Készült: 2024.09.18.21:20:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.), 200. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ez a téma, úgy látszik, az elmúlt hét hónapban szinte ilyen menetrendszerűen napirendre kell hogy kerüljön, hiszen ismeretes képviselőtársaim előtt, hogy múlt év november elején az Alkotmánybíróság elfogadott egy határozatot, amelyben kötelezte a kormányt március 31-i hatállyal, hogy alkosson egy új szabályt arra nézvést, hogy azok a rokkantak, akik 2012 előtt már rokkantsági nyugdíjban részesültek…  ezek közül nagyon sokat, elsősorban itt a III. csoportos rokkantakról van szó, akiket átsoroltak, és kétféle ellátást lehetett számukra későbbiekben már megállapítani, rehabilitációs ellátást, illetve rokkantellátást.

(17.30)

Az Alkotmánybíróság ugyanakkor kimondta, hogy aki előtte, 2012 előtt már rokkantnyugdíjban részesült, neki mintegy várományként ott volt a nyugdíj mint lehetőség, illetve a nyugdíjasstátuszhoz nagyon sok olyan ellátás és támogatás kapcsolódott, amely támogatásoktól 2012 után megfosztották ezeket az embereket. Utalnék itt például a közlekedési támogatásra vagy utalhatnék a közgyógyellátásra is.

Kérem a tisztelt Házat, hogy vegyék tárgysorozatba, és a holnapi nap folyamán kedvezően szavazzanak, annál is inkább, meg kell hogy említsem, hogy az Alkotmánybíróság pontosan, világosan kifejezte, hogy mi a probléma ezzel a törvénnyel, ugyanis elmondta, hogy nagyon sok embernél nem vették figyelembe azt az állapotot, amelybe éppen az adott illető került, annál is inkább, mert egyszerűen csak egy százalékos megoszlásba besorolták, illetve kvázi lefokozták ezeket az embereket, ennek következtében alacsonyabb ellátást kaptak, vagy nagyon sok embertől még az ellátást is megvonták.

Azért hozom ezt szóba, mert amikor még valaki rokkantnyugdíjat tudott kapni, akár III. csoportos rokkantnyugdíjas is, ott a rokkantnyugdíj összege függött a biztosítási jogviszony idejétől, és a befizetett járulék összegének arányában került megállapításra gyakorlatilag ez a váromány. Ezt követően, 2012-től pedig egyszerűen nem függ az összes szolgálati időtől, és alig-alig függ attól a keresettől, amely alapján adóköteles jövedelemként járulékot fizet az adott illető. Ebből adódóan nagyon-nagyon sokan vannak, akik méltatlan helyzetbe kerültek az elmúlt években, egyes becslések szerint ez 70-80 ezer főt is érinthet. Egyébként a felülvizsgálatokon a III. csoportos rokkantak száma 196 ezer fő volt, de soha nem kaptunk egy igazából egzakt számot arra nézvést, melyik évben hány embertől vették el az ellátást, melyik évben hány embernek csökkentették az ellátását és mennyivel. Csak becsülni lehet, hogy az állam százmilliárdokat spórolt meg ezeken az embereken, de közben ezek az emberek pedig méltatlan helyzetbe kerültek.

Ettől függetlenül szeretném megjegyezni, hogy már nyújtottam be az alkotmánybírósági határozatot követően szintén egy országgyűlési határozati javaslatot, amelyben, összefoglalva, csak három pontot említek, hogy mit kéne tennie a kormánynak. Az egyik az, ami pénzbe se kerül: bocsánatot kérni ezektől az emberektől. A második az, hogy mindenkit, akit valamilyen kár ért a kormányzati döntés következtében, visszamenőlegesen kártalanítani kell ezeket az embereket, és olyan jogszabályt kell alkotni, hogy ha valaki nem tudja ezt igénybe venni, mert példának okáért időközben elhalálozott, akkor terjedjen ki ez a kártalanítás az örököseire is.

Azt gondolom, hogy ezt az intézkedést érdemes lenne megfontolni kormánypárti képviselőtársaimnak is, és holnap igennel szavazni. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai