Készült: 2024.09.25.07:02:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2010.07.12.), 57. felszólalás
Felszólaló Lukács Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormányfő nemrégen bejelentette, hogy a kormány áremelési moratóriumot hirdet a közszolgáltatásokra. Ez alapvetően támogatható, de a mindennapokban ez kissé bonyolultabban működik. Nemrégiben Tatabányán például a fűtőerőmű a gáz árára és a dollár árfolyamára hivatkozva közel 40 százalékos termelői hőárnövekedést jelentett be. Amikor mi ebben az ügyben felszólaltunk, ezt a döntését megváltoztatta ugyan a hőtermelő, de nem vonta vissza, hanem felfüggesztette, és jogfenntartással élt. Ez azt jelenti, hogy ebben az évben vagy valamifajta központi kompenzációból, vagy valamilyen más forrásból ezt a pénzt elő kell teremteni.

Ma még nem tudjuk, hogy ezt miből lehet előteremteni, de egy biztos, hogy a jelenlegi gázár mellett és a jelenlegi dollárárfolyamon számolva, csak Tatabánya városban a következő fél évben 480 millió forintos bevételkiesést jelent a távfűtő cégnek. Nem tudjuk, hogy a központi kompenzáció hiányában ezt az összeget honnan lehet előteremteni, mert ha moratórium van, akkor nem lehet fölemelni a közszolgáltatás árát, viszont minden hónapban növekszik az a kintlévőség, ami a távhőszolgáltató cégnél vagy a hőtermelő cégnél megjelenik. Tehát tudnunk kéne, hogy most úgy van moratórium, hogy nem szabad fölemelni az árakat, és majd az év végén egy összegben borul ez rá ezekre a társaságokra, vagy valamilyen központi kompenzációt lehet erre kapni.

A másik problémánk az úgynevezett kapcsolt áramtermelési támogatás problematikája. Úgy tudjuk, hogy a Magyar Energia Hivatal a tatabányai fűtőerőmű tekintetében elutasította a kapcsolt áramtermelési támogatás további folyósítását. Ez 2010. december 31-től, ha a döntés így marad, további milliárdos bevételkiesést jelent a tatabányai fűtőerőműnek. És ha ez így marad, s máshonnan nem lehet bevételeket teremteni, 60-70 százalékos termelői hőárnövekedést jelenthet a városban. Véleményem szerint nem lehet úgy ármoratóriumot hirdetni, hogy közben az érintett társaságoknak senki nem mond semmit, az érintett társaságok nem tudják, hogy most emelhetnek árat vagy nem, és azt sem tudják, hogy ha nem emelnek árat, akkor az így keletkezett, egyébként alátámasztott kintlévőségeiket, amely több száz millió forintra is rúghat, honnan fogják behajtani, vagy milyen módon lehet ezt megtenni. Akár csődhelyzetbe is kerülhetnek ezek a társaságok.

A fentiekre tekintettel kérdezem tehát, hogy tervezik-e kompenzálni azokat a társaságokat, amelyek ebben az ármoratóriumban érintettek, és jogos, alátámasztott bevételektől esnek el. Kérdezem még azt is, hogy a kapcsolt áramtermelési támogatásokról szóló döntéseket, ami nemcsak Tatabányát, hanem sok várost érintően igaz, lehet-e még felülírni, lehet-e még módosítani, van-e arra lehetőség, hogy ebben másfajta döntés szülessen. Vagy várhatjuk a 60-70 százalékos hődíjemelést?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai