Készült: 2024.09.21.10:24:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (1999.10.19.), 157. felszólalás
Felszólaló Erkel Tibor (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  157  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az ENSZ nemzetközi kábítószer-ellenőrzési tanácsának 1999. február 23-án Bécsben - és a világ számos más városában - nyilvánosságra hozott 1998-as jelentése szerint Magyarországon egy gyógyszergyártó cég kísérleteket tett arra, hogy közép-ázsiai államokból nagyobb mennyiségű, előzőleg lefoglalt ópiumot importáljon.

A jelentés 104. bekezdése így folytatódik: "A vizsgálatok során kiderült, hogy ilyen nagy mennyiségű ópiumot az érintett országokban soha nem foglaltak le." Az ENSZ nemzetközi kábítószer-ellenőrzési tanácsának titkára, Herbert Schaepe elmondta az MTI-nek, hogy a szervezet úgy szerzett tudomást az ügyről, hogy egyes személyek felhívták a bécsi tanács figyelmét a tervezett tranzakciókra. Más telefonok és faxok is érkeztek, amelyekben egyes személyek azt állították: a tiszavasvári Alkaloida gyár nevében érdeklődnek, s kérdezik, van-e valamilyen akadálya annak, illetve milyen eljárásra van szükség ahhoz, hogy a gyár 40 tonna, előzőleg hivatalosan lefoglalt ópiumot importáljon Tádzsikisztánból és Üzbegisztánból, s majd esetleg további kábítószert szállítson a közép-ázsiai országokból Magyarországra.

A bécsi szervezet egyébként később a tádzsik és üzbég kormánytól megtudta, hogy ilyen mennyiségű kábítószert még soha nem foglaltak le: Tádzsikisztánban egy tonnát, Üzbegisztánban pedig évente 2-300 kilogramm ópiumot koboznak el, s a kábítószert azonnal megsemmisítik. Egy idő után az a válasz érkezett, hogy a magyar cég közölte: nem ismeri a tárgyalópartnereit, és azokról a személyekről sem tud felvilágosítást adni, akiknek a nevét a bécsi tanács a rendelkezésre álló anyagok kapcsán megadta, s akik állítólag az Alkaloida megbízásából jelentkeztek nála.

Nem tudom, hogy Magyarországon mi a gyakorlat az ilyen üzletek lebonyolításában, de enyhén furcsának találom, hogy olyan személyekkel tárgyalnak, akiket nem ismernek - jegyezte meg Schaepe. A bécsi szervezet szerint a magyar kormány érdeke, hogy - ha egyáltalán lehetséges - a teljes ügyet felderítse - mondta az ENSZ illetékese.

A jelentés szerint az INCB tudomásul vette a magyar kormány döntését, amely az említett körülmények alapján letiltotta az importügyletet, és egyben kifejezte reményét, hogy az eset körülményeit alaposan kivizsgálják a hatóságok. Azóta 1999. október 31-ig nyolc hónap telt el. Az ENSZ nemzetközi kábítószer-ellenőrzési tanácsa júniusban ismét az egészségügyi kormányzatnál érdeklődött: (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) milyen eredménnyel zárult a vizsgálat? Erre kérnénk mi is választ a miniszter úrtól.

Köszönöm. (Taps a MIÉP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  157  Következő    Ülésnap adatai