztonságot és hosszú távú hasznosítást megalapozó jogi keretet, így ez az indoklás önmagában, azt gondolom, hogy nem igazán hihető.

A zavart csak fokozza, hogy mindeközben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő által az Erzsébet-program részére átadott ingatlanok vagyonkezelője az Erzsébet Szállodák, Táborok és Vendégházak Nonprofit Kft. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. eddig már több lépcsőben adott át ingatlanokat az Erzsébet-programnak, idén a Közigazgatási és Igazságügyi Hivataltól, valamint a Somogy Megyei Intézményfenntartó Központtól összesen 13 üdülő került be a programba, szintén ez év márciusában a fonyódligeti Erzsébet-gyermektábor, valamint az ahhoz tartozó ingóságok is az ESZTV Kft.-hez kerültek. Azaz csak idén 17 ingatlan került be a programba, ezzel együtt a kft. vagyonkezelésébe.

Számomra az is érthetetlen, hogy ha az Erzsébet-ingatlanok vagyonkezelője az Erzsébet Szállodák Kft., akkor miért van szükség egy újabb vagyonkezelő kft.-re is, a programba került ingatlanvagyont miért más és más társaság kezeli, szeretnék erre a kérdésemre választ kapni.

Amúgy meg azt gondolom, hogy az egész Erzsébet-programmal és a körülötte burjánzó cégbirodalommal a legnagyobb probléma az, hogy a működésről és a gazdálkodásról igazából semmit nem lehet tudni. Az atlatszo.hu portál nemrégiben adatigénylési pert is indított az Erzsébet Utalványforgalmazóval szemben, amely során az Utalványforgalmazó alulmaradt. A bíróság tehát arra kötelezte, hogy hozza nyilvánosságra a gazdálkodási adatait. A cég fellebbezett, azóta semmi hír. Mindenesetre nyolc nappal a Fővárosi Törvényszék elsőfokú döntését követően kormánypárti képviselők egy olyan indítványt terjesztettek be, ami hatályon kívül helyezte azt a törvényi rendelkezést, amin az ítélet alapult. Ez egy elég problémás sorrendnek tűnik így, ilyen módon, addig ugyanis egyértelműen fogalmazott a törvény a tekintetben, hogy az Erzsébet Utalványforgalmazó Kft. tevékenysége közfeladatnak minősül-e vagy sem.

A törvény kimondta, hogy a MÜA az Erzsébet-programmal kapcsolatos feladatai ellátásához közreműködőként egy általa alapított és százszázalékos tulajdonában álló gazdasági társaságot vesz igénybe, ami nem más, mint az Utalványforgalmazó Kft. És akkor volt tavasszal ez a törvénymódosítás, ami ezt az egyértelmű helyzetet szüntette meg azzal, hogy csak annyit hagyott benne a szövegben, hogy a MÜA feladatai végrehajtásában együttműködhet más szervezetekkel.

Tehát gyakorlatilag azt érték el, hogy kikerült a törvényből az a garancia, ami addig azt biztosította, hogy az Utalványforgalmazó Kft. mint közfeladatot ellátó szervezet gazdálkodása ebben a körben nyilvános legyen. Már akkor is elmondtuk, hogy emögött nem lehet nem felfedezni azt a szándékot, hogy a kormány el akarja takarni a nyilvánosság szeme elől az Erzsébet-utalvány körül forgó pénzek sorsát. Ez pedig csak azt jelentheti, hogy van takargatnivalója, azaz érdeke, hogy ne legyen átlátható az Erzsébet-utalvánnyal kapcsolatos pénzeket kezelő szervezetek gazdálkodása.

Itt van ez a mostani módosítás, és ennek során is felmerül ugyanez a gyanú. Miért kell az ingatlanoknak az Erzsébet Vagyonkezelőhöz kerülnie? A tavaszi módosítás értelmében annyi biztos, hogy nem egyértelmű a jogi helyzet a tekintetben, hogy közfeladatokat lát el a vagyonkezelő vagy sem. Így a cég gazdálkodásának átláthatósága, a közérdekű adatokhoz való hozzáférés lehetősége erősen kétséges lesz.

Mivel teljesen átláthatatlan és zavaros az egész Erzsébet-program és vele a közpénzek felhasználása, én arra kérem előterjesztő képviselőtársamat vagy államtitkár urat, hogy adjon választ azokra a kérdésekre, mi az oka annak, hogy gomba módra szaporodnak az Erzsébet-program körüli társaságok; miért jött létre az Erzsébet Vagyonkezelő, ha az ingatlan vagyonkezelésére már létezik egy másik társaság - ugye az Erzsébet Szállodák Kft.-re gondolok -; mi a valódi indoka annak, hogy a zánkai ingatlanok a vagyonkezelőhöz kerültek. Van ez a 15 éves bérleti szerződés, ami elég hosszú távúnak tűnik ahhoz, hogy ne állja meg a helyét az erre vonatkozó érv. Azt látjuk, hogy itt több százmillió forintos nagyságrendű értéknövelő felújítást terveznek.

Kérdezem én, hogy a vagyonkezelőnek is ez a célja a zánkai ingatlanokkal, vagy ezen túlmutató céljaik is vannak.

Köszönettel várom válaszukat. (Dr. Schiffer András tapsol.)




Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai