Készült: 2024.04.26.10:41:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 54. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy héttel ezelőtt döntést hozott az Alkotmánybíróság a Btk. kábítószerrel való visszaélésre vonatkozó rendelkezéseivel kapcsolatban. A testület határozata a szabad demokrata frakció szerint számos kérdést vet fel.

Üdvözlendőnek tartjuk, hogy a döntés megerősítette az úgynevezett elterelés intézményének létjogosultságát, kijelentve, hogy az fontos közérdeket szolgál. Ugyancsak örvendetes fejlemény annak kimondása, hogy a tűcsereprogram és más ártalomcsökkentő programok munkatársai egészségügyi tevékenységet végeznek, munkájuk nem ítélhető bűnsegédi magatartásnak, és egyben továbbra is biztosított a programban részt vevő kliensek, páciensek névtelensége. E két tényező a liberális drogpolitikát igazolja.

Aggasztónak tartjuk azonban, hogy a határozat következtében a büntető törvénykönyv újra a fiatal kipróbálókat fenyegeti börtönbüntetéssel. Bizonyos fokig a korábbi, indokolatlanul szigorú szabályozás felé tett visszalépésnek tekinthető, hogy a függőkkel szemben újra alkalmi fogyasztók - eseti, alkalmi fogyasztók - kerülhetnének börtönbe, ráadásul magatartásuk kereskedői megítélés alá eshetne. Az Alkotmánybíróság elnöke a döntést indokolva kijelentette: a kábulathoz való jog nem létezik. Amennyiben ezt az állítást fenntartjuk, az azt a kötelezettséget rója a törvényalkotóra, hogy büntetőjogi összefüggésben szabályozza az egyébként vitathatatlanul nagyobb veszélyt jelentő és ugyancsak kábulatot okozó alkoholtartalmú termékek kereskedelmét, illetve fogyasztását.

Végül problematikusnak tartjuk a határozatot amiatt is, ahogy ezt két alkotmánybíró különvéleményében ki is fejtette, hogy a testület határozatával büntető jogszabályt alkotott. A jogbiztonság követelményének megsértését is felvetheti az a tény, hogy mindezt az Alkotmánybíróság a büntető törvénykönyv büntető rendelkezéseinek azonnali hatállyal történő módosításával tette.

Meggyőződésünk szerint amennyiben a Magyar Köztársaság Országgyűlése úgy változtatna szigorító értelemben a büntető jogszabályokon, hogy azt azonnali hatállyal próbálná meg életbe léptetni, az Alkotmánybíróság minden bizonnyal visszaküldené ezt a jogszabály-módosítást a parlamentnek, mondván, hogy a parlament nem hagyott megfelelő felkészülési időt a jogalkalmazóknak és a jogalanyoknak a változásra, és az is meggyőződésünk, hogy ebben az esetben az Alkotmánybíróságnak igaza is lenne.

(13.00)

Mindezek tekintetében a következő kérdéseket szeretném feltenni a tisztelt államtitkár úrnak: igaz-e, hogy a határozat értelmében vissza kell térni a 2002-es szabályozáshoz az elterelés intézményének tekintetében? Egyetért-e államtitkár úr, egyetért-e az igazságügyi tárca azzal, hogy - ahogy az 1999-2002 között létezett - csak a már drogfüggő betegek számára létezzen az elterelés mint büntethetőséget kizáró megszüntető ok?

Köszönöm szépen, várom válaszát. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai