Készült: 2024.09.20.09:35:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 294. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány az egyházakkal kapcsolatos politikáját valóban új, az együttműködésre nagyobb hangsúlyt fektető alapokra helyezte. Az ön által említett két pályázattal kapcsolatban az alábbiakról tudom tájékoztatni.

Az ISM '99-ben partneri megállapodást írt alá a katolikus egyház, a református egyház, a magyar evangélikus egyház és a zsidó hitközségek vezetőivel. A minisztérium által megjelentetett 64 pályázat közül négy pályázatban önálló pályázói körként jelöli meg a történelmi egyházakat. A nevesítés azonban nem jelenti a kisebb egyházi közösségek kizárását a pályázati lehetőségekből. Példaként említhetném a fogyatékos gyermekek és fiatalok habilitációját, rehabilitációját célzó pályázatot, ahol több úgynevezett kisegyház is támogatásban részesül.

A Szociális és Családügyi Minisztérium kiemelten figyel arra, hogy szakmai programjaiban valamennyi szociális szereplő részére széles körű ajánlati pályázati programokat hirdessen. Nem igaz az állítás, hogy a minisztérium különbséget tesz fenntartók között a támogatásokat illetően. Az idei pályázati programok is ezt támasztják alá, így például a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátó rendszer fejlesztésénél a következők pályázhattak: "a pályázaton támogatást igényelhet bármely természetes és jogi személy, aki részt vállal a szociális feladatok ellátásában".

Az interpellációban nevesített pályázatról az alábbi tájékoztatást tudom adni.

Az egyházi szociális intézmények rekonstrukciója új törvényi sor, idén első alkalommal szerepel. A "diszkrimináció" szó ugyanakkor gyakran hangzik el az ön és párttársai beszédében, bár jelzem, e szónak valódi és komoly súlya van, vigyázni kell hát a használatával, nehogy olyan esetekben is alkalmazásra kerüljön, amikor az nem helytálló. Vizsgáljuk meg tehát az adott helyzetet, mielőtt véleményt, ítéletet mondanánk!

Nézzük, miként alakult a '98-as évben a kisegyházak támogatása, tehát az önök kormányzása idején, és a jelenlegi kabinet idején, mondjuk, a 2000. esztendőben. A Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Egyház esetében az emelkedés több mint tízszeres, a '98-as 3 millió 360 ezer forintról 38 millió 873 ezer forintra nőtt a támogatásuk. A Tan Kapuja Buddhista Egyház a '98-as 1 millió 340 ezer forint helyett 2000-ben már 17 millió 155 ezer forint támogatásban részesült, és még sorolhatnám tovább a példákat. Nem gondolom hát, hogy ebben a helyzetben diszkriminációt bárki okkal emlegethet.

Konkrét kérdéseire engedje meg, hogy azok sorrendjében válaszoljak.

A kormány nem tesz indokolatlan megkülönböztetést az alkotmányos jogokkal rendelkező egyházak között. A keretek elosztásával kapcsolatos kérdése meglepett, hiszen az e területen végbement pozitív változásokat önnek is ismernie kell. 1994 óta az építések támogatására a kisegyházak esetében külön előirányzatot állított be a kormány. A központi költségvetési egyházi támogatások '98 és 2002 között megkétszereződnek. Emlékeztetném, hogy a hitoktatás területén '98-ban az önök idejében nulla forint volt a támogatás összege, ami a kisegyházak tekintetében is komoly hátrányt jelentett. Ez az összeg 2001-ben már 2,1 milliárd forint; a képzésben egyébként 531 ezer tanuló vesz részt. Ez, ha a történelminek nevezhető kis és nagy egyházak támogatását nézzük, akkor a gyerekek 98,9 százaléka, ha pedig a bibliai alapú oktatást, akkor a 99,8 százaléka.

A diszkriminatív pályázati kiírásokkal kapcsolatos megjegyzésére röviden tudok válaszolni: ilyen jellegű pályázatok nincsenek, így nem szaporodhatnak el, és ennek megfelelően ennek nincsen semmilyen oka. Ez ügyben várható lépéseinket, ahogy eddig is, a diszkriminációt kizáró szabályok folyamatos érvényre juttatásában látom.

Úgy gondolom, hogy a magyarországi egyházak helyzete még a jelenleginél is kielégítőbb lehetne, ha a polgári kormányra váró feladatok legalább egy kisebb részét az önök idejében megvalósítják, s az egyházakban nem ellenfelet, hanem partnereket láttak volna. Képviselő urat kérem, ezért ne keressen konfliktust ott, ahol az nincsen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai