Készült: 2024.09.26.15:51:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2005.04.19.), 62. felszólalás
Felszólaló Ékes József (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (független): Elnök Úr! Nagyon köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Maximálisan egyetértek én is azzal a módosítással, hogy péntekig lehessen benyújtani a módosító indítványokat, hisz jelen pillanatban folyik egy négypárti egyeztetés is, ami a hazai termék-, piacvédelmi és hatósági tevékenységeket is megpróbálja sorba állítani és rendezni.

Talán államtitkár úr is nagyon jól tudja, hogy ebben a kérdésben nem lenne célszerű annyira elkapkodni a dolgot, hisz számos olyan kérdés merült fel, amit mindenképpen helyre kell tenni. Egyrészt ez adódik abból is, hogy ez a parlament hihetetlenül sok törvényt alkot és hoz meg döntéseivel, viszont a háttérintézményi rendszer, a hatósági rendszer, az eszközrendszer - mint ahogy Kis Zoltán képviselőtársam is mondta - sajnos hiányos, és ebből adódóan félő, hogy a törvényalkotás után maga a végrehajtás sérül oly mértékben, hogy akár a termék-, piacvédelem területén, akár a növényegészségügy vagy állategészségügy területén nem tudjuk utolérni magunkat.

Közel 270 hozzászólásom volt az elmúlt időszakban, és soha nem írtam le semmit, de most kénytelen vagyok idézni, és ebből biztosan az államtitkár úr meg Kis Zoltán, Orosz Sándor is rá fognak ismerni a dologra.

“Az elmúlt - immár több mint egyéves - időszakban a minisztérium különböző szintű vezetőinek, köztük önnek is számtalan beadványban jeleztük a növény- és talajvédelmi intézményrendszer tarthatatlan pénzügyi helyzetét, létszámproblémáit; ezekből adódóan többek között az EU-csatlakozással összefüggő feladatok elláthatatlanságát. Gyakorlatilag egyetlen jelzésünkre sem kaptam érdemi választ, az FVM vezetői érdemi egyeztetést sem tartottak szükségesnek.

Miniszter úr a megyei szolgáltatok igazgatóinak petíciójára sem reagált, sőt ezt követően mindennemű egyeztetés nélkül, szűk körű vezetői értekezleten hozott létszám-leépítési döntést úgy, hogy erről még a szakterületet felügyelő helyettes államtitkára is csak akkor értesült, amikor felhívtam a figyelmet arra, hogy megjelent egy miniszteri utasítás a létszámcsökkentésről.

Teljesen egyértelmű, hogy ez a döntés a növény- és talajvédelmi intézményrendszer érdemi szakmai munkájának teljes ellehetetlenítését jelenti. Feladatainkat csak formálisan tudjuk ellátni, így a magyar növény-egészségügyi igazolásokra nyomott pecsétek már csupán érdemi szakmai háttér és tartalom nélküli papírokat hitelesítenek. Az EU, az FVO ellenőrzései, a twinning programok és a különböző szakértői egyeztetések keretében az uniós szakemberek több alkalommal felhívták a figyelmet arra, hogy a magyar növény-egészségügyi szervezetet mely területen tartják szükségesnek létszámában megerősíteni; például a szakmai főosztályt, a felügyelői hálózatot, a központi adminisztrációt, a növényvédőszer-engedélyezési területet. Az ANP, amelyet a kormány hagyott jóvá, e feladatok végrehajtására az intézményfejlesztés keretében a növény- és talajvédelmi szolgálatok mintegy 190 fős bővítését rögzítette. Ön is tudja, államtitkár úr, hogy ez nem történt meg, miközben az FVM-nek az FVO ismétlődő rákérdezéseire adott válaszai - finoman fogalmazva - jelentős csúsztatásokat tartalmaznak. Még nem történt meg - ez általában a válasz. A valóság az, hogy a növényvédelmi szervezet vonatkozásában 2005 elejére nem a tervezett bővítés, hanem szinte ugyanakkora létszámcsökkentés valósult meg.

Oda jutottunk, hogy a magyar növény- és talajvédelmi szervezet nem tudja üzemeltetni az EU által biztosított eszközöket, mert nem tudunk mögé embereket állítani - üvegházak, központi diagnosztikai laboratórium. Oda jutottunk, hogy rövidesen be kell jelentenünk az Európai Uniónak, hogy Magyarország az EU külső határain csak okmányellenőrzést végez, mert még az áruazonosítást sem tudjuk megvalósítani technikai személyzet hiányában.

Milyen elkerülhetetlen szakmai következményei várhatók a rendszerváltás óta folyamatos és radikális leépítésnek, a növény- és talajvédelmi szakigazgatás teljes elvéreztetésének?

Magyarország területein a növénytermesztés növény-egészségügyi biztonsága jelentősen csökken. A növénytermesztés kemizációjával összefüggő élelmiszer-biztonsági ellenőrzések szakmai háttere olyan szintre süllyedt, épült le, amely esetleges válsághelyzetben már mintavételi feladatait is nehezen tudja ellátni. A laboratóriumi háttér ma még biztosított, a szakemberek felkészültségéről pedig kifejezetten elismerően nyilatkoznak az Európai Unió részéről.

Megszűnik az a ma még létező, bár jelentősen meggyengült egyetlen szakigazgatási bázis, amely képes szakmailag irányítani és ellenőrizni a környezetkímélő növénytermesztési technológiák kidolgozását és érdemi, nem formális ellenőrzését. Középtávon az EU-ban ez az a támogatási forma és lehetőség, mely révén a magyar földművelők érdemben kiegészíthetik a jelenleg mindössze 25 százalékos földalapú támogatásukat.

A felsorolt következményeket a teljesség igénye nélkül, kifejezetten hatósági szempontból közelítettem és fogalmaztam meg. Egyetlen mondat erejéig ki kell egészítenem az elmondottakat. Hasonlóan fontosabbnak tartom azt a munkát is, amelyet a növényvédelmi szervezet az elmúlt mintegy 30-40 évben a technológiai transzver, illetve a technológiafejlesztés területén végzett, mert enélkül nem valósulhatott volna meg a magyar mezőgazdaság sokat emlegetett fellendülése a 70-es években. Ma ez a tevékenység égetően hiányzik.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt nem úgy írták le nekem, hogy próbáljam meg szakmailag előadni, hanem ez egy főosztályvezető, dr. Eke István azonnali lemondása az FVM növényvédelmi főosztálya részéről. Sőt mi több, 35 éves tevékenységét hagyta úgy abba, hogy magából a közigazgatásból is kiszállt, kilépett, mert nem tud egyetérteni azokkal a hatósági, hatóságokat érintő miniszteri és minisztériumi rendeletekkel, belső átcsoportosításokkal, átszervezésekkel, amelyek sajnos érintik azt az egészséges folyamatot, amelyet Magyarország akár egészségvédelem, akár állategészségügy, akár növényvédelem területén vagy akár a hatósági területen ez idáig elvégzett - és amit nemzetközi szinten is magas szinten elismertek -, ebből adódóan a jelenlegi állapotban ő már úgy érzi, azt a szakmai hétteret, azt a tudást, amit ő 35 éven keresztül megszerzett, már nem tudja ezen a szinten így kamatoztatni, és sérül maga az egész rendszer.

Kérném az államtitkár urat, hogy ezt kezeljék a törvénykezéssel együttesen, hiszen folyik a négypárti egyeztetés a hatósági tevékenységekkel kapcsolatosan. Ezt jómagam is több alkalommal elmondtam az agrártámogatási rendszernél, a hazai termék-, piacvédelem esetében; akár a színezőanyagok, másodnyersanyagok, tartósítóanyagok, génmanipulált termékek esetében ha nem tudunk kellőképpen megfelelni a hatósági ellenőrzési rendszernek, akkor sem itthon, sem pedig a külföldről beérkező olyan ellenőrizetlen termékek bejutását nem tudjuk ellenőrizni, amivel adott esetben kiegészítik a magyar élelmiszerrendszert és hálózatot.

(12.30)

Ha ezt a hatósági rendszert törvényileg nem tudjuk kellőképpen megerősíteni, és eszközöket nem rendelve hozzá hagyjuk szétesni, akkor félő, hogy bármilyen jó törvényt is alkot a magyar parlament, az állampolgárok az élelmiszereken keresztül, illetve különböző botrányok napvilágra kerülésekor a magyar parlamenti képviselőket teszik felelőssé, hogy miért olyan törvényeket alkottak. Pedig sok esetben nem a törvényekkel van baj, hanem az eszközöknek és azoknak a körülményeknek a biztosításával, amelyek lehetővé teszik, hogy Magyarországon rendezett körülmények között zajló hatósági ellenőrzési folyamat tudjon kialakulni.

Többször hivatkoztam Kis Zoltán képviselőtársamra, aki államtitkárságáról mondott le amiatt, mert az eszközök nem álltak rendelkezésre. Ha egy rendszerben az eszközök hiányosak vagy nincsenek ott, akkor csodákat ne várjunk el, és csodákra ne biztassuk az állampolgárokat. Ezért kérem államtitkár urat és parlamenti képviselőtársaimat, hogy a négy és félpárti egyeztetéseken - amelyeken a Nemzeti Fórum független képviselőjeként magam is részt veszek - ezekben a kérdésekben próbáljunk meg egy határozott, az összparlamenti döntések keretében egy olyan törvényt megalkotni, amely a hatósági eszközrendszert maximálisan tudja biztosítani, és akkor nem lesz szükség arra, hogy nemzetközileg és szakmailag elismert emberek kényszerpályára kerüljenek, feladják a saját munkájukat, a saját tudásukat azért, mert nem tudnak azonosulni az éppen folyamatban lévő döntésekkel. Kis Zoltán is ezt próbálta a maga részéről hangsúlyosan kijelenteni, megfogalmazni. Ebben kellene egyezségre jutnunk itt a parlamentben, s olyan törvényeket alkotni és olyan hátteret biztosítani, amelyek révén a rendszer valóban normálisan ki tud alakulni és folyamatossá tud válni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai