Készült: 2024.09.26.18:55:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 52. felszólalás
Felszólaló Ferenczi Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Tudvalévő, hogy a tanártársadalom mind a mai napig nem örvendhet sem anyagi, sem erkölcsi megbecsülésnek. Azt azonban egyenesen felháborítónak tartom, hogy az egzisztenciális gondokkal küzdő tanárkollégák munkájuk tisztességes ellátása közben biztonságban sem érezhetik magukat.

Az elmúlt évek liberális oktatáspolitikája a gyermekek jogait helyezte kötelezettségeik fölé, a nemzet napszámosai kezéből pedig minden eszközt kicsavart. Ennek az lett az eredménye, hogy a jogaikkal tökéletesen tisztában lévő gyermekek és szülők a védtelen pedagógusokon töltik ki bosszújukat, vezetik le feszültségeiket. Elképesztő, hogy az elmúlt években viszonylagosan jobb bűnügyi statisztikával bíró Veszprém megyében is elszaporodott és folyamatosan nő az utóbbi időben az iskolán belüli erőszakos bűncselekmények száma, és egyre több sérelem éri foglalkozásuk ellátása során a pedagógusokat is.

Bár rengeteg példát fel tudnék hozni országosan, engedjék meg - engedje meg, tisztelt államtitkár úr -, hogy Veszprém megyei példákkal illusztráljam a tanárokat érő atrocitásokat. Nem egyedi a következő eset, a diákok ugyanis rendszeresen visszaélnek a mobiltelefonjukkal. Egy gyerek hátulról lefényképezte tanárnőjét, miután a tanárnő elkérte tőle a telefont, dulakodni kezdett vele, taszigálta, a kezét csavargatta durván. A tanárnő nem tudta lecsillapítani, kihátrált az épületből, hogy az udvaron segítséget kérjen. Ahogy a tanuló meglátta, hogy közelít a kolléga, elengedte, de még előtte odavágta a tanárnőt az ajtófélfához, aminek féltenyérnyi lila folt lett az eredménye a karján.

Az önök részéről a közelmúltban hangzott el egy nyilatkozat, miszerint Magyarországon nem időszerű, hogy az iskolában reggel leadják a diákok a mobiljukat, elébe menve a visszaéléseknek. Ennek ellentmond, hogy egy másik iskolában dolgozó tanárismerősömről szintén titokban készített felvételeket és az interneten tett közzé egy diák. A tanárnő feljelentést tett az ügyben, kérdés azonban, hogy lesz-e ennek eredménye. Egy másik eset Tapolcáról: tanárát fojtogatta egy diák, a 12 éves fiú ellen közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt indult vizsgálat. A pedagógus előzőleg magatartása miatt vonta kérdőre a diákot; a bántalmazott tanárnő 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.

Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos nap mint nap megtörténik ilyesmi, nem csak tanárokkal óvónőkkel, de orvosokkal, ápolónőkkel, mentősökkel, tűzoltókkal és rendőrökkel is. Tisztában vagyok vele, hogy az új közoktatási törvény koncepciójában szerepel a magasabb fokú személyi biztonság garantálása a pedagógusok számára, az emberekkel foglalkozó intézmények között azonban nincs kommunikáció, sőt gyakran ellenségnek tekintik egymást. Gondolok a pedagógusok, a családgondozók, a pszichológusok, a GYIVI és a rendőrség közötti elégtelen kommunikációra. Néhány hónapja dr. Töreki Sándor Veszprém megyei rendőrkapitány személyes egyeztetés során ígéretet tett az iskolarendőri szolgálat megerősítésére megyénkben, sajnos azonban személyi állomány és anyagi források hiányában ebből sem lett semmi.

Lényegében a pedagógusok megfelelő törvényi garancia (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) és határozott, elrettentő szankciók nélkül teljesen kiszolgáltatottak a deviáns tanulókkal szemben.

Kérdezem tehát miniszter urat, ki védi meg a tanárokat. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai