Készült: 2024.04.26.08:28:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 217. felszólalás
Felszólaló Dr. Rubovszky György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! A Postabank Részvénytársaság további könyvvizsgálatával kapcsolatos peres eljárás során kiderült, hogy több állami tulajdonú részvénytársaság felperesi pozícióban van a könyvvizsgálatát ellátó Deloitte & Touche Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. és az Arthur Andersen Adó- és Vezetési Tanácsadó Kft. mint könyvvizsgáló cég ellen. A könyvvizsgálók esetében különös jelentősége van a függetlenség megőrzésének, az összeférhetetlenség kizárásának.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról szóló és a könyvvizsgálói tevékenység tárgyában megjelent 1997. évi LV. törvény előírja, hogy a kamarai tag könyvvizsgáló a könyvvizsgálói tevékenység során független szakértőként köteles eljárni, így a könyvvizsgáló vagy a könyvvizsgáló cég nem vállalhat könyvvizsgálói tevékenységet, ha bármely okból elfogult. Az előbb idézett per megindulása olyan helyzetbe hozhatja a könyvvizsgálót, akár azt a társaságot, amely felperesi pozícióban van, ami hatással lehet a könyvvizsgáló tárgyilagosságára, mert befolyásolhatja azt a képességet, hogy a megbízó pénzügyi kimutatásairól objektív és elfogulatlan jelentést készítsen. Ugyancsak ilyen hatással lehet az is, hogy a társaság vezetése mennyire lesz kész arra, hogy a fontos információkat a könyvvizsgáló tudomására hozza.

Ha nem is lehet teljes pontossággal meghatározni, hogy a könyvvizsgáló számára mikortól helytelen a könyvvizsgálat folytatása, a könyvvizsgálónak a nemzetközi normák szerint figyelemmel kell lennie a peres eljárás folytán a közvéleményben keltett visszhangra is, mint ami szintén hatással lehet a könyvvizsgáló függetlenségére. Joggal merül fel tehát erőteljesen az a kétely, hogy a Deloitte & Touche Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft., valamint az Arthur Andersen Adó- és Vezetési Tanácsadó Kft. mint több velük perben álló részvénytársaság könyvvizsgálója, képes-e ebben a helyzetben független könyvvizsgálatra.

A másik oldal és a kérdésem lényege az, hogy azon állami tulajdonú részvénytársaságok, mint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. vagy a Magyar Villamos Művek tekintetében a magyar állam mint tulajdonos mit tesz vagy mit tett annak érdekében, hogy az érintett állami tulajdonú részvénytársaságoknál a független könyvvizsgálat biztosítása megtörténhessen.

Várom válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai