Készült: 2024.09.23.19:32:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 4. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Köztársasági Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Elnök úrnak a mostani beszéde lehetőséget ad nekünk, a Jobbik képviselőinek arra, hogy a lezajlott mindennapi vitáktól kicsit hátrébb lépve, összefoglalva tekintsük át mindazt, ahogy ezt az alkotmányozást látjuk, és ehhez maga a folyamat is hozzátartozik, mert befolyásolja azt a tartalmat, amit most itt az Országgyűlés vélhetően el fog fogadni.

Az új alaptörvény megalkotásánál azt vártuk a Fidesz-KDNP-től, hogy a nemzeti együttműködés jegyében, ennek a rendszernek a jegyében kívánja ezt a fontos és legfontosabb törvényt megalkotni. Kétségtelen, hogy a kétharmados többséggel rendelkeztek, azonban azt is vegyük figyelembe, hogy az 53 százalékos Fidesz-KDNP választói támogatottság mellett ennek az együttműködésnek a rendszere azt jelentette volna, hogy a maradék 47 százalék, amiből 43 százaléknak itt a parlamentben képviselete van, érdemi lehetőséget kap a beleszólásra.

Bármennyire szomorú ezt önöknek meghallani, igen, az MSZP-SZDSZ-kormányzat idején ők kötelezettséget vállaltak a szabályozási elvek négyötödös elfogadására. Önök ezt elvetették. Egy eseti bizottságot hoztak létre a parlament keretein belül, amely természetesen azt jelezte, hogy a parlament él a maga jogával, és szuverén módon alkotja meg ezeket az alapelveket. Majd jött egy siófoki összejövetelük, ahol azt mondták, ez megszűnik most már szabályozási alapelvnek lenni, sutba vágjuk, és majd alkotunk egy újat, Szájer Józsefet Brüsszelből hazahívjuk, hogy a brüsszeli gondolat is erőteljesen jelentkezhessen ebben a szövegben. Természetesen a benyújtott szöveg nem felelt meg egy normaszöveg követelményeinek, csak egyetlen olyan módosító volt, ahol 63 helyen koherenciazavar miatt kellett önöknek javítaniuk. A fő cél nyilván az április 25-ei aláírás betartása.

A nemzeti konzultáció volt hivatott helyettesíteni adott esetben a népszavazással való elfogadást. Mi ezt nem becsüljük le, de tudomásul kell venni, hogy megkésve történt, és bizony olyan kérdésekkel, ami nem a lényeget érintette.

És hadd szóljak a vélhetően elfogadásra kerülő alaptörvény néhány tartalmi kérdéséről! A Nemzeti hitvallás gyönyörűen hangzik, nagyon sok szimpatizánsunk mondja, milyen szép, csak éppen ellentmondás van a további fejezetek és a hitvallás között.

Az állami és a nemzeti függetlenség történeti alkotmányos elve hogyan érvényesül, ha az európai uniós jog minden további nélkül közvetlenül érvényesülhet ebben az országban? Ha ezt elfogadjuk, akkor ne hivatkozzunk erre a történeti jogfolytonosságra! Hogyan érvényesül a földtulajdonjog kérdése, szintén, ha tetszik, a Szent Korona-tan elvében? Most lesz egy javaslatunk, amiről név szerinti szavazást kérünk, hogy önök ezt hogyan gondolják. Hogyan tekinthetünk a jogfolytonosságnak a megszüntetésére, ami az eredeti benyújtásban szerepel a '49. évi XX. alkotmány kapcsán, amikor elutasítják azt a javaslatunkat, amely annyit írt elő, sarkalatos törvény vizsgálja felül 1988. január 1-jétől a nemzeti vagyon elidegenítésének jogszerűtlenségét, és igyekezzék helyreállítani a megfelelő állapotot?

(13.30)

Elutasították, nem akarnak megfelelni ennek. Az önkormányzatok forrásai tekintetében fönntartják az alkotmányellenes helyzetet, mert arányokról beszélnek, de nem adják oda a forrásokat, nem szüntetik meg az indokolatlan képviselői privilégiumokat, a határon túli magyarok szavazati jogánál lebegtetik a lakhelytől való függést vagy függetlenséget, az adósság kérdését nem az általunk fontosnak tartott érdemi lépésekkel, hanem az alkotmányban való megjelenítéssel, kommunikációs módon tudják megoldani, és ehhez tartozik a Magyar Nemzeti Bank szerepének a meg nem változtatása.

Tisztelt koalíciós Képviselőtársaim! Önök a Nemzeti hitvallásban arról beszéltek, hogy a szavazófülkékben sikeres forradalmat vittek véghez. Mi azt mondtuk, nem vitték véghez ezt, csak megvan a lehetőségük önöknek, hogy ezzel a forradalmi változással egy újabb rendszerváltást végrehajtsanak. Ennek az alaptörvénynek az alapján azt kell mondanom, hogy ezt a lehetőséget eljátszották.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai